Jump to content



6970 vs 6850 CrossFire


Vallgox

Recommended Posts

Exω το εξης συστημα:

CPU Phenom II x4 955

Motherboard MSI 870A-G54 FX

GPU Sapphire 6850 1GB

RAM 4GB

1 HDD 1tera

Koυτι CoolerMaster Elite 430 Black Case

2 led ανεμηστηρακια πανω στο κουτι 120mm(για υπολογισμο watt)

PSU CoolerMaster GX Series 650W

Θελω να κανω αναβαθμηση καρτας γραφικων και σκεφτομαι να παρω αλλη μια ιδια 6850 για CrossFire ή να βαλω μια 6970(για μελοντικο 6970 CF,δεν το σηκωνει το τροφοδοτικο μου,αλλα και η τσεπη μου)

Χρηματικα και απο αποψη ταχυτητας,αποδοσης κτλ με συμφερει το δυο 6850 CrossFire σε σχεση με μονή 6970,αλλα διαβασα στο νετ οτι μερικες φορες εχεις καποια θεματα με το CF,SLI και δεν το υποστηριζουν ολα τα games κτλ και οτι ειναι λεει πιο αξιοπιστη παντα η μια καρτα απο το να εχεις 2 μαζι.

Η αναλυση που θα παιζω ειναι παντα 1920χ1080(antialiasing κτλ φιλτρα κλειστα)και τα settings στα τωρινα νεα games στο very high με 50+fps και στα μετεπειτα στο medium ή και low αν χρειαστει,παλι με 50+fps.Στα παλια games(2007 και πισω)δε με νοιαζει να λειτουργει το CF μιας και μια μονο 6850 τα fullαρει για πλακα.

Αυτες τις μερες παιζω Skyrim και Battlefield 3 πχ

1.To τροφοδοτικο μου ή και τα αλλα parts ισως,σηκωνουν κατι τετοιο καταρχας?

2.Υπαρχει πουθενα καμια λιστα με τα games που δεν υποστηριζουν CF?

3.Τι αλλα θεματα μπορει να αντιμετωπισω αν εχω CF και δεν θεωρειται τοσο αξιοπιστο?

4.Δυο 6850 CrossFire ή μονή 6970 τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Exω το εξης συστημα:

CPU Phenom II x4 955

Motherboard MSI 870A-G54 FX

GPU Sapphire 6850 1GB

RAM 4GB

1 HDD 1tera

Koυτι CoolerMaster Elite 430 Black Case

2 led ανεμηστηρακια πανω στο κουτι 120mm(για υπολογισμο watt)

PSU CoolerMaster GX Series 650W

Θελω να κανω αναβαθμηση καρτας γραφικων και σκεφτομαι να παρω αλλη μια ιδια 6850 για CrossFire ή να βαλω μια 6970(για μελοντικο 6970 CF,δεν το σηκωνει το τροφοδοτικο μου)

Χρηματικα και απο αποψη ταχυτητας,αποδοσης κτλ με συμφερει το 6850 CF,αλλα διαβασα στο νετ οτι μερικες φορες εχεις καποια θεματα με το CF,SLI και δεν το υποστηριζουν ολα τα games κτλ και οτι ειναι λεει πιο αξιοπιστη παντα η μια καρτα απο το να εχεις 2 μαζι.

Η αναλυση που θα παιζω ειναι παντα 1920χ1080(antialiasing κτλ φιλτρα κλειστα)και τα settings στα τωρινα νεα games στο very high με 50+fps και στα μετεπειτα στο medium ή και low αν χρειαστει,παλι με 50+fps.Στα παλια games(2007 και πισω)δε με νοιαζει να λειτουργει το CF μιας και μια μονο 6850 τα fullαρει για πλακα.

Αυτες τις μερες παιζω Skyrim και Battlefield 3 πχ

1.To τροφοδοτικο μου ή και τα αλλα parts ισως,σηκωνουν κατι τετοιο καταρχας?

2.Υπαρχει πουθενα καμια λιστα με τα games που δεν υποστηριζουν CF?

3.Τι αλλα θεματα μπορει να αντιμετωπισω αν εχω CF και δεν θεωρειται τοσο αξιοπιστο?

