Jump to content



Οικονομική αναβάθμιση


SpawNerGR

Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω να κάνω μια αναβάθμιση,

αν μπορείτε να με πείτε τι πιστεύετε για το που να ξοδέψω καλύτερα τα λεφτά μου και να πιάσουν τόπο.

Το σύστημά μου τώρα είναι ένας Ε3400 με μια GT220.

Η μητρική μου παίρνει 2 ddr2 και είναι socket 775 αλλα δεν υποστηρίζει Quad.

Δεδομένου αυτά και αφού πάω να πάρω και μια 22+ οθόνη που θέλω,

γιατί τώρα είμαι με μια 17" σε ανάλυση 1280x1024,

τι μπορώ να κάνω για να γίνουν τα πράγματα λίγο πιο εύκολα στην χρήση τους.

Να διευκρινήσω σε αυτό το σημείο ότι η χρήση του είναι για προσωπική ασχολία,

δηλαδή έχω 2-3 Virtual Machines παίζω και κανα παιχνίδι, ίντερνετ με mozilla και αρκετά tabs και τέλος Dreamweaver.

Αυτά βασικά τα τρέχω ένα ένα και με υπομονή στο σύστημά μου.

Θέλω να ανέβω μια κατηγορία οπότε σκέφτηκα να πάω σε κάτι 4πύρηνο ή 6πύρηνο.

Να πάω σε ένα σετ socket FM1 που θα με βγεί:

AMD Athlon II X4 631 Box 70€

Asus F1A55-M LX 60€

Corsair Vengeance 8GB Dual Channel DDR3 40€

και κάρτα γραφικών αυτή που έχω τώρα

---------------------------------------------

Σύνολο: 170€

Πάλι σε FM1 ένα πακέτο:

AMD A6 X4 3650 100€

Asus F1A55-M LX 60€

Corsair Vengeance 8GB Dual Channel DDR3 40€

και χρήση της ενσωματωμένης κάρτας

---------------------------------------------

Σύνολο: 200€

Να προχωρήσω σε αγορά socket FM1 που δεν έχει και τόσους επεξεργαστές η να πάω σε κάτι με AM3?

Intel δε θέλω γιατί η αγορά ξεπερνάει το budget μου. Καλά είναι οι i7 κτλπ αλλα ακριβοί για μένα.

Τροφοδοτικό κουτί δίσκους κτλπ τα έχω, οποτε δε χρειάζομαι.

Το ήδη υπάρχον σύστημά μου δεν πιστεύω να αξίζει να το αναβαθμίσω,

γιατί όσα και να δώσω, θα μαι σε 2πύρηνο και με limit 4GB DDR2.

Σε μεταχειρισμένα δε θέλω να πάω γιατί δε ξέρω τι χρήση τα έχει κάνει ο άλλος και γιατί τα δίνει

και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Σταράτες κουβέντες! Thx για το δίλημμα.

Βασικά δεν είναι ότι δε θα βάλω κάρτα απλά όχι τώρα.

Ύστερα, αφου με αξιώσει ο Θεός και πέσει κανα 100+ στα χέρια μου, θα βάλω.

Ένα άλλο γιατί ο διάλος έχει πολλά ποδάρια, αν πάω σε εξαπύρηνο δηλαδή:

AMD Phenom II X6 1055T 135€

Gigabyte GA-M68MT-S2P 40€ (τυχαία μια μητρική με am3)

Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 20€

Πάλι κάρτα αυτή που έχω τώρα ή την ενσωματωμένη της μητρικής.

---------------------------------------------

Σύνολο: 195€

Εξαπύρηνο αρα ανεβαίνω απο ταχύτητα επεξεργαστή, αλλά κόβω απο τα VM μου 4GB.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να πάρω και την οθόνη και είναι ή κάρτα ή οθόνη, οπότε κάρτα δε παίρνω.

