Jump to content



Ξεκινάω mod στο κουτί... Βοήθεια και ιδέες...


Ilias83

Recommended Posts

Αρχικά πρέπει να πω οτι πρόκειτε για ένα κουτί που δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να πάρει υδρόψυξη...

’ρα πάμε να βάλουμε ανεμιστήρες...

Το πλαϊνό του κουτιού έχει ήδη κοπεί και έχουν μπει 2 plexi στο σχήμα του γιν και του γιανγκ. Κάπου μέσα στο forum υπάρχει η φωτογραφία...

Το ζήτημα είναι οτι τώρα το κουτί αυτό φιλοξενεί έναν Athlon XP 2500+ και το όλο σχέδιο ψύξης για τον προηγούμενο επεξεργαστή δεν είναι αρκετό για τον AMD.

’ρα βασικά η όλη ιδέα αρχίζει από το πως θα ψύξουμε ικανοποιητικά το σύστημά μας...

Σκέφτηκα κάτι σαν και αυτό που έχω κάνει στο σχήμα...

Οι κύκλοι με διακεκομμένες γραμμές είναι οι ανεμιστήρες μου θα μπούν (όλοι είναι 80mm)

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω έναν που να φυσάει αέρα μέσα στο τροφοδοτικό που ειδικά τώρα το καλοκαίρι ζεματάει, και από εκεί και πέρα να δημιουργήσω ένα ρεύμα με τους ανεμιστήρες μπροστά και πίσω που θα περνάει άνετα πάνω από τις μνήμες και τον επεξεργαστή αφού όπως βλέπετε τα drives έχουν κατέβει πιο κάτω...

’ρα δεν έχουμε τώρα καλώδια να κλείνουν το χώρο.

Έχω σκεφτεί οτι στην πρόσοψη (που είναι 20x40 περίπου) θα μπεί ένα φίλο αλουμινίου ή κάτι τέτοιο (υποψήφια είναι ακόμα ένα φύλλο μέταλλο νικελομένο ή ακόμα κάτι μέταλλα σαν αυτά των οικιακών συσκευών inox)

Από πάνω σκέφτομαι ένα plexi καμπυλομένο στις ακμές του...

Όμως εδώ αντιμετοπίζω δυο προβληματάκια...

Προφανώς με τέτοια πρόσοψη δεν μπορούν τα drive να φαίνονται...

Πώς θα τα κρύψω... Μην πεί κανείς να κολλήσω το κομάτι της πρόσοψης που θα ανοίγιε πάνω στο πορτάκι του drive...

Αδύνατο... Δεν το κάνω. Κάπου είδα έναν άλλο τρόπο αλλά δεν το βρίσκω... Ήταν για ένα drive που έγινε τασάκι βέβαια, αλλά ήταν αρκετά καλό για την περίπτωσή μου...

Τα κουμπιά για να ανοιγοκλείνουν τα drive θα βγούν στο πλάι...

’λλο ένα πρόβλημα είναι που θα μπούν κουμπιά του υπολογιστή... Power και Reset... Δεν υπάρχει χώρος ούτε για αστείο αν υπολογίσετε οτι πόσο χώρο καταλαμβάνουν τα drive, η δισκέτα, και οι 3 ανεμιστήρες... Μία ιδέα είναι να μπούν συμμετρικά δεξιά και αριστερά από το floppy... Ή αλλιώς πάνε και αυτά στο πλαί...

Και κάτι ακόμα...

Σκέφτηκα ότι ένα από αυτά τα καλωδιάκια πυο φωτίζουν θα έκανε την πρόσοψη ακόμα καλύτερη...

Όμως δεν θέλω να φαίνεται απευθείας και επιπλέον το μέταλλο κάτω από το plexi μάλλον εμποδίζει...

Τέλος πάντως επειδή μάλλον σας έπρηξα με όα αυτά που είπα δείτε το σχήμα, γράφτε αν έχετε καμοιά ιδέα, και πάνω απ'όλα δώστε links...

post-1045-1416071088,0646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον το πολύ διάβασμα τρώει τον αφέντη - το modάρισμα δεν ξεκίνησε ποτέ. Και μάλλον το πολύ μεγάλο post δεν το διάβασε κανείς. Τέλος πάντων για να μην ανοίγω άλλο απλά ρωτάω εδώ.

Το mod θα ξεκινήσει μετά την εξεταστική, αλλά πρέπει να ξέρω τι να βάλω πάνω....

