Jump to content



Δείτε ποιοι πολιτικοί μας είναι μασόνοι


konservas

Recommended Posts

Οπότε έχει να κάνει με την εκάστοτε εξουσία και κατά πόσο "την παίρνει" ( συνθήκες ) να καταδυναστεύει τον λαό.

Δεν διαφέρει σε κάτι η εξουσία στο Βυζάντιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, αφού δε μπορώ να γράψω βιβλίο εδώ μέσα...

Οτιδήποτε χρειάζεται μύηση και διδάσκεται εν κρυπτώ είναι ύποπτο.

Οποιοσδήποτε πιστεύει ότι οι θεωρίες που πραγματεύεται δεν είναι για τους πολλούς χαζούς αλλά για τους λίγους έξυπνους μυημένους, από το μέρος των χαζών θα του απαντούσα ότι είναι δια το πέος αναβάτης

Θέλεις να μας πείσεις για τις αγαθές προθέσεις και θεωρίες σου;

Γράφτες να τις διαβάσουμε στο σπίτι μας.

Πολύ σωστά τα λες. Κρίμα που δε ζει ο Πυθαγόρας να τα πεις και στον ίδιο.

Προφανώς και δεν έχεις καταλάβει, ότι ζεις κι αναπνέεις μέσα σε αυτό το σύστημα, είτε σου αρέσει, είτε όχι. ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω σου είναι κλειστά, έχουν μυστικά και κατά κάποιο τρόπο μύηση για να μπεις. Τα βάζετε με τους Τέκτονες και τους λοιπούς ανάλογους, γιατί απλά έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω από τα ονόματά τους. Γιατί δεν τα βάζετε και με τις Φατριές στα αμερικάνικα πανεπιστήμια; ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο συμβαίνει. Διδάσκουν κάποια πράγματα εν κρυπτώ, χρειάζεται ενός είδους μύηση για να μπεις και δεν είναι ανοικτές σε όλους. Στο κάτω κάτω της γραφής, ΕΓΩ γουστάρω να δημιουργήσω μια ομάδα ανθρώπων, που ΕΓΩ θα αποφασίσω ποιός θα μπει μέσα, ΕΓΩ θα ορίσω τους όρους, ΕΓΩ θα του πω τι θα διαβάζει, ΕΓΩ θα του πω τι πρέπει να λέει προς τα έξω και τι είναι μυστικό κι ΕΓΩ θα επιλέξω και την ποινή αν παραβεί κάποιο κανόνα. Δε γουστάρεις; ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ. Δε σε υποχρεώνει κανείς να μπεις, σε σου χρειάζεται να μπεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις και είναι απόλυτο δικαίωμά μου να είμαι εγώ.

Ανάλογη κλίκα είναι η παρέα σου. Εγώ μπορώ να έρθω ξαφνικά να μπω μέσα, να γίνω κολλητός, να μου πείτε όλα τα μυστικά σας, να μου εξομολογηθείτε ποιός κερατώνει τη γυναίκα του, ποιος την παίζει γιατί δεν έχει γκόμενα και ποιός κλέβει χρήματα από το ταμείο στην εταιρία του; Δεν περιμένω απάντηση, φυσικά και ΟΧΙ, αφού είστε Μασώνοι!. Για να γίνουν τα παραπάνω, θα περάσω ΟΛΑ τα στάδια που περνάει ένας υποψήφιος. Ποιά είναι αυτά;

1. Θα πρέπει να με γνωρίζει κάποιος από την παρέα, ο οποίος και θα με προτείνει.

2. Θα σκεφτεί αν ταιριάζω με την παρέα κι αν μπορώ να κολλήσω με τη νοοτροπία τους.

3. Θα με καλέσει σε κάποια συνάντηση για να με γνωρίσουν οι υπόλοιποι.

4. Θα με εγκρίνουν οι υπόλοιποι.

5. Με τον καιρό θα ενσωματωθώ και θα γίνω μέλος, όπου ίσως αρχίσω να μαθαίνω κάποια από τα μυστικά της.

Σου λείπει η μύηση; Εμείς στην ομάδα βόλλευ όταν πήγαινα σχολείο, είχαμε και μύηση. Ο υποψήφιος παίκτης, έπρεπε να περάσει κάποιες δοκιμασίες για να μπει στην ομάδα. Άλλωστε τι είναι η μύηση; Ένα τελετουργικό που ο υποψήφιος κάνει κάποια πράγματα για δύο λόγους:

1. Συμβολικά, έτσι γιατί το καθιέρωσε η παρέα, ή συμβολικά γιατί πρέπει να κατανοήσει κάτι.

2. Για να αποδείξει στα ήδη μέλη ότι δεν είναι απλά περίεργος και θα αναλώσουν χρόνο για πάρτη του, όπου αυτός θα φύγει μετά από 2 εβδομάδες για να κάνει κάτι άλλο. Παλαιότερα η μύηση των Τεκτόνων κρατούσε 40 ημέρες με νηστεία, βασανιστήρια, απομόνωση και διάφορα άλλα που περνούσαν ακόμη και κυβερνήτες ή πλούσιοι αν ήθελαν να μπουν, η οποία εκτός από το να απομακρύνει τους περίεργους είχε και σκοπό να σπάσει τον τσαμπουκά στους ψηλομύτες.

Αν λοιπόν όλα αυτά σου φαίνονται περίεργα και ότι τα κάνουν μόνο οι "μυστικές" αυτές ομάδες, καλά θα κάνεις να κοιτάξεις γύρω σου και να δεις ότι είναι τρόπος ζωής από απαρχής της ανθρωπότητας και είναι κάτι που τηρούν όλα τα ζώα που ζουν σε ομάδες.

Όσον αφορά τώρα στο ότι κάποια πράγματα δεν είναι για όλους, νομίζω δε θέλει ιδιαίτερες εξηγήσεις. Άλλωστε, Τεκτονικά βιβλία πωλούνται σε βιβλιοπωλεία. Πήγαινε αγόρασέ τα και διάβασέ τα. Αν καταλάβεις τι θέλουν να πουν, ίσως να είσαι έτοιμος να κάνεις κι αίτηση.

Wizard!

Κανείς δεν είναι σίγουρος. Γι αυτό άλλωστε αφήνω και μια πισινή αν πρόσεξες. Υποθέσεις κάνουμε, ερμηνεύουμε, ακούμε αριστερά, ακούμε δεξιά, διαβάζουμε, κάνουμε σκέψεις. Παραμύθια η όχι, νομίζω είναι μεγάλο θέμα για να φτάσουμε σε ακριβή συμπεράσματα.

Εσύ όμως είσαι σίγουρος γι αυτά που λές;

100%; Όχι. Ούτε για τον (_|_) μου δεν είμαι 100%, αλλά γνωρίζω πολύ καλά αυτά τα οποία λέω και δεν βασίζονται σε υποθέσεις, ερμηνείες και τι διαδίδεται δεξιά και αριστερά.

