Jump to content



Αγορα Gaming Mouse για Claw/Fingertip grip


Deadly_Sin

Recommended Posts

Το 1ο μου ποστ, καλως σας βρηκα :)

Ειδα οτι υπαρχει ενα παρομοιο ποστ με θεμα την αγορα ποντικιου αλλά δεν θα ηθελα να κανω thread jacking αρα αποφασισα να ανοιξω καινουριο. Αν οι moderators κρινουν οτι η συζητηση μπορει να γινει στο αλλο θεμα φυσικα δεν υπαρχει προβλημα.

Λοιπον αρχιζω:

Λογω budget δεν κοιταω για razer mamba πχ αλλά θα ηθελα κατι αξιολογο. Εδω να σημειωσω πως πιο βολικο μου ειναι να κραταω το ποντικι με τις ακρες των δαχτυλων, ενα στυλ fingertip/claw δηλαδη και οχι palm grip. Ημουν ετοιμος να παρω το roccat cova+ αλλά το δοκιμασα σε εναν φιλο μου και ειδα οτι δεν βολευει για τον τροπο που πιανω το ποντικι (κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο ποντικι παντως).

Ετσι, εψαξα αρκετα και εχω στο μυαλο μου τα εξης ποντικια

1) CM Storm Spawn CM Storm » Products: Spawn

Οι κριτικες που διαβασα λενε πως ειναι παρα πολυ καλο με πολυ αξιολογο αισθητηρα και λογω μεγεθους τελειο για claw grip. Τεινω προς την αγορα αυτου αλλά θα ηθελα καμια αποψη απο καποιον που το εχει.

2) Aerocool Strike-X Freedom http://www.aerocool.com.tw/index.php...rike-x-freedom

Για το συγκεκριμενο ποντικι οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα καποιο αξιολογο review και δεν εχω ιδεα τι παιζει. Ειναι ασυρματο (αν και δεν φορτιζει μεσω usb απ'οτι καταλαβα) το οποιο ειναι βολικο φανταζομαι. Απο μεγεθος μοιαζει καλο αλλά επειδη οπως ειπα δεν βρηκα κανενα review δεν εχω πολλες πληροφοριες. Επισης η μαλλον πολυ χαμηλη τιμη του με ξενιζει λιγο, μηπως ειναι μουφα ποιοτικα κτλ?

3) Roccat™ Pyra Wireless http://www.roccat.org/Products/Gamin...Pyra-Wireless/

Τα προϊοντα της roccat τα εκτιμω, τουλαχιστον οσα εχω δει απο κοντα ηταν καλα. Το συγκεκριμενο ειναι και ασυρματο με καλωδιο επαναφορτισης μεσω usb, πολυ βολικο αυτο μιας και μπορεις να παιζεις ενω φορτιζει. Εχει κι αυτο μικρο μεγεθος αρα ειναι οκ γι'αυτο που θελω λογικα, παλι αν υπαρχει καποιος κατοχος ας με διαφωτισει σχετικα.

4)Logitech G9X http://reviews.logitech.com/7061/509...ws/reviews.htm

Κλασσικο ποντικι της Logitech με πολυ καλες κριτικες. Εμφανισιακα για καποιο λογο δεν με τραβαει πολυ αλλά αυτο ειναι λεπτομερεια. Η τιμη του εχει μεγαλες διακυμανσεις αρα θα πω σαν ενδεικτικη τιμη τα 75 ευρω. Αξιζει τη σχετικα μεγαλη διαφορα τιμης?

5) Saitek Cyborg R.A.T. 5 Cyborg R.A.T 5 Gaming Mouse

Ακριβουτσικο με ρυθμιζομενο μεγεθος. Θα βολευε για claw ή fingertip λαβη? Επισης εχω διαβασει κατι σχολια για προβληματα ακριβειας με τον αισθητηρα.

6) Razer DeathAdder http://store.razerzone.com/store/raz...ctID.169416100

Kλασσικη επιλογη αλλά το μεγεθος του με κανει να πιστευω οτι δεν θα με βολευει πολυ αν και διαβαζω οτι μερικοι το χρησιμοποιουν κι ετσι

Φυσικα ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις που ταιριαζουν με τα οσα ζηταω. Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες αψεγαδιαστο tracking τις επιλογες 2 εως 5 τις ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ απτο μυαλο σου, η 6η επιλογη ειναι πολυ καλη αν εξαιρεσουμε το ηψηλο LOD αλλα για να σου κατσει καλα το claw grip πρεπει να εχεις μετριο προς μεγαλο χερι, στο δικο μου το deathadder εφαρμοζει σαν τουβλο,δηλαδη δεν μπορει να το κανω με τιποτα claw χωρις να αισθανομαι αβολα.

