Jump to content



Linux (Ubuntu) Dual Boot με Windows?


therock

Recommended Posts

Εχω ενα λαπτοπακι με Vista32 και επειδη δεν θελω να το φορμαρω για να τα κρατησω σαν πρωτο λειτουργικο, τι πρεπει να κανω ωστε να φορτωνουν ταυτοχρονα και τα Ubuntu 11.10 σαν εναλλακτικο λειτουργικο στο ιδιο μηχανημα?

Επισης, 10GB Free αρκουν για το Installation?

Link to comment
Share on other sites

εγκατασταση τα ubuntu που θελεις.

σου βαζει το grub μονο του στο τελος της εγκαταστασης.

φτιαξε το cd σου με τα ubuntu απο τα windows και ξεκινα τον υπολογιστη σου απο το cd.

επελεξε προσαρμοσμενη εγκατασταση (για να ρυθμισεις το χωρο βασικά)

10gb ειναι αρκετα για απλο installation αλλα αν σκοπευεις να ασχοληθεις γιατι να μην βαλεις ας πουμε 25 30 για να εχεις μια ανεση;

Link to comment
Share on other sites

εγκατασταση τα ubuntu που θελεις.

σου βαζει το grub μονο του στο τελος της εγκαταστασης.

φτιαξε το cd σου με τα ubuntu απο τα windows και ξεκινα τον υπολογιστη σου απο το cd.

επελεξε προσαρμοσμενη εγκατασταση (για να ρυθμισεις το χωρο βασικά)

Οι ερωτησεις που προκυπτουν επιδη ειμαι ασχετος απο linux.

-To grub ειναι απαραιτητο να εγκατασταθει?

-Για τα linux τι partition format θα χρειαστω?

-Χρειαζεται και swap partition?

10gb ειναι αρκετα για απλο installation αλλα αν σκοπευεις να ασχοληθεις γιατι να μην βαλεις ας πουμε 25 30 για να εχεις μια ανεση;

Επειδη και δεν περισσευει αλλος ελευθερος χωρος, αλλα ουτε εχω σκοπο να ασχοληθω. Απλως ρωταω επειδη προσπαθησα να τα εγκαταστησω σε ενα παλιο netbook με 4gb ssd και εβγαλε error οτι δεν τα χωραγε. Ελπιζω 10 να ειναι υπεραρκετα...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να τρέξεις ubuntu απο virtualbox (4gb μνήμη καλό είναι να υπάρχει)για να πάρεις μια ιδέα χωρίς να χρειάζεται να μπλεχτείς με εγκαταστάσεις κτλπ.

Εαν έχεις όρεξη για διάβασμα και να μάθεις κάποια πραγματάκια παραπάνω σχετικα με τους υπολογιστές,το Linux γενικότερα θα σε ικανοποιήση.Ubuntu ή Mint είναι καλές διανομες για να ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που τα θες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, πρεπει το δευτερο λειτουργικο να δουλεψει σαν virtual.

Η πιο απλη/τσαμπα λυση ειναι τo VirtualBox της Oracle. Κατεβασε το και κανε το setup. Φτιαξε ενα καινουργιο virtual machine εκει, και θα μπορεις να τα τρεχεις ταυτοχρονα.

Μαλιστα εχεις και την επιλογη να εχεις ενα Shared folder στα Windows, οπου οτι βαζεις εκει, θα μπορεις να τα βλεπεις και στο εκαστοτε virtual μηχανημα σου.

EDIT: Σου βρηκα και 2 λινκς με οδηγιες...:)

1) http://www.wikihow.com/Install-Ubuntu-on-VirtualBox

2) http://www.psychocats.net/ubuntu/virtualbox

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και virtualbox ρε παιδια, ουτε οδηγιες θελω. Απλως το μηχανημα ειναι παλιο και εχει μονο 2GB Ram που δεν αρκουν ουτε για Windows. Χρειαζομαι ξεχωριστη, καθαρη εγκατασταση.

Δεν ψαχνω για εναλλακτικες, ψαχνω για αυτο ακριβως που ρωταω. :fun:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο? Δεν νομιζω να μην γινεται. Εχω ηδη βρει ενα καλο οδηγο.

Απλως οπως ρωταω θελω καταρχας να ξερω τι format να χρησιμοποιησω. Δλδ να κρατησω ntfs και στο δευτερο partition? Και επισης αν χρειαζεται να δημιουργησω swap file.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δω τον οδηγο πλιζ ?

2 λειτουργικα συστηματα δεν μπορουν να μοιραζονται ταυτοχρονα τις συσκευες.