Και επίσης μάλλον δεν επεξεργάστηκες καθόλου το γεγονός ότι στις συγκεκριμένες "μυστικές" ομάδες ανήκουν πολλοί μεγάλοι/πλούσιοι ανα τον πλανήτη. Φανερά ή όχι. Τόση δύναμη, τέτοιος πανανθρώπινος σκοπός αλλά να συνοδεύεται από....τέτοια αποτυχία, δεν στέκει.

Ή αυτές οι ομάδες είναι για τα μπάζα τελικά....ή υπάρχει κάποιος άλλος αντίθετος σε αυτό που θέλουν, που τα κάνει όλα φουτάνα ένα πράμα και τους κατηγορούμε άδικα τώρα εμείς...

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι από την πλευρά σας δεν επεξεργαστήκατε καλά το γεγονός. Ποιό είναι αυτό; Ότι στην Ελλάδα μόνο υπάρχουν μερικές χιλιάδες Τέκτονες. Βάσει των όσων λέτε, θα πρέπει να είναι όλοι οι πολιτικοί και οι πλούσιοι. Γιατί τότε δε μένει χώρος για άλλους. Έλα όμως που υπάρχουν Τέκτονες που είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι, μισθωτοί, συνταξιούχοι, ανάπηροι, μεροκαματιάρηδες. Χωρίς καμία λάμψη και δύναμη. Αυτό δεν τους κάνει για τα μπάζα όμως, γιατί απλά ο σκοπός ύπαρξης τέτοιων ομάδων, δεν είναι να κυριαρχήσουν τον κόσμο. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό που δεν έχει σχέση με εξουσίες και χρήματα. Αυτό δεν αποκλείει άτομα με εξουσία και/ή χρήματα να είναι μέλη φυσικά.

Και πως γίνεται γνωστά μέλη τους (μην πάμε σε μασώνους κτλ κτλ....πάρτε τα προσιτά πια στον απλό κοσμάκη, και μέσω της τηλεόρασης πια χωρις χρέωση παρακαλώ ;) rotary clubs ) ....να αντιτίθονται στον σκοπό των οργανώσεων αυτών και να λένε στον κόσμο ψέματα πρωί βράδυ; ΓΙατί; Συνάγουν τα ψέματα και ο εξαναγκασμός στην φτώχια με τα πιστεύω τους;

http://www.rotarians.gr/gr/who_we_are/RI/millennium.html

http://www.rotarians.gr/gr/who_we_are/RI/the_four-way_test.html

Από ότι λένε μάλλον όχι...Οπότε γιατί τέτοια διαφοροποίηση από την "αποστολή";

Αλήθεια! Σε όλους ΟΣΟΥΣ αφορά; Δηλαδή σε ποιους; Για ΟΛΟΥΣ τους ενδιαφερόμενους; Γιατί υπάρχει αυτή η ασαφή διάκριση, αφού θεωρητικά το πανανθρώπινο καλό είναι πάνω από όλα;

Καλά, σε όλα αυτά τα purposes κτλ κτλ ο όρος "ασάφεια" δίνει και πέρνει. Όπως και στα ευαγγέλια περίπου...;)

Μπλέξαμε τα μπούτια μας... Τι σχέση έχουν οι Ροταριανοί με τους Τέκτονες...; Επειδή είναι μυστική ομάδα πρέπει να είναι όλοι ίδιοι; Τότε να αυτοκτονήσουμε όλοι με τον επόμενο κομήτη που θα περάσει τη Γη για να πάνε οι ψυχές μας εκεί....

Ναι δέχομαι κάνουν και καλά...αλλά φρονώ επειδή υπάρχουν και άνθρωποι όπως όλοι μας. Όπως η κυρα Μαρίκα θα μάζευε ρούχα με τις θείτσες της γειτονιάς και θα έδινε στους φτωχούς στο όνομα της Αγίας Ειρήνης που τυχαίνει να είναι ο ναός της γειτονιάς, έτσι συμβαίνει και εδώ. Και ναός να μην υπήρχε, και χριστός να μην υπήρχε ο άνθρωπος Μαρίκα, θα βοηθούσε κάποιους συνανθρώπους της. Βοηθάνε, θεραπεύουν, αλλά....μέχρι εκεί.

Παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Και στους Τέκτονες υπάρχουν κλίκες, διχόνοιες, διαφορές, σχίσματα. Και τους Τέκτονες μάχονται για την καρέκλα, για τη δόξα, για το αξίωμα. Άνθρωποι είναι. Το ότι ανήκουν σε μια ομάδα δεν τους κάνει αγίους. Απλά συνήθως αυτοί που έχουν μπει μέσα με διαφορετικούς σκοπούς, δε μένουν. Ή ενσωματώνονται στη νοοτροπία της ομάδας, ή φεύγουν γιατί βαριούνται ή επειδή δεν πετυχαίνουν το στόχο τους κι έτσι δεν έχουν λόγο να παραμένουν. Εξαιρέσεις; Κι εδώ, ανάλογα το πόσο πεισματάρης είναι κάποιος και τι είναι διατεθειμένος να κάνει για να πετύχει το σκοπό του.

Δεν κολλάει το ξαναλέω τόση δύναμη, τόση "θέληση" και αφοσίωση στον σκοπό με τέτοια τελική αποτυχία. Που βρίσκουν εμπόδιο; Στον osama, στους μεγαλέμπορους ναρκωτικών; Στους μεγαλέμπορους της πολεμικής βιομηχανίας που ανήκουν σε....άλλες οργανώσεις; Ποιες;

Και τελικά μέσα από όλα αυτά το μόνο που ζει και βασιλεύει είναι το γνωστό δυσανάλογο καπιταλιστικό σύστημα που μαζέυει πλούτο σε μια μεριά και φτώχια από την άλλη. Στις μέρες μας, αν μη τι άλλο, είναι φανερό. Εκτός αν ακόμα φταέι ο Έλληνας και ο Ιταλός εργαζόμενος. Ακολουθούν και οι άλλοι προσεχώς....

Σε αυτό απάντησα. Έχεις εντελώς λανθασμένη άποψη για τους σκοπούς και τις πράξεις των Τεκτόνων. Άλλες ομάδες δε γνωρίζω τι κάνουν και δε με ενδιαφέρει άλλωστε.

Πραγματικά, οι μόνοι που ίσως με πείσουν ότι, "ναι μεν κάτι κρύβεται από πίσω, αλλά όχι αυτό το κακό που νομίζεις" είναι κάποια αρχαία βιβλία.

Αν όμως όντως είναι τελικά απλές ομάδες ανθρώπων που η καθεμιά κοιτάζει το δικό της συμφέρον ε τότε ναι...ορθώς είμαστε μέσα στα σκ@τ@ σαν είδος...

Αν διαβάσεις για τους Πυθαγόρειους, θα βρεις πολλά κοινά με τους Τέκτονες. Επίσης ανάλογες ομάδες ήταν οι δρυΐδες κ.α. Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να υπάρχει κάτι μεμπτό πίσω από αυτές τις ομάδες; Γιατί πρέπει να έχουν συμφέρον; Δηλαδή η μητέρα μου που μετέχει σε μια ομάδα και μαζεύονται κάθε εβδομάδα και παίζουν μπιρίμπα, έχει συμφέρον; Περνάει την ώρα της, λέει μερικά κουτσομπολιά, άλλες φορές κερδίζει, άλλες χάνει κι αυτό είναι όλο.

