Jump to content



Ram η κατι αλλο;


deminhio

Recommended Posts

Με την πρόταση του TopCLR που μου είπε να ανοίξω καινούργιο θέμα, μήπως βρεθεί ποιο γρήγορα απάντηση για το πρόβλημα μου.

Λοιπόν παιδιά έχω μια ASUS m2η32 sli deluxe, Phenom II x4 940 ddr2 800mhz (4-4-4-12).Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κάτι παράξενα κρασαρισματα τους τελευταίους 2 μήνες,μετά το κρασάρισμα το pc κάνει restart και κολλάει στα bios μετά δεν φορτώνει τίποτα κάποιες φορες άμα βγάλω την μπαταρία ξεκινάει κανονικά, άλλες φορες θέλει reset με jumper.

Έτρεξα μια φορα memtest86 για της ram μου για κάνα μισάωρο, και μου έβγαλε 186 errors, είναι πιθανό να οφείλεται στις ram,η είναι κάτι άλλο ακούω γνώμες,γιατί τελευταία γίνονται συχνότερα.

Έχω δοκιμάσει με μια ram τις άλλαξα κιόλας τα ida πάλι.Σε λίγο θα δοκιμάσω memtest86 όπως είπε ο φίλος TopCLR.

Link to comment
Share on other sites

Αν εβγαλε errors to memtest σιγουρα εχουν προβλημα οι μνημες. Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει και καπου αλλου προβλημα...

Το καλο με τις μνημες ειναι οτι εχουν lifetime warranty οποτε θα στις αντικαταστησουν χωρις πολλα πολλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν memtest86, καινούργια αποτελέσματα 870 errors έβαλα άλλη ram από φίλο και θα το δοκιμάσω το σύστημα για μια η δυο μέρες.

Λοιπόν μέχρι τώρα όλα μια χαρά , απλός έχει κάποια ζόρια το σύστημα λόγο 2 gb(μου θύμισε τις παλιές εποχές από τα pentium 3 η 4 και τα πρώτα athlon) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα καινούργιες ram, και θέλω την βοήθεια σας για να τις ρυθμίσω λιγάκι.

PC2-8500 1066MHz C5&C6 BD EVO ONE DUAL CHANNEL - Products - GeIL Memory

Θέλω σταθερότητα και ταχύτητα όσο ποιο καλά γίνετε,το cpu ειναι Phenom II X4 940, motherboard ειναι ASUS M2N32 SLI DELUXE .

Τα timings που εχω στης ram εινια τωρα 5-5-5-15 ,31, 2T στα 2,4volt , αν μπορείτε να μου πείτε κάτι για να γίνει καλύτερο;

Και το fsb:dram einai 3:8 ενω στης παλιες μου ηταν 1:2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να γινει κατι καλυτερο. Εκτος αν κανεις overclocking...

Να ρωτήσω λιγάκι αν αλλάζει το fsb:dram; η δεν παίζει και πολύ σημασία, γιατί τις ram που έκανα κλοκαρισμα ήταν μέχρι pc-6400 τις άλλες τις άφηνα όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω με καθε ειλικρινια.

Τον (ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ) να βαρας απο κατω , διαφορα σε επιδοσεις δεν υπαρχει.

Αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι η σταθεροτητα και η ποσοτητα.

Ουτε τα timings ουτε το frequency κανει διαφορα.

Οποτε τις αφηνεις στο auto και ηρεμεις.

Οτι και να κανεις , μα οτι και να κανεις , διαφορα στις επιδοσεις δεν θα χεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω με καθε ειλικρινια.

Τον (ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ) να βαρας απο κατω , διαφορα σε επιδοσεις δεν υπαρχει.

Αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι η σταθεροτητα και η ποσοτητα.

Ουτε τα timings ουτε το frequency κανει διαφορα.

Οποτε τις αφηνεις στο auto και ηρεμεις.

Οτι και να κανεις , μα οτι και να κανεις , διαφορα στις επιδοσεις δεν θα χεις.

