Jump to content



Υδρόψυξη σε 2500κ


GaMeMaSTeR

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα για την πρώτη μου υδρόψυξη. Θέλω να πάω τον 2500κ μου στα 4,0-4,2Ghz για 24/7. Σκεφτόμουν να πάρω ένα Η100 ή Η80 αλλά απογοητεύτηκα με τον θόρυβο που κάνουν. Τα κομμάτια που έχω επιλέξει είναι τα παρακάτω:

1.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya DC12-260 12Volt Pump Phobya DC12-260 12Volt Pump 49070

2.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme LTX - Acetal (775/1156/1155/1366/2011) EK Water Blocks EK-Supreme LTX - Acetal (775/1156/1155/1366/2011) 10391

3.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - XSPC EX120 Single Fan Radiator XSPC EX120 Single Fan Radiator 35369

4.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Balancer 150 black nickel Phobya Balancer 150 black nickel 45151

5.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Scythe Gentle Typhoon Fan 1450 rpm ( 120x120x25mm ) Scythe Gentle Typhoon Fan 1450 rpm ( 120x120x25mm ) 78213 (Να πάρω 2 για push/pull?)

6.Κάμποσα fittings αλλά δεν ξέρω ποια :/

7.Κάποιο σωλήνα διάφανο

8.Κάποιο μπλέ υγρό

Θα τα βάλω σ ένα stacker 832 se ΒΤΧ. Όταν βρώ χρόνο σκέφτομαι να μεγαλώσω την τρύπα στον πάτο για ένα διπλό ψυγείο, να βάλω και την κάρτα γραφικών στο loop. Τι λέτε για τα κομμάτια που διάλεξα; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Πρέπει να πάρω και κάτι άλλο που ξεχνάω;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για την πρώτη μου υδρόψυξη. Θέλω να πάω τον 2500κ μου στα 4,0-4,2Ghz για 24/7. Σκεφτόμουν να πάρω ένα Η100 ή Η80 αλλά απογοητεύτηκα με τον θόρυβο που κάνουν. Τα κομμάτια που έχω επιλέξει είναι τα παρακάτω:

1.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya DC12-260 12Volt Pump Phobya DC12-260 12Volt Pump 49070

2.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme LTX - Acetal (775/1156/1155/1366/2011) EK Water Blocks EK-Supreme LTX - Acetal (775/1156/1155/1366/2011) 10391

3.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - XSPC EX120 Single Fan Radiator XSPC EX120 Single Fan Radiator 35369

4.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Balancer 150 black nickel Phobya Balancer 150 black nickel 45151

5.Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Scythe Gentle Typhoon Fan 1450 rpm ( 120x120x25mm ) Scythe Gentle Typhoon Fan 1450 rpm ( 120x120x25mm ) 78213 (Να πάρω 2 για push/pull?)

6.Κάμποσα fittings αλλά δεν ξέρω ποια :/

7.Κάποιο σωλήνα διάφανο

8.Κάποιο μπλέ υγρό

Θα τα βάλω σ ένα stacker 832 se ΒΤΧ. Όταν βρώ χρόνο σκέφτομαι να μεγαλώσω την τρύπα στον πάτο για ένα διπλό ψυγείο, να βάλω και την κάρτα γραφικών στο loop. Τι λέτε για τα κομμάτια που διάλεξα; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Πρέπει να πάρω και κάτι άλλο που ξεχνάω;

Ποσα λεφτα θες να διαθεσεις συνολο ?Εγω τα βγαζω γυρω στα 150 χωρις ρακορ σωληνα υγρο δηλαδη γυρω στα 200 πανω κατω συνολο

Κοιτα στις αγγελιες ειδα D5 αντλια γυρω στα 40-50 ευρω και καπακι τις koolance μαζι με τανκ αλλα τοσα και εισαι πολυ καλυτερα απο την παραπανω αντλια

Τωρα το ψυγειο μου φενετε οτι δεν θα σε καλυψει οποτε καλυτερα να δεις απο την αρχη 2πλο η και 3πλο (αν δεν κανω λαθος με λιγο modding το stacker περνει στον πατω 3πλο)

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p9213_Aquacomputer-Double-Protect-Ultra---blue-1000ml.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p8772_Primochill-tubing-PrimoFlex-Pro-13-10--3-8-ID--clear.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p5493_13-10mm--10x1-5mm--compression-fitting--outer-thread-1-4---knurling---black-nickel-plated.html

Αυτα απο σωληνες ρακορ και υγρο (για τα ρακορ να προσπαθησεις αν δεις μηπως χρειαστεις καποιο 45 η 90 μοιρων)

Link to comment
Share on other sites

Για τα clocks που στοχεύεις το νεράκι ειναι περιττό.Με μια δυνατή αερόψυξη θα εχεις μια χαρά temps και πιθανότατα λιγότερο θόρυβο(1-2fans για αερα ,ενώ με τριπλό ψυγείο 3-6fans).

