Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Tα είδα πριν κανένα μήνα, το ένα το δοκίμασα κιόλας(Grand master), τα άλλα τα μύρισα μόνο απο trial bottles.

Απλά κορυφαία, και πολύ ακριβά όμως, δοκιμάστε τα αν τα πετύχετε.

https://fivepawns.com/

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oBoZW5wY9as]A PBusardo Review -10 From Five Pawns - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Mε τα ml που κανω εγω, δυστυχως το κοστος τους ειναι απαγορευτικο.

Το βλεπω σε λιγο καιρο να προβω σε diy καταστασεις, γιατι οι επισκευασιμοι εχουν σημαντικα αυξημενη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο

εμπενα καμια φορα στο thread αυτο ισα μονο να γινει "read" αλλα τελευταία με αυτα που διαβαζω για αρωματα,mods κλπ εχω αρχισει να το σκεφτομαι :blink: (δεν ειμαι καπνιστής ουτε σκοπευω)

Ούτε να το σκέφτεσαι, ούτε για αστείο! :wall:

Εκτός κι αν σου περισσεύουν χρήματα για πέταμα! :sarcastic:

Το η.τ. είναι όντως μια εξαιρετική βοήθεια για τους βαριά εθισμένους στο κανονικό τσιγάρο και τη νικοτίνη χρήστες, όπως είμαστε εμείς εδώ, για να το κόψουν.

Εξαιτίας της απίστευτα μεγάλης ποικιλίας σε γεύσεις των υγρών, καθώς και των ατμοποιητών και των πηγών τροφοδοσίας τους (mods) που είναι διαθέσιμα προς αγορά, το η.τ. μπορεί όντως να εξελιχτεί σε χόμπι, που όμως μόνο ανέξοδο δεν μπορεί να το χαρακτηρίσει κανείς. :hehe:

Εφόσον δεν κάπνισες ποτέ, ρισκάρεις το ενδεχόμενο να εθιστείς στο η.τ., με ότι αυτό συνεπάγεται για τη τσέπη σου.

Σχετικό. Φαίνεται ότι τα υγρά της Umami ταιριάζουν καταπληκτικά στους γευστικούς μου κάλυκες. Στο fabvape εδώ και αρκετές ημέρες έχουν ξεμείνει από το Frosty Peach, επειδή η ίδια η εταιρεία αδυνατεί να κατασκευάσει νέες ποσότητες προς το παρόν, εξαιτίας ελλείψεως κάποιων υλικών. Αναγκαστικά λοιπόν το τελευταίο διάστημα, έπρεπε να αναζητήσω εναλλακτικές λύσεις.

Μετά το Frosty Tart λοιπόν, δοκίμασα και το Frosty Melontic κι έχω πάθει πλάκα! Το έχω κάνει πιπίλα εδώ και δύο μέρες. :p Πρόκειται πάντως για σχετικά ιδιόρρυθμο υγρό, που δεν θα αρέσει σε όλους. Χτες το απόγευμα είχα πάει στο καφέ ενός φίλου, και μου έφεραν κάποια φοβερά κουλουράκια κανέλλας. :clap:

Με τον φραπέ το Frosty Melontic στον Ναυτίλο με το Seven-22 ήταν σκέτη απόλαυση. Μόλις όμως έφαγα ένα κουλουράκι και πήγα να ατμίσω το Melontic δεν μου έφερνε καλό γευστικό αποτέλεσμα, κάτι με χάλαγε. Μόλις έφαγα τα κουλουράκια, και ήπια λίγο φραπέ, το υγρό ισορρόπησε ξανά και μου έδινε τη γεύση που μου αρέσει πολύ!... :o

Και μια και είμαστε σε φόρουμ για τα pc, τα υγρά της Umami, Frosty Tart και Frosty Melontic ποζάρουν πάνω σε ένα ολοκαίνουριο Cooler Master V750 ενός φίλου... :D

UmamiFrostytartampMelontic_zps0acf0e0f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε το πακέτο από FT με τον 1:1 Magma RDA clone.

Εύκολος στο στήσιμο, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, απίθανη γεύση.

Για 15$ είναι απλά χάρισμα.

Μερικές φωτογραφίες με μονό και διπλό πηνιο.

20140913_101630_zps833mo8uz.jpg

20140913_101659_zpsdlqwtc46.jpg

20140912_194327_zpsimhkq2ud.jpg

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Το η.τ. είναι όντως μια εξαιρετική βοήθεια για τους βαριά εθισμένους στο κανονικό τσιγάρο και τη νικοτίνη χρήστες, όπως είμαστε εμείς εδώ, για να το κόψουν.

Επετρεψε μου να εχω αντιθετη αποψη. Το ΗΤ ειναι αλλη μια εφευρεση για να σου τα παιρνουν.

Βαρια εθισμενοι πφφφφφ..

