Jump to content



Asus HD 6850 Ερώτηση-Επείγον


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται να αγοράσω μια ASUS HD 6850 απο το συγκεκριμένο κατάστημα: ASUS EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR (αυτή ακριβώς).

Το τροφοδοτικό μου, δυστυχώς, δεν παρέχει δυο 6-pin για ρεύμα γιαυτό και κοιτάω 6850 αντί για 6870.

Το θέμα όμως τώρα είναι άλλο.

Κοίταγα αυτό το βίντεο εδώ, [ame=http://www.youtube.com/watch?v=gmUwVSXPtXE]Prueba de Overclock ASUS 6850 Direct CU v2 - YouTube[/ame] και στο description λέει το εξής:

The v2 version on ASUS 6850Direct CU improves overclocking a lot and it has a second PCI-E power connector to achieve this.

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ 2 τέτοια καλώδια; Το τροφοτικό μου βγάζει μόνο ενα PCI-E για ρεύμα...

Αν γίνεται ας μου πει κάποιος αν υπάρχει τέτοια περίπτωση και αν ναι, τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

EDIT: Ενοείται πως θα την πειράξω την κάρτα όταν την πάρω, θα παίξω λίγο με τα clock ενοώ αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται και δεύτερο καλώδιο για ρεύμα για την χρήση που θα της κάνω εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις μια reference 6850 που εχει μια υποδοχη για να εισαι κομπλε?γιατι εφοσον θες να κλοκαρεις και εχει 2η υποδοχη καλυτερα να την βαλεις.μην κλαις καμια καρτα...

Link to comment
Share on other sites

H 6850 στα 165 δεν αξίζει. 170 πηρα την 6870 πριν 2 βδομάδες, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να την βρεις και φτηνότερα. Όσο για το pcie, όπως είπε καi o NTG, μπορείς να βάλεις το 2πλο molex=>6pin pcie που θα έχει μέσα η κάρτα χωρίς πρόβλημα. Έκτός άμα δεν έχεις διαθέσιμο molex, που φαντάζει λίγο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη σειρά μου σου προτείνω να μην την πάρεις και μετανιώσεις!Πάρε καλύτερα την 6870 γιατί για την τόσο μικρή διαφορά(10€) δε νομίζω να τίθεται θέμα προς συζήτηση!!!

Και βάζεις ανταπτοράκια όπου χρειάζεσαι και τέλειωσε το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται να αγοράσω μια ASUS HD 6850 απο το συγκεκριμένο κατάστημα: ASUS EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR (αυτή ακριβώς).

Το τροφοδοτικό μου, δυστυχώς, δεν παρέχει δυο 6-pin για ρεύμα γιαυτό και κοιτάω 6850 αντί για 6870.

Το θέμα όμως τώρα είναι άλλο.

Κοίταγα αυτό το βίντεο εδώ, Prueba de Overclock ASUS 6850 Direct CU v2 - YouTube και στο description λέει το εξής:

The v2 version on ASUS 6850Direct CU improves overclocking a lot and it has a second PCI-E power connector to achieve this.

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ 2 τέτοια καλώδια; Το τροφοτικό μου βγάζει μόνο ενα PCI-E για ρεύμα...

Αν γίνεται ας μου πει κάποιος αν υπάρχει τέτοια περίπτωση και αν ναι, τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

EDIT: Ενοείται πως θα την πειράξω την κάρτα όταν την πάρω, θα παίξω λίγο με τα clock ενοώ αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται και δεύτερο καλώδιο για ρεύμα για την χρήση που θα της κάνω εγώ..

Δεν αξιζει αυτα τα λεφτα η 6850

με αυτα τα λεφτα παιρνεις μια 6870 που ειναι καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Για το PSU φίλε billpeppas πιστεύω οτι είναι το ερώτημα σου...

Premier 550W DR-8550BTX είναι το τροφοδοτικό μου και εχει PCI-E ρεύμα αλλα μόνο ενα καλώδιο.

Αρα με μετατροπή απο molex σε pci-e θα μπορώ να εχω και δεύτερο σίγουρα; Αν ναι τότε είμαστε οκ...,

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι.. κάτι τέτοιο θέλω και εγώ για χαλαρά πράγματα. Ίσα ίσα να παίζω το bf3 μου με 30-40 Fps σε αυτά τα λεφτά είναι τζιτζί πιστεύω. Γιαυτό άλλοστε ρωτάω για τα 6-pin και όχι για ποιά κάρτα γραφικών να πάρω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.