Jump to content



Δείκτης φθοράς μπαταρίας σε λάπτοπ


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.Σχετικά με τις μπαταρίες στα λαπτοπ,είναι λογικό μέσα σε 6 μήνες η μπαταρία να έχει χάσει το 8% της χωρητικότητας της?

post-12934-1416075933,8762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η ρημάδα η σωστή χρήση??? Εχω καταλήξει, ότι αν δουλεύεις το λάπτοπ στο ρεύμα, την έχεις εκτός και απλά μια φορά τον μήνα την εκφορτίζεις και την φορτίζεις πληρως..

Ντάξει υπάρχει το ρίσκο να κοπεί το ρεύμα, αλλά μια διακοπή (όχι υπερταση) δεν νομίζω να προκαλέσει τόση ζημιά.δλδ όταν κάνεις reset το ίδιο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησιμοποιείς την μπαταρία τότε κατά την αποθήκευση είναι καλό να είναι κοντά στο 50% με 60% φορτισμένη.

Πάντως μιλάμε για μπαταρίες. Έχουν μια μέγιστή διάρκεια ζωής και έναν μέγιστο αριθμό κύκλων φόρτισης-αποφόρτισης. Σιγά - σιγά θα αρχίσει να μειώνεται η ενέργεια που αποθηκεύουν και κάποια στιγμή θα σταματήσουν να δουλέυουν όπως και αν τις φροντίζεις. Προσωπικά την δική μου την έχω πάνω στον φορητό απλά φροντίζω, αν δεν υπάρχει ανάγκη, να μην χρησιμοποιώ άσκοπα την μπαταρία και έχω ρυθμίσει την φόρτιση να ξεκινά εφόσον πέσει κάτω από 40-50% οπότε και θα γίνει πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ο τιτλος ειναι τοσο fail που με στεναχωρει..

ακου δεικτης φορας!! δηλαδη, ποσες φορες? απαπαπα

Μάλλον φθοράς ήθελε να γράψει ο άνθρωπος, βγάζει περισσότερο νόημα :magic:

Κατά τα άλλα, η μετρημένη ελάττωση είναι μέσα στα όριο του φυσιολογικού. Για καλή χρήση, φρόντισε να μην την παρατάς πολύ καιρό στο 100%, ειδικά συνδεδεμένη στο ρεύμα. Επίσης, ενώ οι πλήρεις κύκλοι θα βοηθήσουν να μετρήσεις με ακρίβεια τη χωρητικότητα, προσπάθησε να την φορτίζεις σε κανονική χρήση χωρίς να έχει ξεζουμιστεί εντελώς (20%-50% είναι ένα λογικό σημείο να ξεκινήσεις φόρτιση).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την χειριζεσαι σωστα, ναι !

Πιστεύω πως τη χειρίζομαι αρκετά καλά.Μέσα σε 2 μέρες θα γίνει τουλάχιστον μία εκφόρτιση.Όσο για αυτό που λένε για μπαταρία και ρεύμα δεν θεωρώ πως ισχύει πλέον,γιατί όταν φτάσει στο 100% σταματάει να παίρνει ρεύμα η μπαταρία απο το τροφοδοτικό.

Δοκίμασε 3 συνεχόμενες πλήρεις φορτίσεις - αποφορτίσεις της μπαταρίας να δείς μήπως συνέλθεί.

Το είχα κάνει αυτό το καλιμπράρισμα 1 μέρα πριν το αρχικό πόστ

ο τιτλος ειναι τοσο fail που με στεναχωρει..

ακου δεικτης φορας!! δηλαδη, ποσες φορες? απαπαπα

Φθοράς ήθελα να γράψω φίλε και από την νύστα μου δεν το πρόσεξα το λάθος.

Μάλλον φθοράς ήθελε να γράψει ο άνθρωπος, βγάζει περισσότερο νόημα :magic:

Κατά τα άλλα, η μετρημένη ελάττωση είναι μέσα στα όριο του φυσιολογικού. Για καλή χρήση, φρόντισε να μην την παρατάς πολύ καιρό στο 100%, ειδικά συνδεδεμένη στο ρεύμα. Επίσης, ενώ οι πλήρεις κύκλοι θα βοηθήσουν να μετρήσεις με ακρίβεια τη χωρητικότητα, προσπάθησε να την φορτίζεις σε κανονική χρήση χωρίς να έχει ξεζουμιστεί εντελώς (20%-50% είναι ένα λογικό σημείο να ξεκινήσεις φόρτιση).