Το spawn ομως μπορω να το κανω claw / finger grip πολυ ευκολα, αποτι ειδα κανει 40 ευρω στο e-world.gr, το δικο μου το πουλησα τον Σεπτεμβριο στο [MENTION=22691]Tsoureki[/MENTION] και ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος, μονο καποια θεματα εχει στην αποκριση αμα το κουνας σαν τον τυπο στο βιντεο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=I-DdbLqm_Ao]Mew playing - YouTube[/ame]

Αυτα ομως διορθωνονται αμα παιζεις στα 1800dpi με 250hz , δεν χρειαζεσαι καν drivers, μια φορα κανεις apply τα settings, τους κανεις Uninstall και μετα αυτα παραμενουν στην onboard μνημη του ποντικιου για παντα σε οποιο pc και να το βαλεις :)

Τελος δες εδω ενα αναλυτικοτατο user review γιατι αμα περιμενεις απτα επισημα των site σωθηκες :pCM Storm Spawn review (and comparisons to Abyssus)

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικοτατος και εσυ και το review, ευχαριστω :T: Το κακο ειναι οτι βρηκα εναν ακομη υποψηφιο ποντικα. Το Radon opto της Οzone. Aπ'οτι βλεπω εχει τον ιδιο αισθητηρα με το spawn ( Avago ADNS-3090) και παραπλησια τιμη. Μου αρεσει που το radon opto εχει ενδειξη led για να βλεπεις σε τι dpi εισαι. Επισης εχει ρυθμιζομενο βαρος (κανει μεγαλη διαφορα αυτο?). Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν θα βολευει για το ειδος λαβης που θελω. Λινκ για το radon opto eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εμπιστευομαι, ο αισθητηρας ειναι οντως πολυ καλος αλλα χωρις την καταλληλη υλοποιηση ειναι σκετη αποτυχια, μονο η coolermaster με τα firmware v30/v32 και η zowie με το custom lens στο AM εχουν πετυχει καλα αποτελεσματα, η puretrak απτην αλλη με το valor τα θαλασωσε κανονικα. Κοιτα λιγο τα thread του ocn, ειδικα οι χρηστες thunda/nyshak skylit derp furuya και haiyaa ειναι πολυ ψαγμενοι :)

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα πόσο μεγάλα δάχτυλα έχεις για το ποιο ποντίκι θα διαλέξεις, εγώ ας πούμε χρεισιμοποιώ το razer imperator 2012 τον τελευταιο καιρό και για τα δικά μου δάχτυλα είναι ιδανικό για claw grip αλλά όχι για fingertip γιατί είναι λίγο βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22824]Deadly_Sin[/MENTION] απο που το παρηγγειλες το spawn γιατι απο τι βλεπω στο τσιγκουνη μονο το eworld το εχει...στα 41 ευρω καθως ψαχνω και εγω για ενα ποντικι

Link to comment
Share on other sites

@Deadly_Sin απο που το παρηγγειλες το spawn γιατι απο τι βλεπω στο τσιγκουνη μονο το eworld το εχει...στα 41 ευρω καθως ψαχνω και εγω για ενα ποντικι

Απο εκει το παρηγγειλα, κι εγω δεν μπορεσα να το βρω καπου αλλου με χαμηλοτερη τιμη. Koιταξα λιγο στο ebay uk αλλά δεν ειδα καποια διαφορα που να δικαιολογει την αγορα απο εκει

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.co.uk/Cooler-Master-Optical-Button-Programmable/dp/B004JGA6GO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1328540232&sr=8-1]Cooler Master CM Storm Spawn Optical Mouse (Wired,USB,7 Button Programmable) - Black and Red: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame] με δωρεάν μεταφορικά 36€ στην πόρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα? Γιατι βλεπω πως γραφει £29.99 & this item Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery. Το θεμα ειναι οτι δεν λεει για δωρεαν μεταφορικα εκτος uk εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πάντως να ψάχνεται για claw/fingertip grip για αγορά από ebay αυτό είναι για μένα ότι καλύτερο ---> Logitech G1 eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

γύρω στα 22 ευρώ βγαίνει, με διαφορά το καλύτερο fingertip/claw gaming ποντίκι της logitech, στην Κορέα και Κινα ακόμη βγαίνει και τώρα θα βγεί και το G100 που είναι κάτι σαν upgrade με πρόσθετους σένσορες κλπ. Το G1 είναι στα 800dpi και πάει και 1000 νομίζω, όπως και να χει η αίσθηση του ΔΕΝ υπάρχει, όποιος το έχει δοκιμάσει ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα? Γιατι βλεπω πως γραφει £29.99 & this item Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery. Το θεμα ειναι οτι δεν λεει για δωρεαν μεταφορικα εκτος uk εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα :hmm:

δες τα FAQs, νομιζω με super saving delivery ειναι free

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πάντως να ψάχνεται για claw/fingertip grip για αγορά από ebay αυτό είναι για μένα ότι καλύτερο ---> Logitech G1 eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

γύρω στα 22 ευρώ βγαίνει, με διαφορά το καλύτερο fingertip/claw gaming ποντίκι της logitech, στην Κορέα και Κινα ακόμη βγαίνει και τώρα θα βγεί και το G100 που είναι κάτι σαν upgrade με πρόσθετους σένσορες κλπ. Το G1 είναι στα 800dpi και πάει και 1000 νομίζω, όπως και να χει η αίσθηση του ΔΕΝ υπάρχει, όποιος το έχει δοκιμάσει ξέρει.

Πολυ καλο, το εχω αγορασει 2 φορες ( ενα μπλε απο ελλαδα και ενα γκρι απο korea μεσω ebay ) το angle snapping μου εσπασε τα νευρα ομως, αμα συνηθισεις στα παλια της MS που δεν εχουν αυτο το "feature" μετα δεν υπαρχει γυρισμος, ακομα και στο desktop με ενοχλει πλεον. Κριμα γιατι ενα μπλε zowie EC2 θα με βολευε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.