Jump to content



Paypal Dispute


DJD

Recommended Posts

Πληρώνεις αναλόγως του δηλωθέντος ποσού πάνω στο CN22 (Ντουάν) φόρμας που που συνοδευει το πακέτο.

Απο 250 δολλάρια πληρώνεις. Απο κει και κάτω είναι 3.60 Ευρώ.

Οχι δεν ισχύει χαλαρό και τέτοια. Χρειάστηκε 2 φορές να στείλω με φαξ στο τελωνείο αντίγραφο της συνναλαγής μου απο PAYPAL. Και ναι ολες οι πολυεθνικές courier περνάνε κανονικά.

Με καλυψες..η διαφορα λοιπον ειναι οτι και στο ems κανεις υποτιμολογηση αλλα τα ελτα δεν θα σου ζητησουνε ποτε αντιγραφο απο paypal.Οποτε ελτα registered mail δαγκωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Με καλυψες..η διαφορα λοιπον ειναι οτι και στο ems κανεις υποτιμολογηση αλλα τα ελτα δεν θα σου ζητησουνε ποτε αντιγραφο απο paypal.Οποτε ελτα registered mail δαγκωτο.

Το αντίγραφο το ζητάει το τελωνείο. Οχι οι ταχυδρομικές υπηρεσίες οποιες κι αν είναι αυτές.

Το EMS το πληρώνεις κυρίως για να 1)Είναι ONTIME 2)Να μην χαθεί με τπτ 3)Να μη στο φάει κανένας 4)Να το πάρεις σε 5 με 10 MAX of the MAX

Link to comment
Share on other sites

O πωλητής πρέπει να αποδείξει ότι παρέλαβες, όχι εσύ ότι δεν. Άρα κάνεις κανονικά escalate tο claim και περιμένεις να δεις τι θα πει. Άλλωστε, αυτός αν έχει tracking number δικαιούται αποζημίωση για αυτό που έστειλε, ενώ εσύ το μόνο που δικαιούσαι είναι να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Αν τώρα στο έστειλε δώρο, μετά από δική σου απαίτηση, για να γλιτώσεις τελωνεία, εκεί μπλέκουν τα πράγματα και η απόφαση είναι του paypal.

σε περιπτωση που δεν δηλωσει ο πωλητης τρακινγκ,δικαιωνεσαι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που δεν δηλωσει ο πωλητης τρακινγκ,δικαιωνεσαι εσυ?

Ναι. Αυτός είναι υποχρεωμένος αν το ασφαλίσει και να το παρακολουθήσει. Άλλωστε, αυτός έχει το προϊόν. Εσύ δε μπορείς να τα κάνεις και να θέλεις. Το μόνο που κάνεις είναι να πληρώσεις και να παραλάβεις. Αν τώρα, παραλάβεις και δεν μπορεί αν το ξέρει, δηλαδή δεν υπογράψεις πουθενά, μπορείς κάλλιστα να πεις ότι δεν παρέλαβες και να ζητήσεις νέο προϊόν ή τα χρήματά σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...το λεω γιατι..παλαιοτερα σε μια αγορα σε προιον που δεν ηρθε ποτε(δυστυχως ακριβο εξου κ το αναφερω) παρουσιασε καποιο τρακινγκ αλλα εγω ποτε δεν καταφερα να βγαλω ακρη με αυτο.στο τελος μου ειπε το paypal οτι ναι μεν ειμαστε μαζι σου,αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι να αποζημειωθεις.

δλδ στην αλλη περιπτωση που δεν παρουσιασει κατι,δικαιωνεσαι κ αποζημειωνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μερες περιπου εκανα μια αγορα με fedex απο το mouser.com . Εκει ειχε επιλογη να πληρωσεις λιγο παραπανω και να περασει τελωνειο μεσω fedex. Το ιδιο ειχα κανει και με μητρικη απο κινα, με πολυ λογικα μεταφορικα μπορω να πω. Αυτο τι κολπο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα εδώ και 1 μήνα αλλά είναι άφαντο; Πώς να κινηθώ για να είμαι εξασφαλισμένος;

Επικοινωνώ με seller και στη συνέχεια κάνω dispute σε paypal και ebay ή μόνο στο 1 απο τα 2;

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Tracking number δεν έχει πωλητής για να δει μέσω της ταχυδρομικής του υπηρεσίας τι γινεται;

Επίσης τον ρώτησες να δεις, αν ειναι διατεθειμένος να στο ξαναστείλει χωρίς να μπλεξετε με disputes κλπ ;

Αν πάντως υπάρχει αντιδικία, εγώ θα πρότεινα το buyer protection του ebay. Με είχαν εξυπηρετήσει άψογα σε μια περίπτωση όπου το paypal δε μπόρεσε να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα εδώ και 1 μήνα αλλά είναι άφαντο; Πώς να κινηθώ για να είμαι εξασφαλισμένος;

Επικοινωνώ με seller και στη συνέχεια κάνω dispute σε paypal και ebay ή μόνο στο 1 απο τα 2;

Thanx :)

Μιλα με τον πωλητη και περιμενε μεχρι την τελευταια εβδομαδα που εχεις περιθώριο. Εχω λαβει δεμα απο Κινα στον 1μιση μηνα. Μπορει να σου κανει refund χωρις να μπλεξεις. Εγω εχω θεμα με ενα δεμα και απλα εχω επικοινωνια και περιμενω μια εβδομαδα ακομα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα εδώ και 1 μήνα αλλά είναι άφαντο; Πώς να κινηθώ για να είμαι εξασφαλισμένος;

Επικοινωνώ με seller και στη συνέχεια κάνω dispute σε paypal και ebay ή μόνο στο 1 απο τα 2;

Thanx :)

στείλε ένα μήνυμα στον πωλητή. πιθανόν να σου πει περίμενε κι άλλο αλλιώς θα σε αποζημιώσω.

γνώμη μου είναι να περιμένεις άλλη μια - μιάμιση βδομάδα μπας και έρθεις, αλλιώς ξαναστέλνεις στον πωλητή

(γενικά με τους κινέζους έχω καλή ιστορία). αναλόγως τι θα σου πει πράττεις (ή το γράφεις εδώ να σου πούμε και τη γνώμη μας)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.