Jump to content



AerogateII και καλύτερη ψύκτρα επεξεργαστή???


tsompanos

Recommended Posts

Το κουτί (Antec PlusView1000AMG -EU) το τροφοδοτικό ( Enermax 465 ) και το Aerogate II ήρθαν και εγκατααστάθηκαν με επιτυχία. Οι θερμοκρασίες από 72-76 πέσανε σε 60-63 στον επεξεργαστή (το AEROGATE II λέει 50-55).Το καλώδιο για τη θερμοκρασία του επεξεργαστή ακουμπάει στον πυρήνα το barton (κάτω από την ψύκτρα ). Το θέμα πλέον είναι πως το AEROGATE II αρχίζει να σφυρίζει στους 55 βαθμούς ενώ το φυλάδιο που είχε μαζί του έλεγε στους 65 το ίδιο και στο site. Ξέρει κανένας εάν αλλάζει αυτό δηλαδή αν μπορώ να το κάνω να σφυρίζει στους 60 βαθμούς??

Η μητρική είναι msi K2N2 ISLR και ο επεξεργαστής AMD 3GHz Barton.

Επίσης έχω την ψύκτρα της μαμάς πάνω στον επεξεργαστή. Αν βάλω κάτι καλύτερο για καλύτερη ψύξη του επεξεργαστή θα δω καθόλου διαφορά??? Δεν λέμε κανένα γομάρη αλλα και λίγο μεγαλύτερη δεν νομίζω να με πειράξει.

Θα ποστάρω μάλλον αυριο και κάποια φοτο με το νεο κουτι και το τι γίνεται μέσα σε αυτό μιας και είμαι πολύ περίφανος γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν του έχω κάνει o/c ακόμα λόγω θερμοπκρασιών που είχα πριν. Θα τον ποθσ΄ρω κομματάκι αφού ξεμπερδέψω με το τι ψύκτρα θα του βάλω αν του την αλλάξω πρώτα αυτήν που έχει και αφού σημαζέψω κομματάκι το καλωδιομάνη και αφού βάλω και το πλαινό ανεμηστήρακι να δουλέυει και γενικά να στρώσω το όλο σύστημα. Καμία γνώμη για το τι ψύκτρα να βάλω στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τι χρήματα θέλεις να δώσεις.

Πολύ καλή λύση είναι η Ζαλμαν 7000CU και η Thermalight SLK 900. Αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα χρήματα μάλλον πας για καμία Thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγες μέρες το πήρα και γω , δεν το έχω εγκαταστήσει όμως ακόμα. δυστυχώς δεν είχε κάποια θερμαγώγιμη ταινία για να στερεώνεις τους σένσορες. λογικά δεν πρέπει να κάνει επαφή ο σένσορας με το αντικείμενο που θες να μετρήσεις για να έχεις σωστά αποτελέσματα?? ίσως έτσι εξηγείται η μεγάλη διαφορά που έχεις. Γενικά για τη συσκευασία οι οδηγίες είναι πολύ πρόχειρες , δεν έχει ταινίες , έχει μόνο 3 καλωδιά επέκτασης για ανεμιστήρες το 4 το έχει συνδέσει με το ανεμιστηράκι που έχει πάνω , και δε λέει αν το χρειάζεται το ίδιο γιατί πιθανόν να ανεβάζει θερμοκρασία , αφού πρέπει να τραβάει σχετικά πολύ ρεύμα αν συνδέσεις και τους 4 ανεμιστήρες. τουλάχιστον ελπίζω στη χρήση να είναι πιο εύχρηστο

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξουν τα χρώματα από το κουμπί πατάς το κουμπι που λεεί color και αρχίζει να αλλάζει χρώματα το κουμπί. το οποίο χρώμα αλλάζει κάθε 2-3 δευτερα. Μόλις αλλάξει στο χρώμα που θέλεις πατάς το κεντρικό κουμπι (αυτό που γηρίζει τρελλάαααα).

