Jump to content



καινουργιο Pc,πως τα εκαναν ετσι?


panaras17

Recommended Posts

γεια σας παιδες.πηραν την αποφαση να ανοιξω ενα ποστ μπας και βγαλω μια ακρη.

τι συμβαινει τωρα?

εκει που ημουν με το ωραιο κουτακι μου(Obsidian 800D) Και ημουν ενθουσιασμένος...ωραια λεω θα το γεμίσω καλουδια....σκανε λιγο τα προβληματα και 0 φραγκα....έμεινα καιρο με τα λιγα και δεν με χαλασε...

τωρα ομως λεω οτι δεν παει αλλο βρεθηκαν μερικα χρηματα που μάζευα με κοπο και ηρθε η ωρα για να φτιαξω ενα πι-σι....ουφφφ επιτέλους λεω....

κανω ξανα την ερευνα μου βλέπω x79,Z68,P 67 Και λεω τι κάνουμε ρε γαμωτο....τοσο πολυ προχώρησαν η εγω εμεινα στην ιδια τάξη????φτουυ......

να διαθέσω ενα ποσο για να φτιάξω συστημα οχι τούμπανο(λιγοι διαθετουν το προνομιο αυτο) αλλα ενα με value for money πράγματα και συμφέρουσες αγορές....κοιτάω δεξια κοιτάω αριστερα κοιτάω ψηλα κοιτάω χαμηλα αλλα σκοταδι...

καποιος καλος αθρωπος με ορεξη να μου εξηγήσει εαν μπορει τι παιζει με ολα αυτα τα chipset και τι μελη γενεσθαι.

εαν θελω εγω τωρα να βαλω πχ ενα καλο 850 χρυσο τροφοδοτικό μια καρτουλα να τραβαει με 3 την ανηφορα και ενα επεξεργαστη ιντελ i5 (μην μας κοψουν τον κολο) τι πρεπει να παρω?τι να αγορασω?το ποστ το ανοιγω πιο πολυ οχι για να με ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ με τα μοντελα των πραγματων του υπολογιστη αλλα γενικα με την διαδικασια σωστής επιλογής βάσης....;)

πχ Pci 3.0,sata 6,usb 3,x79 και γενικα ολα τα νεα νούμερα που παιζουν για να βγαζουν φραγκα οι εταιρίες.ευχαριστώ εκ τον προτέρων. πανος :wall::wall::wall::wall::wall:

___________________________________________________________________________________________________________

Να πω το ποσο που θα διαθεσω περιπου να ειναι 800 ευρω....καθημερινη χρηση,παιχνιδια,ιντερνετ,κατεβαστηρι...λιγο απ ολα,να τα παει καλα με την επεξεργασια εικονας και video(Πολλα ζηταω) :p δεν εχω οθονη αλλα κατι θα κανουμε κ μ αυτο.ας μιλησουμε μονο για το κουτι αρχικα!και μετα βλεπουμε με την οθονη.που ξερεις μπορει να κερδισω το τζοκερ!χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Να πω το ποσο που θα διαθεσω περιπου να ειναι 800 ευρω....καθημερινη χρηση,παιχνιδια,ιντερνετ,κατεβαστηρι...λιγο απ ολα,να τα παει καλα με την επεξεργασια εικονας και video(Πολλα ζηταω) :p δεν εχω οθονη αλλα κατι θα κανουμε κ μ αυτο.ας μιλησουμε μονο για το κουτι αρχικα!και μετα βλεπουμε με την οθονη.που ξερεις μπορει να κερδισω το τζοκερ!χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

μαγικη λεξη αυτη........εξυπνες αγορες.....λοιπον ας αρχίσουμε....χρεωστικη καρτα εχω αγορες απ το εξωτερικο με λιγη βοηθεια μπορω να κανω....επισης εαν υπαρχουν ατομα που πουλουν κατι.....στις πωλησεις του φορουμ....και τυχει να διαβασουν αυτο το ποστ ή σκεφτονταν να πουλήσουν κατι που να ταιριαζει στην κατασταση μου καλο ειναι να με ενημερώσουν!:getlost:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια για να σας βοηθησω και να με βοηθησετε δεν ψαχνω τιμες η συγκριμενα προϊόντα.για αρχη ψαχνω να δω τις αρχιτεκτονικες και τα διαφαρα νουμερα που κυκλοφορουν εκει εξω....αφου αποφασίσουμε για τα νουμερα τοτε παμε στα κομματια......;) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ετσι απλα δεν γινεται να εξηγηθουν ολα αυτα. πρεπει κι εσυ να κατσεις με τις ωρες και να διαβασεις. δοξα τω θεο ιντερνετ υπαρχει και εχει ολες τις πληροφοριες.

ενδεικτικα θα σου πω, για να βγαλεις μια ακρη, οτι μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο τα SOCKET των 2 εταιριων!!

περιληπτικα, και οι 2 μεγαλες εταιριες εχουν διαφορα σοκετ. τα τελευταιας γενιας ειναι απο 2 για την καθε μια. η INTEL εχει το σοκετ 1155 και το 1366, το οποιο οπου να'ναι αντικαθισταται απο το 2011. απο την αλλη η AMD εχει το ΑΜ3+ και το FM1.

τωρα αυτα ολα τα σοκετ, υποστηριζονται απο αντιστοιχα chipset, τα οποια με την σειρα τους υποστηριζουν αντιστοιχους επεξεργαστες. δεν βαζεις δλδ, οτι θες, οπου θες..!!!

