Jump to content



Ποιο περιοδικο Η/Υ διαβαζετε και γιατι?


tasosmos

Recommended Posts

Εγώ απλώς έπαιρνα κάποτε κάποια περιοδικά και συνεχίζω και από συνήθεια αλλά και επειδή όλο και κάτι καινούριο βρίσκεις στα περιοδικά και στα cds που δεν τα βρίσκεις στο εργαστήρι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

βασικα οι απαντησεις επρεπε να ειναι με αλφαβητικη σειρα αλλα tespa.

διαβαζω pcmag και αναλογα με θεματολογια καποιες φορες και ραμ ή hitech.αν το πρωτο ειχε και το bit games μαζι θα ηταν πολυ καλο αν και τωρα τελευταια νιωθω σα να θελει να τα καλυψει ολα χανοντας την ουσια.δειτε πχ το τεστ στις ψηφιακες αυτου του μηνα και σε αυτο που ειχε κανει πριν ενα χρονο.το παλιο ηταν κορυφη

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια αγοράζω αυτά τα 3 με σειρά προτίμησης:

PC magazine,

CGO,

RAM,

CHIP

ενώ πριν κάποια χρόνια ήταν: RAM, PC Magazine (ή μάλλον Win), CGO, CHIP

Δυστυχώς το RAM έχει καταντήσει περισσότερο επιστημονικό περιοδικό, παρά πληροφορικής και τεχνολογίας. Επειδή βαρέθηκα να διαβάζω άσχετα θέματα, του στυλ γιατί οι κουτσουλιές των περιστεριών επηρεάζουν την βαρύτητα της Αφροδίτης, το RAM πραγματικά πλέον το ξεφυλλίζω και το αγοράζω από συνήθειο αφού δεν έχω χάσει τεύχος εδώ και πολλά χρόνια (το ίδιο ισχύει και για τα PC Mag από το πρώτο τεύχος και το CGO από πολύ παλιά. Το chip το αγόραζα περιστασιακά αλλά έκαναν μια συνδρομή για 24 τεύχη μόνο 45 που την θεώρησα πολύ σκοτωμένη και έτσι έκανα μια συνδρομή και μάλιστα είναι το μόνο περιοδικό που έχω κάνει ποτέ συνδρομή...)

Το PC Mag το βάζω πρώτο λόγο ύλης και άρθρων που με ενδιαφέρουν περισσότερο από ότι στα υπόλοιπα και το cgo επειδή ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μια μεγάλη στροφή προς την πλευρά του χρήστη. Δηλαδή αρθράκια (ευκολογράψημα) βοηθήματα προς το χρήστη, είτε για την λειτουργία κάποιων εφαρμογών, είτε howto, tips κλπ...

:woot: Δεν αναφέρομαι στα συγκριτικά hardware που έχουν πάψει να με ενδιαφέρουν και τα διαβάζω μόνο αναφορικά σε περίπτωση που είμαι σε στάδιο αναζήτησης κάποιου υλικού για αγορά, και πάντα χωρίς να με επηρεάζουν οι βαθμολογίες που δεν τις δίνω και ιδιαίτερη σημασία.

Θεωρώ επίσης ότι όντως χάνετε πολλές φορές οι αντικειμενικότητα όταν υπάρχουν πελατειακές σχέσεις με ορισμένες εταιρείες που διαφημίζονται στα περιοδικά και έτσι συχνά βρίσκονται υποχρεωμένοι οι συντάκτες να γράφουν θετικά πράγματα για το hardware αυτών των εταιρειών ή να το βαθμολογούν άδικα.

Η αλήθεια είναι επειδή διαβάζω πάνω από 18-20 χρόνια περιοδικά (από micromad, pixel κλπ) πληροφορικής ότι η ύλη των περιοδικών και ανακυκλώνεται και πολλές φορές φορές είναι αντιγραφές από ξένα sites / περιοδικά και πολλές φορές είναι εντελώς άχρηστη ή απλώς κακή.

Υπάρχουν δικαιολογίες για τα περιοδικά (κόστος έρευνας, σύνταξης, εξοπλισμού, χαρτιού, προσωπικού, πάγια, διαφυγόντα κέρδη από ύλη στο διαδίκτυο κλπ κλπ) αλλά αυτό ελάχιστα ενδιαφέρει τον αναγνώστη.

