Jump to content



Watercooling σε HTPC


vale2000

Recommended Posts

Καλημερα ,

Θα ηθελα να ρωτησω τους ειδικους του site αν μπορω να βαλω υδροψυξη στο HTPC μου για να το κανω οσο πιο αθορυβο γινεται.

Το κουτι ειναι αυτο:

Thermaltakeusa*»*Chassis*»*Home Theater*»*DH Series*»*DH 101 : DH 101 VF7001BNS

Εχω ηδη αλλαξει τους 2 πισω 6ρηδες ανεμιστηρες με αυτους

NoiseBlocker BlackSilent XR1 Fan - 60mm - Case Fans - plaisio.gr

τον μπροστινο 12ρη με αυτον

NOX. Be yourself.

και το fan της ψήκτρας της CPU μια CoolerMaster (δεν θυμάμαι ποια είναι) με αυτον

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

με το U.L.N.A.

Το τροφοδοτικο ειναι αυτο το 500W

OCZ 500W-700W ModXStream Pro Power Supply - OCZ

Έχω μέσα έναν SSD 32Gb Apacer για boot , έναν 1,5Tb WD Green , έναν 2Tb WD Green και έναν 500Gb WD AAKS.

Η CPU ειναι Q6600 και το Board της Asus αυτο

ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P5P43TD

Ρίχτε ιδέες και προτάσεις:T::T:

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο κουτί δεν ξέρω αν η όποια υδρόψυξη που θα μπορούσε να μπει θα ήταν και πιο αθόρυβη από μία καλή αερόψυξη. Άν έβαζες αντλία-ρεζερβουάρ-ψυγείο/α εξωτερικά σε DIY κουτί θα γινόταν η δουλειά και μάλιστα κάλα , αλλά για να τα βάλεις όλα μέσα θα χρειαστεί να κάνεις ταρζανιές με το κουτί και δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα. Θα σου έλεγα να εξαντλήσεις σε επίπεδο αναζήτησης όλα περιθώρια αερόψυξης , μιας και η υδρόψυξη έχει κάποιο σεβαστό κόστος - μιλάμε πάντα για υδρόψυξη από ανεξάρτητα parts και όχι τύπου κονσέρβας μιας και αυτές μόνο ήσυχες δεν είναι. Καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

Θα ηθελα να ρωτησω τους ειδικους του site αν μπορω να βαλω υδροψυξη στο HTPC μου για να το κανω οσο πιο αθορυβο γινεται.

Το κουτι ειναι αυτο:

Thermaltakeusa*»*Chassis*»*Home Theater*»*DH Series*»*DH 101 : DH 101 VF7001BNS

Εχω ηδη αλλαξει τους 2 πισω 6ρηδες ανεμιστηρες με αυτους

NoiseBlocker BlackSilent XR1 Fan - 60mm - Case Fans - plaisio.gr

τον μπροστινο 12ρη με αυτον

NOX. Be yourself.

και το fan της ψήκτρας της CPU μια CoolerMaster (δεν θυμάμαι ποια είναι) με αυτον

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

με το U.LN.A.

Το τροφοδοτικο ειναι αυτο το 500W

OCZ 500W-700W ModXStream Pro Power Supply - OCZ

Έχω μέσα έναν SSD 32Gb Apacer για boot , έναν 1,5Tb WD Green , έναν 2Tb WD Green και έναν 500Gb WD AAKS.

Η CPU ειναι Q6600 και το Board της Asus αυτο

ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P5P43TD

Ρίχτε ιδέες και προτάσεις:T::T:

Οταν λες υδροψυκη λες για custom η για ετοιμο κλειστο κυκλωμα πχ H60/H80/H100 η κατι παρομοιο ?

Οπως βλεπω απο τις εικονες δεν πρεπει να μπορεις να κανεις κατι εσωτερικα τουλαχιστον

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/micans-project-m-c-mod-micro-atx-93466.html

Ριξε μια ματια εδω μια λυση (αν και θα χαλαει η εικονα αν το εχεις σε καποιο σαλονι πχ ειναι το ψυγειο/ψυγεια τανκ αντλιες να μπουνε εξωτερικα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το PC είναι σε σαλόνι μέσα σε έπιπλο οπότε δεν θέλω να βάλω components της υδρόψυξης εξωτερικά.

