Jump to content



Paypal Dispute


DJD

Recommended Posts

Μην κανεις αρση. Σε περιπτωση που οντως ειναι απατεωνας ΔΕΝ μπορεις να ανοιξεις παλι claim. Παρε το tracking number και παρε τηλεφωνα οπου μπορεις να μαθεια αν ειναι στα Σπατα, ακομα και στα κεντρικα της ΤΝΤ.

(Βασικα αν εχει περασει απο καποιο scanner το barcode, κατι θα δειξει στο site της ΤΝΤ)

Αφου κανεις login, πας στο My Account και κανεις κλικ ΠΑΝΩ στο Resolution Center

Κλικ στο Dispute a Transaction και μετα κλικ στο 'Item dispute' Γραφεις οτι σου ζητησει.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να γραψεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ την ιστορια. ΚΑι φυσικα να αναφερεις οτι ο πωλητηες αρνειται να στειλει το tracking ID !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Σου λέει μια ημερομηνία που μπορείς να το κάνεις escalate σε claim ώστε να πάρεις τα χρήματα σου. Θα σου έλεγα να περιμένεις να φτάσεις κοντά σε αυτήν την ημερομηνία πρώτα και μετά να κάνεις το claim.

Link to comment
Share on other sites

Εδω υποτι8εται οτι μιλας και προσπαθεις να βρεις μια ακρη με των πωλητη. Αν δεν απαντησει μεχρι μια ημερομηνια ή αν δεν ερθετε σε λυση μεχρι την ημερομηνια αυτη, το open case αγεται σε 'claim'. Εκει περιμενεις μεχρι οι arbitrators του Paypal βγαλουν 'ετυμηγορια'.

Σε παρομοια περιπτωση μου (Προιον αξιας ~470 Στερλινων) δεν εδωσε καν σημειο ζωης. Περασαν σχεδον 2μηνες, αλλα πηρα τα χρηματα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Άρα τον πιέζω για ακόμη λίγες μέρες και αν δω οτι όντως ΔΕΝ... τότε κάνω escalate σε claim.σωστά;

Κ τα χρήματα σου τα επιστρέφει το paypal στην κάρτα ή τα παίρνεις απο την τράπεζα σου; (EUROBANK στην περίπτωση μου)

Link to comment
Share on other sites

το τηλ που έχει στο σάιτ είναι άκυρο τελείως το δοκίμασα

και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι στα στοιχεία του στο paypal έχει το εξης mail:ckkourkoulis@gmail.com και τηλ:+30 02117701481(απο Αθήνα δεν είναι η κάνω λάθος;).είναι να τρελαίνεσαι με ολα αυτά.

Δυστύχως οταν τα είδα ηταν αργά :hmm::hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε μεγάλα ποσά μονο με SAL ή EMS απο τρίτες χώρες.

Ετσι και το πάιρνεις σε 10 μέρες το αργότερο και έισαι 1000% ήσυχος.

Οταν ξεκίνησα την ρετρό συλλογή μου απο κονσόλες την οποιά καιν διάλυσα κατα ένα μερος

ολα εφευγαν με SAL ή EMS. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απο καμία χώρα.

Πουλάω πάντα με συστημένο στο EBAY και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μονο ο Καναδάς, η Βραζιλία και η Αυστραλία laggaρουν και αυτό γιατί έχουν πολύ αυστηρό τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει μια ημερομηνία που μπορείς να το κάνεις escalate σε claim ώστε να πάρεις τα χρήματα σου. Θα σου έλεγα να περιμένεις να φτάσεις κοντά σε αυτήν την ημερομηνία πρώτα και μετά να κάνεις το claim.

Τελικά τι έγινε με αυτόν ? Καπνός ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το τηλ που έχει στο σάιτ είναι άκυρο τελείως το δοκίμασα

και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι στα στοιχεία του στο paypal έχει το εξης mail:ckkourkoulis@gmail.com και τηλ:+30 02117701481(απο Αθήνα δεν είναι η κάνω λάθος;).είναι να τρελαίνεσαι με ολα αυτά.

Δυστύχως οταν τα είδα ηταν αργά :hmm::hmm::hmm:

Φίλε απο την ιστοσελίδα του, φαίνεται οτι ο τύπος είναι καθαρά απατεώνας. Δεν υπάρχει ασφαλής σύνδεση, έχει γεμίσει την σελίδα με εικονίδια πιστωτικών καρτών και υπηρεσιών που είναι σκέτες φωτογραφίες.... κι αν λες οτι έχει αυτά τα στοιχεία πληρωμής σε σελίδα με uk βιτρίνα... μη το συζητάς ακόμα!!!

