Jump to content



Αλλαγή modem-router ή μόνο router?


baltazar1999

Recommended Posts

Καλημέρα Labήτες.

Έχω το εξής θέμα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω ένα modem-router USR 9108A PSTN στο οποίο πάνω έχω συνδεμένο ένα PC ενσύρματα, ένα PC ασύρματα και ένα tablet ασύρματα.

Τον τελευταίο καιρό μου κάνει νούμερα στο ασύρματο δύκτιο, δηλαδή παρ'όλο που το βλέπουν οι συσκεύες και έχει καλό σήμα δεν συνδέονται ή όταν συνδεθούν το internet σε αυτά σέρνεται (σκεφτείται ότι κάνει και 100 ώρες να μπει και στην διεύθυνση του router 192.168.... )

Σημειωτέον το έχω περίπου 4 χρόνια.

Επειδή σαν modem με έχει βολέψει (έχει και υποστήριξη DMT, σταθερό και του έχω κάνει κάτι ψιλο-μόντες ανεμιστήρα+heatsink), θα ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη για το αν να προβώ σε αγορά άλλου modem-router ή να πάρω ένα ασύρματο router και να το συνδέσω στο USR, ώστε τα ασύρματα να πέφτουν πάνω στο καινούριο ασύρματο router?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις καλύτερα (υποθέτω ότι η απάντηση που παίρνεις από τον εαυτό σου δε σου αρέσει, γι' αυτό ρωτάς κι εμάς :fun:)

Η απλότητα της 1 συσκευής έχει πλεονεκτήματα:

Λιγότερες πρίζες, λιγότερα καλώδια, λιγότερες ρυθμίσεις, λιγότερος χώρος...

Εγώ προτιμώ τη λύση των χωριστών συσκευών... Έτσι κρατάς το μονταρισμένο μοντεμάκι σου (από τα αγαπημένα μου, παρεμπιπτόντως) και μπορείς να στήσεις καλύτερα και το ασύρματο δίκτυο. Μπορείς να βάλεις το ασύρματο σε πιο πλεονεκτική θέση για να πιάνει καλύτερα, ενώ αν πάρεις κάποιο ρούτερ που δέχεται πειραγμένο firmware όπως dd-wrt, μπορείς να κάνεις παπάδες με τις ρυθμίσεις. Εγώ θα σου πρότεινα Linksys wrt54gl, κι ας μην έχει 802.11n.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο ασύρματο υπάρχει το πρόβλημα και αυτό όχι μόνιμα. Έχει κάνα δυο βδομάδες που το κάνει 1-2 φορές την εβδομάδα και μόνο το βράδυ. Δεν ξέρω αν παίζει τίποτα με το κανάλι εκπομπής.

θα κοιτάξω την λύση του access point. Δεν με πειράζει να είναι φθηνό, απλά να κάνω την δουλειά μου θέλω χωρίς προβλήματα.

Έχετε καμία πρόταση μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Το VigorAP 700 της Draytek

ή

Το Unifi AP της Ubiquiti

Εξαιρετικα και τα 2 με πολυ καλο σημα. Ειδικα το 2ο εχει ονομα στο εξωτερικο σε Industrial projects (300+ access points)

To Unifi Ap έχει εσωτερική κεραία. Έχει καλό σήμα πιστεύεις σε σχέση με αυτά που έχουν εξωτερική? Έχει πάντως μουράτο design.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 ειδη. Το short range (σπιτι μου πιανει στον κατω οροφο μεζονετα γαρ). Το long range το εχω δοκιμασει σε εταιρια. Περιπου 6-7 τοιχοι και το σημα ηταν στο 70%.

Προσεξε ομως οτι

α) ειναι PoE ,

β) Το μεγιστο 'θεωριτικο' data trasnfer ειναι 300 Mbps, AN εχεις φορητο/netbook, whatever που το υποστηριζει !

Link to comment
Share on other sites

Thanks Trendy. Το συγκεκριμένο εγώ θα το δουλεύω σαν AP Router σωστά?

Θα σου έλεγα σκέτο ap και να το συνδέσεις πάνω στο παλιό σου modem-router με καλώδιο. Επίσης να κλείσεις το dhcp αν έχει ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί του AP, δεδομένου ότι θέλεις οι συσκευές σου να παίρνουν IP από κοινό pool (ενσύρματες και ασύρματες).

Παρεμπιπτόντως έριξα μια ματιά και στα AP που προτείνατε και ομολογουμένως είναι συμπαθητικά, αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που δε συμπάθησε κανείς το παλιό καλό WRT με open source firmware? Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλές υλοποιήσεις και τα κάνει όλα, ενώ αντέχει και σα σκυλί...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εχεις και 2 DHCP.

