Jump to content



6950-προβλημα με θερμοκρασιες


pantelos

Recommended Posts

χαιρετω...χαιρετω

λοιπον πριν 3-4 μερες ανοιξα την vga μου (ραδεον 6950) ειδα κατι σαν να εχει πιασει αλατα στο πισω μερος εκει που ειναι το backplate της. το αγνοησα...και αφαιρεσα την ψυκτρα καθαρησα την παλια παστα(μαμισια) εβαλα μια no-name.

τωρα εχω θεμα με θερμοκρασιες idle εχω 45-50 μετα με βιντεο στο youtube ανεβαζει στους 60(δεν ξερω γιατι) και με games 80-90... εαν βαλω την arctic silver 5 θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην , πόσο είχες πριν την εγχειρήσεις.?

Επίσης , μήπως έβαλες παρα πολύ πάστα ή δεν πατάει καλά η ψυκτρα ή μήπως ξέχασες να συνδέσεις τον ανεμιστήρα ?

Ακόμα και με No-name της πλάκας (σιλικόνης λευκη) αντε να ανέβεις 5-10 βαθμους ...

Σίγουρα το να πας σε arctic silver ειναι προφανες διότι αυτός είναι ο λόγος που αλλάζουμε τις πάστες..!

Link to comment
Share on other sites

ειχα 4-5 βαθμους κατω.. φαν ειναι οκ γιατι ακουγεται. λοικα θα φταιει η παστα(ελπιζω)

αλλα γιατι οταν ειμαι στο youtube και βλεπω ενα βιντεο ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Flash Player 10.1 hardware acceleration for video and graphics | Adobe Developer Connection

To flash πλεον επιταχυνεται σε επίπεδο κάρτας.

Αν βάλεις το gpuz θα δεις το load της κάρτας ότι πραγματι ανεβαινει

Επίσης αφου δεν ειχες καλή πάστα διαθέσιμη γιατί πείραξες την μανίσια??

Link to comment
Share on other sites

Keep in mind

η arctic silver θέλει 200 ώρες δουλεμα για να πιασει την βέλτιστη κατάσταση της.

και η θερμοκρασια απο την εφαρμογή μεχρι το περας των 200 ωρων κατεβαίνει περιπου από 1-5 βαθμούς.

Οποτε αν εχεις κάποια διαφορα σε σχεση με την μανισια , περίμενε κανα 10ημερο

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=19806]cyberdyne[/MENTION] εβαλα και εγω το atitrixx και μπορω να πω πως ειναι ακομα καλυτερο απο msi ab.η θερμοκρασια δεν εχει περασει τους 80 τωρα...τωρα δουλευει στα ιδια temps που αναφερω στο πρωτο ποστ οποτε ελπιζω σε καμια εβδομαδα-10 μερες να δω διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια ΠΟΛΥ λεπτή στρώση AS5 και άπλωσέ την πάνω στο τσιπάκι. Βεβαίωσου ότι βίδωσες καλά την ψύχτρα (διαγώνια τις βίδες) ώστε να πατάει γερά. Δεν είναι φυσιολογικές οι θερμοκρασίες που λες και μην περιμένεις να δεις θαύματα από το στρώσιμο της πάστας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατι ασχετο...ποια η γνωμη σας για την 6870?

λεω να παω εκει λογω του θορυβου(υπερβολικου) της 6950..

εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο με max 200euro?

οθονη εχω samsung syncmaster ld 220HD

cpu qx9650

m/b p5e64 revolution

μην πειτε για να αλλαξω cpu και m/b απλα αυτο που ρωτησα παρακαλω.

games παιζω...cod mw3 pro 2012 και λιγο bf3...δν τρελενομαι για bench και κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Η 6870 ειναι αρκετα τιμια για τα λεφτα της.

Αλλα απο 6950->6870 δεν θα το κανα μονο και μονο για τον θορυβο(ειδικα αν ξεκλειδωνει!).Θα μπορουσες να βαλεις μια αφτερμαρκετ ψυχτρα και θα ησουν κομπλε.

Αν παρολαυτα θες καρτα μεχρι 200 για τσεκαρε αυτη

MSI Ge Force GTX 560-TI 1GB Twin FrozR II/OC | Skroutz.gr

Αθορυβη,κρυα,και επιδοσεις ανωτερες απο την 6870.

Αν παλι κοιταξεις για μεταχειρισμενες καρτες μπορεις να στραφεις και παλι σε 6950 με καλυτερη ψυξη.....αλλα τι νοημα εχει?Σε αυτα τα λεφτα δεν βρισκεις κατι καλυτερο απο την ηδη υπαρχουσα καρτα σου.

Επισης,θα μπορουσες να περιμενεις να βγουν και oι nvidia για να δεις πως θα διαμορφωθουν οι τιμες.Σιγουρα τοτε θα μπορουσες να πετυχεις κατι πιο value for money.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια εγω εχω την MSI 6950 twin frozr III power OC edition 2 gb και εδω και 2-3 μερες στα windows βλεπω αυτο :

6950.gif

δηλαδη τρελλες θερμοκρασιες και δουλευει στο φουλ χωρις να εχω φορτωσει καποιο game και φυσικα χωρις να εχο πειραξει τπτ στην καρτα.εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει η να την παω πισω πλαισιο να ησυχασω?ουτε 2 μηνες δεν την εχω.υπαρχει περιπτωση να εχω φαει καναν ιο και να μου εχει load η GPU?εχτες νομιζοντας οτι μπορει να φταιει η pci express θυρα την εβαλα σε αλλη pci express και δουλεψε με κατω απο 40 βαθμους στα windows και γυρω στους 58 σε game.σημερα ομως τπτ..παλι ψηνεις αυγα!! βοηθατε γιατι καιγομαστε κυριολεχτικα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν την πας πίσω στο πλαισιο και μπλέξεις στον γολθοδα αυτό, δοκίμασε μια καθαρή εγκατάσταση windows και drivers απο την αρχή ή αν δεν έχεις τέτοια δυνατότητα από το msconfig απενεργοποίησε προγράμματα που δεν έχεις επίγνωση εγκατάστασης. Υπάρχει πιθανότητα να σου τρέχει και το windows experience indexer το οποιο ειναι το benchmark των windows και καμια φορα του την βαράει και τρέχει συνέχεια.

Παντως πιστέυω η κάρτα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.