Jump to content



Linx AVX, Prime95 Small FFT και Blend σε Sandy Bridge...


Freedom

Recommended Posts

AIDA64-->Logging, μετά τα αποτελέσματα log (ΟΧΙ των stats, ειναι συγκεντρωτικα) σε excel...

Ναι, θα σου αυξάνει λιγοτερο απο οτι το Extreme LLC, αυτή ειναι τουλαχιστον η δική μου εμπειρία...

Αντε να σε δω... ;)

Οκ thanx (εχεις και pm btw)...και κατι αλλο (σας εχως πρηξει)....με το bclock να παιξω? Δεν βλεπω και πολυ λαος να το χρησιμοποιει...υπαρχει πχ περιπτωση να ανεβω σταθερα σε bclock (οσο παει) ΧΩΡΙΣ να πειραξω vcore?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά φίλε μου και κατατοπιστική!

Η μαγκιά τελικά είναι να έχεις το cpu εκεί που πρέπει με το ρεύμα που πρέπει.... πολύ ψαγμένο μπράβο!

Less is more τελικά! :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά φίλε μου και κατατοπιστική!

Η μαγκιά τελικά είναι να έχεις το cpu εκεί που πρέπει με το ρεύμα που πρέπει.... πολύ ψαγμένο μπράβο!

Less is more τελικά! :T:

Να εισαι καλά αδερφέ...προχειρο ειναι, απλά ήθελα τα παιδία να "δουν" αυτό που "βλέπω" εγώ, οτι δηλαδή αυτό το καταραμένο Lynx AVX ειναι οτι πιο σκληρο και φακντ απ (για τον Sandybridge τουλάχιστον) εχω χρησιμοποιήσει μεχρι στιγμής...δεν ειναι αναγκη να το χρησιμποιήσει καποιος απλα αν οποιοσδήποτε έχει υπόψιν του κατι πιο φακντ απ απο το συγκεκριμένο ας με ενημερώσει (ειλικρινά το λέω), δεν θα με χαλαγε καθόλου να μπορουσα να βγάλω πρωτα συμπερασματα για την σταθερότητα (και για peak θερμοκρασίες, maximum αναγκη για Vcore, maximum cpu wattage) ακόμα πιο γρήγορα απο ότι τώρα... ;)

Συμφωνω μαζι σου και για μενα εχει σημασία αυτή η χρυσή τομή συχνότητας/Vcore/θερμοκρασιών(αρα και θορύβου) για ένα σταθερό σύστημα...

Και για να με διορθώσω:

Οχι δεν γενικευω Μιλτο, δεν μπορώ να μιλησω για όλα τα παιχνίδια, μπορώ να μιλήσω για αυτά με τα οποια εχω ασχοληθει. Στην πράξη παιχνίδια οπως AVP, Crysis, Crysis Warhead, Crysis2, BF3 δεν μου εχουν δώσει απολύτως τιποτα επιπλέον απο oc στην cpu...μονο απο oc στην vga...

Στα μετροπρογράμματα φαινεται οτι ανεβαίνουν τα minimum FPS, το average είναι απο τιποτα, αμελητέο έως και μεσα στα όρια σφαλματος μέτρησης...

Στην πράξη (πειτε με τρελλο αλλα οτι και να παιξω το fraps ειναι ανοιχτό) δεν εχω παρατηρήσει τιποτα στα minimum FPS, ίσως γιατι ειναι στιγμιαιες peak τιμες...

Anway, τελικά μαλλον θα ανοιξω ενα θρεντακι για scaling, τις μετρήσεις τις εχω ήδη, what the heck... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τόσο καιρό λέγαμε prime....

Βρε εσεις τουλάχιστον λέγατε για Prime, εγώ που βγηκα απο την σπηλιά μου 3-4 χρονια μετά που ειχα συνηθίσει να μετράω μαξιμουμ θερμοκρασιες με το cpuburnin τι να πω??? Οταν ετρεξα πρωτη φορα το Lynx AVX κοιταγα σαν λακαμας...;)

ΥΓ: τωρα, το ετοιμαζω το θρεντακι, πολλες οι μετρήσεις, θα ανανεώνεται σιγα σιγα και οποιος θελει συμμετεχει... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κυριοι, υπάρχει ενα μεγάλο λαθάκι απο την δικη μου μεριά στην ολη υποθεση σχετικα με το Prime.