και για να το κανουμε λιγο πιο λιανα, ας ξεκινησουμε απο την INTEL.

το σοκετ 1155 υποστηριζεται απο τα Z68, P67,H67.

το σοκετ 1366 υποστηριζεται απο το Χ58.

το σοκετ 2011 ΘΑ υποστηριζεται απο το Χ79.

αντιστοιχα η AMD εχει,

το σοκετ AM3+ το οποιο υποστηριζεται απο τα 970, 990X, 990FX.

το σοκετ FM1 υποστηριζεται απο το Α75.

υπαρχουν και αλλα σοκετ τα οποια ειναι προγενεστερα αυτων αλλα ειναι ακομα στην αγορα. εγω απλως ανεφερα τα τελευταια απο καθε εταιρεια!

αυτα σαν αρχη. αντιστοιχα υπαρχουν και οι επεξεργαστες που κουμπωνουν σε καθε σοκετ!! ψαξε λιγο και θα τους βρεις.

P.S. αν εχω κανει κανενα λαθος, ας με διορθωσει καποιος..!!

Link to comment
Share on other sites

αψογος....φιλε cabdik με κατατοπισες αρκετα.....ηδη πριν κανω refresh την σελιδα για να δω για τοιχον απαντησεις ειχα ανοιξει καμια 10 αρια καρτελες.....ωραια....η επιλογη μου ειναι ενα 95% σε Intel socket και οχι AMD.Οποτε τωρα ψαχνα για το τι διαφορετικο εχει ταν παρακατω :

Z68, P67,H67

μαλλον το H67 ειναι green solution απ οτι καλαταβα αρα θα εμβαθύνω στα αλλα δυο.:p:triniti:

και τα καλα ειναι αυτα :

Οι Ivy Bridge θα είναι συμβατοί με P67 και Ζ68 motherboards,

μαλλον κλεινω προς Z68!

Link to comment
Share on other sites

αν καταληξεις σε INTEL, ναι, σωστα κλινεις προς το Z68. ειναι το πιο πληρες. τα υπολοιπα ειναι πιο "κομμενα" chipset!

το Η67 ειναι κατ'ουσιαν για μικρα συστηματα με ενσωματωμενη καρτα γραφικων, ή για κανα HTPC. εσυ λοιπον καλυτερα να πας σε Ζ68, αφου βρισκεις μητρικες σε καλες τιμες! δες εδω http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/71306/Intel-1155.html.html?keyphrase=z68&page=1

το θεμα με αυτα τα chipset ειναι οτι "κουβαλανε" και πιο παλια τεχνολογια, μαζι με την καινουρια.

δλδ για να σου εξηγησω πιο λιανα, βρισκεις στην ιδια μητρικη θυρες sata 2 και sata 3.

το ιδιο και με τις USB θυρες. βρισκεις και USB 2.0 και 3.0! αυτο σημαινει οτι η μητρικη χρειαζεται εξωτερικους controlers για αυτο το σκοπο!! και αυτο θεωρειται "μειονεκτημα" κατα ενα τροπο!!

ενω οι μητρικες της AMD, απο αυτη την αποψη ειναι πιο πληρης και πιο σωστες, διοτι εχει sata 3 και USB 3, οι οποιες ομως εχουν εγγενη υποστηριξη απο το ιδιο το chipset, και οχι απο εξωτερικο controler!

δλδ να στα πω πιο απλα, η AMD καλυτερες μητρικες, πιο σωστα εξοπλισμενες, ενω η intel εχει πιο καλους επεξεργαστες!

Link to comment
Share on other sites

αν καταληξεις σε INTEL, ναι, σωστα κλινεις προς το Z68. ειναι το πιο πληρες. τα υπολοιπα ειναι πιο "κομμενα" chipset!

το Η67 ειναι κατ'ουσιαν για μικρα συστηματα με ενσωματωμενη καρτα γραφικων, ή για κανα HTPC. εσυ λοιπον καλυτερα να πας σε Ζ68, αφου βρισκεις μητρικες σε καλες τιμες! δες εδω http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/71306/Intel-1155.html.html?keyphrase=z68&page=1

το θεμα με αυτα τα chipset ειναι οτι "κουβαλανε" και πιο παλια τεχνολογια, μαζι με την καινουρια.

δλδ για να σου εξηγησω πιο λιανα, βρισκεις στην ιδια μητρικη θυρες sata 2 και sata 3.

το ιδιο και με τις USB θυρες. βρισκεις και USB 2.0 και 3.0! αυτο σημαινει οτι η μητρικη χρειαζεται εξωτερικους controlers για αυτο το σκοπο!! και αυτο θεωρειται "μειονεκτημα" κατα ενα τροπο!!

ενω οι μητρικες της AMD, απο αυτη την αποψη ειναι πιο πληρης και πιο σωστες, διοτι εχει sata 3 και USB 3, οι οποιες ομως εχουν εγγενη υποστηριξη απο το ιδιο το chipset, και οχι απο εξωτερικο controler!

δλδ να στα πω πιο απλα, η AMD καλυτερες μητρικες, πιο σωστα εξοπλισμενες, ενω η intel εχει πιο καλους επεξεργαστες!

Το 990fx δεν έχει native usb3 χρησιμοποιει 3rd party controller.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.