Jump to content



Canon EOS 1100D Kit


Recommended Posts

Καλημέρα!

Ποιά είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη μηχανή; Αξίζει τα λεφτά της στην τιμή που την βρίσκω;

http://www.skroutz.gr/s/321235/Canon-EOS-1100D-Kit.html

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα της είναι αρκετά συμπαθητική όσον αναφορά τα χαρακτηριστικά της .Το μόνο κακό που είδα όταν την χρησιμοποίησα ήταν η ποιότητα της δεν ήταν τόσο καλή και η εστίαση της δεν ήταν τόσο γρήγορη σε σχέση με αλλά μοντέλα της ίδιας κατηγορίας .

Εάν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα θα σου πρότεινα την nikon d3100 οπου είναι καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα θα σου πρότεινα την nikon d3100 οπου είναι καλύτερη

μεταξυ αυτων των δυο ...δεν εχει ιδιαιτερη σημασια ποια θα παρεις .Με μοναδικη εξαιρεση τα λεφτα που θελει η d3100.

Σαν ποιοτητα εικονας που θα σου δωσουν δεν εχουν διαφορα.

Η μεν nikon σου δινει λιγο τυρακι παραπανω με το video (1080) η δε canon περιοριζεται μεν στα 720 ..αλλα δεν ψαχνεσαι ποιο φακο θα παρεις να κουμπωσεις και να εχεις και AF και εχεις αυτο το feature που η nikon θεωρησε περιττο στην πιο entry level σειρα της ...το bracketting .Ασχετα αν το εχουν ακομα και οι compact.

Απο ποιοτητα κατασκευης ,για μενα κοιτωντας αυτη την κατηγορια , ερχεται σε δευτερη μοιρα.

Και οι δυο προς το χαλια πανε ουτως η αλλως.

Προσωπικα θα προτιμουσα canon γιατι απλα δεν της λειπει feature ..και εχει ΑF με τον οποιοδηποτε φακο κυκλοφορει.

Για video δε καιγομαι...και αν καιγομουν δεν θα επαιρνα καμμια απο τις δυο τους.

Εχω και ετοιμα τουλαχιστον 100Ε να παρω καποιον αλλον φακο.Ειτε τον 50αρη μιας και ολοι οι νεοεισερχομενοι τον αγοραζουν ,ειτε καποιον αλλον σε μεγαλυτερα εστιακα μήκη.(με εξτρα προσθηκη χρηματων βεβαια εκει) ειτε ακομα καποιον στη θεση του 18-55 is.(πχ ταμρον 17-50 φ2.8)

Το επισης σημαντικο βεβαια ειναι να ταιριαζουν στο χερι σου και να συνηθισεις τον τροπο λειτουργιας τους.

Οποτε καλο θα ηταν να τις δοκιμασεις αν δε το εχεις κανει ηδη.

Ουτως η αλλως αν σου αρεσει και θες να ασχοληθεις παραπανω με την φωτογραφια το πιο πιθανο ειναι σε δυο χρονια θα εχεις ηδη αλλο μοντελο στα χερια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι παιδί της Νικον, αλλά το ΑΦ μου σπάει τα @@, και σε νέο σώμα και μη θέλοντας να σκάσεις κέρατα σε φακούς, δεν βρίσκω λόγο να μην το έχεις.

Προσωπικά το 1080 / 720 βίντεο στα φρύδι μου 1000%.

Κατασκευή, δεν ξέρω ποσο κακή έχει η Κάνον, αλλά και η Νικον χάλια είναι...

και όπως είπε και ο Νικος απο πάνω, ΔΕΝ θα δεις διαφορά σε εικόνα, και ΑΝ ασχοληθείς με το άθλημα, θα αλλάξει σώμα σύντομα.

Οπότε αν ΤΩΡΑ τα λεφτά είναι το ζητούμενο, είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα θα συμφωνήσω με τον φιλο NTG.

ειτε παρεις μια καλη compact ειτε παρεις μια entry level dslr σαν κ αυτες που θες να αγορασεις ειναι σχεδον το ιδιο. ας δουμε τωρα μερικες διαφορες.