4.6850 CrossFire ή 6970 τελικα?

Δεν ξερω τι γινοτανε στο παρελθον αλλα απο περυσι τα Χριστουγεννα που πηγα σε cf με 6950 δεν αντιμετωπησα κανενα προβλημα σε κανενα παιχνδια>To μοναδικο που μπορει να σου τυχει ειναι να μην υποστηριζει το παιχνδι cf οποτε δεν τρεχει τιποτα , παιζεις με single καρτα.Για αυτο ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να εχουμε cf αλλα ακομη καλυτερο αν η καθε καρτα χωριστα ειναι αρκετα δυνατη για να δωσει αρκετα fps αν χρειαστει να παιξει μονη της.Στην περιπτωση σου δηλαδη ψηφιζω 6970.Αλλα για cf θα χρειαστεις μαλλον 850W .

Ενα καλο 650αρι σηκωνει 2χ6950 ανετα(Στο δικο μου συστημα με corsair 850ax και 2χ6950 default ρολογια τραβαει 500w σε full load ) >αλλα 2χ6970 μαλλον θα το ζοριζουνε πολυ .

EDIT Επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, παρε ακομη μια 6850 για cf που θα σου βγει φθηνα και καθαρισες<Αν δεν κανω λαθος 2χ6850 ειναι πιο δυνατες απο μια 6970>Οποτε μια χαρα ειναι.Ουτε τροφοδοτικο αλλαζεις ουτε τιποτα.Τα παιχνδια που παιζεις ειναι πασιγνωστα οποτε το cf σιγουρα υποστηριζεται αρα δεν βλεπω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα,τροφοδοτικο εννοειται οτι δεν θα αλλαξω τωρα και εννοειται οτι δεν θα παρω τωρα 2 6970 για CF ακομα και αν μου τις σηκωνε το τωρινο μου,γιατι μιλαμε για 600+ευρω!Απλα για μελοντικο 6970 cf ισως ελεγα,με μονη για τωρα,αλλα εχω θεμα με το psu oποτε ακυρο το 6970 cf εστω και μελοντικα.

Mιλαμε παντα για μονη 6970 vs δυο 6850 CrossFire

Tα αλλα μου κοματια(πχ cpu)ειναι ok για την αναβαθμιση που θελω να κανω?(ητε παω για cf 6850 ητε για 6970)

Τα 2 αυτα games ειναι αυτα που παιζω αυτες τις μερες απλα,καλο θα ηταν να υπηρχε και μια λιστα καπου με το ποια δεν σηκωνουν cf...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα ημουν fan της μιας καρτας γραφικων.

Παρτο απο πλευρα καταναλωσης (προσωπικα δεν την κοιταω , αλλα καποιοι την σκεφτονται) , παρτο απο πλευρα συμβατοτητας ή σκεψου το ποσο κριμα ειναι να μην διπλασιαζονται απλα οι δυναμεις των καρτων οταν τις διπλασιαζεις. (συνηθως εχεις 60% περισσοτερη δυναμη απο πριν).

Για να μη μιλησω για την αρκετα περισσοτερη ζέστη μεσα στο κουτι , ή στο οτι η πρωτη καρτα δουλευει σχεδον μονιμα στο 100% με οτι αυτο συνεπαγεται.

Τωρα αυτα που λες περι μελοντος,,,εδω δε ξερουμε τι θα μας ξημερωσει αυριο.

Παρε μια αξιοπρεπη καρτουλα τωρα που μπορεις και στο μελλον βλεπεις :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα ημουν fan της μιας καρτας γραφικων.

Παρτο απο πλευρα καταναλωσης (προσωπικα δεν την κοιταω , αλλα καποιοι την σκεφτονται) , παρτο απο πλευρα συμβατοτητας ή σκεψου το ποσο κριμα ειναι να μην διπλασιαζονται απλα οι δυναμεις των καρτων οταν τις διπλασιαζεις. (συνηθως εχεις 60% περισσοτερη δυναμη απο πριν).

Για να μη μιλησω για την αρκετα περισσοτερη ζέστη μεσα στο κουτι , ή στο οτι η πρωτη καρτα δουλευει σχεδον μονιμα στο 100% με οτι αυτο συνεπαγεται.

Τωρα αυτα που λες περι μελοντος,,,εδω δε ξερουμε τι θα μας ξημερωσει αυριο.

Παρε μια αξιοπρεπη καρτουλα τωρα που μπορεις και στο μελλον βλεπεις :p

Γιατι η πρωτη καρρτα δουλευει στο 100% φιλε μ?

ακομα και σε idle καταστασεις??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η πρωτη καρρτα δουλευει στο 100% φιλε μ?

ακομα και σε idle καταστασεις??

