Jump to content



Hardware για Freenas,Ολίγον Επείγον.


Spyrious

Recommended Posts

Καλησπέρα.Το μικρό σύστημα freenas που είχα εδώ και 3 χρόνια δυστυχώς άφησε χρόνους.Ήταν μητρική intel d945gclf2 με 2gb ddr2.Μέσα στην ατυχία μου πέθανε λίγες μέρες μετά την λήξη της εγγύησης.Ψάχνω αντικαταστάτη.Το Synology θα ήταν το ειδανικότερο αλλά δεν έχω το ποσόν για να το τσιμπήσω.Πρέπει να είναι οποσδήποτε mini itx και να υποστηρίζεται απο το freenas.

Αυτή εδώ μου φαίνεται υπερβολή

Gigabyte 350N-USB3 (mini-ITX, με AMD E-350 DDR3, VGA) - Μητρικές - plaisio.gr

Αυτή εδώ καλη φαίνεται

MOTHERBOARD :: Asrock Socket NanoBGA2 PV530-ITX Vga Lan Audio (Integrated VIA PV530 Single Core 1.8GHz) - Visionstudio.gr

ή αυτή

MOTHERBOARD :: Intel Socket 559 BLKD425KT Vga Lan Audio (Integrated Atom D425 Single Core 1.8GHz) - Visionstudio.gr

Τι λέτε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα και λίγο τα zyxel nsa 221 και nsa 320.Μου φαίνονται καλή λύση.Επειδή δεν έχω εμπειρία με αυτά,torrent client έχουν;

Έχουν file server αλλά το δικό μου το τοπικό δίκτυο είναι ένα χαλι μάυρο καθώς υπάρχει router και switch να παρεμβάλλεται σε modem/router. Δεν κατάφερα να κατεβάσω επιτυχώς καθώς υπήρχε πρόβλημα με Upnp. Θα δοκιμάσω πιο απλή σύνδεση να σου πω αν γίνεται. Είχε και μια καλή προσφορά το eshop αλλά έληξε με το zyxel + 500GB στα 89€

Link to comment
Share on other sites

Με τον router θα έχεις σαφώς μικρότερη ταχύτητα στο δίκτυο απ' ότι με τον atom...

Καλύτερα να πας σε atom απ' ότι τον VIA νομίζω... όχι ότι ξέρω τι λέει από επιδόσεις ο VIA, αλλά ξέρω τι λέει σίγουρα ο Atom+Freenas...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δίκτυο είναι usr9108 μετά switch netgear 1gbit και το freenas επάνω σε αυτό μαζί με το pc.Ότι άλλο συνδέεται ασύρματα μέσω του usr9108.Με τον atom ήμουν ευτυχισμένος.Δούλευε τέλεια.Άρα μάλλον πάω πάλι σε atom.

Αυτή εδώ είναι με διπύρινο (υποστηρίζει και dual channel;)

MOTHERBOARD :: Intel Socket 559 BOXD525KT Vga GLan Audio (Integrated Atom D525 Dual Core 1.8GHz) - Visionstudio.gr

Τι λέτε γιαυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.