Ενα για τις ενσυρματες συσκευες (πχ 192.168.0.10-20) και ενα μικροτερο/δευτερο pool για το ασυρματο (πχ 192.168.0.30-35). Ετσι θα εχεις και τις συσκευες σου πιο οργανωμενες.

ΥΓ : Επισης αν θες να ψαχτεις κ λιγο παραπανω, μπορεις να αγορασεις μια ALIX μητρικη, μια Atheros mini-pci καρτουλα και να εχεις Firewall και ΑΡ (με σημα αναλογα την κεραιουλα που θα αγορασεις) με χαμηλη καταναλωση !

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να μπεις βαθύτερα ξανασκέψου και το WRT :dance3:

Στο δικό μου έχω NAT για το ασύρματο δίκτυο, με firewall και ΝΑΤ traversal, ενώ μπορείς να του έχεις κι άλλα καλούδια, μέχρι και Asterisk για να δρομολογεί κλήσεις :)

Περισσότερα για το dd-wrt παρακάτω (όχι δεν παίρνω ποσοστά, απλά το συμπαθώ):

What is DD-WRT? - DD-WRT Wiki

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εχεις και 2 DHCP.

Ενα για τις ενσυρματες συσκευες (πχ 192.168.0.10-20) και ενα μικροτερο/δευτερο pool για το ασυρματο (πχ 192.168.0.30-35). Ετσι θα εχεις και τις συσκευες σου πιο οργανωμενες.

ΥΓ : Επισης αν θες να ψαχτεις κ λιγο παραπανω, μπορεις να αγορασεις μια ALIX μητρικη, μια Atheros mini-pci καρτουλα και να εχεις Firewall και ΑΡ (με σημα αναλογα την κεραιουλα που θα αγορασεις) με χαμηλη καταναλωση !

Προσοχή! Μην κάνετε το παραπάνω στο ίδιο lan, θα γίνει μπάχαλο το δίκτυο με 2 dhcp, αν δε συνεργάζονται μεταξύ τους (αυτοί που έχουν τα modem-router δε συνεργάζονται με άλλους dhcp servers).

Διαχωρισμός μπορεί να γίνει αν κοπεί το LAN σε 2 υποδίκτυα, αλλά δε βλέπω το λόγο να γίνει κάτι τέτοιο, όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα static leases για να ξεχωρίζεις ποιοι πελάτες είναι ασύρματοι και ποιοι ενσύρματοι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί του AP, δεδομένου ότι θέλεις οι συσκευές σου να παίρνουν IP από κοινό pool (ενσύρματες και ασύρματες).

Παρεμπιπτόντως έριξα μια ματιά και στα AP που προτείνατε και ομολογουμένως είναι συμπαθητικά, αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που δε συμπάθησε κανείς το παλιό καλό WRT με open source firmware? Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλές υλοποιήσεις και τα κάνει όλα, ενώ αντέχει και σα σκυλί...

Και εγώ γουστάρω το wrt, το έχω σε 3 συσκευές μου, αλλά αφού είναι ικανοποιημένος με το παρόν modem-router και το πρόβλημα είναι μόνο στο ασύρματο δε βρίσκω το λόγο να αγοράσει router αλλά μόνο ένα καλό και φτηνό access point.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Μην κάνετε το παραπάνω στο ίδιο lan, θα γίνει μπάχαλο το δίκτυο με 2 dhcp, αν δε συνεργάζονται μεταξύ τους (αυτοί που έχουν τα modem-router δε συνεργάζονται με άλλους dhcp servers).

Διαχωρισμός μπορεί να γίνει αν κοπεί το LAN σε 2 υποδίκτυα, αλλά δε βλέπω το λόγο να γίνει κάτι τέτοιο, όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα static leases για να ξεχωρίζεις ποιοι πελάτες είναι ασύρματοι και ποιοι ενσύρματοι.

Η λυση ειναι δοκιμασμενη με modem του ΟΤΕ και Draytek AP's και δουλευει σε εταιριες, την ωρα αυτη που μιλαμε (γραφουμε...)

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα 2 που προτεινα δινουν ΙΡ μονο στις ασυρματες συσκευες, αφου κανουν authenticate. Δεν δινουν ΙΡ εξω.

Τα ενσυρματα απο το εκαστοτε DHCP. Το εχω δοκιμασει με το DHCP service (ipfire) κλειστο και τα ενσυρματα δεν επαιρναν ΙΡ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.