Το θέμα δεν είναι ότι θέλω να τσιτώσω τις μνήμες, αλλα να πάρω όσο δυνατό την μεγιστη δύναμη από τις ram στα πλαίσια του εργοστασιου και όχι να τα φτάσω 1300mhz η 1400mhz.

Εξάλλου και προπαγανδα των ddr3 και των επερχομενων ddr4 καλά κρατεί ,για να πουλάνε τα εργοστάσια ανεβάζουν τα mhz ,το ίδιο ανεβαίνει και ο εσωτερικός κύκλος τις ram, και γι'αυτό δεν έχουν κιόλας απαιτήσεις από τα volt.Και για να μην πολυλογώ, αφού πλήρωσα για μια ram που είναι 1066mhz(5-5-5-15 timing),και στα auto μου βγάζει 800mhz kai ένας θεός ξέρει τι timing, είναι λογικό να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κλοκάρω, έτρεχαν και οι δικές μου στα 800..Για να τις πάω στα 1066 είχα δώσει επιπλεόν 0.2V timings δεν πείραξα.. Αλλά διαφορά στην ταχύτητα δεν είδα...

Αν θες να τις ανεβάσεις κλόκαρε παράλληλα..Ετσι θα έχεις και αντίκρυσμα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι θέλω να τσιτώσω τις μνήμες, αλλα να πάρω όσο δυνατό την μεγιστη δύναμη από τις ram στα πλαίσια του εργοστασιου και όχι να τα φτάσω 1300mhz η 1400mhz.

Εξάλλου και προπαγανδα των ddr3 και των επερχομενων ddr4 καλά κρατεί ,για να πουλάνε τα εργοστάσια ανεβάζουν τα mhz ,το ίδιο ανεβαίνει και ο εσωτερικός κύκλος τις ram, και γι'αυτό δεν έχουν κιόλας απαιτήσεις από τα volt.Και για να μην πολυλογώ, αφού πλήρωσα για μια ram που είναι 1066mhz(5-5-5-15 timing),και στα auto μου βγάζει 800mhz kai ένας θεός ξέρει τι timing, είναι λογικό να το αλλάξω.

Ναι αυτο σου λεω κι εγω.

Η μεγιστη δυναμη στα πλαισια του εργοστασιου που λες, δεν εχει διαφορα με οποιαδηποτε αλλη ρυθμιση.

Το ιδιο ειναι σαν να τις εχεις στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι θέλω να τσιτώσω τις μνήμες, αλλα να πάρω όσο δυνατό την μεγιστη δύναμη από τις ram στα πλαίσια του εργοστασιου και όχι να τα φτάσω 1300mhz η 1400mhz...

Και για να μην πολυλογώ, αφού πλήρωσα για μια ram που είναι 1066mhz(5-5-5-15 timing),και στα auto μου βγάζει 800mhz kai ένας θεός ξέρει τι timing, είναι λογικό να το αλλάξω.

Λοιπόν πήρα καινούργιες ram, και θέλω την βοήθεια σας για να τις ρυθμίσω λιγάκι.

PC2-8500 1066MHz C5&C6 BD EVO ONE DUAL CHANNEL - Products - GeIL Memory

Τα timings που εχω στης ram εινια τωρα 5-5-5-15 ,31, 2T στα 2,4volt , αν μπορείτε να μου πείτε κάτι για να γίνει καλύτερο;

Και το fsb:dram einai 3:8 ενω στης παλιες μου ηταν 1:2.

Όπως λες έχεις τις μνήμες με 5-5-5-15 με fsb:dram 3:8. Το 3:8 σημαίνει 1066Mhz όπως και το 1:2 σημαίνει 800Mhz. Άρα είσαι "στα πλαίσια του εργοστασίου" και όχι πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις σταθερότητα να προσέξεις την τάση. Απ' ότι είδα και στου κατασκευστή κατάλαβα ότι έχουν εργοστασιακό κλοκάρισμα. Στα 1066MHz C5: 2.2~2.4V ενώ για C6: 2.0V. Θα σου πρότεινα να διαλέξεις C6: 2.0V μιας και οι standard προδιαγραφές για τυπικές DDR2 είναι 1.8V.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.