Κάνε claim όπως προτείνουν οι παραπάνω, και δες το με την τράπεζά σου άμεσα!!

Και επίσης σημαντικό να προστατευσεις οτιδήποτε στοιχεία του έχεις δώσει.... πιστωτικές, email, και άλλα λιγότερο σημαντικά όπως πχ πρόσεξε να μην έχεις γίνει μέλος στη σελίδα του με password που χρησιμοποιείς κι αλλού... αν ναι, τότε να αλλάξεις το password στις υπηρεσίες που χρησιμοποιείς.

Αν ο τύπος σου στείλει ποτέ προιόν θα ήταν μεγάλο σοκ :fie:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός μολις το είδε τότε επικοινώνησε μαζί μου λέγοντας οτι το δέμα εχει σταλεί κ είναι στα κεντρικά της ΤΝΤ στα Σπάτα αλλα επειδή εκανα dispute το μπλοκάρισε εως οτου κάνω άρση του dispute.

Δεν νομίζω οτι παίζει κάτι τέτοιο. μάλλον σε καθυστερεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά σε μεγάλα ποσά μονο με SAL ή EMS απο τρίτες χώρες.

Ετσι και το πάιρνεις σε 10 μέρες το αργότερο και έισαι 1000% ήσυχος.

Οταν ξεκίνησα την ρετρό συλλογή μου απο κονσόλες την οποιά καιν διάλυσα κατα ένα μερος

ολα εφευγαν με SAL ή EMS. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απο καμία χώρα.

Πουλάω πάντα με συστημένο στο EBAY και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μονο ο Καναδάς, η Βραζιλία και η Αυστραλία laggaρουν και αυτό γιατί έχουν πολύ αυστηρό τελωνείο.

ems δεν εχει φοβο τελωνειου??με τα ελτα-courier τα παραδιδουνε?

Link to comment
Share on other sites

ems δεν εχει φοβο τελωνειου??με τα ελτα-courier τα παραδιδουνε?

Το EMS μπαίνει πάντα τελωνείο οπως και όλα από τρίτες χώρες.

Αλλα είναι η ακριβότερη υπηρεσία και δεν καθυστερεί ποτέ.

Ναι με ΕΛΤΑ Πόρτα-Πόρτα έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

περνάει όπως περνάνε τα δέματα της ups πχ όμως (που ακόμη και φάκελο με αλληλογραφία να περιμένεις θα τον πληρώσεις ακριβά) ή όπως τα δέματα των ΕΛΤΑ που τα περνάνε στο ντούκου ;

Προσωπικά από τις ελάχιστες φορές που έχει τύχει να λάβω δέμα με EMS δεν πλήρωσα τιποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

περνάει όπως περνάνε τα δέματα της ups πχ όμως (που ακόμη και φάκελο με αλληλογραφία να περιμένεις θα τον πληρώσεις ακριβά) ή όπως τα δέματα των ΕΛΤΑ που τα περνάνε στο ντούκου ;

Προσωπικά από τις ελάχιστες φορές που έχει τύχει να λάβω δέμα με EMS δεν πλήρωσα τιποτα απολύτως.

Ποσο πιο απλο να το πω???

[MENTION=5317]Seaside[/MENTION]

οταν λεμε περνανε τελωνειο εννοουμε αν πληρωνεις τελωνειο .Εγω ξερω οτι αν γινει η αποστολη με courier θα πληρωσεις τελωνειο 1000%.Απλα επειδη τα ems για Ελλαδα =Ελτα courier μηπως επειδη ειναι τα ελτα απο πισω υπαρχει πιο χαλαρη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιο απλο να το πω???

[MENTION=5317]Seaside[/MENTION]

οταν λεμε περνανε τελωνειο εννοουμε αν πληρωνεις τελωνειο .Εγω ξερω οτι αν γινει η αποστολη με courier θα πληρωσεις τελωνειο 1000%.Απλα επειδη τα ems για Ελλαδα =Ελτα courier μηπως επειδη ειναι τα ελτα απο πισω υπαρχει πιο χαλαρη κατασταση.

Πληρώνεις αναλόγως του δηλωθέντος ποσού πάνω στο CN22 (Ντουάν) φόρμας που που συνοδευει το πακέτο.

Απο 250 δολλάρια πληρώνεις. Απο κει και κάτω είναι 3.60 Ευρώ.

Οχι δεν ισχύει χαλαρό και τέτοια. Χρειάστηκε 2 φορές να στείλω με φαξ στο τελωνείο αντίγραφο της συνναλαγής μου απο PAYPAL. Και ναι ολες οι πολυεθνικές courier περνάνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.