η canon ειναι πιο καλη στον χαμηλο φωτισμο

η Nikon βγαζει φωτο με υπερεκθεση(με ευκολη ρυθμιση ακυρώνετε το αρνητικό αυτο)

η Νιkon εχει μενου ιδανικο για καποιον που κανει τα πρωτα του βηματα στην ερασιτεχνικη φωτογραφια.

υπαρχουν κ αλλες διαφορες αλλα θα σταθω αλλου.

εγω εχω μια canon 600D με 18-135 φακο.(+50αρι)

το θεμα ειναι τι θες να κανεις μ αυτην την φωτογραφικη?

ποιος ειναι ο στοχος σου? να κανεις την ζωη σου πιο ενδιαφερουσα τραβοντας πιο επαγγελματικές φωτογραφίες?η την αγοραζεις γιατι σχεδιαζεις πχ ενα ταξιδι και θες να κρατησεις τις στιγμες που περασες μαζι σου για παντα?

αρχικα θα πρεπει να δεις ο ιδιος τις αναγκες που εχεις σε συναρτηση με τον χρονο και την ευκολια ή δυσκολια που παρουσιαζεις σαν ανθρωπος σε τετοια μηχανήματα.

η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα μοντελα αυτα απλα ειναι για μια εισαγωγη στον χορό της DSLR. οι compact + mirrorless εχουν γινει πολυ καλες και σχεδον παγωνουν πλεον την αγορα τους.οποτε εαν εχεις ΟΡΕΞΗ να πειραματιστεις,να ρισκαρεις,να διαβασεις και να περιμενεις λιγο παραπανω τοτε μαζευψε μερικα χρηματα παραπανω και παρε μια 550D που ναι μεν δεν ειναι φρεσκο ψαρι αλλα θα σου δωσει μια γερη βαση στην ερασιτεχνικη φωτογραφια.

εαν παλι δεν διαθετεις παραπανω χρηματα μπορεις να κοιταξεις κ αλλες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

δικη μου γνωμη ειναι οτι τα μοντελα αυτα απλα ειναι για μια εισαγωγη στον χορό της DSLR. οι compact + mirrorless εχουν γινει πολυ καλες και σχεδον παγωνουν πλεον την αγορα τους.οποτε εαν εχεις ΟΡΕΞΗ να πειραματιστεις,να ρισκαρεις,να διαβασεις και να περιμενεις λιγο παραπανω τοτε μαζευψε μερικα χρηματα παραπανω και παρε μια 550D που ναι μεν δεν ειναι φρεσκο ψαρι αλλα θα σου δωσει μια γερη βαση στην ερασιτεχνικη φωτογραφια.

εαν παλι δεν διαθετεις παραπανω χρηματα μπορεις να κοιταξεις κ αλλες λυσεις.

Σε ευχαριστώ καταρχήν και σένα αλλά και όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας!

Η μηχανή προορίζεται για την γυναίκα μου για δώρο, μιας και θέλει να ανέβει ένα επίπεδο στην φωτογραφία, σε ερασιτεχνικό βέβαια επίπεδο. Οπότε όντως ψάχνω κάποιο μοντέλο για "εισαγωγή" στον κόσμο της DSLR.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για κάποιο άλλο μοντέλο, ευχαρίστως να την ακούσω. Πάντως οικονομικά δεν μπορώ να ανέβω πάνω από τα 400 ευρώ...

Το κομμάτι αυτό "compact + mirrorless" δεν το γνωρίζω καθόλου... Ούτε μοντέλα ούτε δυνατότητες...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ωραια, ειναι για την γυναικα σου που θελει να κανει τα πρωτα της βηματα.

εαν αποφασισεις να πας με καποια απ τις τελικα εγω ψηφιζω Nikon.

εαν δεις κ αλλα μοντελα

προτεινω

1) Olympus XZ-1 | Skroutz.gr

2) εξαιρετικη εαν εβρισκες καποια προσφορα Canon PowerShot G12 | Skroutz.gr

εδω μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες εαν εχεις χρονο : Reviews / Previews: Digital Photography Review

Link to comment
Share on other sites

να σε quotaρω λιγακι εε??:p

αρχικα θα συμφωνήσω με τον φιλο NTG.

