Jump to content



ΖΤΕ Blade έχει χάσει το IMEI


STINK

Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου ένα ZTE Blade που έχει χάσει το IMEI του.

Έχω δοκιμάσει αρκετά αλλά δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα.

Μπορώ να το ανοίξω σε FTM mode(αν και δεν το γράφει) και σε ClockworkMod.

Αυτό που έχω σκεφτεί και δεν έχω κάνει λόγο του ότι χρειάζομαι την βοηθειά σας είναι

να πάρω το *.nvm αρχείο από άλλο blade και να βάλω το δικό μου imei.

Όποιος μπορεί να μου το στείλει θα με βοηθούσε πολύ.

Εννοείτε ότι όλες οι ιδέες και γνώμες είναι δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Με τον τροπο που προτεινες θα κανεις clone το IMEI του οποιου το image θα χρησιμοποιήσεις, πραγμα παράνομο.

Δεν θέλω να κάνω clone. Το IMEI από το αρχείο το αλλάζεις με το δικό σου χρησιμοποιώντας HEX editor.

Απλά το αρχείο που έχω φένεται ότι δεν είναι σωστό και θέλω backup από ένα blade που δουλεύει.

Στο αρχείο θα βάλω το δικό μου IMEI και θα κάνω restore.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω clone. Το IMEI από το αρχείο το αλλάζεις με το δικό σου χρησιμοποιώντας HEX editor.

Απλά το αρχείο που έχω φένεται ότι δεν είναι σωστό και θέλω backup από ένα blade που δουλεύει.

Στο αρχείο θα βάλω το δικό μου IMEI και θα κάνω restore.

Αν μπορείς να περασεις το δικο σου IMEI τοτε καντο. Ολο και καποιος μπορει να παρει ενα image απο το δικο του blade :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το IMEI σας είναι σαν το serial number σας. Αν το δώσετε και σας χρειαστεί, την πατήσατε.

Δεν έχω κανένα θέμα με τον STINK, αλλά δεν είναι περίπτωση "αν μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα imagάκι από το κινητό του".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορούν να παίξουν και παραπάνω από 2 συσκευές με το ίδιο ΙΜΕΙ στην ίδια κυψέλη και στον ίδιο πάροχο... το είχα δοκιμάσει με κάτι gsm/gprs modems που έστελναν ταυτόχρονα sms και data και τους είχα προγραμματίσει επίτηδες το ίδιο IMEI.. το ίδιο SSID από SIM κάρτα δεν θα παίξει, εκεί πρέπει να μπλοκάρουν τις συσκευές με το ίδιο ssid γιατί αυτό έχει να κάνει με τον χρήστη και όχι την συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.