Jump to content



Nova UPS 1250 και φασαρίαααα


allos

Recommended Posts

Γεια χαρά,

έχω ένα Nova UPS 1250 το οποίο το ανεμιστηράκι ακούγετε αρκετά και είναι ενοχλητικό.

Να το ξεσυνδέσω ή θα έχω κανά θέμα ?

Έχω και ένα AccuPower το οποίο πέρνει μπροστά το ανεμιστηράκι μόνο όταν πέσει το ρεύμα .

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι τον βλεπω είναι μάλλον κάπου 60mm , μπορείς να βρεις ανεμιστηρακια όπως αυτο

Fractal Design Silent Series 60mm (FD-FAN-60)

που είναι πολυ καλά

Σε περίπτωση που είναι 24volt ο αρχικος ανεμιστηρας

ειναι πιο δυσκολο να βρεις καλο ανεμιστηρακι, διοτι υπαρχουν μονο της nmb βιομηχανικοι ανεμιστηρες και θα κανει και εκεινος θορυβο.

Μπορεις να κανεις καποιοα πατεντα και να βαλεις ενα μικρο τροφοδοτικο υποβιβασμου απο 24->12 και να βαλεις παλι κάποιον απο τους 12voltους

Επίσης μπορείς να κόψεις τις γρίλιες που εχει πισω και να τις αντικαταστησεις με ενα μεταλλικο ωραιο fanguard.

[ame=http://www.amazon.com/Alpha-Omega-Fan-Guard-60mm/dp/B000BSHKSG]Amazon.com: Fan Guard for 60mm: Electronics[/ame]

Μετρησε τις διαστάσεις παντως του ανεμιστηρα μηπως ειναι 70αρης η 80αρης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίζει εγγύηση και πιάνουν τα χέρια σου , το ανοίγεις και βάζεις ένα DIY thermal fan controller με τον σένσορα πάνω στο πιο ζεστό εξάρτημα . Πιο αθόρυβος ανεμιστήρας σημαίνει ότι θα είναι και πιο αδύναμος με λιγότερη ροή , αν γίνεται άλλαξέ τον με μεγαλύτερης διαμέτρου χρησιμοποιώντας κάποιον αντάπτορα .

Προσωπικά αν δεν έπαιζε εγγύηση , θα το άνοιγα , σφάξιμο την τρισάθλια γρύλια του ανεμιστήρα και τοποθέτηση μεγαλύτερου ανεμιστήρα . Μία καλή λύση θα ήταν COOLER :: Case Cooler Arctic F8 TC 8 x 8 cm - Visionstudio.gr , υπάρχουν και σε 92 , 120mm. Και αν έχεις 24V βάζεις ένα κυκλωματάκι με αυτό http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317-n.pdf και είσαι κούκλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλό και δυνατό το Eaton αλλά και εγώ την πάτησα και το αγόρασα πριν 2 χρόνια χωρίς να κοιτάξω το θέμα θορύβου.

Από όσο το έχω ψάξει δέν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του ανεμιστήρα εδώ θα δεις να το αναφέρουν και παλιότερα στο lab.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.