Jump to content



Ταξίδι εξωτερικό κ ταυτότητα.


Telumetar

Recommended Posts

Παω Αγγλία την επόμενη βδομάδα και από οσο γνωρίζω δε χρειαζομαι διαβατήριο μια και ειναι χωρα της ευρωπαικής ένωσης (παναθεμα τη) . Το θέμα ειναι ομως να ειναι λεει νεου τυπου η ταυτότητα.

Την έβγαλα μέσα του 2007 και έχει κ ελληνικους κι αγγλικους χαρακτήρες...φαντάζομαι οτι αυτη ειναι η νεου τύπου ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι αλλά δυστυχώς έχω ακούσει από φίλους κάποια περιστατικά που δεν την δέχθηκαν στο αεροδρόμια στην Αγγλία και ζητούσαν διαβατήριο....

Εγώ αν και πηγαινοέρχομαι σχετικά τακτικά πάντα δείχνω διαβατήριο...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία συγκεκριμένα συμφέρει το διαβατήριο νέου τύπου (με το τσιπ) γιατί -τουλάχιστον στο heathrow- αντί να πας στην ουρά του border control πάς στο αυτόματο και περνάς σφαίρα. Παίρνει 5 δευτερόλεπτα να κοιτάξεις την κάμερα (όπως κάνεις σε μερικές τράπεζες είναι) και ~30 δευτερόλεπτα να θυμηθείς ότι φοράς γυαλιά γι' αυτό δε δουλεύει.

Εντός Σένγκεν πάντως δεν γίνεται κανένας έλεγχος / δεν υπάρχουν σύνορα.

Link to comment
Share on other sites

σε όλες τις χώρες εντός Σένγκεν μπαινοβγαίνεις μόνο με ταυτότητα. Αρκεί να έχει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες.

τα χει με λατινικους και ελληνικους. υποθετω ειμαι οκευ

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά εισαι. εγώ με ταυτότητα του 2005 (επίσης με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες) έχω ταξιδέψει έξω κάμποσες φορές και δεν ειχα πρόβλημα.

Το να πας απο το κέντρο στη Κόρινθο και να το δείξεις στα διόδια δεν μετράει Ζαννή :p:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι αλλά δυστυχώς έχω ακούσει από φίλους κάποια περιστατικά που δεν την δέχθηκαν στο αεροδρόμια στην Αγγλία και ζητούσαν διαβατήριο....

Ισχύει αυτό. Συνήθως τη δέχονται τη ταυτότητα, αλλά κάποια terminals είναι πολύ αυστηρά.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, σε διευκολύνει το διαβατήριο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.