Jump to content



μετατροπή usb2serial...


anhelito

Recommended Posts

τί είναι το switch? ια σίγουρα θα πάω να πάρω ένα καινούριο καλώδιο για το κινητό. Τουλάχιστον αυτό θα δουλέψει σίγουρα κ έρχεται στην ίδια τιμή. Έψαξα το manual αλλά δεν έχει υποδοχή για σιεριακή. Βασικά όταν αγόρασα την μητρική το είχα τσεκάρει αυτό κ πήρα την NF7-S που έχει 2 σειριακές. Αλλά με το που την έβαλα ήταν χαλασμένη κ όταν την επέστρεψα μου στείλανε την ΑΝ7 γιατί τους είχε τελειώσει το απόθεμα σε NF7. Γκαντεμιά κ εδώ ρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anhelito

τί είναι το switch?

Ένα "κουτάκι" στο οποίο συνδέεις δύο ή και παραπάνω συσκευές και τις εναλάσεις με διακόπτη. Έχω ένα για παράλληλη αλλά νομίζω οτι υπάρχει και για σειριακή.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντάπτορας φύσικά και δεν είναι απλά καλώδια!!! Αν μετρήσεις τα καλώδια της usb και της σειριακής, είναι τα ίδια?? Ανάλογα με το πως είναι φτιαγμένο το καλώδιο κοστίζει και τα ανάλογα λεφτά. Υπάρχουν 2-3 τρόποι να φτιάξεις ένα τέτοιο καλώδιο, αλλά κανεις δεν εγγυάται σίγουρα αποτελέσματα. Το καλύτερο νομίζω ότι είναι να παρεις ένα εσωτερικό modem ή να αγοράσεις μια pci. Το switch θα σε αφήνει να χρησιμοποιείς μόνο μια συσκευή τη φορά. Το καλώδιο του κινητού έχει άλλες δυνατότητες αν είναι usb και σειριακό. Πχ, σε σειριακό μπορείς να αναβαθμίσεις, με usb, όχι. Τα usb χρησιμεύουν μόνο στην αποστολή sms, αλλαγή λογότυπου, και αποστολή και λήψη δεδομένων(εικόνες, ήχους, παιχνίδια κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΔΕΝ είναι ένα απλό καλώδιο από το ένα πρότυπο στο άλλο.

Χρειάζεται ΚΑΙ τον κατάλληλο driver που θα κάνει την μετατρόπή άρα λογικά να έχει παραπάνω από 3-5 ευρώ.

Τώρα μπορείς να κάνεις τα ακόλουθα:

Αγοράζεις άλλο μόντεμ, είτε εσωτερικό είτε usb.

Αγοράζεις ένα καλώδιο από usb---> serial αλλά είναι λίγο ακριβό

Αγοράζεις κάρτα pci με έξοδο Serial (συνήθως έχουν 2 επιπλέον serials)

Κοιτάζεις μήπως το board σου έχει και δεύτερη σειριακή αλλά χρειάζεται καλώδιο,

βασικά κοιτάς για εννέα πινάκια μαζεμένα που θα γράφουν com2 δίπλα, το καλώδιο άμα είναι στο δίνω εγώ δεν κοστίζει τίποτα.

Αγοράζεις άλλο καλώδιο Usb για το τηλέφωνο (μπάάάάάά δεν νομίζω)

Αγοράζεις άλλο κινητό με usb καλώδιο :):):):):)

Καλή απόφαση. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.