Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αλλά τώρα αναρωτιέται κανείς το εξής. Αφού η ISI κοστολογεί το game προς 30 ευρώ για την engine, όλο το content, τα update, κλπ.

Τότε το επιπλέον 50άρικο που πάει? Για να χουμε το δικαίωμα να πατήσουμε το κουμπί του multiplayer? Αφού η ISI ούτε servers hostάρει, ούτε events οργανώνει(λέγε με iracing).

Εκτός το ότι είναι τραγικοί με αυτό που κάνουν, στην τελική στον εαυτό τους κάνουν ζημιά αφού χάνουν πιθανούς πελάτες.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο κατά τη γνώμη μου μόνοι τους χαντακώνουν τον τίτλο τους και δυστυχώς χάσανε και την ευκαιρεία του steam launch. Κρίμα γιατί σαν simulation είναι στην κορυφή αλλά χρειάζεται και ικανότητα στο business management.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

οι casuals έτσι κι αλλιώς δεν προκιτε να πλησιάσουν 

 

Κι όμως δεν είναι πάντα έτσι, το AC αν σκεφτείς είχε τόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία επειδή το πήραν και πολλοί casuals ακόμα και παίχτες με πιο arcade προσανατολισμό που παίζουν με controller.

 

Για τον developer είτε τα χρήματα είναι από έναν casual είτε είναι από hardcore sim racer την ίδια αξία έχουν. Και αν με αυτά τα λεφτά βελτιώσουν το game τότε επωφελούνται όλοι και μαζί και οι πιο hardcore sim racers.

 

 

δεν χάνουν 

αυτοί που είναι να πάρουν το game θα το πάρουν έτσι κι αλλιώς 

είτε κάνει 30,40 είτε 80 ευρώ 

 

Aν δεις μερικές σελίδες πίσω πολλοί πήραν το rf2 όταν ήταν σε προσφορά ενώ πιο πριν δε το είχαν αγγίξει, άλλο ένα παράδειγμα είμαι και εγώ ο ίδιος 

 

Το έχω ερωτευτεί αυτό το mod από τα vid που έχω δει, κρίμα που δε βγήκε σε προσφορά το rfactor 2 σε αυτά τα sales ίσως το έπαιρνα.

 

Οπότε παίζει ρόλο το πόσο κάνει το game, όχι απαραίτητα γιατί είναι πολύ ακριβό. Μπορεί να μη συμφωνείς με το μοντέλο κοστολόγησης.

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει το πιο πολύπλοκο physics engine, αλλά αυτό ταυτόχρονα είναι και η αχίλλειος πτέρνα του.

Το παιχνίδι βασίζεται σε modded content και οι καημένοι οι modders δεν μπορούν με τίποτα να σετάρουν τις περίεργες παραμέτρους των physics configuration files. Αυτό το διαπίστωσα στην πράξη οδηγώντας το flat6 mod που στο gsce (rf1 engine) είναι φοβερό, ενώ στο rf2 είναι meh.

 

Για τα tracks τα έχουμε πει. Μόνο το κλεμμένο laserscanned content αξίζει που φυσικά δεν πρόκειται να βάλω. Τα υπόλοιπα είναι μέτρια στην καλύτερη, απαίσια στη χειρότερη περίπτωση.

 

Άρα τι έχουμε; Ένα superior physics engine με χάλια tracks και μέτρια (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) αυτοκίνητα.

 

Το θέμα simulation δεν είναι μονοδιάστατο, αλλά αποτελείται από πολλά συστατικά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει το πιο πολύπλοκο physics engine, αλλά αυτό ταυτόχρονα είναι και η αχίλλειος πτέρνα του.

Το παιχνίδι βασίζεται σε modded content και οι καημένοι οι modders δεν μπορούν με τίποτα να σετάρουν τις περίεργες παραμέτρους των physics configuration files. Αυτό το διαπίστωσα στην πράξη οδηγώντας το flat6 mod που στο gsce (rf1 engine) είναι φοβερό, ενώ στο rf2 είναι meh.

 

Για τα tracks τα έχουμε πει. Μόνο το κλεμμένο laserscanned content αξίζει που φυσικά δεν πρόκειται να βάλω. Τα υπόλοιπα είναι μέτρια στην καλύτερη, απαίσια στη χειρότερη περίπτωση.