Ευχαριστώ prokopas

Dorian--> Η διαφορά που έχω μεταξύ mobo και aerogate υποθέτο πως είναι γιατί το mobo μέσα στο slot A έχει το καλώδιο για την θερμοκρασία και στην ουσία είναι κάτω από τον επεξεργαστή άρα και κλεισμένο από γυρο γυρο από το slot ενώ αντίθετα το καλώδιο από το aerogate μπαίνει πάνω από το επεξεργαστή και να είναι όσο γίνεται ποιο κοντά στον πυρήνα και άρα είναι ανάμεσα από τον επεξεργαστή και την ψύκτρα . Νομίζω για αυτό υπάρχει η διαφορα στην θερμοκρασία mobo - aerogate. ελπίζω να το έγραψα σωστά και να σου έδωσα να το καταλάβεις

Οσο για το τι έχει το κουτί του aerogate θα συμφωνίσω για τα μικρά θερμοαγωγικα αυτοκόλλητα . Χρειάζονται και μάλιστα πολύ.

εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω με το aerogate είναι πως μόλις πιάσει 55 βαθμούς κελσίου κάποιος σενσορας αρχίζει να κορνάρει και μου σπάει τα νέυρα γιατί το φυλάδιο που έχει μέσα λέει για 65 βαθμούς. Απλά δηλάδή ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω αυτό το όριο και από 55 να το κάνω 57-58 μέχρει εκέι που έχει φτάσει το πολύ μέχρι τώρα. Αυτό μπορέι να μου το πει αν γίνεται κάποιος και πως γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsompanos

Dorian--> Η διαφορά που έχω μεταξύ mobo και aerogate υποθέτο πως είναι γιατί το mobo μέσα στο slot A έχει το καλώδιο για την θερμοκρασία και στην ουσία είναι κάτω από τον επεξεργαστή άρα και κλεισμένο από γυρο γυρο από το slot ενώ αντίθετα το καλώδιο από το aerogate μπαίνει πάνω από το επεξεργαστή και να είναι όσο γίνεται ποιο κοντά στον πυρήνα και άρα είναι ανάμεσα από τον επεξεργαστή και την ψύκτρα . Νομίζω για αυτό υπάρχει η διαφορα στην θερμοκρασία mobo - aerogate. ελπίζω να το έγραψα σωστά και να σου έδωσα να το καταλάβεις

Οσο για το τι έχει το κουτί του aerogate θα συμφωνίσω για τα μικρά θερμοαγωγικα αυτοκόλλητα . Χρειάζονται και μάλιστα πολύ.

εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω με το aerogate είναι πως μόλις πιάσει 55 βαθμούς κελσίου κάποιος σενσορας αρχίζει να κορνάρει και μου σπάει τα νέυρα γιατί το φυλάδιο που έχει μέσα λέει για 65 βαθμούς. Απλά δηλάδή ρωτάω αν μπορώ να αλλάξω αυτό το όριο και από 55 να το κάνω 57-58 μέχρει εκέι που έχει φτάσει το πολύ μέχρι τώρα. Αυτό μπορέι να μου το πει αν γίνεται κάποιος και πως γίνεται??

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Η ουσία είναι ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι ηλεκτρικών μετρητών θερμοκρασίας , επαφής , thermistor, και δεν έχω ιδέα ο συγκεκριμένος τι είναι ( δε μας κάνει και την τιμή η εταιρία να μας πει τι είναι και που και πως πρέπει να το βάλουμε :blink: ), μόνο εμπειρικά να το δοκιμάσουμε με μία γνωστή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

’ντε Πάνο μεγειές ρε... και όσον αφορά την ψύξη του επεξεργαστή αν παιζεις ακόμα με amd πάρε αυτά που έχω βάλει εγώ, αρκεί να αντέχεις τον θόρυβο, αλλιώς βάλε enermax αντι για tornado... αυτά :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μια πλαγιομετωπική. Βέβαια ακόπμα δεν έχω βάλει ακόμα σωστά τους σένσορες θερμοκρασίας καθώς και το πλαινό ανεμηστηράκι δεν λέιτουργεί ακόμα λόγο έλειψης θέσεων, ομως περιμένω μερικά καλωδιάκια για να το ολοκληρώσω. Τώρα που θυμήθικα. Είδα στο σαιτ της ΑΕΡΟΓΚΕΙΤ για το κορνάρισμα που ακούγετε στους 55 βαθμούς κελσίου. Δεν γίνεται να αλλάξει αυτό οπότε όταν κάποιος σένσορας φτάσει στους 55 βαθμούς αυτο θα αρχίσει τα κορναρίσματα λες και κερδίσαμε το ευρωπαικο. Μόλις φτιάξω τους σένσορες και τα καλώδια θα ποστάρω καμιά φωτογραφία ακόμα για την ποιο ολοκληρωμένη άποψη

post-668-1416071070,9657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.