ειτε παρεις μια καλη compact ειτε παρεις μια entry level dslr σαν κ αυτες που θες να αγορασεις ειναι σχεδον το ιδιο. ας δουμε τωρα μερικες διαφορες.

Ποτε δεν εχω πει τετοιο πραμα...-εκτος αν απλα συμφωνουσες με τα του προηγουμενου ποστ.

Οσο καλες και αν ειναι οι compact δεν μπορουν να φτασουν τη χειροτερη (τρεχουσα) entry level dlsr .

Nαι μεν μπορει να εχω προτεινει σε καποιον compact αντι για dslr αλλα παντα θα χανουν εστω και σε σημεια..(Στα "σημεια" αναφερομενος σε μηχανες τυπου canon G1-x που αν και compact φοραει αισθητηρα παραπλησιο του aps-c (σε 4-3 καρε) και οχι τυπου G11-g12/κλπ που απλα χανουν)

η canon ειναι πιο καλη στον χαμηλο φωτισμο

η Nikon βγαζει φωτο με υπερεκθεση(με ευκολη ρυθμιση ακυρώνετε το αρνητικό αυτο)

η Νιkon εχει μενου ιδανικο για καποιον που κανει τα πρωτα του βηματα στην ερασιτεχνικη φωτογραφια.

Kαι οι δυο εξισου καλες ειναι.Σε οτι αναφερθηκες πλεον ειναι θεμα χειριστη να την χειριστει οπως "πρεπει" και να μαθει το μενου της.

Εργασια για το σπιτι

βρειτε μια d300 -νομιζω αυτη ηταν-...βαλτε της bracketting.(οχι δεν αναφερομαι στις d3100/d60/d40 που δεν εχουν).

Βρειτε μια οποιαδηποτε canon .Καντε το ιδιο.

το θεμα ειναι τι θες να κανεις μ αυτην την φωτογραφικη?

ποιος ειναι ο στοχος σου? να κανεις την ζωη σου πιο ενδιαφερουσα τραβοντας πιο επαγγελματικές φωτογραφίες?η την αγοραζεις γιατι σχεδιαζεις πχ ενα ταξιδι και θες να κρατησεις τις στιγμες που περασες μαζι σου για παντα?

αρχικα θα πρεπει να δεις ο ιδιος τις αναγκες που εχεις σε συναρτηση με τον χρονο και την ευκολια ή δυσκολια που παρουσιαζεις σαν ανθρωπος σε τετοια μηχανήματα.

η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα μοντελα αυτα απλα ειναι για μια εισαγωγη στον χορό της DSLR. οι compact + mirrorless εχουν γινει πολυ καλες και σχεδον παγωνουν πλεον την αγορα τους.οποτε εαν εχεις ΟΡΕΞΗ να πειραματιστεις,να ρισκαρεις,να διαβασεις και να περιμενεις λιγο παραπανω τοτε μαζευψε μερικα χρηματα παραπανω και παρε μια 550D που ναι μεν δεν ειναι φρεσκο ψαρι αλλα θα σου δωσει μια γερη βαση στην ερασιτεχνικη φωτογραφια.

εαν παλι δεν διαθετεις παραπανω χρηματα μπορεις να κοιταξεις κ αλλες λυσεις.

Μεσες ακρες συμφωνω.

Απλα διαφοροποιουμαι στο οτι τις mirrorles δεν μπορω να τις δω με αλλο φακο περα απο καποιον υπερφωτεινο pancake (px πανασονικ 21μμ φ1.7 σε συγχρονη olympus)

Δεν εχει νοημα -για μενα- να γλιτωσω τον ογκο στη μηχανη και να εχω παλι τον ογκο στον φακο και το πιο πιθανο συν καποιον adaptora.

Κατα τα αλλα ναι μεν η 550d μπορει να προσφερει παραπανω ...αλλα ερασιτεχνικη φωτογραφια γινεται και με σαφως χειροτερες μηχανες.