10 λεπτά Blend ή Small FFT default τεστ σημαινει οτι σε κάθε περίπτωση έτρεξε μονο για ενα συγκεκριμένο FFT (by default καθε FFT σε Small, Large και Blend ειναι ορισμένο να τρέχει για 15 λεπτά).

Αρα δεν μιλάμε για μετρήσεις Small FFT και Blend αλλά Prime 12K FFT και 512Κ FFT αντιστοιχα (οπως φαινεται και στις εικόνες του πρώτου ποστ). Το Blend by default πιανει απο 8Κ εως και 4096Κ, το small απο 8K έως 32Κ...

Εφαγα φλας γιατι εδω και 2 βδομάδες έχω αλλάξει την μεθοδολογία για stability test με το Prime, πλεον τρεχω μονο custom. Για να το κάνω αυτό και εφόσον ξέρω ποιο range FFT με ενδιαφέρει και πόσες ώρες συνολικά θέλω να τρέξει πρέπει να υπολογίσω ανάποδα το πόσα λεπτά θα του ορίσω να τρέξει το κάθε FFT κοκ...

Anyway, σορυ παιδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα χθες και εγω τις πρωτες μου "δοκιμες" να κλοκαρω τον 2600Κ. :)

Η πρωτη δοκιμη στα 4.8 που μου φανηκε αρκετα ενταξει στις ρυθμισεις/σταθεροτητα και ειπα να παω ποιο πανω κατευθειαν,

χωρις περισσοτερο ψαξημο για σταθεροτητα!

post-10167-1416075812,3797_thumb.jpg

Η δευτερη στα 4.9.Τον στρεσαρα λιγο περισσοτερο εδω,αλλα πιστευω οτι ειμαι οκ!

post-10167-1416075812,7238_thumb.jpg

Στα 4.9 θα μπορουσα να ριξω εστω λιγο το Vcore και να ειναι σταθερος;;;

Ακομα πιστευω οτι οι θερμοκρασιες στην δευτερη περιπτωση ειναι λιγο τσιμπιμενες η κανω λαθος?

Νερο και λοιπα παιχνιδια δεν εχω,οποτε θα παιξω μονο με αερα και οπου φτασω!Ξερεται που ειναι περιπου το οριο που αντεχει μια αεροψυξη;

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη στα 4.9.Τον στρεσαρα λιγο περισσοτερο εδω,αλλα πιστευω οτι ειμαι οκ!

[ATTACH]48092[/ATTACH]

Nice!

Στα 4.9 θα μπορουσα να ριξω εστω λιγο το Vcore και να ειναι σταθερος;;;

Αυτο μαλλον θα το απαντήσεις μόνος δοκιμαζοντας ενα κλικ κατω την φορα το Vcore (ή οσο εσυ θελεις, για μένα ενα "κλικ" ειναι 0.005V αν μιλαμε για offset ή 0.004V αν μιλάμε για additional turbo offset) σε αυτή την συχνότητα και επαναλαμβάνοντας τα τεστ σταθερότητας (τα οποία κατα την ταπεινή μου αποψη δεν πρεπει να είναι μονο το Linx αλλα αυτό ειναι δική σου αποφαση)...

Ακομα πιστευω οτι οι θερμοκρασιες στην δευτερη περιπτωση ειναι λιγο τσιμπιμενες η κανω λαθος?

Στην εικόνα φαινεται η μαξιμουμ θερμοκρασία και το Vcore (οχι το ανωτατο προφανως γιατι αυξομειώνεται, ας πουμε ενα μέσο ορο). Για μενα λειπει μια σημαντικη πληροφορία, η θερμοκρασία του χώρου σου (ελληνιστί ambient temp)...

Ξερεται που ειναι περιπου το οριο που αντεχει μια αεροψυξη;

Τι εννοεις ακριβως "αντεχει"? Τι ψύκτρα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ΒΤW, αν χτύπησες 80C peak με αυτη την εκδοση του Linx (τρεχεις την "μαλακή" εκδοση χωρις AVX) καλύτερα να μην δοκιμάσεις καν το Linx AVX...οχι τουλαχιστον με αυτο το Vcore και με αυτή την ψυξη που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

21-22 βαθμους ειχα θερμοκρασια χωρου,οντως παραληψη μου! :rolleyes:

Για ψυξη εχω αυτη.

Θα δοκιμασω ετσι λοιπον,με αργα βηματα να κατεβασω το vcore και οπου φτασω!

Ποσο ψηλα μπορω να φτασω με 21-22 βαθμους θερμοκρασια χωρου και αεροψυξη χωρις να εχω προβληματα ενοουσα!

