Jump to content



Νέο X79 Build


The_Blade

Recommended Posts

Xτυπα Χ79 και ασε τα κουτσοσοκετ.

Χ58 2,5 χρονια στην κορυφη και ακομα βασταει, αντιθετα με το 1156... Αληθεια το θυμαται κανεις το 1156?:p

συμφωνώ. Αν είσαι της λογικής αλλάζω πλατφόρμα κάθε 5 χρόνια (όπως και εγώ) και θέλω ένα σύστημα με τέτοια διάρκεια ζωής, που δεν θα με κρεμάσει, αξίζει το κάτι παραπάνω. Αν από την άλλη προσαρμόζεις το σύστημά σου ανάλογα με τις απαιτήσεις σου στο gaming και μόνο, τότε πας σε ivy bridge και 1155.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δε χρειάζεται κάποιος να έχει "τόοοοσες συσκευές" για να μην τον καλύπτουν oι σειρές P & Ζ (68, 77, κλπ)

Εγώ έχω κάρτα γραφικών και raid controller. Με αυτά τα δύο μόνο, μου έχει αχρηστεύσει τα USB3.0 που πάνε στο case. Αν τα θέλω, πρέπει να ρίξω τον controller στο 1Χ αντί για 4Χ που είναι τώρα.. Καλά, για CF/SLΙ δε μιλάμε, τότε πάει αναγκαστικά στο 1Χ και δεν έχω ΟΥΤΕ τις USB3.0...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκεφτόμουνα να πάω σε 3930 και rampage IV extreme, αλλά τελικά αποφάσισα να περιμένω τους 6c ivybridge στα 22nm μήπως μέχρι τότε βγουν και καλύτερα motherboards και μου μείνει το rampage στο χέρι...

Μπορεί με τους ivybridge 6c 22nm να βγάλουν και κανένα καινούργιο καλύτερο chipset για το S2011 από το X79...

Οπότε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκεφτόμουνα να πάω σε 3930 και rampage IV extreme, αλλά τελικά αποφάσισα να περιμένω τους 6c ivybridge στα 22nm μήπως μέχρι τότε βγουν και καλύτερα motherboards και μου μείνει το rampage στο χέρι...

Μπορεί με τους ivybridge 6c 22nm να βγάλουν και κανένα καινούργιο καλύτερο chipset για το S2011 από το X79...

Οπότε υπομονή...

6c ivybridge = ivy bridge-E?Άρα μιλάμε για τέλος του 2012 ίσως και πιο μετά πολύ υπομονή θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Ιώβεια υπομονή! :p

Δεν είχαν πει τόσο αργά από ότι θυμάμαι πάντως. Για το 2ο quarter είχα διαβάσει κάπου, οπότε μπορεί και μέσα στο καλοκαίρι, εκτός αν άλλαξε κάτι και το πήγε αργότερα η intel...

Πάντως το σύστημα που έχω τώρα με καλύπτει πιστεύω και μέχρι τα μέσα του 2012...

:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Ιώβεια υπομονή! :p

Δεν είχαν πει τόσο αργά από ότι θυμάμαι πάντως. Για το 2ο quarter είχα διαβάσει κάπου, οπότε μπορεί και μέσα στο καλοκαίρι, εκτός αν άλλαξε κάτι και το πήγε αργότερα η intel...

Πάντως το σύστημα που έχω τώρα με καλύπτει πιστεύω και μέχρι τα μέσα του 2012...

:D

Αισιόδοξο σε βλέπω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι για ένα νέο build.

Πιο συγκεκριμένα τον 3820 (πιο πάνω δεν πάει δυστυχώς), και για μητρική κάτι σε οικονομικό x79.

Είμαι ανάμεσα σε MOTHERBOARD :: Asrock Socket 2011 X79 Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

και

.MSI MOTHERBOARD X79A-GD45, 4DDR3, ATX

και τείνω προς την δεύτερη.

Ο σκοπός είναι να τον σπρώξω στα 4.6-4.7 με 1.25 BCLK

Ερώτησεις:

1) Το χ79 είναι συμβατό με IvyBridge -E; (ίσως στο μέλλον πάω σε 6-core)

2) για gaming είναι στο ίδιο επίπεδο με 2600κ στην ίδια συχνότητα?

3)Αν βάλω dual channel Ram θα χάνω κάτι σε επιδώσεις?

4) από ότι έχω καταλάβει στο 1.25 bclk αντέχουν πάνω κάτω όλοι οι 3820

5)μια true ultra, push-pull αρκεί για τα 4.6?

Εγω λεω να παω σε 3820 και UD3.Μια απορια.Εχω την Saphire 7950 και το Χ79 υποστιριζει pci express 3 θα δουμε καμια διαφορα απο το pci e 2?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παω σε 3820 και UD3.Μια απορια.Εχω την Saphire 7950 και το Χ79 υποστιριζει pci express 3 θα δουμε καμια διαφορα απο το pci e 2?

όχι

PCI Express 3.0 Has Zero Performance Incentive for Radeon HD 7970: Tests | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.