Link to comment
Share on other sites

να σε quotaρω λιγακι εε??:p

Ποτε δεν εχω πει τετοιο πραμα...-εκτος αν απλα συμφωνουσες με τα του προηγουμενου ποστ.

Οσο καλες και αν ειναι οι compact δεν μπορουν να φτασουν τη χειροτερη (τρεχουσα) entry level dlsr .

Nαι μεν μπορει να εχω προτεινει σε καποιον compact αντι για dslr αλλα παντα θα χανουν εστω και σε σημεια..(Στα "σημεια" αναφερομενος σε μηχανες τυπου canon G1-x που αν και compact φοραει αισθητηρα παραπλησιο του aps-c (σε 4-3 καρε) και οχι τυπου G11-g12/κλπ που απλα χανουν)

Kαι οι δυο εξισου καλες ειναι.Σε οτι αναφερθηκες πλεον ειναι θεμα χειριστη να την χειριστει οπως "πρεπει" και να μαθει το μενου της.

Εργασια για το σπιτι

βρειτε μια d300 -νομιζω αυτη ηταν-...βαλτε της bracketting.(οχι δεν αναφερομαι στις d3100/d60/d40 που δεν εχουν).

Βρειτε μια οποιαδηποτε canon .Καντε το ιδιο.

Μεσες ακρες συμφωνω.

Απλα διαφοροποιουμαι στο οτι τις mirrorles δεν μπορω να τις δω με αλλο φακο περα απο καποιον υπερφωτεινο pancake (px πανασονικ 21μμ φ1.7 σε συγχρονη olympus)

Δεν εχει νοημα -για μενα- να γλιτωσω τον ογκο στη μηχανη και να εχω παλι τον ογκο στον φακο και το πιο πιθανο συν καποιον adaptora.

Κατα τα αλλα ναι μεν η 550d μπορει να προσφερει παραπανω ...αλλα ερασιτεχνικη φωτογραφια γινεται και με σαφως χειροτερες μηχανες.

χαχα quotaro kaι εγω με την σειρα μου :p

Ναι στα αρχικα ποστ συμφωνουσα.στα υπολοιπα εγραψα απο κατω την γνωμη μου.

επιασα απο compact μεχρι Mirrorless για να δωσω στον φιλο το ευρος επιλογων που εχει.τα αρνητικα και θετικα

τα εχουν ολες οι κατηγοριες.

απ εκει και περα σαν δευτερη επιλογη εδωσα μερικες μηχανες αλλα σαν πρωτη εδωσα DSLR.

για εμενα το θεμα ειναι κατα ποσο η μηχανη που θα επιλεξει ο φιλος μας για την γυναικα του θα συνδυάζει χαρακτηριστικά(ογκος-βαρος-χρωμα-σχημα- πρακτικότητα. και και και) που αφενος θα κανουν τον χρηστη να ειναι περήφανος για την επιλογη του αλλα και αφετέρου να πιάσουν τα λεφτα τόπο.....

some really good fotos:dance3::dance3:for amateur :p :P

για τις mirroless και compact δεν ειναι οτι ειναι καλυτερες απ τις entry level αλλα δεν ειναι και πολυ χειροτερες.

τελος το σχολιο μου γ αυτες ειναι οτι πλεον βολεύουν τους πιο πολλους γιατι εχουν ενα συνδυασμό απόδοσης και ογκου.:warning2:

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε ..δεκτον.

Απλα καποιος που ασχολειται ερασιτεχνικα με την φωτογραφια θα πρεπει να ειναι περηφανος πρωτιστος για τις φωτο του οχι για τον εξοπλισμο του.

Με λιγο google(φλικρ) ..βρηκα τις παρακατω απο κινητα πχ..

http://www.flickr.com/photos/jimharmer/5694874882/

Reflections Of Amsterd@m - History Repeats Itself | Flickr - Photo Sharing!

In Dreams | Flickr - Photo Sharing!

red's dream | Flickr - Photo Sharing!

lonely in the rain | Flickr - Photo Sharing!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.