Jump to content



Paypal Dispute


DJD

Recommended Posts

Αρνηση συναλλαγης οταν σου ερθει το statement. Πανω κατω 45 μερες.

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]

Οχι δεν ειναι το ιδιο. Το ebay εχει buyers protection και 60 ημερες ενω το paypal εχει 45 ημερες. To ebay ειναι η μητρικη εταιρια του paypal. Δεν ειναι καλυτερα να παραπονεθεις στην μαμα και οχι στο παιδι; ;)

Αν εχεις ανοιξει case στο paypal και μετα πας να ανοιξεις και στο ebay σου λεει...Εχεις ηδη ανοιξει case για αυτην την συναλλαγη (transaction).Εχουνε ακριβως την ιδια διαδικασια επιλυσης των διαφορων>Αν το ebay σου το βγαλει υπερ σου το ιδιο θα εκανε και το paypal.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Αν εχεις ανοιξει case στο paypal και μετα πας να ανοιξεις και στο ebay σου λεει...Εχεις ηδη ανοιξει case για αυτην την συναλλαγη (transaction).Εχουνε ακριβως την ιδια διαδικασια επιλυσης των διαφορων>Αν το ebay σου το βγαλει υπερ σου το ιδιο θα εκανε και το paypal.

Συμφωνω, αλλα οπως εγραψα (και μαλλον δεν διαβασες) το ebay προσφέρει περισσοτερα αν ξεκινησεις την διαδικασια απο εκει. Περισσοτερο χρόνο και περισσοτερες επιλογες πχ item not as described

Link to comment
Share on other sites

explain pls γιατί δεν γνωρίζω :)

Αν προσεξες ποτε το χαρτι των συναλλαγων, λεει οτι εχετε Χ μερες να αμφισβητησετε καποια συναλλαγη. Αυτο ακριβως κανεις. Περνεις τηλεφωνο/καλυτερα πας σε καταστημα της τραπεζας εκδοσης και εξηγεις πως εχει το πραγμα. Αν σου πουνε μα μου, κανεις δηλωση μη αναγνωρισης της συναλλαγης επειδη ο πωλητης δεν απεστειλε το προιον και ειναι ΥΠΧΡΕΩΜΕΝΟΙ (ασχετως αν κανουν την παπια) να τραβηξουν τα λεφτα πισω με το ετσι θελω απο το paypal. Το μονο κακο ειναι οτι ο λογαριασμος σου στο paypal θα μπει σε καραντινα/επιτηρηση. Αρα αξιζει για κατι ακριβο και οχι ψυλλου πηδημα :)

Link to comment
Share on other sites

αν και θα ξεφύγουμε λιγάκι, αυτό ισχύει (δηλ. μπορεί να γίνει) και για συναλλαγές στις οποίες δεν έχει μεσολαβήσει το paypal ;

Ναι για ολες τις συναλλαγες. Αν δεν παραλαβεις το προιον, η τραπεζα ειναι υποχρεωμενη να εφαρμοσει την προστασια συναλλαγων του εκαστοτε οικου εκδοσης (Visa/MasterCard)

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξες ποτε το χαρτι των συναλλαγων, λεει οτι εχετε Χ μερες να αμφισβητησετε καποια συναλλαγη. Αυτο ακριβως κανεις. Περνεις τηλεφωνο/καλυτερα πας σε καταστημα της τραπεζας εκδοσης και εξηγεις πως εχει το πραγμα. Αν σου πουνε μα μου, κανεις δηλωση μη αναγνωρισης της συναλλαγης επειδη ο πωλητης δεν απεστειλε το προιον και ειναι ΥΠΧΡΕΩΜΕΝΟΙ (ασχετως αν κανουν την παπια) να τραβηξουν τα λεφτα πισω με το ετσι θελω απο το paypal. Το μονο κακο ειναι οτι ο λογαριασμος σου στο paypal θα μπει σε καραντινα/επιτηρηση. Αρα αξιζει για κατι ακριβο και οχι ψυλλου πηδημα :)

Αυτο ειναι δοκιμασμενο κλπ?δεν εχω πολυδιαβασει τους ορους του ε μπανκινγκ κ μου φαινεται λιγο επικινδυνο...δηλ αυτη η αμφισβητηση πρεπει λογικα να ειναι για συναλλαγες που εγιναν εν αγνοια του πελατη-απατες..αν ο πελατης εχει οντως δωσει την εντολη πληρωμης κ μετα αμφισβητησει την συνσλλαγη μου ακουγεται λιγο παραξενο...δηλ δεν ειναι ευθυνη της τραπεζας αν ο αλλος δεν σου στελνει το εμπορευμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι δοκιμασμενο κλπ?δεν εχω πολυδιαβασει τους ορους του ε μπανκινγκ κ μου φαινεται λιγο επικινδυνο...δηλ αυτη η αμφισβητηση πρεπει λογικα να ειναι για συναλλαγες που εγιναν εν αγνοια του πελατη-απατες..αν ο πελατης εχει οντως δωσει την εντολη πληρωμης κ μετα αμφισβητησει την συνσλλαγη μου ακουγεται λιγο παραξενο...δηλ δεν ειναι ευθυνη της τραπεζας αν ο αλλος δεν σου στελνει το εμπορευμα...

