Jump to content



File Server


Sektor

Recommended Posts

Πριν από έναν μήνα περίπου, αγόρασα έναν iMac 27".

Το θέμα είναι ότι έχω 5 εξωτερικούς δίσκους 3.5" και το Mac δεν μπορεί να διαβάσει κανέναν, παρά μόνο έναν 500άρη Passport που αγόρασα λίγες μέρες πριν πάρω το Mac. Να σημειωθεί ότι έχω εγκαταστήσει το Paragon για να μπορεί να γράφει σε ntfs το Mac.

Δοκίμασα να κάνω δίκτυο το Mac με τα Windows, αλλά δεν μου αρέσει πολύ.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω έναν File Server όπου θα βάλω όλους τους δίσκους μου σε αυτόν. Με λίγα λόγια θα τους βγάλω από τα Cages τους και θα τους βάλω στον File Server.

Με αυτόν τον τρόπο, φαντάζομαι ότι θα μπορώ να έχω πρόσβαση στους δίσκους τόσο από το Mac, όσο και από το PC που τρέχει Windows και Linux.

Αυτό που θέλω είναι να γράφω στους δίσκους, όπως για παράδειγμα να Torrents μου να πηγαίνουν εκεί, να διαβάζω από εκεί, δηλαδή να μπορώ να βλέπω ταινία απευθείας από εκεί. Μπαίνοντας από το PC στον δίσκο με τις ταινίες, κλπ.

Τι χρειάζομαι για να κάνω κάτι τέτοιο και πόσο εφικτό είναι;

Υ.Γ.: Είμαι διατεθειμένος, να φτιάξω ένα πολύ απλό PC σαν κατεβαστήρι, να του βάλω Linux και να το έχω σαν Server. Γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν Cages που κάνουν τη δουλειά αυτή. Αν είμαι σε κάτι λάθος, διορθώστε με.

ScreenShot2011-12-10at24004.png

Με αυτό το λειτουργικό:

FreeNAS 8 | Storage For Open Source

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

βρε άνθρωπα γιατί να "πετάξεις" τα λεφτά σου σε Server?

μην μπλέκεις με paragon και ιστορίες...κάνε Ex-Fat τους δίσκους σου εφόσον τους θες και για windows και mac, κάνεις και ενα δίκτυο και είσαι άρχοντας :T:

στην τελική τους βάζεις πάνω σε ένα ups για τυχόν φοβίες κτλ..

όταν είπες ότι δεν σου αρέσει το δίκτυο που έκανες, τι εννοούσες?

Link to comment
Share on other sites

Χαζή, ίσως και πολύ χαζή ερώτηση. Αν δοκίμαζες το VMWare ή το VirtualBox και έτρεχες ένα Virtual XP εκεί; θα έβλεπε τους δίσκους;

Ε, όχι. Δεν έχει νόημα έτσι.

βρε άνθρωπα γιατί να "πετάξεις" τα λεφτά σου σε Server?

μην μπλέκεις με paragon και ιστορίες...κάνε Ex-Fat τους δίσκους σου εφόσον τους θες και για windows και mac, κάνεις και ενα δίκτυο και είσαι άρχοντας :T:

στην τελική τους βάζεις πάνω σε ένα ups για τυχόν φοβίες κτλ..

όταν είπες ότι δεν σου αρέσει το δίκτυο που έκανες, τι εννοούσες?

Φυσικά και τους έχω τους δίσκους σε UPS.

Με λίγα λόγια λες να έχω σαν File Server το PC μου...

Θα προτιμούσα να είχα όλους τους δίσκους μαζεμένους σε ένα κουτί. Αυτό θέλει CPU+MOBO+RAM, οπότε μιλάμε για ένα PC. Το κόστους δεν είναι μικρό βέβαια, αλλά μήπως είναι πιο σωστό;

Επίσης για να τους κάνω exFat, πρέπει να τους Formaro.

Αν θες να στησεις pc..δες και κανενα brazos..ειναι μικρο..καιει λιγο..κτλ κτλ

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

βασικά χαζομάρα είπα..δεν χρειάζετε καν να τους φορμάρεις σε ex-fat.

από το pc σου, τους κάνεις share with - read/write και από κει και πέρα είσαι κομπλέ :T:

όχι γιατί να είναι πιο σωστό με ένα άλλο pc? το πιο σημαντικό..γλιτώνεις τα extra έξοδα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εχω το PC παντα ανοιχτο.

Επισης το εχω δοκιμασει αυτο και καποιες φορες δεν μπορω να κανω Copy απο το Mac στο PC αφου το PC μου γραφει the file cannot be read ή κατι τετοιο.

Μου αρεσει η ιδεα να υπαρχουν ολοι οι δισκοι με τα αρχεια ανα πασα στιγμη διαθεσιμα. Πιο μετα μπορει να κανω και FTP Server.

Σκεφτομαι να κανω Ubuntu File Server.

Link to comment
Share on other sites

AnandTech - The Brazos Review: AMD's E-350 Supplants ION for mini-ITX

http://www.thelab.gr/vgas-motherboards-cpus-ram-reviews/msi-e350ia-e45-review-brazos-93491.htmlα

Gigabit,hdmi αφθονα σατα,αθορυβο..και καιει λιγο..θα σου βγει ποιο φτηνα..και για αυτο που το θελεις αξιζει και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να προτιμήσω τη σύνθεση που παρέθεσα πιο πάνω και το FreeNas από ένα USB Stick.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=geD3mf_kAaY&feature=related]How To Install FreeNAS[/ame]

How I Set Up a Home File Server For Free - A Review of FreeNAS

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι. Δεν έχει νόημα έτσι.

Η ιδέα ήταν να συνδέσεις τους δίσκου στο virtual OS και μετά μέσω του "δικτύου" του virtual με το host να βλέπεις τα αρχεία σου. Μόνη απώλεια η χρήση μνήμης του vmware/virtualbox.

Αλλά ΟΚ. Just a thought που για να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει.

Τώρα το setup που δίνεις μια χαρά φαίνεται, απλά μην δίνεις 69€ για ΑΜ3 μητρική όταν κυκλοφορούν φτηνότερες ΑΜ3+. Δεν υπάρχει λόγος. Ακόμα και στο Πλαίσιο έχει ποιο φτηνή μητρική ΑΜ3+ (MSI-760GM στα 45€) από αυτήν που έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.