Jump to content



Πιθανό πρόβλημα με μητρική;


milkou

Recommended Posts

Καλημερίζω την μεγάλη κοινότητα και εύχομαι χρόνια πολλά!

Αυτή τη φορά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Προ ημερών πήγα το 2,5 ετών desktop μου στο κατάστημα που αγοράστηκε (plaisio) καθώς αντιμετώπιζα πολλά BSOD και "παγώματα". Μετά από ένα αποτυχημένο service οι ειδικοί αποφάνθηκαν ότι ο σκληρός μου έπρεπε να φύγει...

Μου δίνουν πιστωτικό και αγοράζω έναν SSD μιας και και οι τιμές των HDDs δεν διαφέρουν πολύ τελευταία...:)

Τώρα παρατηρώ ότι τα συνήθη κολλήματα συνεχίζουν... Στο πρώτο service σε επικοινωνία μου με τεχνικό μου είχε πει για βλάβη στις μνήμες, μετά βέβαια ανακάλεσαν και έφταιγε ο σκληρός...

Δοκιμάζω λοιπόν σήμερα τις μνήμες και παρατηρώ ότι αν τοποθετήσω ένα οποιοδήποτε dimm στην δεύτερη (από τον επεξεργαστή) θέση το pc δεν ανοίγει (αν έχω μόνο ένα dimm) και κολλά αν υπάρχουν και τα δύο dimms...

Είναι η μητρική ή κάνω λάθος;

Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη καθώς ο υπολογιστής είναι συναρμολογημένος από εμένα οπότε κάθε φορά που τον πηγαίνω στο plaisio πρέπει να καταβάλω το ποσό των 25 ευρώ!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο service. Αναρωτιέμαι αν επιστρέφουν το 25ευρω σε περίπτωση που κάνουν λάθος διάγνωση. Πολλά ζητάω....

Οι άλλες υποδοχές λειτουργούν;

Ω ναι κανονικά... Τώρα τις έχω σε υποδοχές διαφορετικού χρώματος (όχι δηλαδή σε dual channel) και δεν παρουσιάζει προβλήματα... Έχω αλλάξει κάρτες γραφικών, έχω βγάλει όλα τα περιφερειακά, ο δίσκος είναι καινούργιος και με το τελευταίο firmware... το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μητρική και cpu... Θα μπορούσε η δεύτερη να είναι το θέμα;

Edit: Ελπίζω αν τους πάω μόνο μητρική να μην ζητήσουν λεφτά για έλεγχο σε "pc τρίτου κατασκευαστή" lol

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα κουφό θεματάκι με μια AMD μητρική σε συνδυασμό με συγκεκριμένο επεξεργαστή έναν 9950. Δεν ξεκίναγε το PC σε καμιά περίπτωση με dual channel, ξεκίναγε ως single channel. Μόνο ως συνδυασμός είχαν θέμα. Ο επεξεργαστής αλλού δούλευε με τις ίδιες μνήμες και η μητρική με άλλον επεξεργαστή δούλευε με τις ίδιες μνήμες!

Η λύση ήταν να μπουτάρω με άλλον επεξεργαστή, έναν sempron, ο οποίος στις manual επιλογές της μνήμης στο BIOS της μητρικής μου έδειχνε... διαφορετικές επιλογές στα timmings! Έβαλα manual αυτά τα timmings, άλλαξα ξανά cpu, έβαλα τον 9950, και Ω! μπουτάρει. Ταυτόχρονα είχα κόψει και το fast boot αλλά μάλλον οι manual επιλογές στις μνήμες είχαν κάνει την δουλειά. Οπότε ναι θα μπορούσε και ο επεξεργαστής να παίζει ρόλο ή ο συνδυασμός του εν λόγω επεξεργαστή με την εν λόγω μητρική.

Ίσως αν βάλεις manual τις προτεινόμενες για τις μνήμες σου επιλογές να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι όταν στα Dimms B1 και B2 υπάρχουν μνήμες το σύστημα δεν λέει να ξεκινήσει...

Αν δεν κάνω λάθος B1 και Β2 είναι ένα ολόκληρο "channel" από τα δύο της μητρικής μου.... Οπότε κλείνουμε προς μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλε είναι αυτά; Μπορεί η μητρική να θέλει να έχει μνήμες στις δύο πρώτες θήρες, τι να πω δεν ξέρω. Αν βάλεις μόνο μία μνήμη σε κάθε ένα από αυτά τα slots λειτουργεί;

Όσο για τα timmings υποθέτω αν είναι πολυφορεμένες μνήμες όλο και κάποιο screenshot θα υπάρχει δεξιά και αριστερά. Πάντως η δική μου περίπτωση είναι από τις κουφές και ίσως σπάνιες. Ανέφερα την περίπτωση απλά για να σου δείξω ότι μπορεί απλά να φταίει ο συνδυασμός μητρικής+cpu+μνημών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μπλε και ένα μαύρο.... Τώρα τις έχω σε Α1 Α2, αν τις βάλω στα δύο πρώτα (Α1, Β1) πάλι κολλάει, γενικώς όταν μπαίνει σε Β1,Β2 υπάρχει κόλλημα...

Οι μνήμες πρέπει να ναι "πολυφορεμένες", CMD4GX3M2A1600C8,

Ok thanks! Ψάχνω και το πολύ πολύ να πάω σκέτη μητρική

Link to comment
Share on other sites

Τα 25€ ειναι για την παραλαβή και τον χρόνο και την χαρτούρα που θα χρειαστεί για να γίνει ο έλεγχος.Οταν βάζεις μνήμη στην δευτερη τεταρτη εκτη ογδοη θέση παίζει να ανοιγει το dual channel που για να παίξει απαιτεί σωστό timing και volt στις ram.Το ιδιο ειχα δει και εγώ με τον 9950 οταν δοκίμαζα ενα κιτάκι της kingston που ήθελε παραπάνω ρεύμα απο τι έδινε η mobo.Λύση ήταν να βάζω τελικά τις μνήμες μία μια και boot enter bios f10 shutdown προσθήκη επόμενου dimm.

Βάλε τις μνήμες στην 1+3 θέση ή 2+4 θεση γενικά στα ίδια χρώματα πάντα.

Δες και στο site της mobo για bios update ίσως σου λύσει το πρόβλημα ίσως σου κάνει την ζωη δύσκολη.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ guys! Ευχαριστώ!

Η λίστα μνημών της μητρικής δεν περιέχει τις μνήμες μου, βέβαια περιέχει άλλες της corsair με CL8 και 1600 MHz. Οπότε δοκιμάζω και αυτό...

Απ ότι κατάλαβα μπορεί να είναι CPU ή/και mobo. Αν δεν τα καταφέρω τότε θα πρέπει να την επιστρέψω;

Γενικά χάνω αρκετά αν τις έχω τοποθετημένες σε μονό κανάλι;

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, γιορτές βλέπετε...

Τελικά όταν τις βάζω σε dual channel είτε στα 800Mhz με 1.65V (προτινόμενο από corsair) είτε σε λειτουργία auto της μητρικής το pc δεν λέει να πάει ούτε στην οθόνη του bios.... Wtf?

Στην αρχή έμπαινα στα windows όπου και κολλούσα είτε αμέσως είτε σε τυχαίο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.