Προσωπικα δοκιμασμενο. Δεν ειναι ευθυνη της τραπεζας αλλα του οικου εκδοσης aka Visa / MasterCard

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω καπως ετσι την ειχα πατησει απο εναν πωλητη του ebay.Tο προιον δεν ερχοτανε ποτε παρολο που αυτος με παραμυθιαζε οτι το στελνε(Το στειλε συνολικα 4 φορες.).Περασαν 3-4 μηνες με αποτελεσμα ουτε το ebay να μπορει να με βοηθησει ουτε η paypal γιατι οπως λενε για να κανεις αναφορα για μια συναλαγη υπαρχει ενας καθορισμενος χρονος.Δεν θυμαμε ποσες μερες ειναι το max αλλα μην αφηνετε ποτε να περασουν οι μερες.

Εντελλει το προιον το ελαβα σε ανυποπτο χρονο, χωρις να το περιμενω!:fun:

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια εμπειρία είχα κάποτε για συναλλαγή με κάρτα και ανύπαρκτο προϊόν. Η τράπεζα Κύπρου επέστρεψε τα χρήματά μου την επόμενη ημέρα από την ημέρα που έκανα την αμφισβητηση. Χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω καπως ετσι την ειχα πατησει απο εναν πωλητη του ebay.Tο προιον δεν ερχοτανε ποτε παρολο που αυτος με παραμυθιαζε οτι το στελνε(Το στειλε συνολικα 4 φορες.).Περασαν 3-4 μηνες με αποτελεσμα ουτε το ebay να μπορει να με βοηθησει ουτε η paypal γιατι οπως λενε για να κανεις αναφορα για μια συναλαγη υπαρχει ενας καθορισμενος χρονος.Δεν θυμαμε ποσες μερες ειναι το max αλλα μην αφηνετε ποτε να περασουν οι μερες.

Εντελλει το προιον το ελαβα σε ανυποπτο χρονο, χωρις να το περιμενω!:fun:

Δηλαδη ηρθε το προιον μετα απο 6 μηνες??Σορρυ αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,εχω κ εγω ενα παρόμοιο πρόβλημα με το αρχικό κ ελπίζω να μπορέσω να βρώ βοήθεια στο φόρουμ.

Λοιπόν:Την προηγούμενη τρίτη αγόρασα κάτι απο αγγλία εκτός ebay(απο ενα σάιτ).Το αντικείμενο πληρώθηκε 932 ευρώ μέσω paypal την ίδια μερα.Έκτοτε δεν είχα νεα απο τον πωλητή ως που το Σάββατο του έστειλα ενα mail να δω τι γίνεται.Η απάντηση που πήρα ηταν πως μέχρι το απόγευμα θα το είχε στείλει κ θα μου έστελνε mail με τον αριθμό αποστολής της ΤΝΤ.Φυσικά κανενα mail δεν ήρθε κ εχθές το μεσημέρι αφού ξαναεπικοινώνησα μαζί του κ δεν πήρα απάντηση έψαξα στη σελίδα του paypal και έκανα dispute.Αυτός μολις το είδε τότε επικοινώνησε μαζί μου λέγοντας οτι το δέμα εχει σταλεί κ είναι στα κεντρικά της ΤΝΤ στα Σπάτα αλλα επειδή εκανα dispute το μπλοκάρισε εως οτου κάνω άρση του dispute.Τότε κ εγώ αφού ζήτησα χίλια συγγνώμη του είπα να μου στείλει τον κωδικό φορτωτικής να το επιβεβαιώσω κ αμέσως θα του εκανα την άρση.Αλλα κ παλι δεν πήρα καμία απάντηση μέχρι τώρα κ ας τον ξαναενόχλησα άλλη μία φορά.Τι λέτε να κάνω;Λέτε να λέει αλήθεια κ απλώς να είναι παράξενος κ να μην απαντάει στα mail;Επίσης κατι που είναι πολύ ύποπτο ειναι οτι στα στοιχεία του στο paypal έχει ελληνικό τηλ και το mail του περιέχει ελληνικό όνομα μέσα.Αν είναι απατεώνας γίνεται να αποζημιωθώ μέσω paypal κ πως;Θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, αν κάνεις άρση του dispute ξέχνα τα λεφτά σου. Πες μας και ποιό site είναι αυτό για να ξέρουμε και εμείς τον απατεώνα. Ότι και να σου πει μην τον πιστέψεις, ξέχνα την αγορά και κοίτα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δέν ξέρω ακόμα αν ειναι απατεώνας.Αλλά για να μην δέχεται να στείλει τον αριθμό φορτωτικής μάλλον κάτι τετοιο γίνεται.

Το site ειναι το εξής:JdmR Net

Επειδή όμως μου συμβαίνει γ πρώτη φορά κατι τέτοιο μήπως ξέρει κανείς τις περαιτέρω διαδικασίες στο paypal για να πάρω πίσω τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.