Jump to content



Paypal Dispute


DJD

Recommended Posts

Λοιπόν η ιστορία έχει κάπως έτσι, πρώτη Δεκέμβρη αγοράζω κάτι από το ebay. Στις 9 του μήνα ανοίγω dispute στο paypal διότι ο πωλητής δεν έδινε σημάδια ζωής στο ebay ενώ φαινόταν από το paypal ότι είχε αποδεχτεί τα χρήματα. Με το που ανοίγω το dispute ο πωλητής απαντάει με tracking number που δείχνει και καλά ότι το πακέτο έφυγε στις 7 του μήνα από Κίνα ζητώντας μου να κλείσω το dispute (Κάτι που δεν έχω κάνει ακόμα). Ο μήνας έχει φτάσει 14 και το tracking δεν έχει ανανεωθεί. Το θέμα είναι το εξής τώρα, το paypal δε μου δίνει δυνατότητα να ξανανοίξω dispute γι΄αυτό το case αν το κλείσω, και μου δίνει μέχρι τις 28 του μήνα να κάνω escalate σε claim, αλλιώς μετά θα κλείσει αυτόματα το case.

Λέω να περιμένω μέχρι τις 24 του μήνα, να στείλω ένα μήνυμα στον πωλητή ότι δεν έχει φτάσει (γιατί μεταξύ μας δε περιμένω τίποτα να φτάσει) το πακέτο και να το κάνω escalate σε claim. Η ερώτηση τώρα είναι, μπορεί ο πωλητής να υποστηρίξει ότι το δέμα είναι ακόμα στο δρόμο και δεν έχει φτάσει καθυστερώντας έτσι το case καταλήγοντας να κλείσει αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

παντως κατι φωτακια που πηρα για το ποδηλατο (1,5ε)

μου ηρθαν σε 2 μηνες...ουτε ειχα μιλησει βεβαια με πωλητη ουτε εδωσα αρνητικο feedback ουτε ασχοληθηκα.

και μου ηρθαν τωρα.

Πριν παω Καρυταινα τα ειχα παραγγηλει , φαντασου..

Δεν ειναι σχετικο με το θεμα τοσο , αλλα μπορει να σου ερθουν

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν θα το κλεισεις. Στειλε του μυνημα μεσω του dispute οτι "for good order sake" θα περιμενεις μεχρι και την Παρασκευη/Δευτερα και μετα θα θα το κανεις escalate.

Ετσι σε περιπτωση claim, δειχνεις οτι εσυ εδωσες και μερες παραπανω...;)

Link to comment
Share on other sites

O πωλητής πρέπει να αποδείξει ότι παρέλαβες, όχι εσύ ότι δεν. Άρα κάνεις κανονικά escalate tο claim και περιμένεις να δεις τι θα πει. Άλλωστε, αυτός αν έχει tracking number δικαιούται αποζημίωση για αυτό που έστειλε, ενώ εσύ το μόνο που δικαιούσαι είναι να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Αν τώρα στο έστειλε δώρο, μετά από δική σου απαίτηση, για να γλιτώσεις τελωνεία, εκεί μπλέκουν τα πράγματα και η απόφαση είναι του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο ακομη αφου εχεις περιθωριο και μην κλεισεις το case. Ζητα του να ελεγξει τι γινεται και απειλησε τον με αρνητικη αξιολογηση (αν δεν ειναι κανενας αεριτζης θα τον τσουξει).

Αν δεν δωσει καποια πειστικη εξηγηση κανεις escalate to claim, εξηγεις οσο καλυτερα μπορεις την κατασταση και λογικα θα εχει θετικη εκβαση.

Παντως μου εχει τυχει κι εμενα να αργει μα ενημερωθει το tracking σε πραγματα απο Ασια. Μπορεις να τσεκαρεις και απο το Ιρλανδικο ταχδρομειο μετα λιγο καιρο, ισως εμφανιστει εκει κι ας ειναι κολλημενο το αλλο

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. Στο ebay δεν απαντάει σε κανένα μήνυμα, αεριτζής είναι και φαινόταν αλλά είπα να το ρισκάρω μιας κι υπάρχει η προστασία του paypal. Θα περιμένω μέχρι τις 23 του μήνα λοιπόν και αν δεν έχει εμφανιστεί θα κάνω escalate σε claim.

