Jump to content



ι5/ι7 και ταχύτητα ram/cache


patirgerasimos

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Γενικά έχω αρχίσει τελευταία να ψάχνω για νέα cpu...Κοιτάζω λοιπόν για ι5 και ι7..Έχοντας κάποια ερεθείσματα από ένα μάθημα της σχολής σχετικά με τις ταχύτητες που διαβάζει ο επεξεργαστής την ραμ και την cache θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Τις ταχύτητες αυτές μπορεί να τις δει κανείς μέσα από το mem test. Τις έχω σε κόκκινο πλαίσιο..Συγκρίνοντας τον δικό μου επεξεργαστή core 2 duo e6600 με ένα τετραπύρηνο είδα ότι δεν είχα και μεγάλες αποκλίσεις στην ταχύτητα αυτή. Γιαυτό ανοίγω αυτό το θέμα..Θέλω δλδ να δω τις ταχύτητες ανάγνωσης των i7 (ειδικα της νέας γενιάς). Βρήκα φίλους με ι5 αλλά κανείς δεν έχει ι7..:weep:

Γιαυτό καλώ όσους θέλουν να ποστάρουν μία φώτο από mem test i7 και ι5 ή γενικά από ότι cpu έχουν . Λογικά πρέπει να είναι πιο γρήγορος από όλους αλλά είναι κάτι το οποίο δεν το βρήκα πουθενα στο ίντερνετ... Το ενδιαφέρον είναι πιο πολύ επιστημονικό :rubik: γιατί λόγω budget χρείαζομαι ισχυρό κίνητρο να παώ σε i7.. (κάτι δλδ σαν και αυτό)

Ευχαριστώωωω:T:

post-14777-1416075865,9625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γενικά έχω αρχίσει τελευταία να ψάχνω για νέα cpu...Κοιτάζω λοιπόν για ι5 και ι7..Έχοντας κάποια ερεθείσματα από ένα μάθημα της σχολής σχετικά με τις ταχύτητες που διαβάζει ο επεξεργαστής την ραμ και την cache θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Τις ταχύτητες αυτές μπορεί να τις δει κανείς μέσα από το mem test. Τις έχω σε κόκκινο πλαίσιο..Συγκρίνοντας τον δικό μου επεξεργαστή core 2 duo e6600 με ένα τετραπύρηνο είδα ότι δεν είχα και μεγάλες αποκλίσεις στην ταχύτητα αυτή. Γιαυτό ανοίγω αυτό το θέμα..Θέλω δλδ να δω τις ταχύτητες ανάγνωσης των i7 (ειδικα της νέας γενιάς). Βρήκα φίλους με ι5 αλλά κανείς δεν έχει ι7..:weep:

Γιαυτό καλώ όσους θέλουν να ποστάρουν μία φώτο από mem test i7 και ι5 ή γενικά από ότι cpu έχουν . Λογικά πρέπει να είναι πιο γρήγορος από όλους αλλά είναι κάτι το οποίο δεν το βρήκα πουθενα στο ίντερνετ... Το ενδιαφέρον είναι πιο πολύ επιστημονικό :rubik: γιατί λόγω budget χρείαζομαι ισχυρό κίνητρο να παώ σε i7.. (κάτι δλδ σαν και αυτό)

Ευχαριστώωωω:T:

Λόγος να πας σε i7 αυτός μόνο ορθολογικός δεν είναι.

Τέλος πάντων.

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι με το overclocking, την συχνότητα και τα timings της RAM, τις ρυθμίσεις του Memory Controller, τον αριθμό των DIMMs, κλπ καθώς και άλλους μικροπαράγοντες τα νούμερα αυτά διαφοροποιούνται κάργα έτσι ?

Anyway, τα αποτελέσματα από έναν i7-2600K @ 4.43GHz με την RAM @ DDR3-1920 είναι:

L1 Cache: 136004 MB/s

L2 Cache: 60716 MB/s

L3 Cache: 50001 MB/s

Memory: 20059 MB/s

Screenshot αύριο, βαριέμαι να ψάχνω το καλώδιο του κινητού τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

τα νούμερα που δίνει το memtest είναι για ένα channel μνήμης. Αν έχεις dual πάνε x2 ενώ αν έχεις tripple πάνε x3. Σε ότι έχω δει ακλοκάριστο, ο ι5 υπερτερεί..

Όχι, κανονικά είναι για όσα channel λειτουργεί ο memory controller σου.

Μάλλον δεν πολυπροσέχεις στην θεωρία :D

Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν το νομίζω..πάντως οι τιμές είναι οριακά μεγαλύτερες από ι5 2400 στα 3.1..κάτι μου λέει ότι χωρίς clock ι5 και ι7 θα είναι στα ίδια...παίζει και ο i5 να είναι καλύτερος..

Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν το νομίζω..πάντως οι τιμές είναι οριακά μεγαλύτερες από ι5 2400 στα 3.1..κάτι μου λέει ότι χωρίς clock ι5 και ι7 θα είναι στα ίδια...παίζει και ο i5 να είναι καλύτερος..