Για 24/7 θα χρειαζόσουν υδρόψυξη αν τον έτρεχες στα 5Ghz και με μεγάλα ρευματα(1,4V++).Τώρα αν θες να το κάνεις δεν σε σταματάμε :p

To pump που εχεις διαλέξει μάλλον δεν θα σε καλύψει αν βάλεις και vga στην λούπα,οπότε καλύτερα να κοίταζες στα πιο ακριβά μοντέλα ή οπως λεει ο φίλος πανω στις αγγελίες.

προσωπική μου επιλογή ειναι αυτό Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer Aquastream XT USB 12V Pumpe- Ultra Version Aquacomputer Aquastream XT USB 12V Pumpe- Ultra Version 49046 αν και μου εχουν καεί ήδη 3 απο αστάθειες τις ΔΕΗ(τα 2)το τρίτο βράχηκε...

Link to comment
Share on other sites

Για 4.0-4.2 GHz δεν χρειάζεται καν δυνατή αερόψυξη. Ακόμα και με την μανίσια του τα φτάνει. Αν όμως έχεις αποφασίσει κύκλωμα και με την GPU, αλλάζει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Για τα clocks που στοχεύεις το νεράκι ειναι περιττό.Με μια δυνατή αερόψυξη θα εχεις μια χαρά temps και πιθανότατα λιγότερο θόρυβο(1-2fans για αερα ,ενώ με τριπλό ψυγείο 3-6fans).

Για 24/7 θα χρειαζόσουν υδρόψυξη αν τον έτρεχες στα 5Ghz και με μεγάλα ρευματα(1,4V++).Τώρα αν θες να το κάνεις δεν σε σταματάμε :p

To pump που εχεις διαλέξει μάλλον δεν θα σε καλύψει αν βάλεις και vga στην λούπα,οπότε καλύτερα να κοίταζες στα πιο ακριβά μοντέλα ή οπως λεει ο φίλος πανω στις αγγελίες.

προσωπική μου επιλογή ειναι αυτό Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer Aquastream XT USB 12V Pumpe- Ultra Version Aquacomputer Aquastream XT USB 12V Pumpe- Ultra Version 49046 αν και μου εχουν καεί ήδη 3 απο αστάθειες τις ΔΕΗ(τα 2)το τρίτο βράχηκε...

Ποια διάφορα έχουν από τις D5, και δεν έβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δεν είναι απαραίτητο το wc αλλά στα 4,2 ο επεξεργαστής μου με την στοκ ψυχτρα πάει πάνω από 75c σε full load. σκέφτηκα να πάρω την d14 αλλά είναι γομαρι. Είπα να δώσω λίγο παραπάνω κ να πάρω h80/h100 αλλά όλοι λένε για τον θόρυβο... Οπότε αποφάσισα να δώσω 150ε max και να φτιάξω ένα custom wc kit με 1x120 για αρχή αλλά να εχει δυνατότητα επέκτασης σε gpu και άλλο ένα 2x120 rad στον πάτο του κουτιού μου. Κάποιο μεγαλύτερο από 1x120 ψυγείο χωρίς μετατροπή δεν χωράει....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δεν είναι απαραίτητο το wc αλλά στα 4,2 ο επεξεργαστής μου με την στοκ ψυχτρα πάει πάνω από 75c σε full load. σκέφτηκα να πάρω την d14 αλλά είναι γομαρι. Είπα να δώσω λίγο παραπάνω κ να πάρω h80/h100 αλλά όλοι λένε για τον θόρυβο... Οπότε αποφάσισα να δώσω 150ε max και να φτιάξω ένα custom wc kit με 1x120 για αρχή αλλά να εχει δυνατότητα επέκτασης σε gpu και άλλο ένα 2x120 rad στον πάτο του κουτιού μου. Κάποιο μεγαλύτερο από 1x120 ψυγείο χωρίς μετατροπή δεν χωράει....

Εγω 150 ευρω εβγαλα μονο αυτα που εχεις βαλει εσυ θες 8 ρακορ (γυρω στα 21 ευρω αυτα που σου εβαλα εγω) 2μ σωληνα για να εισαι καλυμενος (αν βαλεις alphacool 6 ευρω - primochill 14 eyrv) και αλλα 8 ευρω για υγρο μιλαμε για +35-40 ευρω πανω δηλαδη εφτασε τα 200

με το μονο ψυγειο δεν πιστευω να δεις τρελες βελτιωσεις στις θερμοκρασιες παντως

Παντως με κοματια απο τα μτχ (σου εστειλα pm) me 200 ευρω μπορεις να κανεις κατι αρκετα καλυτερο και με μεγαλυτερη ανοχη σε αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ψάξου σε μεταχειρισμένα αλλιώς θα σου βγεί πολύ παραπάνω. αν σκεφτείς οτι μια μέτρια προς καλή αντλία καινούργια έχει 70+ ευρώ.