(To Linx AVX που μπορω να το βρω?)

Link to comment
Share on other sites

21-22 βαθμους ειχα θερμοκρασια χωρου,οντως παραληψη μου! :rolleyes:

Για ψυξη εχω αυτη.

Θεσπέσια, αρα μιλάμε για 58-59C delta σε αυτες τις συνθηκες με αυτο το Vcore και σε αυτή την συχνότητα...το θεμα ειναι οti αυτή η εκδοση του Linx παιζει να ειναι και πιο "ελαφρια" απο το Prime...

Ποσο ψηλα μπορω να φτασω με 21-22 βαθμους θερμοκρασια χωρου και αεροψυξη χωρις να εχω προβληματα ενοουσα!

Αν μιλάς για throttling προς το παρόν εισαι μακριά (με αυτή την θερμοκρασια χωρου και για το συγκεκριμένο προγραμμα)...

(To Linx AVX που μπορω να το βρω?)

Googlάρε για "linx 0.6.4 avx" (βαλε και τα quotes), είμαι σιγουρος οτι στην πρωτη σελιδα αποτελεσμάτων θα βρεις καποιο λινκ που να δουλευει για να το κατεβασεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Θα κάνω τις δοκιμές μου(αυτή τη φορά πολύωρες για να έχω ποιο σίγουρα αποτελέσματα) και θα ξανά επανέλθω!Σ΄ευχαριστω! :)

Τι ευχαριστεις βρε? ;)

Χωρις πλακα τωρα, αν τρεξεις Linx AVX, παρακολουθησε την θερμοκρασια σου. ;)

Περιμένω peak θερμοκρασία με το AVX.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαλια μαυρα!!! :)

Βρηκα μια εκδοση... δεν λεει AVX αλλα απο τα GFlops καταλαβαινω οτι ειναι αυτη!

post-10167-1416075812,9565_thumb.jpg

Οχι μονο δεν κατεβασα vcore,αλλα το πηγα στο 1.45 για να τρεξω το AVX!

Απογειωθηκαν ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαλια μαυρα!!! :)

Βρηκα μια εκδοση... δεν λεει AVX αλλα απο τα GFlops καταλαβαινω οτι ειναι αυτη!

[ATTACH]48097[/ATTACH]

Οχι μονο δεν κατεβασα vcore,αλλα το πηγα στο 1.45 για να τρεξω το AVX!

Απογειωθηκαν ολα!!!

Μιααααααααααα χαρα σε βλεπω...λολ...

Μπραβο, σε βεβαιώ οτι δεν θα βρεις αλλο προγραμμα που να χρειαζεται περισσοτερο Vcore (ειλικρινα αν βρεις στειλε μου PM) και να "καψαλιζει" τον Sandybridge τοσο πολυ (το αυτό, αν στις ιδιες συνθηκες βρεις προγραμμα που να ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια PM με)...

Παπαλα τωρα, ασχολήσου με άλλα προγράμματα για stability test... ;)

EDIT: Πληροφοριακα ο δικος μου περναει Linx AVX στα 4.9Ghz με top peak Vcore 1.44V (μιλαμε για στιγμιαιες peak max τιμες, οχι να μενει ολη την ωρα σε αυτο το Vcore, ο μεσος ορος κατα την διάρκεια των 20 runs πρεπει να ειναι κοντα στο 1.425V)...μα μου εκανε και εμενα εντυπωση...4.9 με Linx AVX με ΜΟΛΙΣ 1.4V και τοσο "χαμηλες" θερμοκρασιες? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιααααααααααα χαρα σε βλεπω...λολ...

Μπραβο, σε βεβαιώ οτι δεν θα βρεις αλλο προγραμμα που να χρειαζεται περισσοτερο Vcore (ειλικρινα αν βρεις στειλε μου PM) και να "καψαλιζει" τον Sandybridge τοσο πολυ (το αυτό, αν στις ιδιες συνθηκες βρεις προγραμμα που να ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια PM με)...

Ανοιξε και τρέξε το skyrim 2-3 ταυτόχρονα φορες να δεις πως λιώνει το cpu ;p

Στο συγκεκριμένο(σπανιο cpu based game) με τον 2500Κ ειχα διαφορά απο τα 4Ghz στα 4,5Ghz 10-12fps.Στα 5Ghz ανέβηκε αλλα 10fps πάνω....

btw μην παίζετε με το bckl δεν αξίζει για 50-60Mhz να λίωσετε τα cpu σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.