Jump to content



Ξαφνικές επανεκκινήσεις


larryf13

Recommended Posts

Καλησπέρα τους αετούς του φόρουμ!

Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα...

Μητρική: Μια ASUS με AMD 790GX

Επεξεργαστής: Phenom 705 νομίζω (τριπύρηνος) που είναι unlock και δουλεύει ως τετραπύρηνος στα 2,8GHz

Γραφικά: ATI 4770

Ανοίγει το PC ωραία και καλά, και χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, χωρίς φόρτο, μπορεί να κάνει restart. Η οθόνη δείχνει για κλάσματα του δευτερολέπτου ο,τι να ναι (μερικές γραμμές κόκκινες πράσινες κτλ) και μαυρίζει, ενώ μετά κάνει το PC επανεκκίνηση.

Μερικά δεδομένα:

- 2 χρόνια δουλεύει έτσι το μηχάνημα χωρίς τέτοια συμπτώματα

- Μου το έχει κάνει 4-5 φορές

- Το έχει κάνει πρωινά και ενώ το σύστημα είναι φρεσκομπουταρισμένο και κρύο

- Αν μείνει για 10-20 λεπτά ανοιχτό δεν το έχει εμφανίσει

- H CPU είναι unlocked και λίγο overclocked 2.5->2.8

- Οι μνήμες μου είναι DDRII 1066 και αναφέρουν ρεύμα 2,1V ότι θέλουν. Εγώ επειδή τις έχω στα 896MHz τις έδινα 1,8V και έπαιζαν άψογα. Την πρώτη φορά που το έκανε αυτό σκέφτηκα και τις πήγα στο 1,9V, αλλά το ξανάκανε. Τώρα νομίζω τις έχω στα 2,0V

- Το μηχάνημα έχει πάνω 8GB Ram σε 4 dimms.

- Όλα τα ρεύματα του PC είναι Default, εκτός από τις μνήμες

Αυτά πάνω κάτω, το μηχάνημα δεν έχει ζοριστεί, ούτε παιχνίδια έχω παίξει - η κάρτα γραφικών δεν έχει δουλευτεί καθόλου. Δηλαδή αν φταίει αυτό...

Τι λένε τα τζιμάνια του φόρουμ; Έχετε καμια άποψη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να φταίει το τροφοδοτικό.

Έχεις να δοκιμάσεις κανένα άλλο;

Ρίξε και τα ρολόγια στα default και δες αν στο ξανακάνει.

Το σκέφτομαι και αυτό σοβαρά... Μπορώ να δοκιμάσω και άλλο - αλλά το θέμα είναι ότι το πρόβλημα επαναλαμβάνεται τόσο σπάνια που δε μπορείς να κάνεις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαίνεται για hardware πρόβλημα, το event viewer εμφανίζει κάτι μετά την επανεκκίνηση στην καρτέλα system;

Όταν λες στο έκανε 4-5 αυτό έγινε πρόσφατα ή μέσα στα δύο χρόνια που το έχεις;

Επίσης, πιο τροφοδοτικό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

το event viewer εμφανίζει κάτι μετά την επανεκκίνηση στην καρτέλα system;

+1.

Δες τα Event ID's μήπως βγει κάτι από εκεί.

BSOD με πληροφορίες σου βγάζει ?

Αν όχι, κάπου υπάρχει επιλογή για να σου βγάλει όταν κάνει restart.

Link to comment
Share on other sites

- Με ένα ψάξιμο στο event viewer συνόψισα σε στα παρακάτω που φαίνονται στην εικόνα. Δεν είναι όλα τα events από αυτό που λέω, π.χ. 17/2 εγώ έκλεινα το pc από το κουμπί γιατί το ηλίθιο το Adobe Encore κολλούσε.

4/3/2012

15/2012

7/2/2012

Αυτές τις 3 φορές έγινε το πρόβλημα που εξετάζουμε, όλες τις άλλες έκλεισα το pc από το κουμπί για κάποιο λόγο. Αν παρατηρήσετε είναι ψιλοπρωί και η πρώτη φορά που ανάβει το pc για τη μέρα.

