Jump to content



Θορυβος


stetsan

Recommended Posts

Εχω 6 ανεμηστηρες cooler master sickleflow blue led 12cm, εναν ρυθμιστη aerocool f6xt και πολυ θορυβο!! Χρειαζομαι αλλο ρυθμιστη που να ριξει κι'αλλο τις στροφες η' αλλους ανεμηστηρες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,ο ρυθμιστης εχει σκαλες low,mid και high. Σε ολες τις σκαλες κανουν θορυβο, στην μικρη λιγο και στην μεγαλη περισσοτερο.Στην μικρη ομως παρουσιαζει ασταθεια και κανει περιεργο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,ο ρυθμιστης εχει σκαλες low,mid και high. Σε ολες τις σκαλες κανουν θορυβο, στην μικρη λιγο και στην μεγαλη περισσοτερο.Στην μικρη ομως παρουσιαζει ασταθεια και κανει περιεργο θορυβο.

χρησιμοποίησε έναν άλλο κατά προτίμηση αναλογικό ρυθμιστή με ποντεσιόμετρο (pwm) ή μπορείς να φτιάξεις και έναν δικό σου

Link to comment
Share on other sites

από αγοραστούς δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι

από custom έχω κάπου τα σχηματικά (γτ μια περίοδο ήθελα να φτιάξω και εγώ αλλά έμεινε πίσω λόγο άλλων κατασκευών και επισκευών) αλλά και στο internet άμα ψάξεις θα βρεις άπειρα

Link to comment
Share on other sites

δεν τα βρήκα αλλά στο internet υπάρχουν άπειρα και να το κάνεις όπως θες είτε με 555 είτε με micro μέχρι και ένα ιδικό chipaki με sensor υπάρχει

εγώ είχα σχεδιάσει ένα custom με διακόπτη auto-manual mode είτε με δικιά μου ρύθμιση είτε αυτόματη μέσω θερμοσένσορα είτε off κλειστό τελείως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τραγική επιλογή αυτά τα φουρφούρια. Τέσπα.

Επί του θέματος (από τη φτηνότερη προς την ακριβότερη λύση):

α) δεν πιστεύω να χρειάζεσαι 6 φουρφούρια χειμώνα καιρό. Βγάλε/επενεργοποίησε 2-3, θα διαπιστώσεις ότι θα μειώσεις αισθητά το θόρυβο ΧΩΡΙΣ να χάσεις στο ελάχιστο από επαρκή ψύξη. Κάποιον/κάποιους από τους εναπομείναντες μπορείς να τους κουμπώσεις ενδεχομένως απ'ευθείας πάνω στη μητρική και να τους ελέγχεις μέσω BIOS.

β) προμηθεύεσαι έναν αναλογικό fan-controller με αδιαβάθμιτη ρύθμιση και κάνεις τη δουλειά σου με το υλικό που έχεις (αν και κάτι μου λέει ότι λόγω αρχιτεκτονικής κατασκευής, ακόμη και "σβηστοί" που λέει ο λόγος πάλι θα θορυβούν...).

γ) σούταρε τους Coolermaster και πάρε 2-3 καλούς, οι οποίοι ακόμη και στο τέρμα τους παραμένουν απολύτως ανεκτοί (δε θα πω αθόρυβοι, αν και επί της ουσίας είναι "αθόρυβοι"). Πχ NoiseBlocker BlackSilent Pro PL2 Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο sickleflow είναι τραγικός.

Κάνει πολύ έντονο θόρυβο και με καλώδιο που του ρίχνει την τάση κοντά στα 7V χειρότερο. Κατά το startup μάλλον δεν εχει επαρκής τάση και είναι σαν να αναβοσβήνει συνέχεια. Μετα απο 15-20sec παίρνει μπρος αλλά κάνει τρομερό σαματά μέχρι να ξεκινήσει. Θυμίζει κάτι απο ελικοφόρα αεροπλάνα που προσπαθείς να τα βάλεις μπροστά και δεν παίρνουν με την καμία.

Link to comment
Share on other sites

γενικα ρε παιδια εχω μπερδευτει με τα συγκεκριμενα ανεμιστηρια αλλος λεει σουπερ και αλλος τραγικα.εχω την εντυπωση οτι με αναλογικο ρυθμιστη στροφων το θεμα θα λυθει.κυριως στις χαμηλες στροφες και οχι στις υψυλες που ετσι κι αλλιως κανει αρκετο θορυβο!!!παραγγειλα αναλογικο και ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεσαι: γενικά, όπου βλέπεις LED σε φουρφούρι, να είσαι υποψιασμένος ότι δεν είναι και ΤΟΡ ποιοτικώς. Αυτό έχει να κάνει κυρίως με το θόρυβο που παράγεται είτε από τα πτερύγια, είτε από την έδραση του ρότορα (ανεξαρτήτως στροφών!).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.