Πιστεύω καλύπτει η απάντηση που έδωσα στον YDinopoulos

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως τη χειρίζομαι αρκετά καλά.Μέσα σε 2 μέρες θα γίνει τουλάχιστον μία εκφόρτιση.Όσο για αυτό που λένε για μπαταρία και ρεύμα δεν θεωρώ πως ισχύει πλέον,γιατί όταν φτάσει στο 100% σταματάει να παίρνει ρεύμα η μπαταρία απο το τροφοδοτικό.

κοίτα μπορείς να δεις τι λέει η εταιρεία του λαπτοπ σου για αυτό. Πάντως από προσωπική πείρα (δικιάς μου αλλά και φίλων) το να έχεις την μπαταρία στο λάπτοπ μονιμα, και αυτό συνδεδεμένο στην πρίζα δεν κάνει καλό.Νομίζω ότι το καλύτερο είναι όταν είσαι στο ρεύμα να μην έχεις μπαταρία. Μπορεί βέβαια να είναι και ελλατωματική, ρώτα την εταιρεία!

Link to comment
Share on other sites

Ελαττωματική δεν νομίζω να είναι.Κρατάει 4-4,30 ώρες σε browsing,chat και τέτοια και σχεδόν 3 ώρες όταν βλέπω ταινίες.Να πάρω και να τους πω πως έπρεπε να είναι 10 λεπτα παραπάνω?? :p

Δεν ότι έχω κάποιο θέμα.Απλά ήμουν περίεργος.Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

οταν την ειχε ακουσει το dell 1525 απο το ρευμα, ο τεχνικος που ηρθε στο σπιτι και το εφτιαξε, μου ειπε να την εχω παντα επανω. αν ειχα την μπαταρια, δεν θα ειχε ψοφησει το λαπτοπ. απλα θα ειναι χασει λιγο απο την ζωη της η μπαταρια..

προτιμοτερο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

οταν την ειχε ακουσει το dell 1525 απο το ρευμα, ο τεχνικος που ηρθε στο σπιτι και το εφτιαξε, μου ειπε να την εχω παντα επανω. αν ειχα την μπαταρια, δεν θα ειχε ψοφησει το λαπτοπ. απλα θα ειναι χασει λιγο απο την ζωη της η μπαταρια..

προτιμοτερο αυτο..

Ισχύει.Το έχω ακούσει πως η μπαταρία στα λαπτοπ είναι απο τα καλύτερα "ups".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12934]Gregorypeg1000[/MENTION]

Αρχηγε μου γιατι δεν ρωτας την Dell για την φθορα της μπαταριας οπως σου ειπαν και τα υπολοιπα παιδια? :wall:

Ειναι μια φυσιολογικη απορεια το γιατι η μπαταρια του φορητου σου εχει φθαρει 8% μεσα σε 6 μηνες, τη στιγμη που κανεις χρηση οπως προβλεπει ο κατασκευαστης ;)

Δεν νομιζεις το ενα, δεν νομιζεις το αλλο, κανεις καλη χρηση της κατα τη γνωμη σου (δεν αμφιβαλλω για αυτο) και δεν παιρνεις και την Dell να ρωτησεις... Tοτε γιατι ανοιξες αυτο το νημα? :tomato::p

Πριν πας και σκασεις 65 ευρα για καινουρια μπαταρια (γιατι κοιτας καινουρια μπαταρια αληθεια?), κανε τον κοπο και στειλε ενα mail στην Dell και ρωτα τους.Δεν εχεις κατι να χασεις :T:

Τηλεφωνο μην παιρνεις, στειλε mail καλυτερα για να εχεις επισημη απαντηση της εταιριας.Και κατα τη γνωμη μου, στειλε το mail στο CC της Dell global και οχι Ελλαδος

Link to comment
Share on other sites

@Gregorypeg1000

Αρχηγε μου γιατι δεν ρωτας την Dell για την φθορα της μπαταριας οπως σου ειπαν και τα υπολοιπα παιδια? :wall:

Ειναι μια φυσιολογικη απορεια το γιατι η μπαταρια του φορητου σου εχει φθαρει 8% μεσα σε 6 μηνες, τη στιγμη που κανεις χρηση οπως προβλεπει ο κατασκευαστης ;)

Δεν νομιζεις το ενα, δεν νομιζεις το αλλο, κανεις καλη χρηση της κατα τη γνωμη σου (δεν αμφιβαλλω για αυτο) και δεν παιρνεις και την Dell να ρωτησεις... Tοτε γιατι ανοιξες αυτο το νημα? :tomato::p

Πριν πας και σκασεις 65 ευρα για καινουρια μπαταρια (γιατι κοιτας καινουρια μπαταρια αληθεια?), κανε τον κοπο και στειλε ενα mail στην Dell και ρωτα τους.Δεν εχεις κατι να χασεις :T:

