Jump to content



Underclocking now


τακης

Recommended Posts

Παιδιά τα σέβη μου.

Εχω την uber cpu "Celeron g530" στο htpc μου-κατεβαστήρι και παίζοντας 1080p σε 40άρα tv με την ενσωματομένη,είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

O celeron λοιπόν δουλέυει 2,4 full load και 1,6 idle.

Πριν τον celeron είχα τον amd 5050e x2,o oποίος δούλευε στα 2,6 full και 1,0 idle.

Μπορούμε να κάνουμε τον celeron να δουλεύει κι αυτός στο 1,0ghz οταν είναι σε idle χωρις όμως να χάσει το 2,4 στο full load?Δηλαδή να μην χάσω καθόλου σε απόδοση όταν χρειαστει να κάνει κάτι ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

το vcore = βενζινη

η συχνοτητα = ταχυτητα

:dance3::dance3::dance3::dance3:

άρα λιγότερο vcore-βενζίνη=χαμηλότερη συχνότητα-ταχύτητα συνολικά.

Εγώ λέω να χάσω ταχύτητα=συχνότητα μόνο οταν ο επεξεργαστής είναι idle :p

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην, πρεπει να ξεκαθαρισεις, γιατι θες να το κανεις αυτο?

ο μονος λογος που γινεται, ειναι η οικονομια στην καταναλωση, αλλος λογος....., απλα δεν υπαρχει!!

αρα ειτε δουλευει ο επεξεργαστης στo 1ghz, ειτε στο 1.2, ειτε στο 1,6, περισσοτερο σημασια εχει σε τι V παιζει!!

Link to comment
Share on other sites

πάμε πάλι....επειδή ο επεξεργαστης δουλεύει κατά 80% σε κατάσταση idle,για λογους οικονομιας φυσικά,αν γίνεται θα ήθελα αντι για 1,6ghz που δουλεύει να δούλευε πχ στο 1,0ghz οταν είναι idle χωρις να χασει όμως την τρομακτική του και απιστευτη δυναμη (:p) που έχει όταν χρειαζεται να κάνει κάτι........απλά :T:

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται...

Αν δεν απατωμαι πρεπει να εισαι 24χ100..και σαν ελαχιστο multi εχεις το 16.

Πιο κατω δεν παει..

Τωρα ΑΝ το 100 παει πχ 66....κατι παει και ερχεται..αλλα τοτε ξεχνας το 2.4

Οποτε οτι κοψεις απο ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

@NTG :T:

Kρίμα....είχα καταευχαριστηθεί τον 5050e να τον βλέπω μονιμως στο 1,0ghz και στους 18-19c

Τωρα το pcακι καιει 48~50w idle....πόσο να κερδίσω σε κατανάλωση αν πειράξω το vcore (undervolting)?αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω περισσότερα θα γλιτώσεις αν ανάψεις 5 λεπτά λιγότερο το θερμοσιφωνο ή αμα μαγιρέψεις 5 λεπτά πριν να κλεισεις το μάτι/φούρνο, να βάλεις καμια λάμπα οικονομίας άντε και να σβήνεις εντελώς τις συσκευές έτσι που θα γλιτώσεις 20Wh..

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι σε παρομοια φαση αναζητησης θα ηθελα

α)να το δοκιμασεις...ασχετως το ποσο θα κερδισεις.

β)να πεις τι εχεις ακριβως πανω στο συστημα σου.(υποθετω εχεις watt-oμετρο)

Υ.Γ

Το θεμα δεν ειναι να βλεπεις χαμηλες θερμοκρασιες..αλλα να εχεις λιγα watt.

Αν με το αμδ ειχες σημαντικα λιγοτερα ..τοτε κριμα.

Απο πλευρας δεη ..η οικονομικη διαφορα δεν ειναι μεγαλη...ιδιως στα watt που βρισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ναι δίκιο έχεις...σ'ενα site ενα παλικάρι με παρόμοιο Pcακι το είχε υπολογίσει 24/7/365 γυρω στα 30~ ευρώ.

"Ψυχολογικό" είναι πιο πολύ γιατί θέλω κάποια στιγμή να το βάλω μια gt520 xωρίς να περάσει τα 50w κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι σε παρομοια φαση αναζητησης θα ηθελα

α)να το δοκιμασεις...ασχετως το ποσο θα κερδισεις.