Όμως αυτό που γίνετε με τα περιοδικά πληροφορικής παρατηρείται και σε όλα τα υπόλοιπα περιοδικά, εφημερίδα και λοιπά έντυπα και πλέον ας μη ξεχνάμε πως τεχνολογία δεν θεωρείται μόνο ο υπολογιστής, αλλά και τα κινητά, οι ψηφιακές μηχανές, κάμερες και αρκετές άλλες συσκευές που με την σύμπτυξη των τεχνολογιών έχουν πλέον και αυτές δυνατότητες που κάποτε συναντούσαμε μόνο σε υπολογιστές.

Τέλος να πω ότι επειδή πολύ αραιά αγοράζω και κανένα ξένο περιοδικό πληροφορικής, δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος ούτε από την ύλη τους, ούτε από το πλήθος των σελίδων τους αλλά ούτε και από τα συνοδευτικά cd / dvd. Δηλαδή θεωρώ πραγματικά ότι τα Ελληνικά περιοδικά πληροφορικής είναι καλύτερα από πάρα πολλά αντίστοιχα ξένα.

Μάλιστα στις 11/06/2000 και στην διεύθυνση http://www.tech-gr.com/arthra/magz.htm είχα γράψει ένα άρθρο για τα Ελληνικά περιοδικά πληροφορικής που πάνω κάτω λέω τα ίδια με τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [11-07-2004 09:19]

Computer Για Ολους και καμμια φορα Pcmag. Αναλογα τι αρθρα εχει το καθενα. Παντως συμφωνω οτι στα rewiews τους ολοι ειναι αστα να πανε, αλλα δεν νομιζω οτι καποιος που την ψαχνει περισσοτερο θα αγορασει οτι του προτεινει καποιο περιοδικο προτου κανει και μια ερευνα στο νετ... Απλα το αγοραζω για να εχω κατι να διαβαζω στο WC και οχι για να τα συμβουλευομαι σχετικα με μια αγορα μου....:D:hehe:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ΑΚΡΙΒΩΣ(WC).....Παλιά έπαιρνα Computer γιά όλους ........Τώρα παίρνω και τα δύο - κάθε τρίμηνο το ένα και κάθε τρίμηνο το άλλο(μπορεί και κάθε πεντάμηνο) :D

EDIT : (άσχετο)Τώρα παίρνω ανελειπώς το Robot γιατί θέλω να φτιάξω το ρομποτάκι γιά το γιό μου , αλλά κι αυτοί έχουν αρχίσει να μου τσακίζουν τα νεύρα καλά-καλά...Ακόμα δεν έχουν ολοκληρώσει τη συναρμολόγισή του και είμαι στο 16ο τεύχος.....Θα φάμε κάνα χρόνο βλέπω μ'αυτό.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λάβαμε ένα email σχετικά με κάποια καταχώρηση σε αυτό το θέμα θέλω να υπενθυμίσω ένα κομμάτι από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης:

Η χρήση των υπηρεσιών που παρέχει το TheLab.gr στα μέλη του είναι αποκλειστική ευθύνη του εκάστοτε μέλους είτε πρόκειται για το ίδιο, είτε για οποιοδήποτε άλλο που χρησιμοποιεί το λογαριασμό του. Κάθε μέλος είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο των πληροφοριών που παρέχει, είτε μέσω του forum είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων και το TheLab.gr λειτουργεί ως μέσο της online παρουσίας και δημοσίευσης των πληροφοριών με παθητικό τρόπο.

Προσωπικά θα συμφωνήσω ότι από άποψη περιεχομένου και ειδικότερα στα reviews η κατάσταση είναι από κακή εώς τραγική στα περισσότερα περιοδικά, και πολλές φορές ελεγχόμενη από "τρίτους".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 13:18]

Προσωπικά θα συμφωνήσω ότι από άποψη περιεχουμένου και ειδικότερα στα reviews η κατάσταση είναι από κακή εώς τραγική στα περισσότερα περιοδικά, και πολλές φορές ελεγχόμενη από "τρίτους".

WELL SAID........Εεεεε.......Καλά τα είπες.....

