Jump to content



e-bay ερώτηση για αγορά.


Stolis

Recommended Posts

Λοιπόν. Πρώτη φορά μπαίνω στον χώρο του ebay ψάχνοντας για ένα σανίδι. Το βρήκα σε δημοπρασία Γερμανία και ο ίδιος έχει και δέστρες που μου κάνουν. Ξεχωριστές δημοπρασίες. Επικοινώνησα μαζί του, υποτίθεται 'τα βρήκαμε' στην τελική τιμή για πακέτο και αποστολή και μου δίνει paypal acc. Άντε και τα βάζω έτσι χύμα. Τι με κατωχυρώνει εμένα ως αγοραστή ? Μπορεί να λήξει αυτός τις δημοπρασίες 'με το έτσι'? Μην στείλω άδικα τα λεφτά και ισχυριστεί το ο,τιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ γενικα, κοιτας παντα για top rated sellers και με αξιολογησεις ανω του 99.9%

Oι συναλλαγες μεσω ebay και paypal διαθετουν δικλειδες ασφαλειας για τον αγοραστη σε περιπτωση που κατι χαλασει με τον seller.

Link to comment
Share on other sites

έχει καλο rate o τυπάς αλλά το θέμα μου έιναι πως κάνουμε συναλλαγή 'κάτω από το τραπέζι'. Δεν τα χτυπάω στο bid. μπορεί π.χ. ο τυπάς να πεί 'α, ξαδερφός μου είναι π.χ., ή τον κέρδισα στο πόκερ κάποτε και μου τα χρώσταγε' ή ο,τιδήποτε? πως φαίνεται πως τον πληρώνω για αυτα που απλά είδα στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

έχει καλο rate o τυπάς αλλά το θέμα μου έιναι πως κάνουμε συναλλαγή 'κάτω από το τραπέζι'. Δεν τα χτυπάω στο bid. μπορεί π.χ. ο τυπάς να πεί 'α, ξαδερφός μου είναι π.χ., ή τον κέρδισα στο πόκερ κάποτε και μου τα χρώσταγε' ή ο,τιδήποτε? πως φαίνεται πως τον πληρώνω για αυτα που απλά είδα στο ebay?

Πεστου να σου στειλει invoice με το συνολικο ποσο και στην περιγραφη να βάλει την πλήρη περιγραφη των αντικειμενων που πουλάει

Π.χ.

300€

For, Like New In Box snowboard with a pair of never used (whatever they call them :p)

Link to comment
Share on other sites

Nα μου το στείλει που? Απλα ένα μνμα στο ebay? η στο paypal? Η συζήτησή μας πάντως στο ebay γίνεται. Επαναλμβάνω, είμαι noob στο θέμα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Να δημιουργήσει μια δημοπρασία με τα αντικείμενα, στην προκαθορισμένη τιμή. Την οποία θα την´χτυπήσεις´ εσύ.

Το ebay εχει προμήθειες δεν τον συμφερει και γι' αυτο του δινει καλυτερη τιμη εκτος ebay. Αν οι αξιολογησεις του ειναι αρκετες και ανω του 99% τοτε πες του να στειλει invoice (τιμολόγιο) μεσω paypal με πληρη περιγραφη των πωληθεντων αγαθων (ιδιεταιρε επεμενε στο used/unused/with tags/(BNIB) Brand New In Box

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή όμως δεν έχει την ασφάλεια (ας πούμε) που προσφέρει το ebay. Κι αν ο πωλητής είναι εντάξει, τότε κανένα πρόβλημα... αλλά αν προκύψει θέμα, τί γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Toν κυνηγάς μέσω paypal αν κατάλαβα καλά.

Ακριβως. Αυτο που εχει επιλεον το ebay ειναι +15 μερες για να κανεις dispute και το Item not as described. Αλλα το τελευταιο το καλυπτεις με την περιγραφη του invoice

Link to comment
Share on other sites

Για να πληρώσω το invoice με πιστεωτική, πρέπει πρώτα να μεταφέρω το ποσό στο paypal acc? Γιατί άλλη μια φόρα που είχα χρησιμοποιήσει payapl, για αγορά από μαγαζί Αγγλίας, δε χρειάστηκε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για να πληρώσω το invoice με πιστεωτική, πρέπει πρώτα να μεταφέρω το ποσό στο paypal acc? Γιατί άλλη μια φόρα που είχα χρησιμοποιήσει payapl, για αγορά από μαγαζί Αγγλίας, δε χρειάστηκε κάτι τέτοιο.

Αν εχεις δηλωσει την πιστωτικη στο paypal δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.