β)να πεις τι εχεις ακριβως πανω στο συστημα σου.(υποθετω εχεις watt-oμετρο)

Υ.Γ

Το θεμα δεν ειναι να βλεπεις χαμηλες θερμοκρασιες..αλλα να εχεις λιγα watt.

Αν με το αμδ ειχες σημαντικα λιγοτερα ..τοτε κριμα.

Απο πλευρας δεη ..η οικονομικη διαφορα δεν ειναι μεγαλη...ιδιως στα watt που βρισκεσαι.

το σετάκι που είχα (πολύ ευχαριστημένος) είναι αυτό http://www.thelab.gr/1063189845-post1.html ......κατανάλωση 60w~ +-2 idle

Τώρα έχω αυτό http://www.thelab.gr/1063188684-post9.html 48w~ idle

70w και τα δύο σε 1080p 40άρα tv.....μετρημένα με ενα μέτριο wattόμετρο.

Eχω "ζηλέψει" βασικά ενα άλλο παλικάρι με παρόμοιο σετάκι (pico psu όμως) με κατανάλωση 30w~. (24

Link to comment
Share on other sites

με το tagan μετρημενα?

Aν στην χειροτερη σου δινει ενα efficiency 50% με τοσα λιγα watt..τοτε λογικα χρειαζεσαι..24..πες 25watt. (εως 30watt αν το efficiency ειναι πιο πανω)

Με ενα τουβλακι ...ή ενα συγχρονο sfx/tfx τροφοδοτικο @250watt πας πανω απο 80% eff.

Οποτε παιζει να δεις..~32watt..@idle παντα...(αντε πες 38 :p)

Μαιστα..αισιοδοξα μυνηματα για αυτο που θελω..

Καλο θα ηταν να ειχες την αντιστοιχη ζ68..αλλα οκ..:p

Mε βλεπω κοντα στο στοχο μου..

Link to comment
Share on other sites

γενικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο το σετακι και στο hd playback και σε καταναλωση και σε κόστος απόκτησης (59 η mobo+ 43 h cpu) τάλλα τα 'χα.

γλυκοκοιταζω και το corsair 430w στα 42 ευρω αλλα δεν ξέρω αν θα ριξει τη καταναλωση

Link to comment
Share on other sites

φιλε Τακη, με τι ειχες μετρησει τις καταναλωσεις του παλιου συστηματος (AMD)? με wattομετρο πριζας?

επισης, σου ξαναλεω, μην σε ενδιαφερει η συχνοτητα αλλα τα V που παιζει το συστημα......!!!! καλη η ψυχολογια, αλλα η ουσια ειναι αλλου!!

κι εμενα τα 2 μου συστηματα, δουλευουν IDLE 0,8ghz (200x4) αλλα καινε περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας προσθεσω και εγω την αχρηστη πληροφορια της ημερας :p...

H συχνοτητα επηρεαζει την καταναλωση του επεξεργαστη, ασχετως ονομαστικης τασης...Κοινως ενα cpu στα 2ghz@1,2v θα καιει περισσοτερο απο ενα cpu στα 1ghz@1,2v...πως που ποτε και γιατι δεν θυμαμαι...ηταν απο τα λιγα μαθηματα που περασα στο πρωτο ετος :p. Λογικα ομως θα ειναι πολυ μικρη η διαφορα.

Θα το κοιταξω ξανα ομως, μηπως κανω λαθος και στον τυπο που θυμαμαι το F δεν ειναι συχνοτητα αλλα καμια μιγαδικη μ@λακια...

Link to comment
Share on other sites

P=C*V^2*f οπου C η χωρητικοτητα, V η ταση και f η συχνοτητα.

Αρα με δεδομενο οτι η χωρητικοτητα δεν μεταβαλλεται, και η ταση και η συχνοτητα επηρεαζουν την καταναλωση. Η μεν ταση ειναι στο τετραγωνο αρα επηρεαζει πιο πολυ απο τη συχνοτητα η οποια επηραζει γραμμικα.

Αρα ενας τροπος για να καταναλωνει λιγοτερο ειναι να δοκιμασεις να κανεις undervolting, να βρεις δηλαδη την ελαχιστη ταση λειτουργιας χωρις να τρως κολληματα και BSOD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.