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θα έπρεπε να αναφερθώ κάπου; Με βλέπεις να τραβάω κανένα ζόρι με αυτά που έχουν γραφτεί; Για να μη δημιουργηθεί καμιά παρεξηγήση έγραψα ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για αυτά που γράφει, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια ανώνυμη υπευθυνότητα. Το δικό σου πρόβλημα ποιο είναι;

Kι επειδή προφανώς έχω καταλάβει που θέλεις να το πας, ας συζητήσουμε για το δικό σου post μιας και νομίζεις ότι αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα. Έχεις αποδείξεις ότι είναι όλοι κλέφτες και πουλημένοι; Αν ναι τότε να τις δημοσιοποιήσεις ώστε να "διώξουμε" τα "κακά" περιοδικά. Αυτό που μπορούμε να κριτικάρουμε είναι το περιεχόμενο τους, κι εκεί έχουμε κάθε λόγο και δικαίωμα να το κάνουμε. Δεν νομίζω να σου έθιξα τη γνώμη ή την προσωπικότητα σου λέγοντας ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη των γραφόμενων του.

Ελπίζω να σου έλυσα τις όποιες απορίες είχες.

Και κάτι τελευταίο μου με πείραξε. Όταν κάποιος ασχολείται αρκετές ώρες την ημέρα για να μπορείς να είσαι μέλος, το "μοστράρεσαι" χτυπάει λίγο άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή οσφρίζομαι μία ένταση στον αέρα, θα προσπαθήσω να βάλω τα πράγματα στην θέση τους ώστε να αποφύγουμε τις όποιες παρεξηγήσεις...

Το thread έγινε reported από κάποιο μέλος(σε αυτές τις περιπτώσεις το μέλος πρέπει να παραμείνει ανώνυμο, μην ζητήσετε να αναφερθουμε στο ποιος το έκανε λοιπόν) και μας ζήτησε να παρέμβουμε διότι θεώρησε ότι με κάποιες καταχωρήσεις θίγονται περιοδικά άδικα.

Ο djd αυτό που έκανε είναι να υπενθυμίσει στο μέλος ότι οι απόψεις που εκφράζονται στο site δεν αποτελούν και άποψη του thelab, αλλά των χρηστών που την εκφράζουν. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για παρέμβαση από μέρους μας.

Μην τα παίρνετε λοιπόν όλα στραβά.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Το δικηγόρο του διαβόλου θα παραστήσω, αλλά ρε φιλαράκι όταν μου μοστράρεις ώς admin .

outlaw, και εγω ειμαι ιδιαιτερα περιεργος να μαθω για το εν λογω email, αλλά αν ήμουν στη θεση του DJD, πιθανοτατα να αντιδρουσα με τον ιδιο τροπο.Διοτι πρωταρχικος σκοπος ειναι να προστατευσει αυτο που με μεγαλη προσπαθια εχει/εχουν δημιουργησει και μετα τα υπολοιπα.

Εξάλλου,το οτι ολοι ειμαστε υπευθυνοι για αυτα που γραφουμε ειναι γεγονος που δεν πιστευω να αμφισβητει κανεις.Δηλαδη αντιστρέφοντας την ερωτηση,θα ηταν ορθό να για οτι γραφω να ευθυνεται καποιος τρίτος?Το αυτονόητο εγραψε ο DJD..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παρεξηγήσει τα λεγόμενα μου. ΔΕΝ είπα πουθενά ότι κάποιος εκθέτει το TheLab με αυτά που γράφει. Αυτό που ξεκάθαρα έγραψα είναι ότι η άποψη του κάθε μέλους αντιπροσωπεύει μόνο τον ίδιο και δεν εκφράζει την άποψη του TheLab σαν σύνολο. End of story, η συνέχεια στο pm σου :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μαλώνεται εγω κοινωποίησα το Thead στο Ram μέσω e-mail και στο φορουμ του Pcmagazine

)Fora Pcmag

Στο Pcmag δεν δώσανε και πολλοί σημασία 3 χρήστες απαντήσανε μόνο και το θέμα χαντακώθηκε.