Η μητρική είναι τυχαία που επιλέχθηκε, αλλα δεν με ενδιαφέρει CF & SLI, οπότε 40€ είναι καλά για την μητρική,

μιας και σηκώνει 8GB μνήμη, έχει PCI-Express για το μέλλον, υποστήριξη για τους Thuban

και το κουστούμι δεν ξερπερνάει τα 200 για την αναβάθμιση και 100 που έχω για την οθόνη, δηλαδή τα 300 που έχω σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σύμφωνα με το

PassMark έχω τα εξής συμπεράσματα:

AMD Phenom II X6 1055T 5,202 Mark

AMD A6-3650 APU with Radeon HD Graphics 4,884 Mark

AMD Athlon II X4 631 Quad-Core 4,463 Mark

Μπορεί μεταξύ τους να μην φαίνεται να έχουν διαφορά,

αλλα ο πρώτος απο τον τρίτο έχει διαφορά γιατί :

Με τον 631 που στοιχίζει 70€ παίρνω 4,463 Mark

Με τον 3650 που στοιχίζει 100€ παίρνω 4,884 Mark

Με τον 1055T που στοιχίζει 135€ παίρνω 5,202 Mark

Με λίγα λόγια με τον 1055 παίρνω σχεδόν 1000 Mark παραπάνω,

αλλα στο μάτι (ή στην χρήση καλύτερα) φαίνεται η διαφορά αυτή?

Ο εξαπύρηνος καλύτερος του τετραπύρηνου? Απλά μαθηματικά? 6>4?

Το socket FM1 είναι κάτι που αναπτύσεται ή θα συνεχίσει η AMD με το AM3?

O Q9550 που είναι socket 775 με 4,374 Marks και κόστος 245€ φαντάζομαι ούτε για πλάκα,

όταν σετ mb-cpu-ram βγαίνουν 200€ και κάτω...

Link to comment
Share on other sites

αν παίζεις με multicore εφαρμογές (VMware, 7zip, blu ray rip etc.) ναι θα δείς διαφορά με τον 1055T. Η AMD υποστηρίζει και τα 2 sockets, απλά στο FM1 δεν ξέρω αν θα βρείς και 6core cpu με on-die 7970:p

Link to comment
Share on other sites

Ε και ελληνικό review που είδα απο συγγενικό φόρουμ, ο 3650 με την 6530 στο 3DMark06 έβγαλε 5144 Marks,

όταν εν έτη 2009 με q6600 και 8800GTS στοκ είχα 12000. Δεν είναι και τόσο ωραία τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αφού είχαν ήδη -τουλάχιστον στις μητρικές με INTEL chipset & MicroAtx- ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, τις λεγόμενες GMA, γιατί έβαλε τον controller η AMD μέσα στον επεξεργαστή και δεν τον άφηνε όπως ήταν? Τι κερδίσαμε εμείς οι καταναλωτές απο την τεχνολογία αυτή? Το πάνε-έλα δεδομένων απο τον επεξεργαστή στην κάρτα και αν είναι έτσι, γιατί τα τόσο χαμηλά νούμερα? Είναι μια τεχνολογία που είναι ακόμα σε πρωίμο στάδιο?

Link to comment
Share on other sites

το FM1 είναι μια ολοκληρωμένη λύση για low end μέχρι μεσαία κατηγορία, για να κτυπήσει τα GMA και να κερδίσει μερίδιο από μη απαιτητικούς gamers.(+ την αγορά των φορητών)

Σε κάτι που να είναι λίγο καλύτερο από την GT220 με onboard με AM3+ πας σε αυτό.

Έχεις πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φίλε μου, θα το κοιτάξω με την μητρική τελικά τι θα γίνει. Θα κάτσω να διαβάσω και μερικά review ακόμη. Βασικά όπως καταλαβαίνεις κύριο μέλημά μου, είναι να έχω ταχύτητα και όχι ωραία γραφικά, εξάλλου δε φτιάχνω gaming pc.