1. Ψάχνω 2 ανεμιστήρες για μπροστά εμφανήσημους με αρκετά μεγάλο Airflow. Να προτιμήσω 92mm? Οι πίσω θα είναι υποχρεωτικά 80mm. Θα έχω πρόβλημα αν μπαίνει περισσότερος αέρας απ' όσος βγαίνει;

2. Παρατήρησα οτι η μητρική μου στο πίσω της μέρος καίει και σκεφτομαι εκεί να βάλω έναν ανεμιστήρα ακριβώς πίσω από τη CPU. Αλλά ψάχνω κάτι λεπτό. Αλλά πολύ λεπτό. Υπάρχει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Enermax 9αρηδες να παρεις με πολυ καλο cfm και αρκετα εμφανισιμοι.Τωρα οσο για τη μητρικη σου δεν νομιζω οτι χρειαζεται να βαλεις κατι ειναι φυσιολογικο να καιει τωρα αν ψαξεις κατι μπορεις να βρεις εγω εχω δει κατι αρκετα λεπτο σε φανακι αλλα και παλι δεν ξερω αν χωραει πισω απο τη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο google μου έδωσε έναν 80 Zalman αλλά είναι 15mm πάχος. Προφανώς δεν χρωράει.

Μπορεί να βάλω μικρούς 50mm που είναι λεπτοί... Δεν ξέρω βέβαι. Όταν θα τελειώσω τα υπόλοιπα θα δω θερμοκρασίες και αν είναι θα το φτιάξω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 18:55]

Το mod θα ξεκινήσει μετά την εξεταστική, αλλά πρέπει να ξέρω τι να βάλω πάνω....

1. Ψάχνω 2 ανεμιστήρες για μπροστά εμφανήσημους με αρκετά μεγάλο Airflow. Να προτιμήσω 92mm? Οι πίσω θα είναι υποχρεωτικά 80mm. Θα έχω πρόβλημα αν μπαίνει περισσότερος αέρας απ' όσος βγαίνει;

2. Παρατήρησα οτι η μητρική μου στο πίσω της μέρος καίει και σκεφτομαι εκεί να βάλω έναν ανεμιστήρα ακριβώς πίσω από τη CPU. Αλλά ψάχνω κάτι λεπτό. Αλλά πολύ λεπτό. Υπάρχει κάτι τέτοιο?

1. καλυτερα να προτιμησεις 12αρηδες εαν χωρανε...

αλλιως και 9αρηδες μια χαρα ειναι...

enermax θα προτεινα εγω...

....που εχουν και διαφανα πτερυγια ..

και κατα την γνωμη μου επιτυγχανουν τη χρυση τομη θορυβου και αποδοσης

Καλο ειναι οσος αερας μπαινει να βγαινει κιολας....

δλδ βαλε και δυο 12αρηδες εμπρος αμα μπορεις απλα θα τους βαλεις να δουλευουν σε χαμηλοτερες στροφες ωστε να εισαγουν οσο αερα μπορουν να εξαγουν οι πισω...

και ετσι θα ειναι πρακτικα αθορυβοι!!

Οσο για πισω σκεψου μηπως χωρανε 9αρηδες...

ανοιγοντας με ποτηροδραπανο τις τρυπες λιγο περισσοτερο...

2.Εχω διαβασει καποιον οδηγο που υποστηριζε οτι καταφερε και κερδισε ακομα και καποια mhz ψυχοντας εκ των οπισθεν τη μητρικη κοντα στο σημειο του επεξεργαστη αλλα δεν μπορω να πω οτι πειστηκα τελικα....

εαν εχεις διαπιστωσει παντως οτι καιει στο σημειο αυτο , ενα ζευγαρι slim 6αρηδων σε χαμηλες στροφες μπορει να βοηθησει....7χιλ. παχος εχουν και ειναι και αυτοι σχετικα αθορυβοι...(εχω ηδη δυο στο φατνιο των σκληρων)

απλα θα πρεπει να ανοιξεις και τρυπα στο tray της μητρικης και στο κουτι....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω οτι καίει -καίει. Μιλάμε για θερμοκρασία... Οι τρύπες στο tray υπάρχουν.

Μπορείς να μου δώσεις ένα link για τους slim 60mm?

Για τους 12άριδες που λες ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, αλλά μάλλον έτσι θα έχω πρόβλημα. Χωράνε ίσα ίσα και οι 2 και τα drive απο κάτω και η αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να το πάω πολύ οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.