Jump to content



Τρόπος βαφής βίδας.


Prof_Chaos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να βάψω με μαυρο χρώμα το κεφάλι απο βίδες για λάπτοπ ψιλές είναι 3.3 μμ είναι αλλα δεν ξέρω τι προιον να χρησιμοποιήσω.

Να αγοράσω μαρκαδόρο χρώματος σπρέι δεν έχω ιδέα ; τι προτείνετε εσείς σε κάτι που να συμφέρει γενικότερα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ως φτηνή και πρόχειρη λύση, Cosmolac μαύρο spray, από χρωματοπωλείο, κάτι λιγότερο από 5 ευρώ, και βάφεις κιλά βίδες. Από όσα spray δοκίμασα, το Cosmolac κρατούσε πολύ περισσότερο πάνω σε βίδες από τα άλλα (π.χ. το γενικά πολύ καλύτερο Motip ξεφλούδιζε αρκετά εύκολα).

Αλλιώς η κανονική διαδικασία είναι ανοδίωση, αλλά δε νομίζω ότι ψάχνεις για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ως φτηνή και πρόχειρη λύση, Cosmolac μαύρο spray, από χρωματοπωλείο, κάτι λιγότερο από 5 ευρώ, και βάφεις κιλά βίδες. Από όσα spray δοκίμασα, το Cosmolac κρατούσε πολύ περισσότερο πάνω σε βίδες από τα άλλα (π.χ. το γενικά πολύ καλύτερο Motip ξεφλούδιζε αρκετά εύκολα).

Αλλιώς η κανονική διαδικασία είναι ανοδίωση, αλλά δε νομίζω ότι ψάχνεις για κάτι τέτοιο.

Σε ευχαριστώ νομίζω αυτο μου κανει μια χαρά :) είναι ειδικό για μέταλο;

Βγαίνει και σε ασημί για πχ ή μόνο μαύρο;

Για μάυρο χρώμα με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι χρώμα θέλεις βγαίνει. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει μαύρο ματ.

Ξεκαθαρίζω ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος βαφής (είπαμε, αυτός είναι η ανοδίωση) και μπορεί να ξεφλουδίσει αν δεν προσέχεις στο βίδωμα, αλλά με λίγη προσοχή κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Προτείνω χαρτονάκι από κούτα στο οποίο καρφωνεις τις βίδες και βάφεις τα κεφάλια ψεκάζοντας από 20-30 cm και από διάφορες γωνίες γύρω-γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό σαν λύση αλλά νομίζω πως μόλις πας να τις βιδώσεις μετά θα μείνει σημάδι.

Εγώ θα σου πρότεινα μαύρο permanenr marker, ψιλογυφτέ σαν λύση αλλά όπως είναι βιδωμένες τις πατάς με την μύτη του και ξενοιάζεις. (μέχρι το επόμενο ξεβίδωμα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι χρώμα θέλεις βγαίνει. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει μαύρο ματ.

Ξεκαθαρίζω ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος βαφής (είπαμε, αυτός είναι η ανοδίωση) και μπορεί να ξεφλουδίσει αν δεν προσέχεις στο βίδωμα, αλλά με λίγη προσοχή κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Προτείνω χαρτονάκι από κούτα στο οποίο καρφωνεις τις βίδες και βάφεις τα κεφάλια ψεκάζοντας από 20-30 cm και από διάφορες γωνίες γύρω-γύρω.

είσαι άψογος .Δεν θελω επαγγελματική δουλεια, για το αισθητικό κομμάτι το κάνω άλλωστε.θα δοκιμάσω αυριο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό σαν λύση αλλά νομίζω πως μόλις πας να τις βιδώσεις μετά θα μείνει σημάδι.