Τηλεφωνο μην παιρνεις, στειλε mail καλυτερα για να εχεις επισημη απαντηση της εταιριας.Και κατα τη γνωμη μου, στειλε το mail στο CC της Dell global και οχι Ελλαδος

Email θα στείλω.Για μπαταρία κοίταγα γιατί από την αρχή ήθελα 9cell αντί για την 6 που έρχεται από την Dell.To νήμα το άνοιξα για να δω άμα παρατηρείται και σε άλλους το συγκεκριμένο φαινόμενο μιας που το συγκεκριμένο λαπτοπ το έχουν αρκετά μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω λογο να αλλαξεις μπαταρια.και παλι ποσο θα κερδισεις σε χρονο?

Επισης το 8% λογικο μου φαινεται αν βαλεις οτι σε 2 χρονια μπορει να τα εχει φτυσει και τελειως.βεβαια μπορει να κρατησει και 5.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την δική μου την έχω πάνω στον φορητό απλά φροντίζω, αν δεν υπάρχει ανάγκη, να μην χρησιμοποιώ άσκοπα την μπαταρία και έχω ρυθμίσει την φόρτιση να ξεκινά εφόσον πέσει κάτω από 40-50% οπότε και θα γίνει πλήρης φόρτιση.
Επίσης, ενώ οι πλήρεις κύκλοι θα βοηθήσουν να μετρήσεις με ακρίβεια τη χωρητικότητα, προσπάθησε να την φορτίζεις σε κανονική χρήση χωρίς να έχει ξεζουμιστεί εντελώς (20%-50% είναι ένα λογικό σημείο να ξεκινήσεις φόρτιση).

Εγω γιατι παλι εχω διαβασει οτι το καλυτερο ειναι να τις ξεζουμιζεις τελειως πριν τις φορτισεις? Μαλιστα, αυτο κανω στις δικιες μου (κινητα και λαπτοπ) και βλεπω να κρατανε παρα πολυ καλα (πχ το λαπτοπ μετα απο 31 μηνες και 1127 σχεδον πληρους κυκλους φορτισης εχει χασει μονο 15%. Στο κινητο εχω δυο μπαταριες και τις αλλαζω μονο οταν η μια ειναι εντελως αδεια. Δεν εχουν πεσει καθολου)

Και κατα τη γνωμη μου, στειλε το mail στο CC της Dell global και οχι Ελλαδος

τί ειναι το CC?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι παλι εχω διαβασει οτι το καλυτερο ειναι να τις ξεζουμιζεις τελειως πριν τις φορτισεις? Μαλιστα, αυτο κανω στις δικιες μου (κινητα και λαπτοπ) και βλεπω να κρατανε παρα πολυ καλα (πχ το λαπτοπ μετα απο 31 μηνες και 1127 σχεδον πληρους κυκλους φορτισης εχει χασει μονο 15%. Στο κινητο εχω δυο μπαταριες και τις αλλαζω μονο οταν η μια ειναι εντελως αδεια. Δεν εχουν πεσει καθολου)

τί ειναι το CC?

Αυτό ισχύει όταν χρησιμοποιείς την μπαταρία. Αν απλά την αποθηκεύσεις ή να την βγάλεις εκτός του φορητού τελείως για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ΤΟΤΕ θα την έχεις περίπου σε 50% φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι παλι εχω διαβασει οτι το καλυτερο ειναι να τις ξεζουμιζεις τελειως πριν τις φορτισεις? Μαλιστα, αυτο κανω στις δικιες μου (κινητα και λαπτοπ) και βλεπω να κρατανε παρα πολυ καλα (πχ το λαπτοπ μετα απο 31 μηνες και 1127 σχεδον πληρους κυκλους φορτισης εχει χασει μονο 15%. Στο κινητο εχω δυο μπαταριες και τις αλλαζω μονο οταν η μια ειναι εντελως αδεια. Δεν εχουν πεσει καθολου)

Δυστυχώς είναι μια παρανόηση που έχουμε κουβαλήσει από παλιές τεχνολογίες μπαταριών που είχαν το αποκαλούμενο "φαινόμενο μνήμης". Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν πάσχουν από τέτοια σύνδρομα και διατηρούν καλύτερα τα χαρακτηριστικά τους με μικρές αποφορτίσεις.

Ένα καλό εισαγωγικό άρθρο με απλούς κανόνες χρήσης είναι αυτό:

How to Prolong Lithium-based Batteries - Battery University

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.