Jump to content



μετατροπή usb2serial...


anhelito

Recommended Posts

Η μητρική μου έχει ένα κάρο usb αλλά έχει μόνο μία σειριακή. Κ το κακό είναι ότι χρειάζομαι μια σειριακή ακόμα για να συνδέσω το κινητό μου με τον υπολογιστή. Κ ερωτώ συνάδελφοι(λοοοολ) υπάρχει κανάς αντάπτορας που να μετατρέπει τη usb se serial port? κ αν ναί πόσο κάνει κ ποιός πουλάει αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πώπωωωωω φθηνόοοοοοοοοοοοοοοοο. Καλά θα στέλνω τα sms με τον πατροπαράδοτο τρόπο. thx πάντως

Αααααα μήπως υπάρχουν οδηγίες να το έφτιαχνα μόνος μου? Να έπαιρνα ένα καλώδιο usb k ένα serial και να ένωνα κατάλληλα τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες...αλλα ποσους ξερεις που να μπορουν να φτιαξουν κατι τετοιο???

Ολα τα πραγματα με την λογικη που σκεφτεσαι ακριβα ειναι!Δεν λεω οτι εισαι λαθος...αλλα οτι αγοραζουμε εχουν λιγοτερο απο το 50% του τελικου ποσου που δινεις....ετσι ειναι...κ ετσι θα ειναι....

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν 10 ευρώ ας πούμε θα θεωρούσα μια τιμή λογίκή για το συγκεκριμένο είδος. 20 ευρώ(6.700δρχ) με φπα είναι κάπως....

Σίγουρα δεν φτιάχνουν πολλοί το συγκεκριμένο γιατί δεν έχει ζήτηση. Αλλά δεν σημαίνει ότι μόνο λίγοι έχουν την ικανότητα να το φτιάξουν. Ούτε ότι είναι κάτι σπάνιο κ πρωτότυπο...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό (απλές επαφές, καλώδια κλπ)

νομίζω ότι χρειάζεται και ολοκληρωμένο για την μετατροπή του σήματος καθώς τα 2 πρωτόκολλα δεν είναι συμβατά

οπότε το κόστος δεν είναι τρελό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Lol, έχω ένα usb--->parallel... αν βρεις και ένα από παράλληλο σε σειριακό, ευχαρίστως να στο δώσω... δεν αναλαμβάνω ευθύνη αν ανατιναχτεί οτιδήποτε....

και αφού ξανασκέφτηκα την εξυπνάδα που έγραψα, έφτασα στο συμπέρασμα ότι άμα είχες καλώδιο παράλληλο σε σειριακό, θα το έβαζες στην παράλληλη θύρα της μητρικής....

One tomato for me please, :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι μπορεί οι συσκευές που θα συνδεθούν στον αντάπτορα μπορεί να μη δουλεύουν πάντα. Κάτι παίζει με τα πρωτόκολλα και τους χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από prokopas

Υπάρχει πιθανότητα η μετατροπή να μην δουλέψει. Το καλώδιο πωλείται κανονικά αλλά δεν δουλεέυι πάντα γιατί παίζει με τα πρωτόκολλα και τους χαρακτήρες. Το είχα ψάξει σε κάποια φάση και το είχα διαβάσει κάπου.

Το usb σε παράλληλο πάντως, έβγαλε πολλά προβλήματα... γι'αυτό και παροπλίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.