Είτε έχεις i5 2400 είτε i5 2500K είτε i7 2600Κ οι λανθάνουσες μνήμες ( L1/L2/L3 Cache ) είναι οι ίδιες ( στις επιδόσεις ).

Ο memory controller είναι επίσης ολόιδιος, ότι επιδόσεις έχεις με τον 2400 θα έχεις και με τον 2500 & τον 2600 στα ίδια clocks & timings.

Για το bandwidth που λες... για πες μου μια πως υπολογίζεις το μέγιστο θεωρητικά ( peak ) bandwidth ?

Link to comment
Share on other sites

Είτε έχεις i5 2400 είτε i5 2500K είτε i7 2600Κ οι λανθάνουσες μνήμες ( L1/L2/L3 Cache ) είναι οι ίδιες ( στις επιδόσεις ).

Ο memory controller είναι επίσης ολόιδιος, ότι επιδόσεις έχεις με τον 2400 θα έχεις και με τον 2500 & τον 2600 στα ίδια clocks & timings.

Για το bandwidth που λες... για πες μου μια πως υπολογίζεις το μέγιστο θεωρητικά ( peak ) bandwidth ?

αυτό που λες δεν επιβεβαιώνεται από τις μετρήσεις γιαύτο λέω ανεβάστε screenshots!!!!

Το μέγιστο θεωρητικά το υπολογίζεις πατώντας στο google το chipset σου + τις λέξεις "block diagram". Το block diagram σου δείχνει το μέγιστο BW για κάθε κανάλι που πάει απ' την RAM στην CPU

Το ψήνεις να τρέξεις μία το memtest χωρίς να έχει κλοκάρισμα ο επεξεργαστής σου?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες δεν επιβεβαιώνεται από τις μετρήσεις γιαύτο λέω ανεβάστε screenshots!!!!

Το μέγιστο θεωρητικά το υπολογίζεις πατώντας στο google το chipset σου + τις λέξεις "block diagram". Το block diagram σου δείχνει το μέγιστο BW για κάθε κανάλι που πάει απ' την RAM στην CPU

Το ψήνεις να τρέξεις μία το memtest χωρίς να έχει κλοκάρισμα ο επεξεργαστής σου?

Well... ξεκινάς με λάθος βάση.

Απλοϊκά έχουμε:

Main Memory ( RAM ) theoretical peak Bandwidth = BUS Width/8 * 2 ( bits/clock cycle ) * Frequency ( result in MB/s )

π.χ. για DDR3-1866 RAM σε έναν δι-κάναλο ( Dual Channel ) memory controller όπως αυτόν στους Core i3/i5/i7 2xxx ( Sandy Bridge ) ο οποίος είναι 128bit ( 64bit per channel ) έχουμε:

theor. peak bandwidth = 128/8 * 2 * 933 => theor. peak bandwidth = 29856MB/s

Αυτά που λες για το chipset είναι το εύρος του δίαυλου και το bandwidth που έχει ο δίαυλος μέσω του οποίου "επικοινωνούνε" τα διάφορα components & slots με το chipset + τον CPU.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το bandwidth τεστ δηλαδή θα αποφασίσεις αν θα αγοράσεις i3-2100 ή i5-2400 ή i5-2500K ή i7-2600K ?

Είμαι μακριά πολύ από την αγορά ακόμα..(είπα σκέφτομαι) τα πρώτα 2 τα αποκλείω. Βρήκα screenshots σαν και αυτό για έναν ακλοκάριστο ι5-2400. Το οποίο με βάζει σε ακόμα περισσότερες σκέψεις για το πόσο αξίζει τα 100ή 200 ευρώ παραπάνω ο ι7. Επίσης δεν με ενδιαφέρει το overclocking για την ώρα γιαυτό θέλω να το δω σε default ρυθμίσεις.

Πρέπει ο ι5 να τον κοντράρει τον ι7...

post-14777-1416075870,7421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θα τον χρησιμοποιείς περισσότερο για gaming τότε ναι ο 2500K είναι η σωστή επιλογή καθώς δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τον μεγάλο του αδερφό σ'αυτόν τον τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα τον χρησιμοποιείς περισσότερο για gaming τότε ναι ο 2500K είναι η σωστή επιλογή καθώς δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τον μεγάλο του αδερφό σ'αυτόν τον τομέα...

έχεις i7? αν δεν βαριέσαι πόσταρε ένα screenshot ή ποσταρε τα νούμερα. Πεθαίνω να δω μια σύγκριση με i5 2500k

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό: AnandTech - Bench - CPU θα σε βοηθήσει πολύ στην σύγκριση με νούμερα ανάμεσα στους δύο...