Ποσες φορες μου εχει τυχει να θελω να κανω κατι με το DVD και αν παω να με δευτερο προγραμμα να κανω access τα δεδομενα μου λεει "Waiting fod disk to become ready"

Φαντασου τωρα αυτο με πιο σοβαρους πορους συστηματος οπως CPU, μνημες, chipset Κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοω να υπαρχουν ταυτοχρονα εγκατεστημενα, οχι να τρεχουν και τα 2 την ιδια στιγμη. Αφου το λεω και στον τιτλο, Dual Boot :T:

Οδηγος εδω:

How to dual-boot Vista with Linux (Vista installed first) -- the step-by-step guide with screenshots

Link to comment
Share on other sites

.....τι πρεπει να κανω ωστε να φορτωνουν ταυτοχρονα και τα Ubuntu 11.10 σαν εναλλακτικο λειτουργικο στο ιδιο μηχανημα?

Αυτο μας μπερδεψε ολους....

Οταν βαζεις το cd/dvd εγκαταστασης (ενω εχεις φορτωμενα τα vista) σου ανοιγει το wubi (Programma εγκαταστασης της Canonical για να βαζεις ubuntu διανομες ευκολα)

Αν οχι κατεβασε το εδω...Download | Ubuntu

Aπο θεμα χωρου, μια πληρη και updated εκδοση 11.10 καταλαμβανει περι τα 7.5-8GB, οποτε εγω θα εβαζα 15GB ετσι ωστε να εχω χωρο για πειραματα / προγραμματα

Α και μολις τα βαρεθεις...Control Panel --> Add/Remove Programs-->Click στο wubi-->Uninstall

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μας μπερδεψε ολους....

Οταν βαζεις το cd/dvd εγκαταστασης (ενω εχεις φορτωμενα τα vista) σου ανοιγει το wubi (Programma εγκαταστασης της Canonical για να βαζεις ubuntu διανομες ευκολα)

Αν οχι κατεβασε το εδω...Download | Ubuntu

Aπο θεμα χωρου, μια πληρη και updated εκδοση 11.10 καταλαμβανει περι τα 7.5-8GB, οποτε εγω θα εβαζα 15GB ετσι ωστε να εχω χωρο για πειραματα / προγραμματα

Α και μολις τα βαρεθεις...Control Panel --> Add/Remove Programs-->Click στο wubi-->Uninstall

:)

Δλδ μπορω να τα εγκαταστησω απευθειας μεσα απο τα windows, χωρις να κανω restart Και να φορτωσω απο CD?

Οκ καλο αυτο. Οι τελευταιες ερωτησεις που παραμενουν.

Να κρατησω ntfs στο νεο παρτιτιον που θα κανω, ή να το κανω ext3? Στην περιπτωση που παω σε ext3, να εχω και swap partition ή δεν μου χρειαζεται?

Ευχαριστω για την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το παραπάνω με την εγκατάσταση ubuntu μέσω windows

Η εγκατάσταση win7 δεν αλλάζει, οι δίσκοι δεν αλλάζουν παρα μόνο δημιουργούνται νέοι εικονικοί. Γενικότερα τα ubuntu φαίνονται στα win7 σαν ένα ακόμα πρόγραμμα

:T:

Link to comment
Share on other sites

εγώ παλιότερα που τα έβαλα με το wubi, είχα προβλήματα μετά. Και επειδή το ubuntu δεν είναι τόσο εύκολα στον απλό χρήστη των windows για να κάνεις αλλαγές και να διορθώνεις προβλήματα, θα έλεγα να κάνεις νορμαλ εγκατάσταση για να περιορίσεις λίγο τις πιθανότητες να κολλήσουν κλπ και μετά να χρεαστεί να κάνεις κανα γενικό φορματ...To αναφέρω αν τα βάζεις για να κάνεις δουλειά και όχι για να δεις πως είναι...

Τα ubuntu θέλουν ext3 ή κάτι άλλο δεν θυμάμαι και θέλουν κανα swap 2gb

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λαπτοπακι με Vista32 και επειδη δεν θελω να το φορμαρω για να τα κρατησω σαν πρωτο λειτουργικο, τι πρεπει να κανω ωστε να φορτωνουν ταυτοχρονα και τα Ubuntu 11.10 σαν εναλλακτικο λειτουργικο στο ιδιο μηχανημα?

Επισης, 10GB Free αρκουν για το Installation?

για δες και αυτον τον οδηγό μπορεί να βοηθηθείς

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.