Μέχρι τότε σμπαθάτ 'μ, αλλά αυτό που βγαίνει προς τα έξω το θεωρώ...βιτρίνα. Είτε το λένε μασονία, είτε rotary, είναι OHE, είτε UNICEF, είτε ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΑΔΕ. Τώρα αν αυτό που είναι πίσω από το τζάμι είναι καλό ή κακό, δεν ξέρω.....

Και όταν λέω κακό δεν αναφέρομαι με την έννοια του ...δύσμορφου τραγιού με κέρατα, γαμψά νύχια και διχαλωτή ουρίτσα. Καταλαβαινόμαστε πιστεύω.

Σε συμπαθούμε έτσι κι αλλιώς, μη σε νοιάζει. Βιτρίνες υπάρχουν παντού. Και Τεκτονικές ομάδες βιτρίνες είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν. Είπαμε, άνθρωποι είναι, σκαρφίζονται διάφορα για να πετύχουν τους σκοπούς τους. Και επειδή ανέφερες τη UNICEF, έχουν συλληφθεί στο παρελθόν οργανώσεις που και καλά ήταν κοινής ωφελείας, αφιλοκερδής, φιλανθρωπικές. Και; Θα πρέπει αν τους καταδικάσουμε όλους;

Ανέφερες ότι Ασφαλιστές είναι το μεγαλύτερο μέρος των "αιτήσεων". Που το ξέρεις αν επιτρέπεται; Επίσης λες ότι φεύγουν επειδή δεν μπορούν να μελετήσουν και να αφοσιωθούν; Τι ακριβώς να μελετήσουν; Να αφοσιωθούν σε τι;

Οι Πυθαγόρειοι μελετούσαν. Κάτι αντίστοιχο σκέψου, ίσως και το ίδιο.

Πάντως έχω μείνει με την απορία "Καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε/ακούμε" όταν πέφτει ένα βίντεο του Καζάκη πχ στο "Χρεωκοπία της Ελλάδας" thread;

Γιατί μπορεί να ακούμε/βλέπουμε διαφορετικά.Μη σας ξενίζει που ο Καζάκης δεν τους έχει πει με το όνομά τους ,κάτι που νομίζω έκανε και στη συνέντευξη του ΑΝΤΙ-ΝΤΠ πρόσφατα. (όπου δεν υπήρχαν δημοσιογραφάκια να τον κόψουν).

Επίσης ένα άλλο λάθος.

Όταν μιλάμε/ω δεν μιλάμε για τα "Μασονάκια" ,σαν αυτόν με τον οποίο μίλησα (πατέρας παλαιού φίλου και ο φίλος μαζί). Αυτούς δεν τους φοβάμαι.

Τους τυχαίως τραπεζίτες,παιδαγωγούς,κυβερνήτες,"μη κυβερνητικούς",ιδιοκτήτες όλων κ.ά απ'το Μεσαίωνα μέχρι τώρα και συνήθως ιδίων οικογενειών.

Νομίζω ότι έχω ήδη απαντήσει παραπάνω σε όλα αυτά.

Mε πολυ απλα λογια καποιου που ηταν μασονος κ τους εγκατελειψε.

Και τι θα απογίνουν τώρα...;;;

Θεωρητικα, ειναι ενας "συνδεσμος" που εξυπηρετει στο να βρεθουν 10-100-1000 ατομα μαζι κ να "βοηθησει" ο ενας τον αλλον ωστε να ανελιχθουν. Ειτε οικονομικα, ειτε κοινωνικα, ειτε...πολιτικα...

Δεν ειναι καθολου τυχαιο δε οτι 15, αν θυμαμαι καλα, απο τους Αμερικανους Προεδρους απο την ανεξαρτησια της, ηταν ενεργα μελη μασονικων στοων. Φυσικα ενας απο αυτους και ο "ιδρυτης" και πρωτος προεδρος της Αμερικης George Washington.

Ουδέν κακό, αμιγές καλού και αντιστρόφως. Επειδή υπάρχει μια ομάδα που μπορεί να έχει δύναμη δεν ισοδυναμεί με το ότι φτιάχτηκε για να έχει δύναμη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ο καθένας που μπαίνει μέσα, έχει τους σκοπούς του. Και στην παρέα σου μπορεί να μπει κάποιος που θέλει να πηδήξει την αδερφή ενός φίλου σου. Η παρέα φταίει; Ή αν την πηδήξει τελικά φταίει η παρέα που δεν τον έδιωξε;

Ειμαι πχ επιχειρηματιας κ θελω ενα δανειο κινησης αλλα η τραπεζα μου κανει "νερα". Πολυ πιθανος στην στοα μου να ειναι κ καποιος τραπεζιτης, μεσολαβει λοιπον για να κανω την δουλεια μου. Θα ερθει καποια μερα που θα κανω "εγω" την εξυπηρετηση αντιστοιχα αναλογα με την ιδιοτητα,επαγγελμα,γνωριμιες μου...

Πολύ λογικό. Όταν μιλάμε για μια ομάδα που σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, είναι απόλυτα λογικό να τυχαίνει καλύτερης αποδοχής ένα μέλος των υπολοίπων. Πχ, εσύ είναι οπαδός του Ολυμπιακού, κολλημένος, πίνεις νερό στο όνομά του. Δουλεύεις σε τράπεζα και έρχεται ένας φανατικός επίσης Ολυμπιακός που θέλει δάνειο. Το δικαιούται οριακά, αλλά είναι στο χέρι σου αν θα το πάρει ή όχι. Μη μου πεις ότι θα του πεις όχι... Δε θα το πιστέψω άλλωστε.

Βασικα σε θεωρητικο επιπεδο ειναι μια win-win situation, πρακτικα ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα.

Για πες μας και πρακτικά τι γίνεται για να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι. Εκτός αν είσαι Μασώνος και το κρατάς μυστικό.

Απο το πολυ απλο παραδειγμα λοιπον βαλτε στο μυαλο σας προσωπα με μεγαλη δυναμη κ επηροη κ οχι εμενα κ σας, κ βγαλτε τα συμπερασματα σας για το τι δυναμη μπορει να εχει μια στοα κ ενας μεγας μαγιστρος 33ου βαθμου...

Οι Τέκτονες δεν έχουν μάγιστρους, αλλά Σεβάσμιους. Αυτοί δε αλλάζουν τακτικά, συνήθως κάθε χρόνο. Οι "εξουσίες" τους είναι απλές και περισσότερο τυπικές.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Νομίζω προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι που μάλλον δεν ισχύει και το κάνεις με άκυρα παραδείγματα-επιχειρήματα.

Άμα φτάσαμε στο σημείο να συγκρίνουμε τις λέσχες των Μασόνων με την παρέα μας και τη μύηση του στυλ "πες στην Αννούλα ότι είναι άσχημη" στα 7-8 μας χρόνια...