άλλο πράγμα εννοεί ο narzul

αυτό που λέει είναι ότι η απόδοση του crossfire δεν είναι 100%

δηλαδή αν σε ένα game έχεις 30fps με μία 6850 με δύο 6850 δεν θα έχεις 60fps

τώρα τα idle clocks και λοιπά εννοείται ότι πέφτουν όπως σε κάθε κάρτα...

anyway προσωπικά θεωρώ την μια δυνατή κάρτα καλύτερη λύση διότι γλιτώνεις κάποια από τα μικροπροβλήματα του crossfire (πρέπει να έχεις app profiles.. micro-stuttering καθώς και λίγο θόρυβο)

αν και αφού ο topic starter έχει μία 6850 ίσως η "φθηνότερη λύση είναι όντως μια νέα 6850 για crossfire

Link to comment
Share on other sites

άλλο πράγμα εννοεί ο narzul

αυτό που λέει είναι ότι η απόδοση του crossfire δεν είναι 100%

δηλαδή αν σε ένα game έχεις 30fps με μία 6850 με δύο 6850 δεν θα έχεις 60fps

τώρα τα idle clocks και λοιπά εννοείται ότι πέφτουν όπως σε κάθε κάρτα...

anyway προσωπικά θεωρώ την μια δυνατή κάρτα καλύτερη λύση διότι γλιτώνεις κάποια από τα μικροπροβλήματα του crossfire (πρέπει να έχεις app profiles.. micro-stuttering καθώς και λίγο θόρυβο)

αν και αφού ο topic starter έχει μία 6850 ίσως η "φθηνότερη λύση είναι όντως μια νέα 6850 για crossfire

και ομως σε πολλα παιχνιδια αποδιδουν 100%

εχουν πολυ καλο scaling

η σειρα 6

Link to comment
Share on other sites

και ομως σε πολλα παιχνιδια αποδιδουν 100%

εχουν πολυ καλο scaling

η σειρα 6

δεν διαφωνώ πως το scaling της σειράς 6xxx είναι καλό απλά όπως και να το κάνεις το απόλυτο 100% είναι δύσκολο....

είπαμε το crossfire όπως και κάθε multi gpu λύση έχει μικρο-προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ πως το scaling της σειράς 6xxx είναι καλό απλά όπως και να το κάνεις το απόλυτο 100% είναι δύσκολο....

είπαμε το crossfire όπως και κάθε multi gpu λύση έχει μικρο-προβλήματα

Δες το reiveiw αυτο να δεις

Radeon HD 6850 & 6870 CrossfireX review

αποδιδουν σχεδον 100% αντε 95 % μπορουμε να πουμε

Link to comment
Share on other sites

Δες το reiveiw αυτο να δεις

Radeon HD 6850 & 6870 CrossfireX review

αποδιδουν σχεδον 100% αντε 95 % μπορουμε να πουμε

δεν λέει κανείς πως το crossfire δεν αποδιδει καλά...

αλλά σκέψου πως χωρίς drivers ..crossfire,sli=no go

είπαμε αν θέλει να δώσει minimum money πάει σε νέα 6850

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κατι τετοια Skyrim Crossfire? - Steam Users' Forums και λεω να παω για μονή 6970...

audit στο review που δινεις λεει οτι η μονή 5970 2048 GB εχει ιδια αποδοση με 6850 σε CrossFire.Ειναι καλυτερη η 5970 απο την 6970?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κατι τετοια Skyrim Crossfire? - Steam Users' Forums και λεω να παω για μονή 6970...

audit στο review που δινεις λεει οτι η μονή 5970 2048 GB εχει ιδια αποδοση με 6850 σε CrossFire.Ειναι καλυτερη η 5970 απο την 6970?

Η 5970 ειναι αρκετα καλυτερη απο την 6970

Link to comment
Share on other sites

Nαι,απο οτι ειδα ειναι μια καρτα αλλα δυπηρηνη σε διαταξη crossfire η 5970...λογικο...

Τελικα μαλλον για την 6970 παω.

Ξερει κανεις αν η 6970 με το rig που εχω,θα μπορει να μου παιζει πχ το skyrim,με 60 fps μονιμως,σε 1920χ1080,με settings στο high και φιλτρα(antialiasing,anisotropic κτλ) κλειστα?

Τωρα μου παει το λιγοτερο 25 fps σε μερικα δυσκολα(επεξεργαστηκα)σημεια(πχ πολεις)με αυτες τις ρυθμισεις...θα μπορεσουν αυτα τα 25 να γινουν 60 με την 6970?

Αλλιως περιμενω τις νεες 7χχχ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνουν, λογικά.

