Jump to content



[hwbot] SuperPi 32m Rankings


Guest hwbot

Recommended Posts

  • Replies 399
  • Created
  • Last Reply
Λαθος μου. 1.5 ήθελα να πω.

Κώστα, αν με τόσο λίγο Vcore έχεις τετοιο BCLK και μονο 25C γιατί δεν δίνει παραπάνω ;

Γιατι σε είχα πει οτι απο ενα σημειο και μετα ο CPU θελει Subzero.:D

Εχει να κανει με την κίνηση των ηλεκτρονίων/μεγακυκλα etc...:p

Αυτα που έγραψες παραπάνω για το Prime ειναι προφανή.;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε είχα πει οτι απο ενα σημειο και μετα ο CPU θελει Subzero.:D

Εχει να κανει με την κίνηση των ηλεκτρονίων/μεγακυκλα etc...:p

Αυτα που έγραψες παραπάνω για το Prime ειναι προφανή.;)

Ναι αλλα πως ξέρεις ότι δεν σε παίρνει άλλο ;

Ας πουμε έχεις δώσει 1.5VTT και έχεις 25 C . Γιατί να μην δώσεις 1.7VTT αν σε παίρνει απο θερμοκρασία ;

ή παίζει το άλλο σενάριο:

Για VTT > 1.5 = LN2 ( άσχετα με την θερμοκρασία είτε έχεις 5C είτε έχεις 95C )

Μου φαίνονται λίγο μπερδεμένα, πρέπει να τα κλοκάρω για να μάθω στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πως ξέρεις ότι δεν σε παίρνει άλλο ;

Ας πουμε έχεις δώσει 1.5VTT και έχεις 25 C . Γιατί να μην δώσεις 1.7VTT αν σε παίρνει απο θερμοκρασία ;

Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα παραπανω.

Και τα ρευματα να τερματίσεις ΔΕΝ παει αλλο με αερα και 5 βαθμους να εχεις στο CPU.

ή παίζει το άλλο σενάριο:

Για VTT > 1.5 = LN2 ( άσχετα με την θερμοκρασία είτε έχεις 5C είτε έχεις 95C )

Εχει να κανει με τον καθε CPU και τα μεγακυκλα του.Οχι αποκλειστικά με το VTT ή το Vcore.

Πχ οι Ε6600-6850 τερμάτιζαν στα 4100-4200 με αέρα /νερο ..οι 8400-8500 στα ~ 4900 κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Το clock του επεξεργαστή αναγκάζεται να λειτουργήσει πιο γρήγορα από το κανονικό ( overclocking) συνεπώς ο χρόνος (latency) μεταξύ των παλμοσειρών στον κύκλο μηχανής του επεξεργαστή μείωνεται. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην εκτελείται η κάθε εντολή στην ώρα της , δηλαδή να χάνει τον παλμό/την σειρά της, και να περιμένει το επόμενο. Για αυτό το σύστημα δεν είναι σταθερό και παράγει errors στα stress test. Άλλωστε πιστεύω το έχετε διαπιστώσει όλοι σας πως καμιά φορά σε απλά task (πχ περιήγηση σε φακέλους) το μηχάνημα lagάρει στιγμιαία έστω και για λίγο (πράγμα που ας πούμε δεν έκανε στα stock clocks). Για την σταθεροποίηση αυτή, δίνουμε παραπάνω τάση και το πράγμα στρώνει. Αλλά η παραπάνω τάση σημαίνει αύξηση της θερμοκρασίας. Οι επιλογές που έχουν γίνει στο bios για τα μέγιστα όρια τάσης είναι μελετημένα να μην περάσουν καμία τάση αποκοπής και δημιουργηθεί ρεύμα βραχυκύκλωσης, συνεπώς ο μόνος παράγοντας που έχουμε να φοβόμαστε στο overclocking είναι η θερμοκρασία. Από την άλλη θέλουμε την υψηλότερη δυνατή συχνότητα λειτουργίας, κάτι που μόνο η παραπάνω τάση μας το εξασφαλίζει. Η τάση όμως = αύξηση θερμότητας. Συνεπώς όταν δεν έχω πρόβλημα θερμοκρασίας, αλλά δίνω τάση και ο CPU μουλαρώνει και τα λάθη συνεχίζονται είναι άτοπο. Μειώνοντας την θερμοκρασία κάτω από το 0, συμβαίνει κάτι εκει μέσα που δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά φαίνεται ότι τα ηλεκτρόνια γουστάρουν το κρύο :D

Πρακτικά:

BCLK 280, VTT 1.7 Temp: -190 C --> OK

BCLK 280, VTT 1.7 Temp: -100 ---> FAIL

Για αυτό, όσο καλύτερη ψύξη, τόσο το δυνατόν καλύτερο ;)

Είναι αυτό που λέμε Wall . Τα ηλεκτρονικά στοιχεία όπως τα transistors και οι δίοιοι καθώς και οι λογικές πύλες όπως οι NAND που περιέχονται σε αφθονία μέσα σε έναν CPU, επηρεάζονται όχι μόνο από τις τάσεις αλλά και από την θερμοκρασία. Συνεπώς για την ορθή λειτουργία θα πρέπει να βλέπαμε μια χαρακτηριστική γραφ.παράσταση ή απλά να ρωτήσουμε την Intel :p

Thanx GV και Crazy :) Νομίζω το κατάλαβα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

post-2124-1414343566,2764_thumb.jpg

i5-750 4ghz, 1.328vcore. ram 8gb gskill ripjaws 9-9-9-24.

είναι καλό το νούμερο για τον επεξεργστή μου?

μπορώ να ανεβάσω συχνότητα και να πετύχω καλύτερο σκορ.?

μητρική gigabyte p55a ud3r. ρεύμα έχω περιθώριο να δώσω

θερμοκρασίες idle 36,33,35,31

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.