Jump to content



Βοήθεια για opengl!


mhche

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Νομίζω πως εδώ είναι η κατάλληλη ενότητα να ποστάρω το προβλήμα μου.

Λοιπόν θέλω να "εγκαταστήσω" την opengl στην visual studio 2010 ή σε οποιονδήποτε άλλο compiler προτείνεται ευπρόσδεκτος,εκτός eclipse που μου κολλάει αρκέτα.

Έχω γκουγκλάρει αρκετά το θέμα βλέπω παντού τα ίδια πράγματα αλλά μάλλον είμαι πολύ άχρηστος για να καταφέρω να τα κάνω ή απλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Κατέβασα το glut 3,7 έβαλα τα αρχεία εκεί που έπρεπε αλλά τίποτα.Όταν ανοίγω την visual,γράφω κώδικα στο debugging τα βγάζει όλα error-δεν τα αναγνωρίζει γιατί προφανώς δεν έχουν περαστεί οι Lib της opengl.

Γενικά αυτό είναι το πρόβλημα,ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και αναμένω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω θα ακουστεί χαζό αλλά νόμιζα πως ήταν σαν plugin ή ext στην visual,όπως στο eclipse πχ.Τώρα κατάλαβα ότι πρέπει κάθε φορά να τα κάνεις input στο project.Πολύ άχρηστο θα έλεγα,πάντως.

Link to comment
Share on other sites

OpenGL + Visual Studio κακώς συνδυασμός. Οι περισσότεροι πάνε με το DirectX αφού βρίσκονται σε Windows περιβάλλον. Είναι λίγο μπέρδεμα για να καταφέρεις να παίξει. Εκεί με τα dll και τις βιβλιοθήκες γίνεται ενας ψιλοπανικός, αλλά διαβάζοντας, δοκιμάζοντας και βλέποντας θα τα καταφέρεις. Ετσι παιδευόμουν να κάνω συμβατή την OpenCV.

Στο τέλος κατέληξα σε codeblocks.

Link to comment
Share on other sites

OpenGL + Visual Studio κακώς συνδυασμός. Οι περισσότεροι πάνε με το DirectX αφού βρίσκονται σε Windows περιβάλλον. Είναι λίγο μπέρδεμα για να καταφέρεις να παίξει. Εκεί με τα dll και τις βιβλιοθήκες γίνεται ενας ψιλοπανικός, αλλά διαβάζοντας, δοκιμάζοντας και βλέποντας θα τα καταφέρεις. Ετσι παιδευόμουν να κάνω συμβατή την OpenCV.

Στο τέλος κατέληξα σε codeblocks.

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει,αλλά δεν είμαι τόσο σχετικός ή έμπειρος ακόμα.Αφού στη σχολή αυτό επιτάσσουν αυτό πρέπει να κάνω.Μικρό το κακό μου φαίνεται σε σχέση με το ότι δεν ξέρω τίποτα και πρέπει να κάνω ολόκληρο project from scratch,χωρίς καμία γνώση στην opengl.Γιατί μάλλον ή ο καθηγητής βαριέται να κάνει το μάθημα ή το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι καθηγητές βαριούνται, μην περιμένεις να μάθεις από τους καθηγητές. Το OpenGL είναι ανοιχτό πρότυπο και μπορείς να βρεις άπειρα πράγματα για αυτό στο internet. Αρκεί βέβαια να ψάξεις και να διαβάσεις μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,επανέρχομαι μετά απο αρκετές μέρες αφού έχω "κατανοήσει" μερικά πράγματα.Αποσαφήνισα τα σχετικά με την Visual κλπ,διάβασα για βασικά σχήματα,3D shaping,κίνηση και μερικά ακόμα.

Επειδή,όμως,δεν κατάλαβα και πολλά θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας,αν γίνεται.

Ας πουμε π.χ. οτι θέλω να σχεδιάσω ένα αεροπλάνο,πως θα γίνει; Θα πρέπει να το κάνω μέσω σχημάτων;Παραλληλόγραμμα,κώνους,κλπ; Γιατί μου φαίνεται αρκετά δύσκολο και όχι σωστό.

Αλλιώς πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο,για παράδειγμα;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το αεροπλάνο θα το σχεδιάσεις σε ένα 3D Studio Max,σε ένα Lightwave ή Maya ή θα το βρεις έτοιμο.

Ναι θα γίνει μέσω βασικών σχημάτων ακόμα και σε αυτά τα προγράμματα.Φυσικά και σου φαίνεται αρκετά δύσκολο βασικός λόγος που δεν το κάνουμε όλοι (προσωπικά ούτε εγώ το κατέχω).

