Jump to content



Πρόβλημα με μνήμη.


cherryman

Recommended Posts

Στη δουλειά έχω ένα Celeron Coppermine 600Mhz σε μια μητρική Intel CA810E.

Έχει επάνω 2 μνήμες, μια 256ΜΒ ECC και μια 64ΜΒ.

Το πρόβλημα είναι πως την 256 την βλέπει σαν 128ΜΒ. Έκανα BIOS update στο τελευταίο, αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Ακολουθεί και μια φωτό από το CPU-z της μνήμης.

post-135-1416071029,2346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Μαλλον χρειαζεσαι μνημη dual side.

Αυτο συμβαινει. Καποιες απο τις μητρικες της "εποχης" θελανε αποκλειστικα και μονο DS γιατι διαβαζανε το συνολικο μεγεθος απο το SPD (πχ 256Mb) και συνεπως περιμενουνε 128Mb στη μια πλευρα και 128Mb στην αλλη. Στην SD μνημη ομως η αλλη πλευρα δε εχει τιποτα, οποτε η μητρικη αρκειται στα 128Mb μου δεχεται να δει απο τα 256Mb (συνολο) που κανονικα βρισκονται εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 13:11]

Αυτο συμβαινει. Καποιες απο τις μητρικες της "εποχης" θελανε αποκλειστικα και μονο DS γιατι διαβαζανε το συνολικο μεγεθος απο το SPD (πχ 256Mb) και συνεπως περιμενουνε 128Mb στη μια πλευρα και 128Mb στην αλλη. Στην SD μνημη ομως η αλλη πλευρα δε εχει τιποτα, οποτε η μητρικη αρκειται στα 128Mb μου δεχεται να δει απο τα 256Mb (συνολο) που κανονικα βρισκονται εκει.

......thats right ;):T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.