Jump to content



Τι αλλαγή προτείνεται;


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρω καινούργιο σύστημα free απο εναν συγγενή.

Θα ήθελα να σας πω τι περιέχει το PC και να μου πείτε ως καλύτεροι γνώστες κατα πόσο μπορώ να τα βγάλω

εις πέρας με την συγκεκριμένη σύνθεση, τι παραπάνω χρειάζεται, που μου δίνεται ενα σεβαστό περιθώριο για overclock αντί να αγοράσω κατι καινούργιο(πχ oc την cpu αντι να δόσω 200-300eu και να πάρω καινούργιο) και μια γενική άποψη. Θα το εκτιμούσα πολύ.

Motherboard: P7H55-M SI

CPU: Intel i3 530 @ 2.93GHz

RAM: 6GB (Δεν γνωρίζω ακόμα timings, συχνότητες και brand)

GPU: Nvidia GTS 250 1GB

H/D: 1TB (Δεν γνωρίζω ακόμα).

Το PC θα τρέχει σε οθόνη 23'' και το εχω για gaming νεας γεννιάς (Battlefield 3, COD5 κοκ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαι εντάξει στο θέμα επεξεργαστή όμως; Μήπως χρειαστώ κατι καινούργιο; Η με ενα μικρο OC με stock ψύξη θα είμαι οκ; Γύρω στα 3,3GHz...

Και παρεπιπτόντως, αν μπορούσες να μου προτείνεις κατι πιο φθηνό σε κάρτα γραφικών θα ηταν καλύτερο μιας και δεν μπορώ να διαθέσω πολλά λεφτά :)

Edit: Γιατί τόσο φτηνά; Αν γίνεται ας μου εξηγήσει κάποιος.. Ποιά η διαφορά μεταξύ τους;

SAPPHIRE RADEON HD6790 1GB PCI-E RETAIL

ASUS EAH6970 DCII/2DI4S/2GD5 2GB PCI-E RETAIL

Link to comment
Share on other sites

Η μια είναι 6 7 9 0 και η άλλη 6 9 7 0.

Καμία σχέση σε απόδοση. Η 6970 είναι πολύ πιο δυνατή κάρτα. Η συγκεκριμένη που δείχνεις (Asus Direct CUII) έχει και βαρβάτο σύστημα ψύξης.

Αν δε θέλεις να δώσεις τα χρήματα που κοστίζουν οι κάρτες που σου προτείνει ο φίλος πιο πάνω, δες κάτι σε 6850/6870.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το ψάξω το θέμα για κάρτα γραφικών και πιστεύω θα καταλήξω κάπου καλά.

Τώρα με καίει να μάθω για τον επεξεργαστή γιατί αν και εχω μείνει πισω σε οτι αφορά τεχνολογίες i3, i5, i7 υποθέτω πως ο επεξεργαστής μου σε σύγκριση με i5 και i7 θα εχει τεράστια διαφορά σε θέμα απόδοσης in-game..

Αν και ελπίζω πως μπορώ με stock ψύξη να τον παω γύρω στα 3,5GHz μετά απο ψάξιμο..

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και έμαθα, ορίστε τα ακριβή χαρακτηριστικά του συστήματος.

Motherboard: Asus P7H55-M SI

CPU: Intel i3 530 @ 2.93GHz (θα πάει για OC στα 3.3 με stock ψύξη ώσπου να πάρω καλύτερη ψύξη)

RAM: 2x(Transcend 1GB DDR3-1333 1.5V 9-9-9-18) + 2x(Corsair CMV4GX3M2A1333C9 2GB DDR3-1333 1.5V 9-9-9-24 )

GPU: Nvidia GeForce GTS 250

H/D: 1TB

PSU: Premier 480Watt

Σκοπεύω να μαζέψω λίγα χρήματα και να παω για μια 6850-6870 όπως είπε ο φίλος παραπάνω, αφού προηγηθεί aftermarket ψύχτρα σε CPU και ενα ακόμη fan.

Να υποθέσω πως δεν είναι κλειδωμένο το overclock σε αυτό το PC έτσι; Ρωτάω γιατί το παιδί το είχε πάρει έτοιμο απο πλαίσιο (Turbo-X).