Ο τελικός σκοπός μου είναι να μειώσω όσο γίνεται περισσότερο τον θόρυβο και σύμφωνα με αυτά που μου λέτε μάλλον η υδρόψυξη είναι εκτός παιχνιδιού.

Από αυτά που έχω βάλει λοιπόν αν αλλάξω κάποια θα έχω αποτέλεσμα στη μείωση του θορύβου , έχετε να προτείνετε επ' αυτού κάτι;

(Αν χρειάζεται να αλλάξει κατηγορία το thread παρακαλώ τους admins να το κάνουν)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έχετε δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υδροψυκη λες για custom η για ετοιμο κλειστο κυκλωμα πχ H60/H80/H100 η κατι παρομοιο ?

Οπως βλεπω απο τις εικονες δεν πρεπει να μπορεις να κανεις κατι εσωτερικα τουλαχιστον

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/micans-project-m-c-mod-micro-atx-93466.html

Ριξε μια ματια εδω μια λυση (αν και θα χαλαει η εικονα αν το εχεις σε καποιο σαλονι πχ ειναι το ψυγειο/ψυγεια τανκ αντλιες να μπουνε εξωτερικα

Βρές πιο φουρφούρι κάνει θόρυβο και άλλαξτο/ξήλωστο.

Watercooling δεν αξίζει. Όσα φουρφούρια είχες, πάλι τα

ίδια θα έχεις (ή και παραπάνω) για να φυσάνε το ψυγείο.

Κοίτα , αυτά που είχε πάνω το κουτί της Thermaltake τα άλλαξα καθώς και της ψύκτρας της CPU , ο μόνος ανεμιστήρας που μένει είναι του τροφοδοτικού , λες αυτός να είναι η αιτία;

Θα το ψάξω εκτενέστερα και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , αυτά που είχε πάνω το κουτί της Thermaltake τα άλλαξα καθώς και της ψύκτρας της CPU , ο μόνος ανεμιστήρας που μένει είναι του τροφοδοτικού , λες αυτός να είναι η αιτία;

Θα το ψάξω εκτενέστερα και επανέρχομαι.

Ποιο τροφοδοτικο εχεις ?

δοκιμασε να βγαλεις ολους τους ανεμηστηρες και αστο να δουλεψει μονο του τροφοδοτικου να δεις αν ειναι απο αυτο , ο Νοχ που εχεις δεν τον ξερω δοκιμασε τον μονο μηπως αυτος βγαζει τον θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τροφοδοτικο εχεις ?

δοκιμασε να βγαλεις ολους τους ανεμηστηρες και αστο να δουλεψει μονο του τροφοδοτικου να δεις αν ειναι απο αυτο , ο Νοχ που εχεις δεν τον ξερω δοκιμασε τον μονο μηπως αυτος βγαζει τον θορυβο

O ΝΟΧ ειναι αθορυβος και το τροφοδοτικο ειναι αυτο το 500W

OCZ 500W-700W ModXStream Pro Power Supply - OCZ

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά, αυτό που βλέπω ότι πιθανώς να κάνει για το case σου, είναι κάτι σε Corsair Η60/70/80, όπως άλλωστε ήδη είπε και ο evolution παραπάνω. Δηλαδή 120άρι ψυγείο στη θέση του intake fan και αυτό με επιφύλαξη, αφού μάλλον θα χρειαστείς κάποιες μόντες. Αυτό, πάντως, μόνο με κατάλληλες μετρήσεις θα το διαπιστώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο πολυς θορυβος προερχεται απο συντονισμο του PC με το επιπλο , αυτο πως μπορω να το αποφυγω;

Τα ποδαρακια του PC εχουν λαστιχο απο κατω , μπορω να κανω και κατι αλλο η απλα να μαθω να ζω μαζι του;

:hmm::hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.