Ψάξε κομμάτι κομμάτι 2πλό ψυγείο. Μια D5 αντλία και ένα cpu block πχ d-tek v2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα το ψάξω με μτχ και θα βγάλω το κλουβι με τους σκληρούς και θα βάλω για αρχή εκεί ένα διπλό ψυγείο (μήπως και μόνιμα; να βάλω ένα χοντρό διπλό εκεί; Κάτω μετά από κόψιμο χωράει μόνο λεπτό ψυγείο.). Μου μένουν και 3 θέσεις 5,25 για dvd, fan controller και μια θήκη για το σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τον Κοπρίτη. Το κουτάκι σου το ξέρει με κλειστά μάτια. Θα σου πεί και διαστάσεις ακριβώς.

Ενημερωτικά, υπολόγιζε οτι θα δώσεις πολλά παραπάνω απο 150 αν δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις και ψάχνεσαι με υδρόψυξη γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τον Κοπρίτη. Το κουτάκι σου το ξέρει με κλειστά μάτια. Θα σου πεί και διαστάσεις ακριβώς.

Ενημερωτικά, υπολόγιζε οτι θα δώσεις πολλά παραπάνω απο 150 αν δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις και ψάχνεσαι με υδρόψυξη γενικά.

Toυ εστειλα link απο αγγελιες για ενα HK cpu block μαζι με d5 αντλια με koolance καπακι + tank γυρω στα 135 ευρω μερχι τα 200 που εβγαλα πριν εχει 65 ευρω για ψυγειο ρακορ και υγρο

Για υγρο μπορει να σκεφτει και Opo απο φαρμακειο- ας κοιταξει στο αντοιστιχο θεμα

Link to comment
Share on other sites

To μονο που εχω να προσθεσω, οσον αφορα το θορυβο, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι οποια αντλια βαλεις στο custom loop θα ειναι πιο αθορυβη απο οτι εχεις διαβασει για τα corsair.

Link to comment
Share on other sites

To μονο που εχω να προσθεσω, οσον αφορα το θορυβο, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι οποια αντλια βαλεις στο custom loop θα ειναι πιο αθορυβη απο οτι εχεις διαβασει για τα corsair.

Εγω απο οτι καταλαβα δεν αναφεροταν στον θορυβο τις αντλιας αλλα στον θορυβο των ανεμηστηρων που εχουν οι ετοιμες λυσεις τις corsair

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οτι καταλαβα δεν αναφεροταν στον θορυβο τις αντλιας αλλα στον θορυβο των ανεμηστηρων που εχουν οι ετοιμες λυσεις τις corsair

Στον θόρυβο γενικά αναφέρομαι, από αντλία και ανεμιστήρες. Απ όσο έψαξα η αντλία που έβαλα στο αρχικό ποστ είναι αρκετά αθόρυβη και γιαυτό την έβαλα. Το κουτί το έχω δίπλα στο κεφάλι μου πάνω στο γραφείο και είναι ανοιχτό 24/7. Καθότι φοιτητής κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο (δεν υπάρχει και άλλο :Ρ) Ο θόρυβος είναι σημαντικός. Το xspc ψυγείο το διάλεξα γιατί διάβασα πως αποδίδει καλά με χαμηλής-μέτριας ταχύτητας ανεμιστήρες, 1200rpm. Γιαυτό σκεφτόμουν να πάρω ένα 120αρι και ένα 240άρι αργότερα, εκείνης της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Ποια διάφορα έχουν από τις D5, και δεν έβαλες ?

H d5 δεν μπορούσε να δουλέψει σε χαμηλές στροφές όπως την ήθελα(ακουγόταν ενα humming)και μετα απο πολύ ψάξιμο βρήκα την απο πάνω.Ήθελα low flow γιατι ειχα μια coolit πανω στο σύστημα και ήθελα το νερό να κάθεται παραπανω ώρα μέσα στα ψυγειάκια της.

Κοίτα φίλε gamemaster με τα φουρφούρια αυτά της scythe την αντία δεν νομίζω να την ακούς καν ;p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποια αντλία και να βάλεις αν είναι σταθερά συνδεμένη στο κουτί θα συντονίζει και θα ακούγεται , βέβαια λιγότερο όταν πέσουν οι στροφές . Καλύτερα , αν υπάρχει δυνατότητα , να την έχεις ελεύθερα στο κουτί πάνω σε κομμάτι αφρολέξ. Οι ανεμιστήρες ακολουθούν τον κανόνα όσο πιο δυνατοί-αποδοτικοί τόσο πιο θορυβώδεις , με κάποια ελάχιστη βελτίωση στις ακριβές σειρές .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.