Jump to content



Ποιος μπορει να βοηθησει κ θα πληρωθει !!!


Pieros

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
κέρνα καφε και έρχομαι νούμπη :p

που εισαι ρε αρχοντα !!!!! αμα την βγαλω με καφε καλα ειναι κατσε γιατι το pc γυμνο ρολαρει καλα φτυστοοοοοοοοοοοοοο

ρευμα στις ram δώσε και θα φτιάξει

εχω δωσει .................

Link to comment
Share on other sites

που εισαι ρε αρχοντα !!!!! αμα την βγαλω με καφε καλα ειναι κατσε γιατι το pc γυμνο ρολαρει καλα φτυστοοοοοοοοοοοοοο

εχω δωσει .................

και σκορδα σου εχω έτοιμα και τη γειώση ανάποδα και το θερμοσίφωνα κλειστό

φτουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ'το site της corsair δεν βρίσκω κανένα σετ μνημών στα 2100MHz και αυτο με βάζει σε σκέψεις..

Γενικά οι μνήμες στα 1600Μhz+ για να παίξουν καλά αξιοποιούν τα XMP profiles,φυσικά αυτο πρέπει να το πείς στην mobo σου απο το bios.Αν δεν υποστηρίζει XMP η mobo τότε πρεπει να το κάνεις χειροκίνητα.Παίζει να μην φταίει η έλλειψη τάσης στις ram αλλά να φταίνε τα πολύ χαμηλά timings ή τα πολύ ψηλά clocks.Παρόμοιο πρόβλημα είχε ενας φίλος με μνήμες diablo@2000Mhz.Θυμάμαι και στο forum της OCZ παλαιότερα περιπτώσεις που οι μνήμες δεν λειτουργούσαν out of the box φάση και θέλαν ρύθμιση στο bios για να μην crashαρει το pc.

Vengeance

Αυτές είναι οι μνήμες??

SPD Voltage1.5

Speed RatingPC3-16000 (2000MHz)

SPD Speed1333Mhz Tested Speed2000Mhz

Tested Latency10-10-10-27

SPD Latency9-9-9-24

Αν ειναι αυτές φτιάξε τα timings σου στα 10-10-10-27

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια, όταν ακόμα υπήρχαν 2-3 μαγαζιά στην Αθήνα που πουλούσαν έτοιμους υπολογιστές, είχε ο πατέρας μου ένα παρόμοιο πρόβλημα. Έχοντας καρκίνο και όντας συνταξιούχος λόγω αναπηρίας, τα πρωινά που όλοι δούλευαν, δεν είχε καμία παρέα εκτός από τον υπολογιστή. Ο υπολογιστής όμως φρόντιζε να του χαλάει τη διάθεση 2-3 φορές τη μέρα. Εκεί που δούλευε/έπαιζε/έγραφε ή θα κολλούσε, ή θα έκανε reset από μόνος του.

6 μήνες μετά και έχοντας αλλάξει τα πάντα, εκτός από κουτί και οθόνη, τότε δεν είχαμε usb ακόμα, συνέχιζε να κάνει το ίδιο πρόβλημα. Τα νεύρα του είχαν σπάσει, το ίδιο και τα δικά μου. Πήγα και του αγόρασα ένα σταθεροποιητή τάσης, μήπως έφταιγε το ρεύμα, καθότι το σπίτι ήταν παλιό και ο πίνακας με τις βιδωτές ασφάλειες. Συνέχισε τα ίδια...

3 μήνες αργότερα κι αφού το πρόβλημα συνέχιζε, μπήκα κι εγώ στη διαδικασία του "τι παραμένει ίδιο". Η οθόνη και το κουτί. Του πήγα τη δική μου και στήσαμε το pc πάνω στο γραφείο, σα bench-table. Την πρώτη μέρα δούλεψε καλά και νομίσαμε ότι φταίει κάτι από τα δύο. Του είπα λοιπόν να βάλει την οθόνη του πάλι, για να δούμε τι από τα δύο το έκανε, αλλά τη στιγμή μου μιλούσαμε στο τηλέφωνο πάγωσε. Πάλι... Τι μπορούσε να φταίει...;;; :wall:

Επειδή ήδη το τράβηξα πολύ, απλά ήθελα να καταλάβετε το πόσο πολύ ταλαιπωρηθήκαμε, η πέτρα του σκανδάλου ήταν το καλώδιο του τροφοδοτικού... Δεν ήταν κομμένο, αλλά είχε αρπάξει το βύσμα που μπαίνει στο τροφοδοτικό. Ήταν το μοναδικό πράγμα που δεν είχαμε αλλάξει για 9 μήνες... Τόσος κόπος, ταλαιπωρία, χρήματα για ένα καλώδιο των 100δρχ.

Φίλε [MENTION=46]Pieros[/MENTION], βγάλε όλα τα περιφερειακά που δεν είναι απαραίτητα. Έλεγξε τα καλώδια ρεύματος και σήματος. Αν δεν έχεις, βάλε UPS. Πάρε πολύμετρο και μέτρα διαρροές στο κουτί σου, ακόμα και 1ν μπορεί να κάνει ζημιά. Υπομονή και backup τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ'το site της corsair δεν βρίσκω κανένα σετ μνημών στα 2100MHz και αυτο με βάζει σε σκέψεις..

Γενικά οι μνήμες στα 1600Μhz+ για να παίξουν καλά αξιοποιούν τα XMP profiles,φυσικά αυτο πρέπει να το πείς στην mobo σου απο το bios.Αν δεν υποστηρίζει XMP η mobo τότε πρεπει να το κάνεις χειροκίνητα.Παίζει να μην φταίει η έλλειψη τάσης στις ram αλλά να φταίνε τα πολύ χαμηλά timings ή τα πολύ ψηλά clocks.Παρόμοιο πρόβλημα είχε ενας φίλος με μνήμες diablo@2000Mhz.Θυμάμαι και στο forum της OCZ παλαιότερα περιπτώσεις που οι μνήμες δεν λειτουργούσαν out of the box φάση και θέλαν ρύθμιση στο bios για να μην crashαρει το pc.

Vengeance

Αυτές είναι οι μνήμες??

SPD Voltage1.5

Speed RatingPC3-16000 (2000MHz)

SPD Speed1333Mhz Tested Speed2000Mhz

Tested Latency10-10-10-27

SPD Latency9-9-9-24

Αν ειναι αυτές φτιάξε τα timings σου στα 10-10-10-27

τελικα ακομα δεν εχω βγαλει ακρη

θα κοιταξω το παραπανω κ θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.