Jump to content



Ηλίθιες βίδες από πολύπριζα - Η μάχη της βίδας


Recommended Posts

Καταρχήν συγνώμη για τον τίτλο αν ενοχλεί (δεκτή η αλλαγή του) αλλά αν με πιάσεις απ' τη μύτη κάνω καραμπάμ.

Επεσε στα χέρια μου ενα πολύμπριζο της APC APC P5BV-GR Surge Arrest TV5 - Πολύπριζο ασφαλείας | Getitnow το οποίο πιθανολογό ότι απλά έχει καεί η ασφαλεία που έχει στο πλάι.Ανάβει το ledάκι οταν το βάλεις στην πρίζα αλλά δεν δίνει ρεύμα στις πρίζες του.

Σηκώνομαι και γω το πρωί φτιάχνω τη φραπεδούμπα μου και βγάζω το βαλιτσάκι με τα 3 χιλιάδες διαφορετικά κατσαβίδια να το ανοίξω να δω αν φτιάχνεται.

"Που πα ρε καραμήτροοοοοο...." νιώθω να μου λέει το πολύπριζο.

Συνολικά 8 βίδες.....4 κανονικές απλές σταυροκατσάβιδες και 4 Clutch Head Countersunk Security Wood Screws :wall: :wall:

Και ρωτώ τωρα εγώ.....ποιός ο λόγος γι αυτές τις σκ@τόβιδες?.....γιατί πρέπει πια να έχω 3001+ κατσαβίδια για να πω οτι μπορώ να προσπαθήσω τουλάχιστον να φτιάξω κάτι?

Που θα βρω εγώ τώρα τέτοιο κατσαβίδι και πως το ζητάω?

ΕλεοC πια με τις ένα τρισεκατομύριο βίδες. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Οπως την βλέπω με ίσιο κατσαβίδι μια χαρα πρέπει ξεβιδώνει

Στην κόκκινη γρσαμμή κοντράρει για να βιδώσει και στην πράσινη να ξεβιδώσει

post-20975-1416075820,848_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτώ τωρα εγώ.....ποιός ο λόγος γι αυτές τις σκ@τόβιδες

Για να χρειάζεται να παίρνεις νέο με 30 ευρώ από το να φτιάχνεις το παλιό με μισό ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως την βλέπω με ίσιο κατσαβίδι μια χαρα πρέπει ξεβιδώνει

Στην κόκκινη γρσαμμή κοντράρει για να βιδώσει και στην πράσινη να ξεβιδώσει

Δυστυχώς φίλε μου...nop...και δοκίμασα και με κατι καλα κατσαβίδια που έχω.

Ταμτάκο γι αυτό τα 'χω πάρει άσχημα.....το πολύπριζο είναι ολοκαίνουργιο.....μπορεί και να μην έχει μπει ποτέ του πρίζα επάνω (doa).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου...nop...και δοκίμασα και με κατι καλα κατσαβίδια που έχω.

Μαρίκα για δώσε μία φώτο απο τη βίδα που είναι πάνω στο πολύπριζο :p

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, αν διαβάσεις αυτά που γράφει το link που έδωσες, οι βίδες αυτές δεν ξεβιδώνουν. Είναι one-way-permanent-fixing.

"The Clutch Head Security Screw has a unique head that requires only a standard slotted screwdriver for insertion, making this the ideal security screw for one way permanent applications.

":)

Link to comment
Share on other sites

πόσο τραγικοί είναι. Το αιώνιο πρόβλημα με την ασφάλεια.. Λες και δεν μπορεί να είναι συρταρωτή... να τους το τρίψεις στην μούρη. Η στην τελική σπάστο φτιαχτο και μετά έχε το κολλημένο με μονωτική

Link to comment
Share on other sites

πόσο τραγικοί είναι. Το αιώνιο πρόβλημα με την ασφάλεια.. Λες και δεν μπορεί να είναι συρταρωτή... να τους το τρίψεις στην μούρη. Η στην τελική σπάστο φτιαχτο και μετά έχε το κολλημένο με μονωτική

Δε το συζητάω.....έχω είδη ξεκινήσει την "εγχείρηση" γιατρέ μου.....δε το πετάω με τίποτα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευκολες, ανοιγουν με ισιο κατσαβιδι, αρκει να ειναι αρκετα πλατυ και μυτερο μπροστα. Πατάς επάνω στο κατσαβιδι με ολη σου την δυναμη και ξελασκαρουν ..

Εχω ανοιξει κανα 2 surge protectors με τετοιες βιδες.

Υπάρχουν και ειδικα bits παντως που κανουν κάνα 15δολλαρο απο ebay και τις ανοιγεις μπαμ-μπαμ

edit

[MENTION=3017]τακης[/MENTION]

επειδη έχω ανοιξει ακριβως το ίδιο πολυμπριζο με το ιδιο προβλημα,...

εχεις πολυ κακες κολλησεις εσωτερικά και αυτό που παθαινουν είναι ότι σπάει η κόλληση απο

μια θερμικη ασφάλεια που έχει εσωτερικά.

Έγινε επεξεργασία από pitogiros
Link to comment
Share on other sites

Tακη επιμένω στο ίσιο κατσαβίδι. Αν έχεις κατσαβίδι σε σχήμα Τ τότε θα σε βοηθήσει περισσότερο και δε θα χρειαστεί να βάλεις του παππού και της γιαγιάς σου τη δύναμη

Βάλε του μία ίσια μύτη που να κάνει εκεί που σου έδειξα και γύρνα το

edit: Αργησα

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Επειδη η φωτογραφία είναι πολύ κακη και μάλλον δεν έχεις δεί ότι

η βίδα είναι προς την μια φορα λειασμένα τα βουναλάκια

ενω προς την άλλη πραγματικα κοντράρεις και βιδώνει

πρεπει να βάλεις Καθετη δύναμη για να γραπώσει το bit στο μέταλο της βιδας , δεν χρειάζεται ροπή οπότε το Τ δεν βοηθάει

[MENTION=3017]τακης[/MENTION]

Ναι με καλάι θα εισαι μια χαρά

απλά έλεγξε και τα υπόλοιπα εξαρτηματα στην πλακέτα μηπως κουνιέται κάτι

μην το ξανανοίγεις μετα

Link to comment
Share on other sites

Tακη επιμένω στο ίσιο κατσαβίδι. Αν έχεις κατσαβίδι σε σχήμα Τ τότε θα σε βοηθήσει περισσότερο και δε θα χρειαστεί να βάλεις του παππού και της γιαγιάς σου τη δύναμη

Βάλε του μία ίσια μύτη που να κάνει εκεί που σου έδειξα και γύρνα το

Karmen...δοκίμασα με όλα τα νούμερα της σείρας Rothenberger κατσαβίδια που έχω αλλα δεν πιάνουν γιατί τα εξογκώματα που έχει είναι στρογυλεμένα και το κατσαβίδι γλυστράει....έβαλα δύναμη και ξετρύπησε το πλαστικό που κρατάει το κεφάλι της βίδας. :)

Έγινε επεξεργασία από τακης
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πρόλαβα - σε παρόμοια περίπτωση πήρα καρφί απλό από μαλακό σίδηρο, σφυρηλάτησα μπροστά την μύτη του να γίνει σαν ίσιο κατσαβίδι και έκανα μία εγκοπή με σιδεροπρίονο στην μέση της μύτης που δημιουργήθηκε. Με μία πένσα και πολύ υπομονή ξεβίδωσα τέτοιες βίδες και φυσικά μετά τις ξεφορτώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.