Ναι εντάξει είναι καλύτερος..Αλλά γιατί στις ταχύτητες ανάγνωσης της cache δεν φαίνεται η ανωτερότητα του???Δείτε εδώ από ι5 2500k ταχύτητες, οι οποίες είναι συγκρίσιμες με τον ι7-2600κ του [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] που είναι Overclocked κατά μεγάλο ποσοστό. Συνεπώς με έναν ακλοκάριστο ι7 ο εν λόγω ι5 είναι καλύτερος σε αυτό τον τομέα.

Τώρα αυτοί οι χρόνοι παίζουν μεγάλο ρόλο στο fetching, δλδ θέλω να έρχονται γρήγορα τα δεδομένα από την cache ώστε να εκτελούνται και γρήγορα. Το βλέπω σαν ψεγάδι να έχεις 8 πυρήνες ή threads καλύτερα και να περιμένεις να γίνει το fetch και να διαβαστεί η cache με πιο αργή ταχύτητα. Εκεί δλδ που θα τα θες όλα θα σε κόβει αυτό. Μπορεί να μην φαίνεται σε εφαρμογές άμεσα γιατί έχει άλλα ανώτερα χαρ/κα, αλλα μου μοιάζει αναξιοποιήτος σε σχέση με τον i5.Όμως γιατί αυτές οι ταχύτητες???? Mπορεί να το φυλάνε για αργότερα δεν ξέρω...

Εν πάσει περιπτώση μου φαίνεται καλύτερο value for money ο ι5 σε αυτην τη φάση..

post-14777-1416075887,8387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βέβαια είναι και το ενδεχόμενο να έβγαινε μεγάλο το κόστος αν ο ι7 είχε καλύτερες ταχύτητες. Τεσπα όρεξη να χουμε να ασχολούμαστε και εφαρμογές να τσιτώνουμε τα pc

Link to comment
Share on other sites

Όποιον και αν διαλέξεις τελικά ένα είναι σίγουρο: Θα ευχαριστηθείς Computing Speed ... Οπότε η τιμή κτήσης παίζει τελικά τον πιο σημαντικό ρόλο στην σύγκριση ανάμεσα στους δύο ... Εγώ έδωσα αυτά τα 100€ στην κάρτα γραφικών και πήρα μια AMD HD 6950 2GB που ξεκλείδωσα σε 6970 και καλά έκανα αφού σε συνδυασμό με τον 2500K δημιουργεί ένα πολύ δυνατό ζευγάρι! Ενώ αν επέλεγα 2600K και την 6850 όπως έκανε γνωστός μου, δεν θα είχα την ίδια υπολογιστική δύναμη στην διάθεση μου... Τώρα αν έχεις τα επιπλέον χρήματα να διαθέσεις ... τότε παίρνεις και τον 2700K !

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει είναι καλύτερος..Αλλά γιατί στις ταχύτητες ανάγνωσης της cache δεν φαίνεται η ανωτερότητα του???Δείτε εδώ από ι5 2500k ταχύτητες, οι οποίες είναι συγκρίσιμες με τον ι7-2600κ του [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] που είναι Overclocked κατά μεγάλο ποσοστό. Συνεπώς με έναν ακλοκάριστο ι7 ο εν λόγω ι5 είναι καλύτερος σε αυτό τον τομέα.

Τώρα αυτοί οι χρόνοι παίζουν μεγάλο ρόλο στο fetching, δλδ θέλω να έρχονται γρήγορα τα δεδομένα από την cache ώστε να εκτελούνται και γρήγορα. Το βλέπω σαν ψεγάδι να έχεις 8 πυρήνες ή threads καλύτερα και να περιμένεις να γίνει το fetch και να διαβαστεί η cache με πιο αργή ταχύτητα. Εκεί δλδ που θα τα θες όλα θα σε κόβει αυτό. Μπορεί να μην φαίνεται σε εφαρμογές άμεσα γιατί έχει άλλα ανώτερα χαρ/κα, αλλα μου μοιάζει αναξιοποιήτος σε σχέση με τον i5.Όμως γιατί αυτές οι ταχύτητες???? Mπορεί να το φυλάνε για αργότερα δεν ξέρω...

Εν πάσει περιπτώση μου φαίνεται καλύτερο value for money ο ι5 σε αυτην τη φάση..

Δεν υπάρχει η παραμικρή αντιληπτή ( ούτε καν σε synthetic benchmarks όπως βλέπει κανείς ) διαφορά λόγο της... "ταχύτητας" της Cache.

Πληροφορική σπουδάζεις είπαμε ?

Παρεπιπτόντως, εδώ ένας "εμπειρικός" κανόνας:

όσο μεγαλώνει η μνήμη, ανεβαίνει το latency & το peak bandwidth παίρνει και αυτό ένα μικρό χτυπηματάκι πρός τα κάτω.

Από την άλλη, περισσότερη μνήμη, περισσότερα data διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή, λιγότερες περιπτώσεις να μην ζητήσει κάτι που διεγράφησε από την cache λόγο ότι δεν χώραγαν τα νεότερα δεδομένα.

[end]και κάπου εδώ τελειώνει η συμμετοχή μου στο παρών thread[/end]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.