Πάντως σχετικά με το scalling και τα συναφή.

Και πως θέλει drivers κλπ, ναι ΘΕΛΕΙ, αλλά ΔΕΝ ειναι θέμα αυτο εδω και καιρό γιατι υπάρχουν και πραγματικά σε παιχνίδι που το υποστηρίζει, το scalling είναί κοντά στο απόλυτο (90+%).

Απο εκεί και πέρα, όντως αν το παιχνίδι δνε το θέλει θα παίζεις με μια κάρτα.

Αλλά το CF/SLI μια χαρά δουλεύει και σε εμενα που είχα και 5970+5870 πάνω σε μια φάση.

Και εγώ τώρα κοιτούσα για να πάρω κάτι αλλο αλλα νομίζω πως θα πάω σε 2η 5870 αντί για μια πχ 79ΧΧ γιατι δεν δικαιολογώ να σκάω ΤΩΡΑ 500άρες.

Πιο μετά βέβαια θα με πιάσει η λαλακία αλλα λέμε.

Αν μπορείς και δεν σε σφάζει η αγορά νέας κάρτας, όπως λέει και ο Narzul και συμφωνώ, μια κάρτα ΠΑΝΤΑ θα είναι πιο απροβλημάτιστη στην λειτουργία της απο 2, ακόμα και αν οι 2 δουλεύουν χωρίς ΚΕΝΑΝΑ πρόβλημα.

και όχι και εγώ την κατανάλωση δεν την κοιτάω ΠΟΤΕ. το 1 ευρώ πάνω τον μήνα δεν με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

και γω συμφωνω να παρεις μια 6850 και μαλιστα μεταχειρισμενη ψαξε

πηρε το ματι διαφορες σε διαφορα φορουμ πριν λιγες μερες

θα σου βγει πολυ πιο οικονομικα

και θα κανεις την δουλεια σου ανετα

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εγω να παρω μια extra μεταχηρησμενη 6850 για CF(με συμφερει οικονομικα πολυ)μεγαλυτερη αποδοση θα εχω απο μια 6970.Το θεμα ειναι οτι διαβαζω στο νετ οτι ακομα και το skyrim εχει θεματα στο CF...To φοβαμαι...

Ο Narzul λεει οτι αν μια 6850 σου βγαζει 30 fps,οι δυο δεν θα σου βγαζουν 60,δηλαδη δεν θα πηγενει στο +100% η αποδοση,αλλα λιγο πιο κατω.

Αυτο σημαινει δηλαδη οτι εφοσον δυο 6850 εχουν καλυτερη αποδοση απο μια 6970 και δεν μπορουν τα 30fps να τα κανουν 60,η 6970 γιατι να μπορει τοτε να κανει τα 25fps 60 Dolly?

Κατι αλλο,υπαρχει περιπτωση να εχω CPU bottleneck?

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εγω να παρω μια extra μεταχηρησμενη 6850 για CF(με συμφερει οικονομικα πολυ)μεγαλυτερη αποδοση θα εχω απο μια 6970.Το θεμα ειναι οτι διαβαζω στο νετ οτι ακομα και το skyrim εχει θεματα στο CF...To φοβαμαι...

Ο Narzul λεει οτι αν μια 6850 σου βγαζει 30 fps,οι δυο δεν θα σου βγαζουν 60,δηλαδη δεν θα πηγενει στο +100% η αποδοση,αλλα λιγο πιο κατω.

Αυτο σημαινει δηλαδη οτι εφοσον δυο 6850 εχουν καλυτερη αποδοση απο μια 6970 και δεν μπορουν τα 30fps να τα κανουν 60,η 6970 γιατι να μπορει τοτε να κανει τα 25fps 60 Dolly?

Κατι αλλο,υπαρχει περιπτωση να εχω CPU bottleneck?

Oτι 2χ6850 ειναι πιο δυνατες απο μα 6970 αυτο ειναι σιγουρο

Τωρα φυσικα αναλογα και το παιχνιδι

αλλα τα πιο πολλα παιχνιδια πλεον υποστηριζουν cf οποτε σχεδον παντου 2χ6850 ειναι καλυτερες απο μια 6970

οσο για το θεμα επεξεργαστη απλα κλοκαρετον να ειναι πανω απο 3,5 ghz κοντα στα 4 εαν τον εχεις

δεν θα εχεις bottleneck

εγω παλια με τον q9450 and q6600 τους ειχα κλοκαρισμενους στα 3,4 και απεδιδαν μια χαρα οι καρτες που ειχα δοκιαμασει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.