Jump to content



Προβλημα με HTML tags


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Εχω ενα προβληματακι το οποιο δεν ξερω τι φυσης ειναι

Αν και το εχω προωθησει στο αναλογο τμημα μέχρι να δουν και να βρουν τι φταιει μπορει να περασουν βδομαδες και η εργασια με το συγκεκριμενο προβλημα γινεται πολυ δυσκολη

Στο ψητο

Εχουμε το συγκεκριμενο Forum της Sony το οποιο ειναι ουσιαστικα LITHIUM boards

Όταν γραφω Ελληνικα στο "rich text" κουτι το κείμενο εμφανιζεται κανονικα πχ

01greekrichtexttab-appearsok.png

Όταν κανω πχ save και μετά θέλω να κάνω edit στο ποστ και πάω στο HTML tab εμφανίζεται κουλοβάχατα

02greekHTMLtab-appearsscrambled.png

Το παράξενο πιο είναι τώρα ... ένας χρήστης στο PlayStation Forum έκανε ένα review στο God Of War 3 στα Ελληνικά βεβαίως-βεβαίως. Όταν πήγα να κάνω edit στο ποστ του, στο HTML tab του ΟΛΑ ήταν μια χαρά

04greekHTMLtabbyuser-appearsok.png

To παράξενο είναι οτι μόνο σε αυτό το ποστ του ήταν όλα κανονικά. Τα πιο πολλά ποστ του εμφανίζονται κουλοβάχατα οπως ολα τα δικα μου

Δοκίμασα διάφορα (αλλαγή κωδικοποίησης στον Firefox, αλλο browser (IE), αλλαγη του language σε Greek, Greek 319, Greek 220, κλπ αλλα τιποτα

Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια υπονια οτι το προβλημα σου μπορει να ειναι στον τροπο που διαχειριζεται τα entry το richedit box.

Απο ότι βλεπω αντι να αποθηκευει χαρακτηρες , αποθηκευει ενα ενα τα ονοματα των γραμμάτων για όλα τα γράμματα πλήν όσα έχουν τόνους.

δηλαδη έγραψες

Ένα

το Έ , αποθηκευτηκε σωστά

το ν και το α δουλεψαν σαν συντομευσεις για τις λέξεις

ν=nu;

α=alpha

κάπου το παρσερ του richbox μπλεκει την αναγνωριση κειμένου με συντομέυσεις

Το ποστ το οποιο λες ότι βγήκε σωστα, έχω μια υποψία ότι δεν το έγραψε αλλά το έκανε επικόλληση

Κάνε μια δοκιμή να κάνεις και εσυ επικόλληση κείμενο πχ απο notepad, και πανε μετα στο edit να δεις τι έβγαλε

επισης δοκίμασε να γράψεις κάτι που να έχει μονο τονισμένους χαρακτήρες και δες τι βγάζει..

πχ

άήίόύώέ

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια υπονια οτι το προβλημα σου μπορει να ειναι στον τροπο που διαχειριζεται τα entry το richedit box.

Απο ότι βλεπω αντι να αποθηκευει χαρακτηρες , αποθηκευει ενα ενα τα ονοματα των γραμμάτων για όλα τα γράμματα πλήν όσα έχουν τόνους.

δηλαδη έγραψες

Ένα

το Έ , αποθηκευτηκε σωστά

το ν και το α δουλεψαν σαν συντομευσεις για τις λέξεις

ν=nu;

α=alpha

κάπου το παρσερ του richbox μπλεκει την αναγνωριση κειμένου με συντομέυσεις

Το ποστ το οποιο λες ότι βγήκε σωστα, έχω μια υποψία ότι δεν το έγραψε αλλά το έκανε επικόλληση

Κάνε μια δοκιμή να κάνεις και εσυ επικόλληση κείμενο πχ απο notepad, και πανε μετα στο edit να δεις τι έβγαλε

επισης δοκίμασε να γράψεις κάτι που να έχει μονο τονισμένους χαρακτήρες και δες τι βγάζει..

πχ

άήίόύώέ

Εχω δοκιμασει επικολληση απο διαφορα (notepad, word, etc) παντα το ιδιο. Ρωτησα τον user και μου ειπε οτι εχει για browser τον chrome (δεν ξερω αν παιζει ρολο) και οτι το κειμενο δεν το εκανε επικολληση αλλα οτι το εγραψε στο ποστ

Οντως οι τονισμένοι χαρακτήρες μου βγαίνουν οκ στο html πεδίο, μόλις το δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι μάλλον καποιο απο τα σκριπτακαι δεν παιζει σωστα με την κωδικοσελίδα,

και ενω απο οτι βλέπω το Site ειναι σε utf-8 καποιο tag μαλλον ξέφυγε..

δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο

διοτι αυτο που σου κανει ειναι να χειριζεται τα ελληνικά σαν special characters και παλι οχι όλους μόνο τους άτονους...

Ισως ο chrome να διαβασε πιο σωστα το page encoding για αυτο και βγήκε σωστα.

Τσεκαρα όλα tags charset οτι ειναι γυριζμενα σε Utf-8 και οτι δεν λειπει απο καμια σελίδα το meta tag

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι μάλλον καποιο απο τα σκριπτακαι δεν παιζει σωστα με την κωδικοσελίδα,

και ενω απο οτι βλέπω το Site ειναι σε utf-8 καποιο tag μαλλον ξέφυγε..

δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο

διοτι αυτο που σου κανει ειναι να χειριζεται τα ελληνικά σαν special characters και παλι οχι όλους μόνο τους άτονους...

Ισως ο chrome να διαβασε πιο σωστα το page encoding για αυτο και βγήκε σωστα.

Τσεκαρα όλα tags charset οτι ειναι γυριζμενα σε Utf-8 και οτι δεν λειπει απο καμια σελίδα το meta tag

Στον Firefox εννοεις? Σε ποιο tab ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρα θεμα encoding.Είτε ο browser σου δεν το βλεπει σωστά, είτε ο editor είναι ρυθμισμένος η γραμμένος σε διαφορετική γραμματοσειρά.Επισης μερικοί μηχανισμοι εχουν διαφορετικές ρυθμίσεις κωδικοποιησης αναλογα με τον "τύπο" χρηστών.

Επίσης ρίξε και μια ματιά στην κωδικοποίηση της Βάσης σου, γιατί μπορεί να προέρχεται και απο αυτο :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.