 

Άρα τι έχουμε; Ένα superior physics engine με χάλια tracks και μέτρια (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) αυτοκίνητα.

 

Το θέμα simulation δεν είναι μονοδιάστατο, αλλά αποτελείται από πολλά συστατικά.

 

Δεν συμφωνώ. Τα official αυτοκίνητα φτάνουν και περισσεύουν, τρέξε μια bathurst με το Brabham-Repco BT20 και έλα πες μου τις εντυπώσεις σου.

Απλά ότι πιο τέλειο έχω οδηγήσει ever.

 

Εδώ στο forum δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολούνται με τα Mods. Πάνε και μου βάζουνε το flat6 mod που όντως είναι meh και μπροστά πχ στο nismo δεν πιάνει μία. 

 

Οι δε official πίστες είναι μια χαρά.

 

Άρα είναι superior physics engine με καλά tracks , τέλεια official αυτοκίνητα, πλήρες πακέτο features, αποδεκτά γραφικά, πολύ καλός ηχος, πλήρες σετ κανόνων και...τον mad_dog.

 

To παιχνίδι αξίζει κάθε € και συμπληρώνει το Assetto. Αυτά τα 2 sims είναι must. Όλα τα άλλα απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλα Άκη, χάλια δεν την λες

 

Bathurst_01.jpgBathurst_10.jpgBathurst_03.jpgBathurst_07.jpg

Το τελευταίο δεν το κάνεις στο Assetto.

Οκ, τα γραφικά δεν είναι το δυνατό του σημείο, αλλά είναι λειτουργικά, ευκρινή και αν σκεφτείς ότι πρέπει να δείξει αλλαγή γραμμής, αλλαγή σε πραγματική ώρα, κινούμενα οχήματα πχ ελικόπτερα, flexing στα λάστιχα κτλ, είναι και επί πλέον εντυπωσιακή.

πχ το raceroom ή το iracing , έχουν στατικύ skybox , συγκεκριμένες ώρες κτλ.

Περιμένω εντυπώσεις από Brabham-Repco BT20 στην Bathurst. Νομίζω κάπου στο 2:25 έκανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές. Τα γραφικά είναι απολύτως αποδεκτά. Το περιβάλλον είναι πολύ καλύτερο από τις φωτο και έχει μια αίσθηση ζωντάνιας σε αντίθεση με το στείρο Assetto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές. Τα γραφικά είναι απολύτως αποδεκτά. Το περιβάλλον είναι πολύ καλύτερο από τις φωτο και έχει μια αίσθηση ζωντάνιας σε αντίθεση με το στείρο Assetto.

αλλαξε καρτα γραφικων  :p  :p  :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει το πιο πολύπλοκο physics engine, αλλά αυτό ταυτόχρονα είναι και η αχίλλειος πτέρνα του.

Το παιχνίδι βασίζεται σε modded content και οι καημένοι οι modders δεν μπορούν με τίποτα να σετάρουν τις περίεργες παραμέτρους των physics configuration files. Αυτό το διαπίστωσα στην πράξη οδηγώντας το flat6 mod που στο gsce (rf1 engine) είναι φοβερό, ενώ στο rf2 είναι meh.

 

Για τα tracks τα έχουμε πει. Μόνο το κλεμμένο laserscanned content αξίζει που φυσικά δεν πρόκειται να βάλω. Τα υπόλοιπα είναι μέτρια στην καλύτερη, απαίσια στη χειρότερη περίπτωση.

 

Άρα τι έχουμε; Ένα superior physics engine με χάλια tracks και μέτρια (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) αυτοκίνητα.

 

Το θέμα simulation δεν είναι μονοδιάστατο, αλλά αποτελείται από πολλά συστατικά.

 

Η ISI θα μπορούσε να συνεχίσει να έχει το πιο πετυχημένο sim αν έκανε το εξής απλό. Αν άφηνε σχεδόν ίδια την physics engine του rf1, ή με αναβαθμίσεις που να επιτρέπουν στους modders να φτιάξουν εύκολα mods. Και να βελτίωνε τα γραφικά και τον ήχο. Αν είχε ακολουθήσει αυτή την τακτική για το rf2 τώρα νομίζω θα ήταν το πιο δημοφιλές sim. Πάνω κάτω είναι η συνταγή της kunos εδώ που τα λέμε.

