Jump to content



Βοήθεια για αγορά μηχανήματος 20.000�


elvor

Recommended Posts

Το μηχάνημα δεν είναι για μένα αλλά για προορίζεται για ένα τμήμα των ΤΕΙ. Υπάρχει ένα κονδύλι γ... την ΕΕ, το οποίο προβλέπει ένα ποσό των 20.000 για ένα και μόνο μηχάνημα, χωρίς περιφερειακά. Η χρήση του δεν έχει διευκρινιστεί, μην την ψάχνετε, το πιθανότερο να μπει σε κάποιο γραφείο για προσωπική χρήση και όταν παρουσιαστούν κάποιες ανάγκες να χρησιμοποιηθεί ως σέρβερ για κάποια προγράμματα πχ. SPSS. Θα παρακαλούσα για σοβαρές προτάσεις σύνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο www.dell.gr και δες το τηλέφωνο επικοινωνίας τους. Πάρε τηλέφωνο και μίλησε μαζί τους.

Στην εταιρία μου, πήραμε 3 servers Dell μαζί με 3 χρόνια "gold" υποστήριξη 24/7 με τιμή όσο μας ζητούσε η Compaq για 2 servers χωρίς support...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από elvor

Το μηχάνημα δεν είναι για μένα αλλά για προορίζεται για ένα τμήμα των ΤΕΙ. Υπάρχει ένα κονδύλι γ... την ΕΕ, το οποίο προβλέπει ένα ποσό των 20.000 για ένα και μόνο μηχάνημα, χωρίς περιφερειακά. Η χρήση του δεν έχει διευκρινιστεί, μην την ψάχνετε, το πιθανότερο να μπει σε κάποιο γραφείο για προσωπική χρήση και όταν παρουσιαστούν κάποιες ανάγκες να χρησιμοποιηθεί ως σέρβερ για κάποια προγράμματα πχ. SPSS. Θα παρακαλούσα για σοβαρές προτάσεις σύνθεσης.

Η πρότασή μου ισχύει και απ'ότι είδα σε μία γρήγορη ματιά το SPSS υποστηρίζεται στο Solaris (όπως και σε άλλα λειτουργικά).

Αρχική απάντηση από unstopable

Ωραιοι οι sun αλλα αν θελει να μεινει σε windows δεν κανουν.

Εγω παντως με αυτα τα λεφτα θα πηγαινα σε Quad Opteron

’μα δώσει κάποιος τόσα λεφτά και μείνει σε windows είναι άξιος της μοίρας (καλομοίρας, κακομοίρας ή καυλομοίρας... θα σας γελάσω) του. Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι fan των win, αλλά κάθε κατεργάρης στον πάγκο του και σε τέτοια μηχανήματα θέλεις τα χαρακτηριστικά ενός *nix ή *BSD τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.