Εγώ θα σου πρότεινα μαύρο permanenr marker, ψιλογυφτέ σαν λύση αλλά όπως είναι βιδωμένες τις πατάς με την μύτη του και ξενοιάζεις. (μέχρι το επόμενο ξεβίδωμα) ;)

το σκέφτηκα κι αυτό αλλα δεν μου κάθετε και πολύ καλά με τον μαρκαδόρο. :hm:

εξάλου οταν θα βιδώνω κάτι θα βάλω πάνω στην βίδα για να μην φύγει το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έβαψα πρόσφατα αρκετές, με τον τρόπο που σου είπε ο Pol77, ναι μεν δεν είναι ο καλύτερος τρόπος, αλλά με προσοχή στο βίδωμα δεν έχεις θέματα. Αν βέβαια τις βιδώσεις ξεβιδώσεις μερικές φορές, ε όλο και κάτι θα φύγει :)

Link to comment
Share on other sites

για thumbscrews οπως στα ειπε ο Pol77.

για βιδες λαπτοπ και ειδικα εαν ειναι για λιγα κομματια

θα πηγαινα με τη λυση του μαρκαδορου που ειπε κι ο Δημητρης

γιατι ειναι πολυ ψιλες και ενδεχεται μεχρι να καλυψει το χρωμα το μεταλλο

να πεσει τοσο πολυ που να πιασει και στην κεφαλη και την εγκοπη της βιδας και να παχυνει.

εναλλακτικα δες κοιτα και για βερνικι νυχιων

αλλιως εαν θες για πολλα κομματια

κοιτα μπας κι εχεις κανεναν κοντα σου που κανει επιμεταλλωσεις

και ρωτα για ανοδιωση, φωσφατωση και ορφνωση

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με αυτό που λές οτι μπορεί να πέσει το χρώμα κ εκτός απο την κεφαλή της βίδας και να παχύνει.

Γι αυτό λέω να τις "καρφώσω" σε αφρολέξ ετσι ώστε να μένει έξω μόνο η κεφαλή ή οποία θα βαφτεί.

Βερνίκι νυχιών είναι σίγουρο οτι θα σπάσει ενώ το σπρέυ μου κάνει πιο ανθεκτικό.

Εγώ εξαρχής έψαχνα ειδικό μαρκαδόρο χρώματος για μεταλικά μέρη ετσι ωστε να στοχεύω ακριβώς στην κεφαλή.

Για παράδειγμα paint pen

[ame]http://www.amazon.co.uk/Carplan-Touch-Up-Paint-Pen/dp/B005DRZ8RA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1331765295&sr=8-2[/ame]

[ame]http://www.amazon.co.uk/KOBRA-Black-Acrylic-Marker-Graff-City/dp/B0045V530C/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1331765467&sr=8-4[/ame]

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα αλλο γιατι το cosmos δεν υπήρχε οπου έψαξα.Εβαψα μεταλικές μεγάλες βίδες πύργου και το κρατάει ωραία το χρώμα(μάυρο ματ).Θα δώ μόλις βάλω και κατσαβίδι πάνω αν ειναι ανθεκτικό.

το προιόν είναι το παρακάτω..

img0336yg.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με αυτό που λές οτι μπορεί να πέσει το χρώμα κ εκτός απο την κεφαλή της βίδας και να παχύνει.

Γι αυτό λέω να τις "καρφώσω" σε αφρολέξ ετσι ώστε να μένει έξω μόνο η κεφαλή ή οποία θα βαφτεί.

Βερνίκι νυχιών είναι σίγουρο οτι θα σπάσει ενώ το σπρέυ μου κάνει πιο ανθεκτικό.

Εγώ εξαρχής έψαχνα ειδικό μαρκαδόρο χρώματος για μεταλικά μέρη ετσι ωστε να στοχεύω ακριβώς στην κεφαλή.

Για παράδειγμα paint pen

Carplan Touch Up Paint Pen - Black: Amazon.co.uk: Car & Motorbike

http://www.amazon.co.uk/KOBRA-Black-Acrylic-Marker-Graff-City/dp/B0045V530C/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1331765467&sr=8-4

το χρωμα νυχιων ειναι μακραν πιο ανθεκτικο απο τα απλα spray ειδικα για εφαρμογες σε μικρες επιφανειες.