Εναλλακτικά κοίτα και εδώ Unity - Game Engine

Αν και με αυτό ξεφεύγεις απο opengl μιας και έχει δική του μηχανή.

Θες να κάνεις ολόκληρο παιχνίδι ή κάτι σε mobile?

Link to comment
Share on other sites

Το αεροπλάνο θα το σχεδιάσεις σε ένα 3D Studio Max,σε ένα Lightwave ή Maya ή θα το βρεις έτοιμο.

Ναι θα γίνει μέσω βασικών σχημάτων ακόμα και σε αυτά τα προγράμματα.Φυσικά και σου φαίνεται αρκετά δύσκολο βασικός λόγος που δεν το κάνουμε όλοι (προσωπικά ούτε εγώ το κατέχω).

Εναλλακτικά κοίτα και εδώ Unity - Game Engine

Αν και με αυτό ξεφεύγεις απο opengl μιας και έχει δική του μηχανή.

Θες να κάνεις ολόκληρο παιχνίδι ή κάτι σε mobile?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.Λοιπόν,μάλλον τελικά θέλω κάτι πιο απλό,μια εικόνα με κινούμενα γραφικά.Π.χ κίνηση στο αεροπλάνο,κλπ.

Και πάλι όμως μου φαίνεται δυσκατανόητο,κατέβασα το Lightwave και μου φάνηκε ολίγον τι κινέζικο :p

και απ τα βίντεο που είδα στο Youtube.

Αυτό που θέλω είναι σε opengl και να γράψω κώδικα,σε visual studio(όντως πολύ κακός συνδιασμός).Ακόμα πάντως δεν το χω πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επανέρχομαι μετά απο αρκετές μέρες αφού έχω "κατανοήσει" μερικά πράγματα.Αποσαφήνισα τα σχετικά με την Visual κλπ,διάβασα για βασικά σχήματα,3D shaping,κίνηση και μερικά ακόμα.

Επειδή,όμως,δεν κατάλαβα και πολλά θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας,αν γίνεται.

Ας πουμε π.χ. οτι θέλω να σχεδιάσω ένα αεροπλάνο,πως θα γίνει; Θα πρέπει να το κάνω μέσω σχημάτων;Παραλληλόγραμμα,κώνους,κλπ; Γιατί μου φαίνεται αρκετά δύσκολο και όχι σωστό.

Αλλιώς πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο,για παράδειγμα;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορείς να καθοδηγήσεις κι εμένα που τώρα προσπαθώ να μάθω(sites κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καθοδηγήσεις κι εμένα που τώρα προσπαθώ να μάθω(sites κλπ)?

Ο,τι και να σου πω εγώ λίγο είναι,μην νομίζεις πως έχω καταφέρει να βρω τίποτα σπουδαίο.Νομίζω πως το redbook της opengl είναι χρήσιμο και απο κει και πέρα όσο ψάξεις και όσο βρεις.Εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω κάτι.

Αν θες μπορώ να σου στείλω μερικά pdf απ'το μάθημα μου που εξηγούν καλά μπορώ να πώ,τα απολύτως βασικά δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να σου πω εγώ λίγο είναι,μην νομίζεις πως έχω καταφέρει να βρω τίποτα σπουδαίο.Νομίζω πως το redbook της opengl είναι χρήσιμο και απο κει και πέρα όσο ψάξεις και όσο βρεις.Εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω κάτι.

Αν θες μπορώ να σου στείλω μερικά pdf απ'το μάθημα μου που εξηγούν καλά μπορώ να πώ,τα απολύτως βασικά δυστυχώς.

Ναι, κάνε μια ομορφιά και forwardaαρέ τα αν μπορείς :help:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλά να κάνεις ένα βίντεο, θες animation creation, όχι OpenGL/DirectX game programming API.

Δεν θέλω να κάνω βίντεο,θέλω αποκλειστικά σε ΟpenGL μια εικόνα με κινούμενα γραφικά.Μακάρι να μπορείς να βοηθήσεις!

Ναι, κάνε μια ομορφιά και forwardaαρέ τα αν μπορείς :help:

Στείλε μου το mail σου με π.μ. αν είναι να στα στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ειλικρινά για την βοήθεια σου,όμως δεν δείχνουν κάτι παραπάνω.Μάλλον καλύτερα δεν εξηγούν απ'άυτά που ξέρω.

Αν βρω άκρη, μακάρι! ,θα ενημερώσω. Αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει,θα μαι ευγνώμων γιατί είναι μεγάλη ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.