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση παρόμοια είναι η άποψή μου. Δεν κλείνεις το claim, και κάνεις escalate την τελευταία μέρα που ορίζει το ebay-paypal.

Σε ερωτήσεις και παραινέσεις του τυπά μπορείς πάντα να απαντάς ότι έτσι υποχρεώνεσαι από το ebay-paypal, αλλά να μην ανησυχεί, αφού αν τα έχει κάνει όλα σωστά , όπου να'ναι θα φανεί το πακέτο και όλα θα κλείσουν με θετικές αξιολογήσεις all around.

Χρησιμοποίησε και την αρνητική άμα σου γκρινιάξει (σε ένα context του στυλ ότι "...i so far have ambivalent or even NEGATIVE feelings from our transaction and and communication...":shout:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα περίμενα καν, αφού δεν βλέπεις κίνηση και επικοινωνία. Ρίξε μία ενημέρωση ότι θα περιμένεις μέχρι και αύριο να δεις μπας και γίνει τίποτα και μετά κάνε το claim.

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα να περιμένεις μέχρι την τελευταία δυνατή ημέρα και μετά να κάνεις το claim.

Αν ο πωλητής διαμαρτυρηθεί, εξήγησέ του ότι είναι η μόνη προστασία που έχεις και πες του ότι αν τελικά παραλάβεις αργότερα, θα του στείλεις πίσω τα χρήματα με paypal. Εμένα σε 2 παρόμοιες περιπτώσεις ως τωρα, στη μία δεν έφτασε ποτέ κάτι, ενώ στην άλλη έφτασε με μεγάλη καθυστέρηση και απλά ξαναέστειλα τα χρήματα μέσω του send money του paypal.

Όσο για το feedback, αυτό έχεις νομίζω περισσότερο περιθώριο να το καθυστερήσεις, οπότε το αφήνεις και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. Στο ebay δεν απαντάει σε κανένα μήνυμα, αεριτζής είναι και φαινόταν αλλά είπα να το ρισκάρω μιας κι υπάρχει η προστασία του paypal. Θα περιμένω μέχρι τις 23 του μήνα λοιπόν και αν δεν έχει εμφανιστεί θα κάνω escalate σε claim.

djd θα σε συμβουλευα αφου οπως λες ηξερες οτι ειναι αεριτζης να μην ξαναασχοληθεις με τετοια υποπτα ατομα. Εαν το προιον εφθανε οντως σε εσενα και μεσα αυτος ειχε ενα τουβλο τι θα εκανες?

Αυτος θα ελεγε το εστειλα κανονικα δεν ξερω τι λεει, εσυ θα ελεγες τα δικα σου και το paypal 50% να μη σε δικαιωνε αναλογα και με την αξιοπιστια του πολιτη. :mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Μα εξακολουθεί να σε καλύπτει και το ebay και το paypal ακόμα και σε αυτή την περίπτωση που έρθει ένα τούβλο, δεν είναι ότι μιλάμε για κανέναν powerseller με χιλιάδες πωλήσεις που προσπαθείς να εξαπατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ανοιξεις dispute στο Ebay και οχι στο Paypal. Αλλα αφου προχωρησες, γραψε στο dispute communication οτι εισαι διατεθημένος να περιμενεις εως και την προ-τελευταια ημερα να παραλαβεις.

Escalate και αν ερθει αφου παρεις τα λεφτα σου πισω, τοτε η στελνεις λεφτα ως gift ειτε αρνεισαι να παραλαβεις.