Οι κύριοι του ram όμως από ότι κατάλαβα νιώσανε θιγμένοι και μου στείλανε το παρακάτω:

Τώρα εμείς πρέπει ν' αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ψύλοι αλλά ελέφαντες;

Πρέπει ν' απαντάμε σε όλες τις ονειροφαντασίες, κατηγορίες, κακίες, ζήλιες και σκοπιμότητες που αναγράφονται κατά καιρούς στο internet εναντίον του ram;

Μυαλό έχετε! Διαβάστε μόνος σας όλα τα περιοδικά με προσοχή μερικούς μήνες και μετά αποφανθείτε. Αναρρωτηθείτε πιό γράφει τα πράγματα σταράτα και καθαρά (πχ υπάρχει πάντα πετακάθαρος και πασιφανής πρώτος και τελευταίος στις δοκιμές). Διαπιστώστε ποιός δίνει την πληρέστερη πληροφόρηση και δεν γράφει ανοησίες απλά για να γεμίσει τις σελίδες. Βρείτε ποιός είναι ο πλέον κατανοητός. Ελέγξτε ποιός κάνει πρωτότυπη δουλειά και δεν μεταφράζει απλά δελτία τύπου. Καταλήξτε για το ποιός έχει ... τουτ ... και ποιός χαϊδεύει αυτιά.

Όταν καταλήξετε, συνεχίσετε να διαβάζετε αυτό που σας καλύπτει και μην ξανα ασχοληθείτε με τα άλλα. Αυτό κάνει τελικά η συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών των περιοδικών που δίνει τα ωραία του λεφτάκια για να έχει πληροφόρηση.

Φιλικά

Σύνταξη ram

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους πείραξε εγώ τι γνώμη τους ζήτησα για κάποιο θέμα που στο κάτω κάτω δεν το άνοιξα εγώ. Η κοινοποίηση έγινε απλά για να δούμε και την άλλη άποψη. Ειχαμε βάλει στον τοίχο τα περιοδικά και τα πυροβολούσαμε.

Και επειδή έχω τα τουτ και το μυαλό για να κρίνω ποιο περιοδικό είναι καλό και πιο όχι αλλα και επειδή αναλαμβάνω την ορθότητα αυτών που δημοσιέυω δηλώνω ότι αν τελικά το ram αντιμετώπισε τόσο απαράδεκτα την στάση μου φυσικά και δεν θα το ξαναγοράσω,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

ας μας πουνε στο ram(αυτο το τευχος) αν ποτε εχει βγαλει η nvidia nforce 3 400gb. και αν θελουν ας κατσουμε να ψαξουμε τα απειρα λαθη τους

ο δαίμων του τυπογραφείου zyx.. ο δαίμων...

Link to comment
Share on other sites

Στο ram ησύχασαν τώρα πια που οι intel δε βγαίνουν στα 2,4GHz ώστε να επηρεάζουν το wifi;

Ή μήπως το ενδιαφέρον τους τώρα στρέφεται στους amd με πραγματική συχνότητα 2,4GHz;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσοι δε βαριέστε κάντε ένα search στο awmn.gr/forum για το "ram AND περιοδικό".

Θα σας βγάλει 7 αποτελέσματα. Το 3ο και το 7ο αποτέλεσμα δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο. Τα υπόλοιπα δείχνουν την άριστη πληροφόρηση που μας παρέχει το σούπερ περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα ήτανε καλύτερο να πούμε τι δεν μας αρέσει στα περιοδικά που αγοράζουμε καί να μην αναφερθούμε ειδικά στο κάθε ένα. Εμένα π.χ με χαλάει όταν γίνονται τεστ γιά κάμερες ή γιά ασύρματα τηλέφωνα (τυχαίο παράδειγμα είναι) αφού υπάρχουν άλλα εξιδικευμένα όμως αναγκάζομαι να το αγοράσω γιά να διαβάσω το χ τεστ.Πιστεύω ότι και τα περιοδικά χρειάζονται να ξέρουν τι ενδιαφέρει καί τι δεν ενδιαφέρει τους αγοραστές τους.Τα παραπάνω έχουν αναφερθεί πάνω-κάτω,αλλά ίσως ο τρόπος που γράφτηκαν έβαλε φωτιά στο θέμα.Από την άλλη πλευρά όμως(και χωρίς να αποφεύγω να πάρω θέση το΄χω κάνει πριν 10-15 ποστ) πιστεύω ότι καλό είναι να υπάρχει ένας -σε καλά πλαίσια πάντα-αυθορμητισμος.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.