28169992.png

Τροφοδοτικό έχω ένα HEC 420W - 450W κάπου εκεί δε θυμάμαι, δεν είχε ποτέ πρόβλημα με ρεύματα κτλ - αλλά είναι παλιό. Το έχω 5-6 χρόνια. Οπότε μάλλον επικεντρώνομαι εκεί. Και όπως προείπα πολλές φορές, το αξιοσημείωτο για μένα είναι ότι πάντα κράσαρε το μηχανάκι όταν ήταν ψυχρό.

Θα βάλω πάνω ένα σάπιο 450W του πλαισίου που έχω, και όταν μαζέψω λεφτά θα πάω για ένα καλούτσικο μάλλον.

Το βλέπετε για τίποτα software?

Φυσικά θα εξετάσω συνδέσεις και ότι μπορεί να φανεί οπτικά, όλα μετά την Παρασκευή γιατί το χρειάζομαι το μηχάνημα. Ελπίζω να αντέξει μέχρι τότε χωρίς απώλειες!

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτούμε και να μην αγοράζεις νέο τροφοδοτικό δοκίμασε και τα εξής:

1) Στα advanced power options, βάλε το sleep mode του σκληρού δίσκου στο Never, και την επιλογή της PCI στο off.

2) Δοκίμασε να λειτουργήσεις τον υπολογιστή με ένα στικάκι ram να δεις αν στο ξανακάνει

3) Όλα default στο bios, και ρολόγια

Αυτά αφού ελέγξεις τα καλώδια όπως είπε ο Wizard. Αν δεν έχουν πρόβλημα απλά αφαίρεσέ τα μαζί με την μπαταρία της μητρικής, το καλώδιο της μητρικής και τροφοδοσίας του psu για μερικά λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, βάζω έναν εξ. δίσκο που σπάνια χρησιμοποιώ στο Macbook και βλέπω ένα φάκελο "MILAN" και μέσα ένα αρχείο BALKAN.EXE.

Βάζω το δίσκο στα Windows και ο φάκελος δε φαινόταν, ενώ δεν είναι κρυφός! Τέλος πάντων, ψάχνοντας στο νετ βλέπω ότι αυτό το BALKAN είναι ιος φυσικά και ότι πάει κανει 2-3 πράγματα, όπως ότι τρέχει σαν διεργασία csrass.exe...

Πάω task manager, βλέπω ότι έχω 2 csrss.exe, αλλά θυμάμαι ότι αυτά είναι των windows. Κάνω τερματισμό το ένα, το pc κάνει την επανεκκίνηση ακριβώς ίδια με τα κολλήματα που αναφέρω στα παραπάνω post. Μετά δοκίμασα και το δεύτερο csrss.exe και έκανε το ίδιο. Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι αν είναι το κανονικό csrss έτσι πρέπει να γίνεται, αν είναι το μούφα το κλείνει.

Τα θέματα είναι δύο:

1. Έχω ιό στο μηχάνημά μου; Τρέχω Microsoft Security Essentials και δεν έβγαλαν κάτι

2. Οι επανεκκινήσεις μου υπάρχει περίπτωση να οφείλονται/αν σε αυτή τη *******;

3. Ποιος μου έβαλε τον ιό στο δίσκο! :whip:

Link to comment
Share on other sites

γτ εμένα μου βρωμάει άσχημα η CPU που έχεις ξεκλειδώσει? Μην ξεχνάτε ότι η AMD για κάποιο λόγο τον πούλησε σαν 3πήρυνο. Αφορά defect μοντέλα quad core τα οποία δεν δούλεψαν σωστά στην παραγωγή και απενεργοποίησαν τον 1 πυρήνα (ή και τους δύο).... για δοκίμασε για μένα να παίξεις χωρίς ξεκλειδώματα και αηδίες OC κλπ κλπ και δες άμα σου κολλήσει...

φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.