Jump to content



AMD Phenom II x4 960T


Angelkiller

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εχω το pc της υπογραφης με τον AMD Phenom II x4 960T επανω.. δεν εχω ασχοληθει ποτε με ξεκλειδομα επεξεργαστη ουτε με overclocking.. παρολαυτα ξερω πως ο συγκεκριμενος δεχετε ξεκλειδομα και OC. τωρα θελω να κανω καποιες ερωτησεις επανω σε αυτο..

1. πως τον ξεκληδωνω σε 6πυρινο.. ?

2. πως τον ανεβαζω (OC) ?

3. ειναι ασφαλες αυτο για τον επεξεργαστη? δεν θα εχω κανενα προβλημα?

4. το PSU μου ειναι αρκετο για να ξεκληδωσω και να ανεβασω τον επεξεργαστη ?

5. το υπολοιπο συστημα μου γενικα το υποστηριζει ?

Το pc το χρησιμοποιω για Multitasking-Photoshop-games(με οχι τρελλες απαιτησεις γραφικων)

οποιαδηποτε αλλη πληροφορια η παρατηρηση εχετε πανω σε αυτο και θελετε να μου πειτε-ενημερωσετε ειμαι ανοιχτος να σας ακουσω. :) Ευχαριστω προκαταβολικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω το pc της υπογραφης με τον AMD Phenom II x4 960T επανω.. δεν εχω ασχοληθει ποτε με ξεκλειδομα επεξεργαστη ουτε με overclocking.. παρολαυτα ξερω πως ο συγκεκριμενος δεχετε ξεκλειδομα και OC. τωρα θελω να κανω καποιες ερωτησεις επανω σε αυτο..

1. πως τον ξεκληδωνω σε 6πυρινο.. ?

2. πως τον ανεβαζω (OC) ?

3. ειναι ασφαλες αυτο για τον επεξεργαστη? δεν θα εχω κανενα προβλημα?

4. το PSU μου ειναι αρκετο για να ξεκληδωσω και να ανεβασω τον επεξεργαστη ?

5. το υπολοιπο συστημα μου γενικα το υποστηριζει ?

Το pc το χρησιμοποιω για Multitasking-Photoshop-games(με οχι τρελλες απαιτησεις γραφικων)

οποιαδηποτε αλλη πληροφορια η παρατηρηση εχετε πανω σε αυτο και θελετε να μου πειτε-ενημερωσετε ειμαι ανοιχτος να σας ακουσω. :) Ευχαριστω προκαταβολικα. :)

Ωραια εχεις και ψυχτρα καλυτερη απο την stock.

1.απο το bios σου δινει επιλογη.εδω θα βοηθουσε να ποσταρες φωτογραφιες απο την πρωτη και την δευτερη καρτελα.αυτο ισχυει και για το 2.

2.δες επανω.

3.ειναι ασφαλες εαν λειτουργει με καλες θερμοκρασιες και με καλα ρευματα.εαν ειναι οκ οι πυρηνες δεν θα εχεις κανενα προβλημα.και η μητρικη σου ειναι οκ για το ξεκλειδωμα και το ανεβασμα.

4.ναι εισαι οκ κατα πολυ.

5.ναι το υποστηριζει.βεβαια gaming με την 250...τεσπα.οτι σε ευχαριστει εσενα.εαν παιζεις σε μεγαλες αναλυσεις θα σε κοβει η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εχεις και ψυχτρα καλυτερη απο την stock.

1.απο το bios σου δινει επιλογη.εδω θα βοηθουσε να ποσταρες φωτογραφιες απο την πρωτη και την δευτερη καρτελα.αυτο ισχυει και για το 2.

πρωτη και δευτερη καρτελα μεσα στο BIOS εννοεις? κι αν ναι πψσ μπορω να βγαλω φωτο εκει ? (noob) :...:

Link to comment
Share on other sites

overclock mode manual

spread spectrum disabled

asrock ucc enabled (αυτο ξεκλειδωνει τους πυρηνες)

cpu active core control (auto ασε το,manual Μονο εαν διαπιστωσεις οτι δεν δουλευει σωστα καπoιος πυρηνας και θελεις να τον κλεισεις).

amd turbo core disabled

Ht bus speed 2000

dram frequency 1333 εαν εχεις 1333,1600 εαν εχεις 1600

cpu load-line calibration enabled και πες τι επιλογες σου δινει

το cpu vdda voltage και το pciexpress vdda voltage εχω την εντυπωση οτι ξερω τι ειναι αλλα περιμενε για να μην πω καμια βλακεια να το επιβεβαιωσει καποιος.

εαν θελεις μονο να ξεκλειδωσεις προς το παρον τους πυρηνες,το asrock ucc κανε το enabled.

ενα ενα τα βηματα καθε φορα.ξεκλειδωσε πρωτα και δες εαν ξεκλειδωνει με τα stock ρευματα και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε μια ματια και πειτε μου αν τα εχω κανει σωστα. εβγαλε 6 πυρηνες αλλα τον βλεπει σαν Uknown amd proccesor αποτι βλεπω.. δεν ξερω αν ετσι πρεπει να γινετε.. περιμενω την βοηθεια σας. παντως δειχνει να λειτουργει κανονικοτατα. :) Εαν χρειαζεστε και καποια φωτο απο Bios πειτε μου να ανεβασω.

post-23175-1416075953,1468_thumb.jpg

post-23175-1416075953,3449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ριξτε μια ματια και πειτε μου αν τα εχω κανει σωστα. εβγαλε 6 πυρηνες αλλα τον βλεπει σαν Uknown amd proccesor αποτι βλεπω.. δεν ξερω αν ετσι πρεπει να γινετε.. περιμενω την βοηθεια σας. παντως δειχνει να λειτουργει κανονικοτατα. :) Εαν χρειαζεστε και καποια φωτο απο Bios πειτε μου να ανεβασω.

Στο task manager πόσοι πυρήνες φαίνονται ??

Θα σου έλεγα πως αφού ενεργοποίησες το UCC πρέπει να ξαναμπείς στο bios και να βάλεις την τάση CPU Vcore σταθερά στο 1,375V , γιατί το UCC δίνει τρελή τάση όταν ενεργοποιείται αυτόματα από μόνο του !

Link to comment
Share on other sites

Αχα ειναι σαν το cpu load line calibration?

κατι τετοιο , στην m4a79 deluxe το εβαλα απο auto σε 2.8 κε το ρευμα στο cpu απο 1.41 ανεβηκε στο 1.42 σε full load (prime occt intel burn test ) , cpu voltage 1.4375 στο bios

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο εκει που λεει cpu configuration......πειραματισου λιγο και θα το βρεις,δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε αφηνει αν πειραξεις το ρευμα του επεξεργαστη φιλε μου.

Δεν μιλησα για oc mode αλλα για overclock mode.

Η δες απο εκει που λεει Multiplier-voltage change

Link to comment
Share on other sites

Το manual το έχεις..παράγραφος 3.3 ΟC Tweaker Screen...

πιό κάτω από το UCC έχει το "Multiplier/Voltage Change"...παίξε μπάλα εκεί....

ισχύει αυτό που λέει ο Thanos1972...αν ρυθμίσεις και το Overclock Μοde σε manual ίσως να σου εμφανιστούν/ξεκλειδώσουν οι επιλογές που σου ανέφερα...

δές το manual προσεκτικά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.