Jump to content



Προβλημα με Asus Rampage


Skyline_IS

Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο ειχα δημιουργησει ενα thread με θεμα την μη αναγνωριση του πληκτρολογιου.Το θεμα λυθηκε με ενα clear cmos.

Παραλληλα απο τοτε και μεχρι σημερα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Σε ανυποπτο χρονο κολλαει το pc και δεν ανταποκρινεται καθολου.Μια μερα το αφησα επιτηδες μιση ωρα και παρεμεινε κολλημενο χωρις να κανει επανεκκινηση.

Στην αρχη δε,κολλουσε και εμφανιζε που και που μια μπλε οθονη οπου κατω αριστερα εγραφε ati2dva ή κατι παρομοιο.

Δουλευα τους 11.9,εκανα απεγκατασταση τους παλιους,καθαρισα και την registry και περασα τους 11.11.Το προβλημα συνεχιζει,χωρις μπλε οθονες πλεον αλλα κολληματα ειτε στα xp ειτε στα 7.

Να σημειωσω επισης οτι οταν κανω επαννεκινηση η οθονη παραμενει μαυρη και μετα απο λιγο μου κλεινει αναγραφωντας εξοικονομηση ενεργειας..

Προσπαθησα να δοκιμασω την λυση του φορματ αλλα ακομα και εκει κολλησε.

Η συνθεση μου ειναι η εξης:

asus rampage formula

E8400

2x1gb xtreem ddr2

sapphire 5850 1gb

silverstone strider 600w

Eυχομαι καλες γιορτες σε ολους :T:

Link to comment
Share on other sites

venom7: Σε idle καταστασεις cpu 32 gpu 46

dant3: Δοκιμασα το μεμτεστ και με τα 2 dimm και μου εμφανισε οτι πρεπει να τρεξω επι 2 το προγραμμα για το καθε dimm.

Στο 1ο στο 47% κολλησε με 0 error.Δοκιμασα με ενα dimm,ολοκληρωσε μεχρι το 200% το τεστ και δεν εβγαλε κανενα λαθος.

Δοκιμαζω τωρα το 2ο dimm

Link to comment
Share on other sites

Έχις κάνει overclock?

Ειχα παλαιοτερα στα 3,6 χωρις ρευματα στις μνημες ή στην μητρικη.

Εκανα clear cmos,διορθωθηκε το προβλημα με το πληκτρολογιο και ολα πηγαν στις default ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω επισης οτι οταν κανω επαννεκινηση η οθονη παραμενει μαυρη και μετα απο λιγο μου κλεινει αναγραφωντας εξοικονομηση ενεργειας..

μηπως τελικα ειναι θεμα οθονης και οχι μητρικης???

Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικα ειναι θεμα οθονης και οχι μητρικης???

Δεν νομιζω φιλε bloodmage γιατι αν ηταν δεν θα ανοιγε καθολου.

Ετρεξα και για τα 2 dimm μεμονωμενα το memtest, στο κουτακι αφησα την επιλογη all unused ram και τα αφησα μεχρι το 350% οπου και οι 2 δεν εβγαλαν κανεναν error..

Oποτε ειναι θεμα μητρικης ή τροφοδοτικου?

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια το προβλημα λυθηκε

με με format και ολα ειναι κομπλε

Παλι καλα που δεν εχει προβλημα η μητρικη ή κατι αλλο.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια/απαντησεις σας!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.