Σε περιπτωση που πληρωσες με πιστωτικη εχεις ως last line of defense την αρνηση συναλλαγης μεσω τραπεζας εκδοσης οτι και να κανει το paypal και παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που πληρωσες με πιστωτικη εχεις ως last line of defense την αρνηση συναλλαγης μεσω τραπεζας

γενικά μιλώντας, υπάρχει κάποιο χρονικό όριο μέσα στο οποίο μπορείς να κάνεις αυτή την κίνηση(δλδ, υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιες μέρες να χάσεις σαν πελάτης της τράπεζας το δικαίωμα αυτό ; ) ;

Link to comment
Share on other sites

Απο το ebay εχω παρει εκατονταδες αντικειμενα.Ολα -εκτος απο ενα-ηρθανε το πολυ σε 3 εβδομαδες.Την 4η εβδομαδα ανοιξα θεμα στο ebay(ενω ο πωλητης(98% feedback) εδινε refund μετα απο 6 εβδομαδες)>Επικοινωνησα μαζι του και του ζητησα refund >Δεχτηκε και μετα μου ειπε οτι αν τελικα ερθει το αντικειμενο να του στειλω τα λεφτα.Περιμενα 2 μερες refund πουθενα>Πηγα στο ebay και ζητησα να βγαλει ετυμηγορια γιατι ηθελα τα λεφτα για να παρω το προιον απο καποιον αλλον γιατι ο συγκεκριμενος ειναι απατεωνας>Το πρωι ζητησα ετυμηγορια το απογευμα το ebay μου εδωσε refund.To βραδυ παραγγειλα το προιον απο καποιον αλλον(99.8 feedback) μετα απο 7 εργασιμες ηρθε.

Απο τοτε παντα κοιταω τα feedback>Οταν βλεπω δεκαδες αξιολογησεις ''iten never received''===''still waiting '' klt ktl προσπερναω

Επισης δεν εχει σημασια αν ανοιξες θεμα σε ebay ή paypal>Ειναι το ιδιο.Αν η αγορα γινει ebay μπορεις να ανοιξεις θεμα και στα 2 >Αν η αγορα εγινε εκτος ebay τοτε αναγκαστικα ανοιγεις θεμα στο paypal.

Επισης τετοια εποχη δεματα απο hong kong ισως καθυστερήσουνε αρκετα.Συμβαινει καθε χρονο λογω Εορτων και ολα τα διαδικτυακά site προειδοποιούνε σχετικα.

Hongkong Post - Notices

εγω περιμενω δεματακι που εγινε shipped 06/12.Ελπιζω να ερθει πριν τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιησα μια φορα το resolution center για καθυστερημενη παραδοση απο αγγλια και αμεσα πηρα τα χρηματα μου πισω. Το ποσο ηταν μικρο.

Μαλιστα επειδη ειμαι και πελατης το ebay μου εδωσε και κουπονακι για να μην κλονιστει η καταναλωτικη μου πιστη στο μαγαζι τους.

Ειμαι της αποψης να ζητησεις τα λεφτα πισω και αν ερθει τελικα στειλτου τα.

Υπαρχει σαπιλα αρκετες φορες και το ρισκο υπαρχει. Καλη τυχη φιλε γιατι στην κινα τα 400ε ειναι περιουσια. Το μεγιστο που εχω περιμενει απο κινα και λοιπες ασιατικες χωρες ειναι 20 μερες.

Link to comment
Share on other sites

γενικά μιλώντας, υπάρχει κάποιο χρονικό όριο μέσα στο οποίο μπορείς να κάνεις αυτή την κίνηση(δλδ, υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιες μέρες να χάσεις σαν πελάτης της τράπεζας το δικαίωμα αυτό ; ) ;

Αρνηση συναλλαγης οταν σου ερθει το statement. Πανω κατω 45 μερες.

Επισης δεν εχει σημασια αν ανοιξες θεμα σε ebay ή paypal>Ειναι το ιδιο.Αν η αγορα γινει ebay μπορεις να ανοιξεις θεμα και στα 2 >Αν η αγορα εγινε εκτος ebay τοτε αναγκαστικα ανοιγεις θεμα στο paypal.

[MENTION=91]amartolos[/MENTION]

Οχι δεν ειναι το ιδιο. Το ebay εχει buyers protection και 60 ημερες ενω το paypal εχει 45 ημερες. To ebay ειναι η μητρικη εταιρια του paypal. Δεν ειναι καλυτερα να παραπονεθεις στην μαμα και οχι στο παιδι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.