*Edit: Τα timings απο RAM διαφέρουν λίγο, υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πρεπει να παρεις ενα σοβαρο τροφοδοτικο πριν αρχισεις να ριχνεις πανω καρτες γραφικων και πριν αρχισεις τα κλοκαρισματα.

Αποψη μου ειναι να περιμενεις τις καινουριες καρτες γραφικων πλεον. Θα αξιζει η αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις θυμήθηκα πως το PC που χρησιμοποιώ τώρα εχει τροφοδοτικό Coolermaster M520 520Watt.

Πιστεύω για μια 6850-6870 είναι εντάξει... (Δεν σκοπεύω να ανεβάσω πολύ την CPU και κάρτα γραφικών με OC ούτε να γεμίσω το PC με fans γιαυτό κοιτάω λίγο πιο χαμηλά watt

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...,

1 αλλαγη τροφοδοτικου (το CM 520W που εχεις ειναι μια χαρα!!), για να μην εχεις απροσμενα γεγονοτα..!!!

2 μια aftermarket ψυκτρα, για να μπορεις να ανεβασεις ανετα τον επεξεργαστη, και

3 μια 6850 στα 140€ περιπου, πουλωντας ομως παραλληλα την 250 ωστε να σου βγει φθηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρω καινούργιο σύστημα free απο εναν συγγενή.

Θα ήθελα να σας πω τι περιέχει το PC και να μου πείτε ως καλύτεροι γνώστες κατα πόσο μπορώ να τα βγάλω

εις πέρας με την συγκεκριμένη σύνθεση, τι παραπάνω χρειάζεται, που μου δίνεται ενα σεβαστό περιθώριο για overclock αντί να αγοράσω κατι καινούργιο(πχ oc την cpu αντι να δόσω 200-300eu και να πάρω καινούργιο) και μια γενική άποψη. Θα το εκτιμούσα πολύ.

Motherboard: P7H55-M SI

CPU: Intel i3 530 @ 2.93GHz

RAM: 6GB (Δεν γνωρίζω ακόμα timings, συχνότητες και brand)

GPU: Nvidia GTS 250 1GB

H/D: 1TB (Δεν γνωρίζω ακόμα).

Το PC θα τρέχει σε οθόνη 23'' και το εχω για gaming νεας γεννιάς (Battlefield 3, COD5 κοκ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλε μια καρτα γραφικων παρε εγω εχω μια 6850 και σε 1080p μια χαρα παιζω games.

SSD το θεωρω υπερβολη να βαλεις αφου πρεπει να πεσουν και αλλο οι τιμες για να αξιζει.

Μην παρεις τιποτα αλλο αμεσα για μενα.

(και να κανεις τραμπα το δικο σου τροφοδοτικο με το premier που εχει πανω)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με αυτά εδώ θα είμαι εντάξει για ενα χαμηλό overclock και σεβαστό gaming experience :D

GPU: HD 6850: ASUS EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

PSU: CM 520W

Cooling CPU: COOLERMASTER HYPER TX3 EVO - - E-SHOP.GR ή COOLER MASTER VORTEX PLUS CPU COOLER - - E-SHOP.GR

Οποιαδήποτε συμβουλή/γνώμη θα ηταν ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί κοιτάς μόνο στο e-shop???Υπάρχουν και άλλα καταστληματα με καλύτερα προιόντα και σε καλύτερες τιμές!

Επί της ουσίας τώρα...για μένα

1)πάρε μία καλή ψυχτρούλα για τον cpu

2)κλόκαρε και θα είσαι άρχοντας από αυτό το θέμα

3)μία κάρτα εκ των 6850\6870 και θα είσαι πένα.

Αυτά!:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ακριβώς αυτά που είπες σκοπεύω να κάνω. Παρεπιπτόντως δεν κοιτάω μόνο eshop. Πιθανό είναι να τα πάρω απτο πλαίσιο. Απλά απο Eshop κοιτάω γενικά προϊόντα και ήθελα να δω ενδεικτικές τιμές :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.