Όλα αυτά γίνονται κάτω απ΄τη μύτη σου.Τα δέχεσαι ή όχι,επιλογή σου,αλλά seriously τα παραδείγματά σου τα βρήκα off για off.

Όσο για τους Πυθαγόρειους ... μπορεί να λειτουργούσαν με μηχανισμούς μύησης,αλλά δεν έκαναν έργο υπογείως,αλλά πολύ φανερά και μάλιστα χωρίς αυτούς τώρα ίσως δεν είχαμε πολλά πράγματα ,τα οποία θεωρούμε "δεδομένα" και που χρησιμοποιούμε καθημερινώς. Προσέφεραν στο όλον.

Πες μου μια προσφορά Μασόνων ,εκτός απ'τα "δάνεια" ... :p

Νομίζω η κουβέντα έχει αναχθεί σε άλλο επίπεδο,τέτοιο που το σιχαίνομαι προσωπικά,οπότε και δε θα πω άλλα σε μορφή διαφωνίας,απλώς ίσως για κάποια θέματα να παρεμβαίνω.

Το επίπεδο στο οποίο αναφέρομαι είναι τέτοιο που θυμίζει τον χειρότερο δογματάρα του κόσμου που παρότι μερικές φορές έχει δίκιο,σε πρήζει απλά και μόνο από αδιαφορία και το χάνει. Μιλώ για τον άθεο που δεν εξετάζει-σκέφτεται.Απλά θα αντιτίθεται πάντα.

Έτσι και τώρα,καταντήσαμε να μιλούμε οι κατά των Μασόνων και οι κατά των κατά των Μασόνων. Ελεεινό!

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION] Δέχομαι ότι μερικά από όσα ακούγονται μπορει και να μην ισχύουν,δέχομαι ότι κάποια πράγματα δε θα τα μάθουμε ποτέ,αλλά τί ακριβώς κερδίζεις εσύ απ'το να έχεις πάντα να πεις κάτι που να καταρίπτει ντε και καλά τα όσα λέμε; Γιατί από ένα σημείο και μετά ,στην προσπάθεια αυτή ,λες άσχετα... (κατά τη γνώμη μου). :p

Link to comment
Share on other sites

Παντως χυτρα,σαν γουαναμπι σοφος γερο-Τσακωνας θα συμβουλευα πως ειναι λαθος στην ζωη σου να εχεις το σκεπτικο οτι η εξουσια και τα ευρωνια πανε στις κλικες που απαιτουν μυηση

Link to comment
Share on other sites

Γιατί από ένα σημείο και μετά ,στην προσπάθεια αυτή ,λες άσχετα... (κατά τη γνώμη μου). :p

Εγώ μίλησα ξεκάθαρα και με συγκεκριμένα παραδείγματα. Άσχετα και χωρίς καμία υπόσταση, χωρίς κανένα υπόβαθρο, χωρίς κανένα επιχείρημα λες εσύ. Όλο σου το κείμενο βρίσκεται σε ένα σύννεφο αβεβαιότητας και απλά υπάρχει μια κεντρική ιδέα που λέει "δε μπορεί, κάτι πρέπει να υπάρχει εκεί κι αυτοί είναι κακοί άνθρωποι". Τίποτα άλλο δε λες. Έγραψες μόνο ότι αυτά που λέω εγώ δε μπορεί να ισχύουν. Γιατί; Δεν ξέρεις... Έτσι...

Όσον αφορά στα παραδείγματα, τα έθεσα με τον πιό απλοϊκό τρόπο για να καταλάβεις, που μάλλον δεν..., ότι δεν υπάρχει τίποτα διαφορετικό στην καθημερινότητά μας. Αν θέλεις να γίνεις Χαρδαβέλας στη θέση του Χαρδαβέλα, μπορείς να βρεις δεκάδες συνωμοσίες και μυστήρια στην όλη υπόθεση και να πιαστείς από εκεί να διαδίδεις ότι σε βολεύει. Φρόντισε όμως να το κάνεις ως άλλος Χαρδαβέλας, γιατί αυτός πληρώνεται και πολύ καλά για να το κάνει, ενώ εσύ μάλλον αντιτίθεσε έτσι για να το κάνεις.

Επίσης, οι δωρεές που γίνονται τακτικά από Τέκτονες είναι πάντα ανώνυμες κι έτσι δε θα μάθεις που και πόσα δίνουν κάθε χρόνο.

Τέλος, οι Πυθαγόρειοι, δεν πρόσφεραν τίποτα παραπάνω από ότι προσφέρουν οι Τέκτονες σήμερα. Η διαφορά είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν, τουλάχιστον με την τότε μορφή κι έτσι είσαι σε θέση να τους κρίνεις αμερόληπτα, κάτι που δεν κάνεις για τους Τέκτονες. Μην ξεχνάς ότι τον Πυθαγόρα και μετά το θάνατό του, τους Πυθαγόρειους τους κυνήγησαν.

Ο άνθρωπος είναι ικανός να σκοτώσει αυτόν που έχει τη γνώση, αν ο ίδιος είναι ανίκανος να την αποκτήσει, παρά να παραδεχθεί ότι είναι κάτι που δε μπορεί να το φτάσει ο δικός του νους.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να γίνεις Χαρδαβέλας στη θέση του Χαρδαβέλα, μπορείς να βρεις δεκάδες συνωμοσίες και μυστήρια στην όλη υπόθεση και να πιαστείς από εκεί να διαδίδεις ότι σε βολεύει.

Καλά...same old story.

Επίσης, οι δωρεές που γίνονται τακτικά από Τέκτονες είναι πάντα ανώνυμες κι έτσι δε θα μάθεις που και πόσα δίνουν κάθε χρόνο.

Μίλησα για τα "δάνεια" σωτηρίας που σου πλασάρουν.Όσο για τις δωρεές,κάτι Green Peace και WWF ,τυχαία πάλι στα γνωστά ονόματα. Αλλά χρειάζεται και βιτρίνα για να πάρεις κόσμο με το μέρος σου και να μην σε υποπτευθεί.

Τέλος, οι Πυθαγόρειοι, δεν πρόσφεραν τίποτα παραπάνω από ότι προσφέρουν οι Τέκτονες σήμερα. Η διαφορά είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν, τουλάχιστον με την τότε μορφή κι έτσι είσαι σε θέση να τους κρίνεις αμερόληπτα, κάτι που δεν κάνεις για τους Τέκτονες. Μην ξεχνάς ότι τον Πυθαγόρα και μετά το θάνατό του, τους Πυθαγόρειους τους κυνήγησαν.

Διαβάζουμε ιστορία και την αντιμετωπίζουμε όπως αρμόζει.

Εσύ συγκρίνεις τις τελετές των Πυθαγορείων με αυτές των Μασόνων,όμως σου διαφεύγει κάτι.Οι πρώτοι τις έκαναν τον 6ο π.Χ αιώνα ,ενώ οι δεύτεροι συνεχίζουν και τώρα.