Ειμαι 53 καπνιζω απο τα 13 κανε προσθοαφαιρεση και πες μου ποιος ειναι εθισμενος.:hang3:

Εδω και κανα χρονο το παλευω, αλλα αυτο το πραμα εγω δεν το ακουμπαω.

Τους βλεπω στις καφετεριες και το θεαμα ειναι ΜΟΝΟ για γελια.:tongue:

edit: Ελπιζω να μην ειμαι off topic, και να μην προσβαλα κανεναν.:tomato:

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Είναι η προσωπική σου άποψη και μόνο.

Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.

Είμαι 49 και κάπνιζα επίσης από τα 13, άρα 36 ολόκληρα χρόνια. Εδώ και έξι μήνες σχεδόν, δεν καπνίζω πλέον, αλλά ατμίζω.

Για μένα, και για τις αλλαγές που βλέπω ήδη στο σώμα μου, πόσο καλύτερα μυρίζω και γεύομαι, αλλά και στην αντοχή μου κτλ., το όφελος είναι πολύ μεγάλο και αξίζει τον κόπο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους βλεπω στις καφετεριες και το θεαμα ειναι ΜΟΝΟ για γελια.:tongue:

Sorry κιόλας και δε έχω πρόθεση να σε προσβάλω ούτε και γω, αλλά για γέλια (μη πω κλάματα) είναι το θέαμα του 60άρι καπνιστή που πλέον δεν έχει ούτε ένα δόντι σωστό, τα πνευμόνια του υπολειτουργούν, η καρδιά του χαροπαλεύει, το ανέβασμα 10 σκαλιών του φαίνεται άθλος και ο καρκίνος ετοιμάζετε να του χτυπήσει την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION] Φιλε μου το σχολιο σου (αν το ξαναδιαβασεις θα το καταλαβεις και μονος σου) ειναι ακαιρο και ατοπο, και σιγουρα δεν ειναι για γελια.

Δεν θ ασχοληθω αλλο με το θεμα, εγω την γνωμη μου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

το ανέβασμα 10 σκαλιών του φαίνεται άθλος

Μέχρι πριν έξι μήνες, άφηνα το μηχανάκι ή το αυτοκίνητο στο γκαράζ, και έπρεπε απλά να ανηφορίσω τις δύο κυκλικές ράμπες. Μέχρι να ανέβω επάνω στον κεντρικό δρόμο, τα είχα δει όλα! :rofl: Αν χάλαγε ποτέ το ασανσέρ (μένω στον τρίτο), τα τελευταία σκαλιά τα ανέβαινα κάθε φορά με τη γλώσσα, και μετά ήθελα κανένα πεντάλεπτο για να ξαναβρώ αναπνοή! :hehe:

Ήδη στο δίμηνο που σταμάτησα το κάπνισμα, έβλεπα τη μεγάλη βελτίωση στην αντοχή μου. Πριν κανένα μήνα, το ασανσέρ δεν λειτούργησε για μια ολόκληρη βδομάδα στη πολυκατοικία μας (εσωτερικές προστριβές). Ανέβηκα δεκάδες φορές με τα πόδια στον τρίτο. Πέρα από ένα μικρό μούδιασμα στα γόνατα, κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε λαχάνιασμα, ούτε τίποτα... :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε [MENTION=334]knight_77[/MENTION], αυτά τα δύο link δεν αντιστοιχούν στο νέο Vamo V6. Στο νέο Vamo, υπάρχει μεν η σαφής διαφοροποίηση ότι ανεβαίνει πλέον στα 20W, αλλά κανείς δεν έχει γράψει ακόμα τι πλακέτα φοράει, υπάρχει δηλαδή μυστήριο.

Τα δύο e-Holly που έχεις βάλει στα link, είναι εντελώς άλλη φάση, μια και φοράνε τα τσιπάκια SX-200 και SX-300T της Yihi και δίνουν συνεχές ρεύμα και όχι παλμικό, όπως έδινε μέχρι τώρα το Vamo. Δες εδώ.

To 35άρι e-Holly το ζαχαρώνω κι εγώ, μια και είναι στα 26 χιλιοστά διάμετρο, όπως και το 20άρι, οπότε θα έχω στη συλλογή μου ουσιαστικά όλες τις συνηθέστερες διαμέτρους στα mods, δηλ. 22, 26 και 30 χιλιοστά!... :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου.

Υπ'οψιν δεν είναι αυθεντικές πλακετες SX με ότι αυτό συνεπάγεται. Σε διάφορα φορουμς αναφέρουν πως είναι κλωνοι.

Πάντως αν κρίνω από το δικό μου box mod με την SX 350 το συνεχές ρεύμα δεν έχει καμία σχέση με το παλμικο του Vamo.

Πιο στρωτη και γεμάτη τζούρα με περισσότερα layers γεύσης.