/off-topic το λινκ αν το ανοίξεις που με έδωσες πάνω η περιγραφή λέει socket 1155 κάτω τα μαγαζιά λένε am3+ και η εικόνα είναι τόσο μικρή που έχει η σελίδα, που ακόμη και απο αριθμομηχανή να έμπαινα μικρή θα μου φαινόταν. Και αυτοί οι ανθρώποι βγάζουν λεφτά και κρατάνε μαγαζιά... Βγάλε άκρη σε λέω...

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΒΟ Asus M5A78L/USB3 | Skroutz.gr για να μπορεις να βαλεις και FX, αν χρειαστει!!

CPU AMD AMD Phenom II X4 960T BE | Skroutz.gr

RAM 2 Χ Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm (1x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

θα βγει λιιιιγο παραπανω απο 200€, αλλα καμμια σχεση με FM1!

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΒΟ Asus M5A78L/USB3 | Skroutz.gr για να μπορεις να βαλεις και FX, αν χρειαστει!!

CPU AMD AMD Phenom II X4 960T BE | Skroutz.gr

RAM 2 Χ Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm (1x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

θα βγει λιιιιγο παραπανω απο 200€, αλλα καμμια σχεση με FM1!

Συμφωνώ και επαυξάνω! :T:

mate θα έχεις τα εξής πλεονεκτήματα:

1)Μελλοντική επιλογή αναβάθμισης.

2)Καλύτερος επεξεργαστής.

3)Κρατάς την κάρτα γραφικών σου και την αλλάζεις όταν έχεις λ7.

Link to comment
Share on other sites

Για μητρική καλύτερα να βάλει την :

ASROCK 870 EXTREME III REV. 2.0 που είναι AM3+ με NATIVE SATAIII υποστήριξη. Παίζει σε πάρα πολύ καλή τιμή , υποστηρίζει CROSSFIRE 2X8 LANES που είναι χρηστικό ενώ έχει και USBIII. Υποστηρίζει και TRIM για SSD δίσκο αργότερα.

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 870 Extreme3 R2.0 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αφού είχαν ήδη -τουλάχιστον στις μητρικές με INTEL chipset & MicroAtx- ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, τις λεγόμενες GMA, γιατί έβαλε τον controller η AMD μέσα στον επεξεργαστή και δεν τον άφηνε όπως ήταν? Τι κερδίσαμε εμείς οι καταναλωτές απο την τεχνολογία αυτή? Το πάνε-έλα δεδομένων απο τον επεξεργαστή στην κάρτα και αν είναι έτσι, γιατί τα τόσο χαμηλά νούμερα? Είναι μια τεχνολογία που είναι ακόμα σε πρωίμο στάδιο?

Πρώτα απ`όλα η ενωματωμένες στην μητρική κάρτες γραφικών ειδικά από INTEL μεριά έχουν το 1/5 της ισχύος μιας 6550D που φοράει ο Llano. Η igp του Llano δεν έχει αντίπαλο, ενώ έρχεται και δυνατότερη από τους trinity.

Από εκεί και πέρα η AMD έφτιαξε APU = CPU + IGP + NORTHBRIDGE μαζί έτσι ώστε να μπορείς να έχεις σωστή διαχείριση ενέργειας (δυναμικό πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας σε συνάρτηση με την συχνότητα σε IGP και CPU ταυτόχρονα) και διαθέσιμων πόρων μνήμης κ.λ.π. ανά εφαρμογή, ενώ χρησιμοποιώντας τον cpu σαν κοντρολλερ εντολών να μπορείς να στέλνεις την πληροφορίας για επιτάχυνση ή στο cpu ή στο IGP κομμάτι (ότι μπορεί αυτό να επεξεργαστεί σαν GPGPU).

Επίσης μειώνεις την πολυπλοκότητας της δομής μιας μητρικής άρα τα προβλήματα και τις δυστροπίες που δημιουργούνται, ενώ μειώνεις και το κόστος κατασκευής τους !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.