εαν θες πες στην [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] να βαψει ενα νυχι με spray κι ενα με κλασσικο χρωμα νυχιων

και να κανει μιση ωρα μονταρισμα να σου πει ποιο εμεινε σε σχετικα ανεκτη κατασταση

και ποιο μοιαζει με προφυλακτηρα ταριφα της Αθηνας

εαν ειχες επιφανεια να προετοιμασεις, ασταρωσεις, βαψεις και βερνικωσεις εκει αλλαζουν τα πραγματα

αλλα για το κεφαλι μιας βιδας M2/2,5

προσωπικα θα επελεγα βερνικι ή απλο ανεξίτηλο μαρκαδορο

ισως και καποιον oil based αν οχι τους απλους

εχουν το πλεονεκτημα που ανεφερε κι ο Δημητρης πριν οτι βαφονται γελειωδως ευκολα

και σηκωνουν και διορθωσεις το ιδιο πανευκολα

απλα μην ξεχαστεις και τις καθαρισεις με οινοπνευμα μετα τη βαφη

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε εχω κάποια χρόνια που σταμάτησα να βάφω τα νύχια μου :p αλλά έχω την αίσθηση οτι το βερνίκι κάνει μια σκληρή κρούστα η οποία θα σπάσει στην πίεση, μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως στην δοκιμή που έκανα οι βίδες δεν κάνουν γρατζουνιές παρα μόνο αν τις χτυπήσεις δυνατά με το κατσαβίδι.

Αν δώ οτι δεν μου κάνει θα "κλέψω" λίγο βερνίκι ... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update δοκίμασα και το cosmolac ματ μάυρο οντως πολύ καλό και οταν χτύπησα το κατσαβίδι πάνω στην βίδα η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε πιο ανθεκτικό απο το RAL χρώμα της αλλης εταιρίας που είχα πάρει.

Η αλήθεια ειναι όμως οτι οι εργοστασικές βίδες που είναι έτοιμες μαύρες επίσης ξεφλουδίζουν έυκολα αν τις γρατζουνίσεις με κατσαβίδι.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

cosmolac μαυρο ματ(έχουμε βάψει ολόκληρα λάπτοπ σε μαύρο ματ με τρομερή επιτυχία) πιστευω και εγω είναι απο τα καλύτερα ματ σε λογική τιμη, αλλα και με μαρκαδόρο την έκανες την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

cosmolac μαυρο ματ(έχουμε βάψει ολόκληρα λάπτοπ σε μαύρο ματ με τρομερή επιτυχία) πιστευω και εγω είναι απο τα καλύτερα ματ σε λογική τιμη, αλλα και με μαρκαδόρο την έκανες την δουλειά σου.

αυτο που λές είναι πολύ ενδιαφέρον.εβγαλες το σασί και το έβαψες; το πέρασες 2 φορές να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

τρίψιμο με 1200 γυαλοχαρτο, περασμα ενα χερι, τριψιμο ξανα και δευτερο χερι τρομερο αποτελεσμα, σε ενα δοκιμασαμε και τριτο χερι αλλα μας βγηκε μαπα, σε ενα αλλο περασαμε ακριβο βερνίκι με ακριβο σκλυρυντή πως το λένε και ρυνίσματα σιδίρου ήταν τρομερό

Link to comment
Share on other sites

και ενοείται ότι το λάπτοπ κομματιάστηκε και βαφτήκαν μόνο τα πλαστικά

ωραία! θα έλεγε καλύτερα λές με το RALL της cosmos lac να είναι πιο γυαλιστερό; εχεις δοκιμάσει σε τέτοιες επιφάνειες;

Το λογότυπο του λάπτοπ πως το σώζεις απο την φαβή για πχ αν θές να το βάψεις αλλο χρώμα ή να το αφήσεις άθικτό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.