Το να συγκρίνεις έτσι αυθέραιτα τις εποχές σαν να τις χωρίζει μόνο μισός αιώνας δεν είναι λογικό.Καταρχάς εκείνη την εποχή η τελετή ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας των ανθρώπων.Προσοχή όμως,επειδή και σήμερα έχουμε τελετές (βλ. στην Εκκλησία) ,τότε ήταν καθημερινό φαινόμενο οι τελετές μύησης,όπως η ενηλικίωση των αγοριών,με το να παλεύουν,των κοριτσιών με το να πλέκουν.Τότε καναν ακόμα και θυσίες σε ζωντανά όντα,ανθρώπους ορισμένες φορές.Πρέπει να το συνδέσω με τους Σατανιστές που κάνουν τις ίδιες θυσίες σήμερα;

Νομίζω έχουν μεσολαβήσει πολλά.Υπάρχει ένα πολιτισμικό υπόβαθρο,αναπτύχθηκαν οι επιστήμες (βλ. ψυχολογία κτλπ),πράγμα που σημαίνει ότι δεν πρέπει να τα συγκρίνουμε έτσι αδιάκριτα αυτά τα δύο τόσο μακρινά ...

Ο άνθρωπος είναι ικανός να σκοτώσει αυτόν που έχει τη γνώση, αν ο ίδιος είναι ανίκανος να την αποκτήσει, παρά να παραδεχθεί ότι είναι κάτι που δε μπορεί να το φτάσει ο δικός του νους.

Προς τί αυτή η τόσο μεγάλη θέληση να τους υπερασπιστείς. Εσύ δε διαφωνείς απλά,που πολλοί το κάνουν και λογικό ,με όσα λέμε...αλλά προτρέχεις να διαλευκάνεις και τυχόν παρεξηγήσεις προς το πρόσωπό τους.

Λοιπόν μάθε ,πως όποιος έχει τη Γνώση (με την ευρύτερη σημασία της λέξεως που της αποδίδει και ένα άλλο νόημα) ,δε θα έμπλεκε ποτέ με τέτοιες αηδίες ,αποκρυφισμούς ,σύμβολα και Τέκτονες.

Η Γνώση έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.Είναι σαν μια θάλασσα και εσύ που την ταξιδεύεις,όσο πιο πολλά μαθαίνεις ,τόσο πιο πολύ σε ταπεινώνει και νιώθεις ότι ξέρεις όλο και πιο λίγα,ότι πρέπει να ταξιδέψεις κι άλλο.

Ο άνθρωπος που αναζητά την αλήθεια των πραγμάτων και τη Γνώση ήταν είναι και θα είναι άνθρωπος περήφανος και αξιοπρεπής.

Και αυτοί δε λογιάζουν από τέτοιες αρετές.

Οπότε να ξέρουμε τι εννοούμε γνώση,όταν την αναφέρουμε.*

Άλλο γνώση,άλλο γραβατωμένες σουσουράδες που καναν "επιτυχία".Και δεν είναι θέμα ζήλιας.Αν μη τι άλλο το χειρότερο πράγμα για μια κοινωνία είναι να κάνεις ξαφνικά όλους τους φτωχούς πλούσιους. Πάει...μας κατέστρεψαν!

Απλά μερικοί έχουν αξιοπρέπεια και κάνουν την επιτυχία τους μέχρι εκεί που δεν παρεμβαίνει ο "Διάβολος" να τους ζητήσει διόδια,να πάνε παρακάτω...

*«Όταν είμαι μόνος με τον εαυτό μου και τα βιβλία μου είμαι χαρούμενος σαν τον κότσυφα, που λαλάει το πρωινό. Οι άνθρωποι με την αθλιότητα και τα λογγιασμένα λαγκάδια της ψυχής τους που τα σκεπάζει ανυποψίαστα μια εμετική συγκάλυψη, είναι που μου βαραίνουν τα νεύρα και τα πόδια. Ο άνθρωπος, αυτό το αθώο τέρας».

(Δ.Λιαντίνης - Γράμμα από τη Γερμανία – 1970)

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις κάνει μια λανθασμένη σύνδεση με τους Πυθαγόρειους και τους Μασόνους (βλέπω και ένα Πυθαγόρας στην υπογραφή σου) και μάλλον εμμέσως θα θίγεται και η θεωρία σου για τους Πυθαγόρειους. :p

Παντελώς καμία σχέση όμως...

Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Η Γνώση έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.Είναι σαν μια θάλασσα και εσύ που την ταξιδεύεις,όσο πιο πολλά μαθαίνεις ,τόσο πιο πολύ σε ταπεινώνει και νιώθεις ότι ξέρεις όλο και πιο λίγα,ότι πρέπει να ταξιδέψεις κι άλλο.

Ο άνθρωπος που αναζητά την αλήθεια των πραγμάτων και τη Γνώση ήταν είναι και θα είναι άνθρωπος περήφανος και αξιοπρεπής.

Και αυτοί δε λογιάζουν από τέτοιες αρετές.

Ξαναδιαβασε τι εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασε τι εγραψες.

Και μόνο να αναγνωρίζεις την ταπεινότητα αυτή όταν έχεις φτάσει σε ένα σημείο να ξέρεις πολλά και να συνεχίζεις,σε κάνει αξιοπρεπή άνθρωπο.

Είναι κάτι σαν τους ποιητές. Γράφουν ,γράφουν ,γράφουν ,αλλά κανείς ποτέ δεν έγραψε το Ποίημα.Και το ξέρουν... :T:

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, αφού δε μπορώ να γράψω βιβλίο εδώ μέσα...

Πολύ σωστά τα λες. Κρίμα που δε ζει ο Πυθαγόρας να τα πεις και στον ίδιο.

Προφανώς και δεν έχεις καταλάβει, ότι ζεις κι αναπνέεις μέσα σε αυτό το σύστημα, είτε σου αρέσει, είτε όχι. ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω σου είναι κλειστά, έχουν μυστικά και κατά κάποιο τρόπο μύηση για να μπεις. Τα βάζετε με τους Τέκτονες και τους λοιπούς ανάλογους, γιατί απλά έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω από τα ονόματά τους. Γιατί δεν τα βάζετε και με τις Φατριές στα αμερικάνικα πανεπιστήμια; ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο συμβαίνει. Διδάσκουν κάποια πράγματα εν κρυπτώ, χρειάζεται ενός είδους μύηση για να μπεις και δεν είναι ανοικτές σε όλους. Στο κάτω κάτω της γραφής, ΕΓΩ γουστάρω να δημιουργήσω μια ομάδα ανθρώπων, που ΕΓΩ θα αποφασίσω ποιός θα μπει μέσα, ΕΓΩ θα ορίσω τους όρους, ΕΓΩ θα του πω τι θα διαβάζει, ΕΓΩ θα του πω τι πρέπει να λέει προς τα έξω και τι είναι μυστικό κι ΕΓΩ θα επιλέξω και την ποινή αν παραβεί κάποιο κανόνα. Δε γουστάρεις; ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ. Δε σε υποχρεώνει κανείς να μπεις, σε σου χρειάζεται να μπεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις και είναι απόλυτο δικαίωμά μου να είμαι εγώ.