Για κάποιον που ζητάει αυτό το κάτι παραπάνω, αξίζει το έξτρα κόστος χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα απλά μοντακια με παλμικο ρεύμα δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Ειδικά το Vamo μαζί με τους δύο κλώνους που έχω πάρει από FT θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο και value for money στο χώρο του η/τ που έχω πάρει

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κρίνω από το δικό μου box mod με την SX 350 το συνεχές ρεύμα δεν έχει καμία σχέση με το παλμικο του Vamo.

Πιο στρωτη και γεμάτη τζούρα με περισσότερα layers γεύσης.

Για κάποιον που ζητάει αυτό το κάτι παραπάνω, αξίζει το έξτρα κόστος χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα απλά μοντακια με παλμικο ρεύμα δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Sent from LG G2

+1

Τα ίδια ισχύουν και στη σύγκριση Seven-22 και Vamo V5. Πολύ τίμιο μεν το Vamo V5, αλλά δεν αντέχει στη σύγκριση με το Seven-22.

Παρόλα αυτά, και επειδή βαριέμαι το βίδωνε-ξεβίδωνε στους ατμοποιητές, έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ ξανά και το Vamo. Αυτή τη περίοδο, μια και δεν υπάρχει Frosty Peach, έχω το Frosty Melontic στο Seven-22 με τον Ναυτίλο και χρήση 70% περίπου, και το Frosty Tart στον Aspire BDC mini με το Vamo και χρήση 30%... :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Έστησα τον Taifun με 22άρι flat και βιολογικό βαμβάκι βρασμένο.

Το παράκανα επίτηδες και έτσι βγήκε 0.9-1.0Ω αντίσταση και έτσι δουλεύει μόνο στo μηχανικό απροβλημάτιστα. Να λοιπόν η ουσιώδης χρήση ενός μηχανικού, ΑΝ δεν έχεις ΚΑΛΟ regulated mod. Το sub-ohming.

Αισθάνομαι πως ο RTA αυτός, ίσως και άλλοι, δε ξέρω, δεν είναι φτιαγμένοι για τέτοιες καταστάσεις. Δουλεύει ναι μεν, αλλά δε καταλαβαίνω και ΤΡΕΛΕΣ διαφορές.

Το φλατ καλώδιο απλά σου δίνει πιο μεγάλη δραστική επιφάνεια, με λιγότερες στροφές, πιο στιβαρή κατασκευή κιόλας. Το βαμβάκι σου δίνει μια ουδετερότητα και καταλαβαίνεις πιο καλά τη γεύση. Επίσης και η τροφοδοσία αλλάζει μιας και είναι τελείως άλλο υλικό από το σιλικονένιο φυτιλάκι.

Πειράματα και πρόχωράμε, νομίζω αχνοφαίνεται ένας καλός και άνετος dripper στο βάθος; :banging:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ήρθε το RDNA 30...

ντάξει...

στα σκουπίδια το vamo, το μηχανικό, όλα...

Δε μπορώ να διαννοηθώ καν τι μαγεία παίζεται στο μικροσκοπικό αυτό κουτάκι...

does not compute απλά...

μέχρι και οι γέυσεις χτυπάνε αλλιώς. στα ίδια watt...

δεν είμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοπώ... θα ασχοληθώ μόνο με την ποιότητα του ατμισματος μιας και όλα τα άλλα φαίνονται στα reviews και ισχύουν 100%.

Πατάω ρε παιδιά το κουμπάκι και εισπνέω και αισθάνομαι μια συνέχεια στην ατμοποίηση. Σαν καλό αυτόματο αυτοκίνητο που κουμπώνει ταχύτητες και δε το παίρνεις καν χαμπάρι. Πολύ smooth εμπειρία, βούτυρο!

Μου παίζει μέχρι και τον taifun στημένο στο 1.0Ω περίπου, ΑΠΤΑΙΣΤΑ, ακόμη και στα 7w, στο minimum. Ανεβάζω watt, μέχρι 15 που το πήγα, και είναι ρε παιδιά σα να ανεβαίνω απλά σκαλοπάτια στην ατμιστική εμπειρία. Σαν το όλο πράγμα να έχει μια φοβερή συνοχή, μια πρόοδο. Ούτε υποτροφοδοσίες, ούτε υπερτροφοδοσίες ούτε τίποτα!

Δε μπορώ να το εξηγήσω αυτό! Καταρρίπτει αρκετά πράγματα που ΝΟΜΙΖΑ ότι ήξερα. ΟΛΑ δουλεύουν τέλεια. Σαν να περίμεναν ΟΛΟΙ οι ατμοποιητές μου, αυτό το mod για να δείξουν τι πραγματικά αξίζουν!

Ρε σεις και cartomiser Βoge Large με τανκάκι που έχω και έβαλα πάνω, μιλάμε για ΑΛΛΑ επίπεδα. Δε μπορώ να πιστέψω ότι ΤΟΣΑ πράγματα που αντιμετώπιζα πριν και θεωρούσα αναγκαία κακά, ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ απλά και μόνο λόγω άλλης τροφοδοσίας!

Ακόμα δε το χω χωνέψει, δε κάνω πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.