Jump to content



Νέο X79 Build


The_Blade

Recommended Posts

Σκέφτομαι για ένα νέο build.

Πιο συγκεκριμένα τον 3820 (πιο πάνω δεν πάει δυστυχώς), και για μητρική κάτι σε οικονομικό x79.

Είμαι ανάμεσα σε MOTHERBOARD :: Asrock Socket 2011 X79 Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

και

.MSI MOTHERBOARD X79A-GD45, 4DDR3, ATX

και τείνω προς την δεύτερη.

Ο σκοπός είναι να τον σπρώξω στα 4.6-4.7 με 1.25 BCLK

Ερώτησεις:

1) Το χ79 είναι συμβατό με IvyBridge -E; (ίσως στο μέλλον πάω σε 6-core)

2) για gaming είναι στο ίδιο επίπεδο με 2600κ στην ίδια συχνότητα?

3)Αν βάλω dual channel Ram θα χάνω κάτι σε επιδώσεις?

4) από ότι έχω καταλάβει στο 1.25 bclk αντέχουν πάνω κάτω όλοι οι 3820

5)μια true ultra, push-pull αρκεί για τα 4.6?

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου εμένα είναι ότι άμα είναι για τα ίδια λεφτά καλύτερα να πας σε z68 από χ79 αλλά άμα ήσουν σε παραπάνω οικονομικό επίπεδο ένας 3930Κ και μια Mobo ναι το χ79 θα ήταν καλύτερο.

1. Ναι θα είναι συμβατό με Ivy-e έτσι λένε.. θα δούμε.

2. Για Gaming καλύτερα θα είναι ένα z68 εκτός και άμα είχες ένα 3930Κ.

3. Δεν ξέρω..

4. Δεν ξέρω..

5. Σίγουρα με μια Η80 θα είσαι μια χαρά και για τα 4.6

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να δόσεις τόσα χρήματα και να πας σε s2011, εκτός και εάν βάλεις 3930κ+ και το βάλεις γιατί το χρειάζεσαι.

imo περίμενε Ivy.

μα για να πάρω καλή μητρική z68 και προφανώς την 77, θέλω το λιγότερο 140 ευρώ και με 210 παίρνω μητρική με πλήρη lanes...

δηλαδή η διαφορά μου με το z68 ή τη νέα σειρά είναι 50-70 ευρώ.... και ΄έχω πλήρη μητρική και δυνατότητα μεταχ. εξαπύρινου στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις μια καλή z68 και τελείωσες δεν χρειάζεται να πάρεις z77.

Το ίδιο θα γίνει και με το χ79 όταν βγούνε οι Ivy-e θα βγούνε πάλι καινούρια Mobo 2011 μπορεί να τα λένε χ89 ξέρω εγώ..

η διαφορά είναι άμα χρειάζεσαι τα 6c ή όχι.. και ειδικά ο ivy-e o 6 core θα είναι πιο ακρυβώς από ότι τώρα ο 3930Κ γιατί θα είναι και αυτό στα 22nm καλύτερο ο/c καλύτερες θερμοκρασίες και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τόσες πολλές συσκευές που δεν σου φτάνουν 16pcie2(sandy) 16pcie3(ivy) και 4pcie2;

Στο Z77 θα έχεις και usb3 από το chipset.

Βάλε στο κόστος και τις εξτρα ram για qchanell.

S2011 δεν έχουν πολλοί οπότε μτχ 6core δεν θα είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βρες, επίσης δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να πουλήσεις τον 4core και να πάρεις 6core γιατί οι ivy θα κόψουν πολύ από την τιμή του 4core σου + το s2011 όπως είπα δεν έχουν πολλοί για αν τους τον δόσεις και οι λίγοι 6core δεν θα επηρεαστούν και τόσο μέχρι να βγουν ivy 6core.

Αν πας τελικά σε s2011 καλύτερο μου φαίνεται να πας κατευθείαν σε 6core.

Link to comment
Share on other sites

και ειδικά ο ivy-e o 6 core θα είναι πιο ακρυβώς από ότι τώρα ο 3930Κ γιατί θα είναι και αυτό στα 22nm καλύτερο ο/c καλύτερες θερμοκρασίες και τα σχετικά.

Αν γίνει η μετάβαση όπως με τους ivy 1155 στην ίδια τιμή θα είναι.

Εκτός και αν γίνει το θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος,μια ερώτηση καθαρά από περιέργεια.Ο 1090Τ στα 4 ghz σε κόβει κάπου και θες να τον αλλάξεις??

Το πρόβλημα δεν είναι ο 1090t.

Για να τα πούμε πιο σωστά ουσιαστικά θέλω να αναβαμίσω το δεύτερο μηχάνημα (q6600).

Οπότε έχω 3 λύσεις:

1)x79-3820-ram(16gb) με περίπου 600 στο πρώτο μηχάνημα και ο 1090τ στο δεύτερο

2)ivy bridge cpu-mobo-ram(8gb) με περίπου 500 στο πρώτο μηχάνημα και ο 1090τ στο δεύτερο

3)1045 + 890 ΑΜ3 mobo (8x/8x) + 8gb 1866 ram στο δεύτερο με 270 ευρώ και ο1090 παραμένει στο πρώτο

GPU : Στο μεγάλο μηχάνημα ΜΙΑ 7970/50 ή Kepler στο μικρό 5850 CF (έχω ήδη τις κάρτες) στο bf3 ο q6600 πιάνει 90% me MIA 5850, δηλαδή με cf θα δούμε τρελό bottleneck.

Τα pcie lanes τα θέλω διοτι είναι πιθανό να πάω για cf/sli αργότερα (ειδικά αν πάρω 7950/ gk 104)

όποιος δεν ζαλίστηκε δίνει μια γνώμη... :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Κουρτίνα Νο3.Θα έπαιρνα και μία καλή ψύκτρα και θα έσπρωχνα τον 1045 όσο πάει.Το 8χ/8χ δεν σε ενοχλεί στις 5850 αλλά εγώ στη θέση σου θα τις πούλαγα και θα έπαιρνα μια μεταχειρισμένη 6950/6970.

Link to comment
Share on other sites

Piledriver, no ?

[ just teasing you dude :D ]

το ένα rig θα είναι am3+ σίγουρα, οπότε το παράθυρο τουλάχιστον είναι ανοιχτό.

Τώρα αν είναι και τα 2 am3+ θα είναι ανοιχτή και η πόρτα, και οι μπαλκονόπορτες!

:p:rolleyes:

Edit

τι γνώμη έχεις για τον 3820 +x79 vs ivy bridge?

Link to comment
Share on other sites

Ομολογόντας πως δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα post ( στα πεταχτά διάβασα 1-2 ), συμφωνώ πως δεν λέει.

Προτιμότερο να πας σε Z68 + Ivy Bridge.

Περισσότερα μετά ( αν έχω όρεξη ), αλλιώς αύριο ( ελπίζοντας πως θα έχω όρεξη! )

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου λεγα να μην σκεφτεσαι για νεο build.(Αν και σε καταλαβαινω:p)

Κρατα τα λ7 σου για κατι που θα κανει αισθητη τη διαφορα.Μια χαρα εισαι τωρα!

Μια καλη καρτα βαλε στο κυριως pc σου(wait να βγουνε και οι πρασινες),στο δευτερο στειλε τον 6600 και τσιμπα αμα βρεις καναν φθηνο(?) 9550,τραβα τον γυρω στα 3.8 και θα εισαι υπερκομπλες!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.