Ανάλογη κλίκα είναι η παρέα σου. Εγώ μπορώ να έρθω ξαφνικά να μπω μέσα, να γίνω κολλητός, να μου πείτε όλα τα μυστικά σας, να μου εξομολογηθείτε ποιός κερατώνει τη γυναίκα του, ποιος την παίζει γιατί δεν έχει γκόμενα και ποιός κλέβει χρήματα από το ταμείο στην εταιρία του; Δεν περιμένω απάντηση, φυσικά και ΟΧΙ, αφού είστε Μασώνοι!. Για να γίνουν τα παραπάνω, θα περάσω ΟΛΑ τα στάδια που περνάει ένας υποψήφιος. Ποιά είναι αυτά;

1. Θα πρέπει να με γνωρίζει κάποιος από την παρέα, ο οποίος και θα με προτείνει.

2. Θα σκεφτεί αν ταιριάζω με την παρέα κι αν μπορώ να κολλήσω με τη νοοτροπία τους.

3. Θα με καλέσει σε κάποια συνάντηση για να με γνωρίσουν οι υπόλοιποι.

4. Θα με εγκρίνουν οι υπόλοιποι.

5. Με τον καιρό θα ενσωματωθώ και θα γίνω μέλος, όπου ίσως αρχίσω να μαθαίνω κάποια από τα μυστικά της.

Σου λείπει η μύηση; Εμείς στην ομάδα βόλλευ όταν πήγαινα σχολείο, είχαμε και μύηση. Ο υποψήφιος παίκτης, έπρεπε να περάσει κάποιες δοκιμασίες για να μπει στην ομάδα. Άλλωστε τι είναι η μύηση; Ένα τελετουργικό που ο υποψήφιος κάνει κάποια πράγματα για δύο λόγους:

1. Συμβολικά, έτσι γιατί το καθιέρωσε η παρέα, ή συμβολικά γιατί πρέπει να κατανοήσει κάτι.

2. Για να αποδείξει στα ήδη μέλη ότι δεν είναι απλά περίεργος και θα αναλώσουν χρόνο για πάρτη του, όπου αυτός θα φύγει μετά από 2 εβδομάδες για να κάνει κάτι άλλο. Παλαιότερα η μύηση των Τεκτόνων κρατούσε 40 ημέρες με νηστεία, βασανιστήρια, απομόνωση και διάφορα άλλα που περνούσαν ακόμη και κυβερνήτες ή πλούσιοι αν ήθελαν να μπουν, η οποία εκτός από το να απομακρύνει τους περίεργους είχε και σκοπό να σπάσει τον τσαμπουκά στους ψηλομύτες.

Αν λοιπόν όλα αυτά σου φαίνονται περίεργα και ότι τα κάνουν μόνο οι "μυστικές" αυτές ομάδες, καλά θα κάνεις να κοιτάξεις γύρω σου και να δεις ότι είναι τρόπος ζωής από απαρχής της ανθρωπότητας και είναι κάτι που τηρούν όλα τα ζώα που ζουν σε ομάδες.

Όσον αφορά τώρα στο ότι κάποια πράγματα δεν είναι για όλους, νομίζω δε θέλει ιδιαίτερες εξηγήσεις. Άλλωστε, Τεκτονικά βιβλία πωλούνται σε βιβλιοπωλεία. Πήγαινε αγόρασέ τα και διάβασέ τα. Αν καταλάβεις τι θέλουν να πουν, ίσως να είσαι έτοιμος να κάνεις κι αίτηση.

"Μύηση : Η εμπιστευτική ενημέρωση κάποιου, η προσχωρήσει και η συμμετοχή του σε μυστική υπόθεση ή κίνηση θρησκευτικού , ιδεολογικού, πολιτικού χαρακτήρα."

Καμία σχέση δεν έχει με τα παραδείγματα κοινωνικής αποδοχής που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά...same old story...

...Παντελώς καμία σχέση όμως...

Καληνύχτα.

Αφού άλλα γράφω κι άλλα διαβάζεις, μάλλον επειδή έχεις κατεβάσει ρολά και δε σε ενδιαφέρει να μάθεις, δεν έχω λόγο να κάθομαι να χάνω το χρόνο μου να σου απαντάω με λεπτομέρειες. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις και να πράττεις ανάλογα.

Επιγραμματικά για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν:

-Τα δάνεια σωτηρίας τα δίνουν τράπεζες, όχι Τέκτονες. Οι Τέκτονες χαρίζουν χρήματα και πάντα ανώνυμα, οπότε απίθανο να γνωρίζεις που και πόσα.

-Οι τελετές των Πυθαγορίων με των Τεκτόνων μοιάζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό, αφού από εκείνες εξελίχθηκαν. Το όχι συνεχίζουν να γίνονται χιλιάδες χρόνια μετά, μπορεί ο καθένας να το λάβει αρνητικά ή θετικά.

-Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, απλά όσοι με γνωρίζουν θα σου πουν ότι ένα από τα πράγματα που σιχαίνομαι είναι η παραπληροφόρηση.

-Για τη Γνώση, άσε... Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι και αν η πηγή σου είναι μια φράση από ένα γράμμα, όταν υπάρχουν χιλιάδες βιβλία από πολύ ανώτερους πνευματικά ανθρώπους του κ.Λιαντίνη, τότε είσαι σε εντελώς λάθος δρόμο. Όπως είχα πει και στο thread με το Θεό, αν ξεκινάς με λάθος βάσεις, είσαι σε λάθος δρόμο για να καταλάβεις κάποια θέματα.

-Το αν είναι λανθασμένη η σύνδεση με τους Πυθαγόρειους/Τέκτονες, άσε το να το πει κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά και τους δύο χώρους, γιατί εσύ όπως φαίνεται δε γνωρίζεις ούτε το 1% για κανέναν από τους δύο. Η ενημέρωσή σου είναι από το "τι λέει ο κόσμος", χωρίς να έχεις μελετήσει καθόλου κι έχοντας αποκτήσει με τα χρόνια μια πεισματική άποψη που δε δέχεσαι να αλλάξεις ότι κι αν σου πουν. Αυτό φαίνεται κι από τα γραφόμενά σου που είναι του τύπου "άσε μας εσύ, δεν ξέρεις, αυτό που λέω εγώ είναι", το οποίο για να το στηρίξεις, βάζεις δύο προτάσεις από ένα γράμμα, λες και ο κ.Λιαντίνης είναι ο Θεός που τα ξέρει όλα κι άπαξ και είπε κάτι αυτός, είναι νόμος. Αυτά είναι τα επιχειρήματά σου.

"Μύηση : Η εμπιστευτική ενημέρωση κάποιου, η προσχωρήσει και η συμμετοχή του σε μυστική υπόθεση ή κίνηση θρησκευτικού , ιδεολογικού, πολιτικού χαρακτήρα."

Καμία σχέση δεν έχει με τα παραδείγματα κοινωνικής αποδοχής που αναφέρεις.