 

Ακολούθησε άλλο δρόμο όμως, το δρόμο του να φτιάξει την πιο πολύπλοκη και ανεπτυγμένη physics engine που μπορούσε το οποίο το εκτιμώ αλλά αυτό σε συνδυασμό ότι το game στηρίζεται σε mods την φέρνει σε αδιέξοδο(αυτό που είπε ο Άκης). Με αυτή την τακτική που διάλεξε, ο μόνος τρόπος είναι να βγάζει δικό της ποιοτικό content και τα mods να υπάρχουν μεν αλλά θα είναι σε δεύτερη μοίρα. Έτσι τα βλέπω εγώ τουλάχιστον.

 
Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

πως βάζω το όνομά μου στο game ?

έκανα την μεταφορά από non steam σε steam αλλά το όνομα μου είναι "Your Name" πως το αλλάζω ?

 

edit  

οκ έβγαλα άκρη


(?):\Steam\steamapps\common\rFactor 2\UserData\player

Open: player.JSON open with Notepad
Ctrl+F: find the following line ("Player Name" and "Player Nick")
Change them to your name. 
Save the file. 
Check the name in the game...
 
P.S. Sorry for bad English, I just Russian.
 
in additional to this
you need to uncheek the read only option in player folder in properties 
if you dont do this first it dosnt work
Έγινε επεξεργασία από aliakas
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν είναι πάντα έτσι, το AC αν σκεφτείς είχε τόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία επειδή το πήραν και πολλοί casuals ακόμα και παίχτες με πιο arcade προσανατολισμό που παίζουν με controller.

 

Kαι αυτή είναι και η μεγάλη διαφορά. Το ένα είναι hardcore sim, το άλλο είναι ένα καλό Forza με ωραία γραφικά και πουλάνε στον κόσμο ότι δήθεν έχει φυσική sim.

 

Hardcore sim είναι μόνο δύο αυτήν την στιγμή.

rF2 και GSCE.

Kαι από την στιγμνή που υπάρχει το rF2 δεν βάζεις ούτε το GSCE...

 

Και μια μικρή διαφορά. Στο rF2 πάνε ΜΟΝΟ οι hardcores racers...στα υπόλοιπα παίζεις και με gamepad για χαβαλέ...

Αν ακούσουν full αγώνα θα έχουνε αναγούλες...

 

Har har har

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι hardcore sim, το άλλο είναι ένα καλό Forza με ωραία γραφικά

Α, σε παρακαλώ να ανακαλέσεις, το forza πλέον έχει και νύχτα και βροχή.

Έχει αρχίσει να μου μπαίνει η ιδέα πως στο υπόγειο του σπιτιού σου έχεις συλλογή από αντίχειρες. Όλων αυτών που τόλμησαν να παίξουν rf2 με gamepad. [emoji14]

Αλήθεια, gamepad επιτρεπόταν στο rf1 όταν ήταν καινούριο? Ή μόνο τώρα που πάλιωσε?

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

Aσε τον @mad_dog, να λεει οτι θελει. Μια χαρα παιζει και με pad.

Στο demo που δοκιμασα δεν ειχα κανα θεμα (δε δουλευει η αναδραση ομως)

Για μενα συνεχιζει και ζηταει πολλα σε σχεση με αυτα που προσφερει. Ακομα και με την προσφορα.

Γνωμη προσωπικη παντα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που παίζεις με gamepad δεν λαμβάνεσαι υπόψη (προσωπική άποψη)

Και είναι αστείο να αναφερόματε και για setup όταν παίζεις με gamepad...

 

Aπό την στιγμή που πάίζεις με gamepad απλά το βλέπεις σαν ένα arcade game, που αράζεις στον καναπέ με τα pop-corn και λες άντε ας παίξω και λίγο κανένα racing...

 

Η αναφορά είναι γενική και δεν απευθύνεται σε κάποιον από εδώ μέσα προσωπικά.

Εκτός του Γίαννη που είναι πράγματι αργός οδηγός και παίζει με gamepad...

 

Har har har

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.