Μύηση (από άλλο λεξικό): . η εμπιστευτική ενημέρωση κάποιου για μυστική υπόθεση

Και για να συνεχίσουμε το παιχνίδι με τις λεξούλες, προφανώς δεν γνωρίζεις ότι έχεις ήδη μυηθεί (θέλοντας και μη) αφού έχεις βαφτιστεί χριστιανός, καθότι οι Χριστιανικές Εκκλησίες, αλλά και γενικότερα οι ανά τον κόσμο θρησκείες, έχουν μυήσεις σε όλα τους τα μυστήρια (βάφτιση, γάμος, εξομολόγηση, κλπ). Και btw, από όλα αυτά που έγραψα, το μόνο που είχες να πεις ήταν η ερμηνεία της λέξης από το λεξικό...

Στο thread με το Θεό, είχα βάλει ένα σωρό βιβλία για διάβασμα. Πολλά από αυτά αναφέρουν Τέκτονες, μυήσεις, μυστήρια και κάποια είναι γραμμένα από μυημένους σε διάφορες ομάδες, μεταξύ αυτών και τεκτονικές. Όποιος θέλει ας διαβάσει κάποια από αυτά για να αποκτήσει σφαιρική άποψη περί τίνος πρόκειται. Αν ψάχνετε να βρείτε αλήθειες από σκατοδημοσιογράφους ή ανθρώπους που "ήταν μέσα αλλά έφυγαν για να γλιτώσουν", μάλλον είστε σε εντελώς λάθος κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα απογίνουν τώρα...;;;

Σκέφτονται σοβαρά να το διαλύσουν! :hehe:

Ουδέν κακό, αμιγές καλού και αντιστρόφως. Επειδή υπάρχει μια ομάδα που μπορεί να έχει δύναμη δεν ισοδυναμεί με το ότι φτιάχτηκε για να έχει δύναμη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ο καθένας που μπαίνει μέσα, έχει τους σκοπούς του. Και στην παρέα σου μπορεί να μπει κάποιος που θέλει να πηδήξει την αδερφή ενός φίλου σου. Η παρέα φταίει; Ή αν την πηδήξει τελικά φταίει η παρέα που δεν τον έδιωξε;

Οχι δε κατάλαβες, το "κακο" ειναι οτι ενδεχομένως πολλες φορες οι αδελφότητα επωφεληθείτε σε βαρος "αθώων" πολιτών.

Πολύ λογικό. Όταν μιλάμε για μια ομάδα που σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, είναι απόλυτα λογικό να τυχαίνει καλύτερης αποδοχής ένα μέλος των υπολοίπων. Πχ, εσύ είναι οπαδός του Ολυμπιακού, κολλημένος, πίνεις νερό στο όνομά του. Δουλεύεις σε τράπεζα και έρχεται ένας φανατικός επίσης Ολυμπιακός που θέλει δάνειο. Το δικαιούται οριακά, αλλά είναι στο χέρι σου αν θα το πάρει ή όχι. Μη μου πεις ότι θα του πεις όχι... Δε θα το πιστέψω άλλωστε.

Κανε μια αναγωγή σε πολιτικό επίπεδο κ η εξυπηρέτησή γίνεται εθνική προδοσία δυνητικά.

Για πες μας και πρακτικά τι γίνεται για να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι. Εκτός αν είσαι Μασώνος και το κρατάς μυστικό.

Ουτε ειμαι ουτε σκοπευω να γινω.

Οι Τέκτονες δεν έχουν μάγιστρους, αλλά Σεβάσμιους. Αυτοί δε αλλάζουν τακτικά, συνήθως κάθε χρόνο. Οι "εξουσίες" τους είναι απλές και περισσότερο τυπικές.

Ετσι μου το παν ετσι στο λεω(συγχυση με Ναΐτες?), δεν ξερω τον ακριβη ορο αλλα ξερω οτι ειχαν Σκωτσεζικο συστημα στην Ελλαδα παλια κ το αλλαξαν σε Αμερικανικο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε κατάλαβες, το "κακο" ειναι οτι ενδεχομένως πολλες φορες οι αδελφότητα επωφεληθείτε σε βαρος "αθώων" πολιτών.

Καλά, στις εποχές που ζούμε, αθώοι είναι λίγοι. Απλά άλλοι κατάφεραν να κάνουν πολλά, άλλοι λίγα. Και πάλι όμως παίρνουμε σα δεδομένο ότι αυτοί, οι Τέκτονες ή όποιοι άλλοι, κάνουν σώνει και καλά κάτι μεμπτό.

Κανε μια αναγωγή σε πολιτικό επίπεδο κ η εξυπηρέτησή γίνεται εθνική προδοσία δυνητικά.

Νομίζω όχι σε αυτό το επίπεδο. Αν πρόσεξες δεν είπα πως "δεν δικαιούσαι", αλλά πως "δικαιούσαι οριακά". Η προδοσία, θα ήταν, δυνητικά πάντα, στο επίπεδο που δεν δικαιούσαι και λαμβάνεις λόγω "μέσου".

Ετσι μου το παν ετσι στο λεω(συγχυση με Ναΐτες?), δεν ξερω τον ακριβη ορο αλλα ξερω οτι ειχαν Σκωτσεζικο συστημα στην Ελλαδα παλια κ το αλλαξαν σε Αμερικανικο.

Αυτό ακριβώς λέω. Ότι όσοι δε γνωρίζουν κι απλά έχουν ακούσει, τους είπαν, διάβασαν κάτι, είδαν κάτι, όλα αυτά τα "μυστικιστικά και ύποπτα" τα έχουν βάλει σε ένα καλάθι με ταμπέλα "ύποπτοι, σατανιστές, κακοί, εξουσιαστές, κλπ" χωρίς να το ψάξουν, είτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει παραπέρα, αν και τους ενδιαφέρει να διαδίδουν φήμες και ανακρίβειες, είτε γιατί τους βολεύει, αφού είναι εύκολο να πεις ότι για όλα φταίνε οι Μασώνοι κι έτσι να βγάλει ο καθένας μας την ουρά του απέξω για την παγκόσμια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

-Τα δάνεια σωτηρίας τα δίνουν τράπεζες, όχι Τέκτονες. Οι Τέκτονες χαρίζουν χρήματα και πάντα ανώνυμα, οπότε απίθανο να γνωρίζεις που και πόσα.

Ψάξε δες ποιοί χειρίζονται τις Κεντρικές και Παγκόσμιες Τράπεζες,ποιοί εκδίδουν χρήμα σε χώρες κτλπ. SO SIMPLE ,γιατί το παρατραβάς με πράγματα που τα ξέρει και ο τελευταίος των Μοϊκανών.

-Οι τελετές των Πυθαγορίων με των Τεκτόνων μοιάζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό, αφού από εκείνες εξελίχθηκαν. Το όχι συνεχίζουν να γίνονται χιλιάδες χρόνια μετά, μπορεί ο καθένας να το λάβει αρνητικά ή θετικά.

Άλλη μια περίπτωση που παραφράζεις όσα λέω,απλά για να αντιταθείς .Και αυτό είναι το άσχημο,όχι να αντιτίθεσαι χωρίς λόγο.

Έθεσα το θέμα απ'την οπτική του ότι μια συγκεκριμένη συνήθεια σε μια συγκεκριμένη εποχή αντικατωπτρίζει πολιτισμικά και πολιτιστικά στοιχεία της εποχής. Τα ήθη ,τα έθιμα και οι μύθοι είναι κάποια ακόμη κλασσικά παραδείγματα. Το ότι σήμερα στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου δεν είναι καθημερινή συνήθεια να μυούμε με διάφορους απάνθρωπους τώρα και συνηθισμένοςυ άλλοτε τρόπους τα παιδιά μας κτλπ έχει να πει κάτι πιστεύω.Για την εξέλιξη του ανθρωπίνου είδους.

-Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, απλά όσοι με γνωρίζουν θα σου πουν ότι ένα από τα πράγματα που σιχαίνομαι είναι η παραπληροφόρηση.

Εγώ σιχαίνομαι την περιαυτολογία και την άσκοπη επιχειρηματολόγιση (με παραδείγματα κυρ Μπάμπης - μπακάλης).

-Για τη Γνώση, άσε... Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι και αν η πηγή σου είναι μια φράση από ένα γράμμα, όταν υπάρχουν χιλιάδες βιβλία από πολύ ανώτερους πνευματικά ανθρώπους του κ.Λιαντίνη, τότε είσαι σε εντελώς λάθος δρόμο.

Το πώς βλέπω εγώ τη γνώση και ποιές είναι οι πηγές μου,δεν σε αφορά και παρακαλώ να μην κρίνεις έτσι ειρωνικά.Η σχέση μου με τη γνώση έχει μορφή ερωτική και θα κρατηθώ στο ύψος που αρμόζει και δε θα εκφράσω την σιχαμάρα που ένιωσα από τα παραπάνω λόγια.Όλο το παράθεμα λέξεων (σου) βρίθει μισαλλοδοξία και υποκρισία. Και μόνο που δε σέβεσαι τις προσωπικές απόψεις του άλλου επί ενός θέματος ,όπως το τί είναι γνώση για τον καθένα,δείχνει πολλά.

-Το αν είναι λανθασμένη η σύνδεση με τους Πυθαγόρειους/Τέκτονες, άσε το να το πει κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά και τους δύο χώρους, γιατί εσύ όπως φαίνεται δε γνωρίζεις ούτε το 1% για κανέναν από τους δύο. Η ενημέρωσή σου είναι από το "τι λέει ο κόσμος", χωρίς να έχεις μελετήσει καθόλου κι έχοντας αποκτήσει με τα χρόνια μια πεισματική άποψη που δε δέχεσαι να αλλάξεις ότι κι αν σου πουν. Αυτό φαίνεται κι από τα γραφόμενά σου που είναι του τύπου "άσε μας εσύ, δεν ξέρεις, αυτό που λέω εγώ είναι", το οποίο για να το στηρίξεις, βάζεις δύο προτάσεις από ένα γράμμα, λες και ο κ.Λιαντίνης είναι ο Θεός που τα ξέρει όλα κι άπαξ και είπε κάτι αυτός, είναι νόμος. Αυτά είναι τα επιχειρήματά σου.

Εγώ δεν είμαι ακυρωτικός με όσα λες.Απεναντίας σου είπα ότι κρατάω και την πισινή,εσύ αυτοπαρουσιάζεσαι ώς ο έχων τη γνώση και ότι εγώ είμαι σε λάθος δρόμο,διαβάζω Λιαντίνη (που ΟΧΙ δεν είναι θεος και απορίας άξιο για εσένα που φαίνεται να τον θαυμάζω,δεν το θεωρώ φιλόσοφο όπως πολλοί άλλοι). Είναι απλά ένα απόσπασμα που χρησιμοποιήθηκε επιπροσθέτως μετά τα επιχειρήματα μου.

Τουλάχιστον δεν τα "επιβεβαίωσα" με παραδείγματα απ'την παιδική μου ηλικία και την μύηση στη λέσχη του Δεντρόσπιτου.

Το από που αντλώ τις γνώσεις μου ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ,οπότε μην βγάζεις προδεδικασμένα συμπεράσματα ,όπως "Η ενημέρωσή σου είναι από το "τι λέει ο κόσμος", χωρίς να έχεις μελετήσει καθόλου".

Και μάλιστα για τους Πυθαγόρειους που λογίζεσαι ότι ξέρεις περισσότερα,όταν είπες ότι δεν είχαν προσφέρει τίποτα περισσότερο απ'τους Μασόνους,μας επιβεβαίωσες ότι η γνώση σου επί του θέματος φτάνει μέχρι κάποιο ντοκιμαντέρ.Μπορεί να χεις διαβάσει όντως για τους Πυθαγόρειους,αλλά δε μου το έχεις ξεκαθαρίσει ακόμα καλά...

Επειδή τυχαίνει να έχω ασχοληθεί κάμποσο με αυτό,να σου θυμίσω ότι τα μισά από όσα σήμερα μαθαίνουμε απ΄τον Ιπποκράτη ήταν από μεταγενέστερους του ,τουλάχιστον κατά 2 αιώνες,όπως και οι Πυθαγόρειοι.

Και επειδή λες συνέχεια για αποδείξεις και αποδείξεις,εμείς στις δίνουμε,αλλά μάλλον έχεις φάει την προπαγάνδα από τα βίβλία που διάβασες και όπως λες είναι πολλά και είναι και γραμμένα από Μασόνους. Εγώ έχω διαβάσει 2 από μη Μασόνους,το ένα ήταν χάλι - τελείως Χαρδαβελίστικο. Το άλλο μιλούσε με στοιχεία και απορηματικό ύφος και το τρίτο ήταν από πρώην Μασόνο ,που στην ουσία πουλούσε και αυτός προπαγάνδα,που μόνο πρώην δε θα τον λέγαμε.

Η απουσία του επιχειρήματος δεν είναι και επιχείρημα της απουσίας!!!

Από ένα σημείο και μετά ,η Κυκλώπεια αντίληψη των πραγμάτων που έχουν μερικοί προσωπικά με αηδιάζει και με αποτρέπει απ'το να κάνω και κουβέντα.

(αυτό που κάνουμε τώρα μόνο κουβέντα δεν είναι ... κανένα ίχνος σοβαρότητας)

Τελευταίο post από εμένα για σένα,στο υπόσχομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κάτσω πάλι να απαντήσω, ούτε να σχολιάσω, αφού μόνο η 1η πρόταση είναι ανάξια λόγου.

Ψάξε δες ποιοί χειρίζονται τις Κεντρικές και Παγκόσμιες Τράπεζες,ποιοί εκδίδουν χρήμα σε χώρες κτλπ. SO SIMPLE ,γιατί το παρατραβάς με πράγματα που τα ξέρει και ο τελευταίος των Μοϊκανών.

Πάμε πάλι από την αρχή... ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κι άσε τους Μοϊκανούς ήσυχους.

Link to comment
Share on other sites

Η απουσία του επιχειρήματος δεν είναι και επιχείρημα της απουσίας!!!

Αν θέλεις κάτι,θα με βρεις στο facebook. Τα στοιχεία απέχουν ένα κλικ.

Πάρ'το σαν πείσμα μου που δεν τα δίνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.